Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Eίμαι πολύ υπερήφανος!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19088)

dream_gr 24-08-07 02:32

Eίμαι πολύ υπερήφανος!!!
 
Aν και είμαι πολύ υπερήφανος για ότι έχω δημιουργήσει μέχρι στιγμής!!! δεν είναι τίποτα σπουδαίο σε σχέση με άλλα ενυδρεία τα οποία έχω δει, αλλά ένα είναι σίγουρο, έχω μεγάλη αγάπη, μεγάλο πάθος και τρέλα και θα το εμπλουτίζω από μέρα σε μέρα.
Το ενυδρείο είναι νέο και πριν τα ψαράκια μπήκε Nitrivec, Aquatan, Morena και όταν μπήκαν τα ψαράκια έριξα Toxivec.
- Ενυδρείο : Juwel Rio 180
- Μέγεθος ενυδρείου (λίτρα) : 180 lt
- To ενυδρείο λειτουργεί απο: 19/08/07
- Κάτοικοι του ενυδρείου μου:3 comet, 2 Ryukin, 2 Pearlscale, 2 Black Moor 1 μονομάχος
- Φυτά : ρίζες από κερατόφυλλο, Vallisneria, Elodea (Egeria) densa, Riccia (αν και μου την έχουν ταράξει) και όποιος φίλος έχει κλαδέψει και θέλει να μου δώσει είμαι εδώ!!!!.
- Συχνότητα αλλαγών νερού : για 10 μέρες μου είπαν να μην κάνω τίποτε περισσότερο από το να ρίχνω καθημερινά Nitrivec
- Με τι και σε ποιά ποσότητα ταΐζετε τα ψάρια σας :2-3 flakes για κάθε ψαράκι (1 φορά το πρωί και 1 το βράδυ και κάθε Τετάρτη νηστεία). Για τον Μονομάχο Tubifex (την ίδια ώρα με τα υπόλοιπα)
- Θερμοκρασία :25 C μέχρι 28 C
- Οξυγόνωση : Με ανατάραξη από την έξοδο της αντλίας του φίλτρου
- τεστ μου είπα να κάνω μετά τις 10 με 15 ημέρες.
- Φωτογραφία δεν έχω βγάλει αλλά έχω φτιάξει ένα βιντεάκι >>εδώ<< και θέλω την γνώμη σας για τα ψαράκια μου και την κατάσταση του ενυδρείου (σας ευχαριστώ από τώρα!!!)
Αν πάλι σας ήταν δύσκολο να σημαδέψετε το εδώ κάντε κλικ εκεί -> http://youtube.com/watch?v=dbZ3wx2s35s

Αν πάλι έχετε να μου προτείνετε κάτι οτιδήποτε η να μου επιδείξετε κάτι που πρέπει να κάνω στο ενυδρείο η στα ψαράκια είμαι γεμάτος αυτιά (μάλλον μάτια) για αυτά που θα μου πείτε (θα μου γράψετε).

kdros 24-08-07 17:25

Φιλε Δημητρη το ενυδρειο σου τρεχει λιγο καιρο και φοβαμαι οτι το
φιλτρο σου δεν εχει στρωσει.
Πρεπει αμεσως να προμηθευτης υγρα τεστ αμμωνιας, ΝΟ2. ΝΟ3
και να αρχισεις τις μετρισεις.
Να περιμενεις ομως απαντησεις και απο τους ποιο εμπειρους
φιλικα Κωστας
-------------------------
Και το κυριοτερο μακρια απο SERA

_antonis_ 24-08-07 17:44

Δημήτρη, όλα σου τα ψάρια δηλαδή είναι είδη χρυσόψαρου, έτσι? Εκτός τον μονομάχο φυσικά. Εγώ στη θέση σου, δε θα έβαζα χρυσόψαρα (υπάρχουν τόσα πανέμορφα τροπικά να βάλεις), αν και για αρχή δε πειράζει ιδιαίτερα..Απλά τα χρυσόψαρα είναι πιο "βρώμικα ψάρια", λαίμαργα και μάλλον δε σταματάνε ποτέ να τρώνε τα φυτά σου. Και καινούρια να βάζεις, πάλι θα στα τρώνε! Παρ' όλ' αυτά και αφού έχεις μεγάλο πάθος, κράτα το όπως είναι και σε λίγο καιρό το αλλάζεις (το λέω γιατί σίγουρα αυτό θα κάνεις...;)). Θα ήταν καλό, άν μπορούσες, να βάλεις μια φωτό απο ολόκληρο το ενυδρείο, ώστε να μπορούμε να σε βοηθήσουμε με το διάκοσμο. Φιλικά, Αντώνης.

PascM 24-08-07 17:55

Καλώς ήρθες και εδώ Δημήτρη!
Είσαι με άστρωτο φίλτρο και υπερπληθυσμό άλωστε σου το έχουμε πει! ;)

Tolis 24-08-07 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 195074)
Παρ' όλ' αυτά και αφού έχεις μεγάλο πάθος, κράτα το όπως είναι και σε λίγο καιρό το αλλάζεις (το λέω γιατί σίγουρα αυτό θα κάνεις...;)).

Ας μην τα λεμε αυτα τοσο απόλυτα, ειναι παρα πολλοι οι χομπιστες που τους αρεσουν τα χρυσοψαρα.

_antonis_ 24-08-07 22:23

Συμφωνώ Tolis, αλλά το λέω απλά και μόνο για δική του ευκολία. Το τι αρέσει του καθενός φυσικά είναι θέμα γούστου...

MiziGr 24-08-07 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 195074)
Εγώ στη θέση σου, δε θα έβαζα χρυσόψαρα (υπάρχουν τόσα πανέμορφα τροπικά να βάλεις)

Τώρα με αυτά που λές στεναχωρείς πολλούς φίλους ( τον Σωκράτη σίγουρα:D:D:D) αλλά είμαι σίγουρος πως δεν έχεις κακή πρόθεση! Προσωπικά θεωρώ πως μπορεί τα άτομα που ασχολούνται με τα ψάρια κρύου νερού (δεν ανοικώ σε αυτά) να είναι πιο λίγα αριθμητικά αλλά υπερέχουν σε ζήλο μεράκι και αφοσίωση!!!!

jimfytakis 24-08-07 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 195103)
Συμφωνώ Tolis, αλλά το λέω απλά και μόνο για δική του ευκολία. Το τι αρέσει του καθενός φυσικά είναι θέμα γούστου...

Καλα καλα...Πηγαινε Σερρες στο δημοτικο ενυδρειο να δεις ενα χρυσοψαρο και να δεις και δισκο και να πεις τι ειναι αυτη η πιατελα(για το δισκο)!!!Ενα κατακοκκινο απλο τεραστιο χρυσοψαρο!!

_antonis_ 24-08-07 23:26

Πω πω...απ'τα μούτρα με πιάσατε! Και γώ ρε παιδιά με χρυσόψαρα ξεκίνησα και επαναλαμβάνω είναι γούστα αυτά! Άν πραγματικά σε κάποιον αρέσουν, θα του αρέσουν προφανώς για πάντα. Σε εμένα που λογικά έχω άλλα γούστα, αρέσουν περισσότερο τα τροπικά, γι' αυτό και άλλαξα. Και ο λόγος που είπα για τροπικά είναι διότι είναι πιό καθαρά ψάρια, βλέπεις γέννες κτλ. Άλλη φορά να μή λέμε απόψεις να τελειώνει το θέμα απευθείας...Ευτυχώς και ο MiziGR δηλαδή, που με παρηγόρησε λίγο...

jimfytakis 24-08-07 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 195112)
Πω πω...απ'τα μούτρα με πιάσατε! Και γώ ρε παιδιά με χρυσόψαρα ξεκίνησα και επαναλαμβάνω είναι γούστα αυτά! Άν πραγματικά σε κάποιον αρέσουν, θα του αρέσουν προφανώς για πάντα. Σε εμένα που λογικά έχω άλλα γούστα, αρέσουν περισσότερο τα τροπικά, γι' αυτό και άλλαξα. Και ο λόγος που είπα για τροπικά είναι διότι είναι πιό καθαρά ψάρια, βλέπεις γέννες κτλ. Άλλη φορά να μή λέμε απόψεις να τελειώνει το θέμα απευθείας...Ευτυχώς και ο MiziGR δηλαδή, που με παρηγόρησε λίγο...

Δεν σε παρεξηγησα.Συγνωμη αν δεν εγινα κατανοητος.Αλλα αν το βλεπες αυτο το χρυσοψαρο....

_antonis_ 24-08-07 23:43

Αν το' βλεπα, λογικά θα μ' άρεσε, είμαι σίγουρος, αφού το λές. Αλλά από την Κάρπαθο, πως να πάω στις Σέρρες??? :rolleyes:

Tolis 24-08-07 23:51

Παράθεση:

Εγώ στη θέση σου, δε θα έβαζα χρυσόψαρα
αυτο ειναι γνωμη, αλλά

Παράθεση:

(το λέω γιατί σίγουρα αυτό θα κάνεις)
ειναι λιγο απολυτο για να ειναι γνωμη - ισως λαθος διατυπωση...

alan boy 25-08-07 06:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 195110)
Καλα καλα...Πηγαινε Σερρες στο δημοτικο ενυδρειο να δεις ενα χρυσοψαρο και να δεις και δισκο και να πεις τι ειναι αυτη η πιατελα(για το δισκο)!!!Ενα κατακοκκινο απλο τεραστιο χρυσοψαρο!!

εχεις δικαιο θα πεταξω τους δισκους και θα βαλω χρυσοψαρααααα :smt120:smt120:smt120

υ.γ.πλακα κανω ετσι.......οτι του αρεσει του καθενος.
οχι τιποτα αλλο αλλα μενω και στην ιδια πολη με το sokrates και θα μου βαλει καμια:smt073

maikl 25-08-07 06:46

-Εγω παλι το ενυδρειο μου με τα χρυσοψαρακια μου δεν το χαλαω με τιποτα ;).

kdros 25-08-07 08:14

Συγγνωμη που επεμβαινω
Δεν εχω την εμπειρια που εχουν πολλοι απο εσας
αλλα νομιζω οτι ο φιλος μας πρεπει να εχει σοβαρο προβλημα
με αμμωνια γιατι τρεχει μεωαστρωτο φιλτρο και δεν βλεπω να γινεται κουβεντα για αυτο.
Προσπαθηστε να τον βοηθησουμαι με την αμμωνια και οχι αν θα βαλει
χρυσοψαρα Η τροπικα ψαρακια
Με ολο το σεβασμο Κωστας

PascM 25-08-07 08:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 195075)
Καλώς ήρθες και εδώ Δημήτρη!
Είσαι με άστρωτο φίλτρο και υπερπληθυσμό άλωστε σου το έχουμε πει! ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kdros (Μήνυμα 195138)
Προσπαθηστε να τον βοηθησουμαι με την αμμωνια και οχι αν θα βαλει
χρυσοψαρα Η τροπικα ψαρακια
Με ολο το σεβασμο Κωστας


Έχεις δίκο Κώστα μας!! Ο φίλος μας εκτός του οτι έχει πολλά ψάρια για το ενυδρείο του που άμεσα δεν είναι τραγικό πρόβλημα (δεν παύει να είναι όμως) έχει ένα πολύ φρέσκο ενυδρείο άστρωτο και αν δεν κάνει κάτι άμεσα πολύ σύντομα θα έχει δυσάρεστα προβλήματα-συνέπειες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02522 seconds with 10 queries