Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Συμβουλή.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19028)

dessert 20-08-07 19:48

Συμβουλή....
 
Συνφορουμίστες!!!!


Παρατήρησα fin rot σε 2 απο τους δίσκους μου. Θα ρίξω baktopur, μέσα στο ενυδρείο, λέω να μην τους βγάλω καρταντίνα και τους ταλαιπωρώ... Θα επιρεάσω και τους άλλους 3;;; Θα καταστρέψω τη βιολογία μου;;;Προχωράω;;;


Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!
:p

klaz 20-08-07 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dessert (Μήνυμα 194305)
Συνφορουμίστες!!!!


Παρατήρησα fin rot σε 2 απο τους δίσκους μου. Θα ρίξω baktopur, μέσα στο ενυδρείο, λέω να μην τους βγάλω καρταντίνα και τους ταλαιπωρώ... Θα επιρεάσω και τους άλλους 3;;; Θα καταστρέψω τη βιολογία μου;;;Προχωράω;;;


Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!
:p

και ετσι να φανε και οι υπολοιποι οι γεροι,τσαμπα φαρμακο....
οχι δεν ειναι ετσι....!!!!
καραντινα,για να γλυτωσεις βιολογιες.κλπ...και λιγοτερο φαρμακο,(λιγοτερα χρηματα)....
κανε καλυτερα ελεχγο..για ποιο λογο σου ηρθε η αρρωστεια....οσο θα βλεπεις τους αρρωστους στην καραντινα τους....:rolleyes:;)

dessert 20-08-07 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 194307)
και ετσι να φανε και οι υπολοιποι οι γεροι,τσαμπα φαρμακο....
οχι δεν ειναι ετσι....!!!!
καραντινα,για να γλυτωσεις βιολογιες.κλπ...και λιγοτερο φαρμακο,(λιγοτερα χρηματα)....
κανε καλυτερα ελεχγο..για ποιο λογο σου ηρθε η αρρωστεια....οσο θα βλεπεις τους αρρωστους στην καραντινα τους....:rolleyes:;)

90% απο stress Κώστα...:( Ο ένας τους έχει πεθάνει στη σφαλιάρα...
Απλά ξέρεις πως είναι να κυνηγάς 10ποντο δισκάκι στα 500 λίτρα φυτεμένου...:smt108
Τέλως πάντων θα τους βάλω καραντίνα, να μην κάνω και κακό στους άλλους...
Ευχαριστώ φιλέ...:smt052

klaz 20-08-07 20:09

μηπως ομως χρησιμοποεις μονο νερο οσμωσης..χωρις τα σωστα ιχνοστοιχεια..??? σε ρωταω γιατι ειναι ενας κλασσικος τροπος να εχουμε finrot σε δισκοενυδρεια.....ελλειψη ιχνοστοιχειων οδηγει..σε τετοιου ειδους σηψεις.....λεω τωρα....

dessert 20-08-07 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 194315)
μηπως ομως χρησιμοποεις μονο νερο οσμωσης..χωρις τα σωστα ιχνοστοιχεια..??? σε ρωταω γιατι ειναι ενας κλασσικος τροπος να εχουμε finrot σε δισκοενυδρεια.....ελλειψη ιχνοστοιχειων οδηγει..σε τετοιου ειδους σηψεις.....λεω τωρα....


:smt118 Λές!!!! Εκανα βλακία δηλαδή που έκοψα το mineral salt της παλιοSera !!!:smt118

ΌΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟχι ρε συ...:smt071
Τότε σίγουρα και αυτό συντέλεσε στο Fin Rot...:(

Κώστα τι προτήνεις;;;; Είμαι με το 30λιτρο στο χέρι για γέμισμα...
:confused:

Yiannis59 20-08-07 20:23

seagem trace, τωρα βαλε και λιγο νερακι βρύσης οχι σκέτη ώσμωση

dessert 20-08-07 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 194318)
seagem trace, τωρα βαλε και λιγο νερακι βρύσης οχι σκέτη ώσμωση

Ρίχνω trace της seachem...(discus trace...)

Yiannis59 20-08-07 20:24

τι ΚΗ εχεις ;;

dessert 20-08-07 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 194320)
τι ΚΗ εχεις ;;

2-3...:confused:

Yiannis59 20-08-07 20:29

Αρα απο νερο εισαι οκ κράτα το κh εκει στο 3 πάντως μην βάζεις μονο ώσμωση βάζε και λιγο απο βρύση καλο κάνει τοσο που να κρατάς το ΚH κοντά στο 3 ποιο κάτω θέλει στενή παρακολούθηση κινδυνεύει το Ph

Pritanis 20-08-07 20:33

ο καλυτερος τροπος να αναπληρωσεις τα αλατα ειναι να προσθετεις νερακι δικτυου.... Αλλωστε το ΚΗ σου ειναι πολυ πολυ χαμηλο (γιατι;;;) και λιγο ανεβασμα (μεχρι το 6 καλα ειναι) με νερο δικτυου μονο κακο δεν θα εκανε......Εχε στο νου σου οτι το πεχα ειναι σημαντικοτερο απο την σκληροτητα για τους δισκους....... Μην ριχνεις σε τρελα επιπεδα τη σκληροτητα αλλα δωσε πιο πολυ βαρος στο κατεβασμα του πεχα (6,7-6,8 να παιζει).......

dessert 20-08-07 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 194322)
Αρα απο νερο εισαι οκ κράτα το κh εκει στο 3 πάντως μην βάζεις μονο ώσμωση βάζε και λιγο απο βρύση καλο κάνει τοσο που να κρατάς το ΚH κοντά στο 3 ποιο κάτω θέλει στενή παρακολούθηση κινδυνεύει το Ph

Έχω controler Γιάννη... Το νερό του δικτύου μου, αν μπορείς να το πείς νερό, έχει κατι GH 20 και KH 15+ και αν του κάνω τώρα μέτρηση θα τραβήξω και τα μαλλιά απο τις μασχάλες μου και γι'αυτό δεν... Θα προσθέτω λίγο αλλά μάλλον κακό θα κάνω.......:mad:


Καμία πρόταση;;; Να προχωρήσω σε θεραπία ή να τους δώ μετα τις αλλαγές πως θα πάνε;;;;;;;:smt120
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 194324)
ο καλυτερος τροπος να αναπληρωσεις τα αλατα ειναι να προσθετεις νερακι δικτυου.... Αλλωστε το ΚΗ σου ειναι πολυ πολυ χαμηλο (γιατι;;;) και λιγο ανεβασμα (μεχρι το 6 καλα ειναι) με νερο δικτυου μονο κακο δεν θα εκανε......Εχε στο νου σου οτι το πεχα ειναι σημαντικοτερο απο την σκληροτητα για τους δισκους....... Μην ριχνεις σε τρελα επιπεδα τη σκληροτητα αλλα δωσε πιο πολυ βαρος στο κατεβασμα του πεχα (6,7-6,8 να παιζει).......

Νικόλα κρατάω χαμηλά την ΚΗ (2-4) για να μπορώ να μεταβάλω έυκολα το pH.. (παίζω απο 6,43 έως 6,49) Είμαι δυστηχός ακόμα αρχάριος και φαίνεται απο τις κινήσεις μου... Γι αυτό και ρωτάω... Είπαμε δεν θέλω να ξανακάνω ζημιά στα ψαράκια...:(

Yiannis59 20-08-07 20:44

και το δικο μου εκει ειναι GH 20-22 KH 14 περίπου ανάλογα πότε μετράω και βάζω 3 Α/Ο και ενα βρύσης και ολα πανε μια χαρα και ακου και αυτο που ειπε ο πριτανης το Kh να ανέβει λιγο αφου δεν εχεις αναπαραγωγή ειναι οκ

dessert 20-08-07 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 194328)
και το δικο μου εκει ειναι GH 20-22 KH 14 περίπου ανάλογα πότε μετράω και βάζω 3 Α/Ο και ενα βρύσης και ολα πανε μια χαρα και ακου και αυτο που ειπε ο πριτανης το Kh να ανέβει λιγο αφου δεν εχεις αναπαραγωγή ειναι οκ

ΟΚ... Θα προβώ είς συμπλήρωση βρυσάτου ύδατος..-+10

Σε θεραπία να προβώ ή να κάνω τον Αλέκο μήπως και τα χειροτερέψω;;;;;
(Είμαι κατά των φαρμάκων.... Αλατάκι ίσως;;;; )

klaz 20-08-07 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 194328)
και το δικο μου εκει ειναι GH 20-22

....???
καπως σκληρουτσικο δεν ειναι το νερακι σου ρε γιαννη....?εκτος και αν εχεις δισκους απο μαλαουι...:rolleyes::D:D:D

dessert 20-08-07 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 194330)
....???
καπως σκληρουτσικο δεν ειναι το νερακι σου ρε γιαννη....?εκτος και αν εχεις δισκους απο μαλαουι...:rolleyes::D:D:D

Spam mode on/
Του δικτύου του είναι σκληρούτσικο Κωστή όχι του ενυδρείου του...:smt120

Τι καλά να υπήρχαν και Δίσκοι Τανγκανίκα...-+10:smt119:smt032:grin:

spam mode off/

Yiannis59 20-08-07 20:52

Ολίγον τι, το μισό χωριο ειναι στα δικαστήρια με την προεδρίνα μας που προσπαθεί να μας πείσει πως πίνουμε περιε, τι πίνουμε δηλαδή που θελω μισό μισθο για εμφιαλωμένο:D:D

Βρε συ Κλαζακο δεν διαβαζεις ;;; ειπα 3 Α/ο 1 βρυσης περασμένο απο το φίλτρο της (κανατας)

klaz 20-08-07 20:56

ακομη και εγω κανω λαθη..(σημερα στο ρολο του παππα βενεδικτου...ο θειος κλαζ)!!!!

Yiannis59 20-08-07 20:57

ΧΕ ΧΕ :grin::grin::smt052

dessert 20-08-07 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 194337)
ακομη και εγω κανω λαθη..(σημερα στο ρολο του παππα βενεδικτου...ο θειος κλαζ)!!!!

Πείτε βρε Δισκάδες να τους βάλω καραντίνα ή όχι;;;;
:confused::confused::confused:

Yiannis59 20-08-07 20:59

Αυτο τοπαμε να τους βάλεις:D

dessert 20-08-07 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 194341)
Αυτο τοπαμε να τους βάλεις:D

Τένκς ...

Τους βάζω... Αντε με το καλό να τους βγάλω...:smt120

Tolis 20-08-07 22:05

KH κατω απο 3 = σκαμπανεβασματα στο pH - προσεξε το, και καλο ειναι να κραταμε το ΚΗ μας τουλαχιστον στο 4.

Pritanis 21-08-07 12:17

αφου το πηρες αποφαση για καραντινα θα σου προτεινα να τους βαλεις μελαφιξ που ειναι ηπιο και φυτικο και δεν εχω ακουσει για παρενεργειες...... Ταισμα με μετρο και καλο φιλτραρισμα......η καραντινα πρεπει να εχει τις συνθηκες του ενυδρειου σου για να μην στρεσσαρεις αλλο τα ψαρια.......

dessert 21-08-07 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 194437)
αφου το πηρες αποφαση για καραντινα θα σου προτεινα να τους βαλεις μελαφιξ που ειναι ηπιο και φυτικο και δεν εχω ακουσει για παρενεργειες...... Ταισμα με μετρο και καλο φιλτραρισμα......η καραντινα πρεπει να εχει τις συνθηκες του ενυδρειου σου για να μην στρεσσαρεις αλλο τα ψαρια.......

Αν έφερναν στη Λάρισα προϊόντα της API, θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος καταναλωτής της Νικόλα. Εδώ παίζει Sera, Tetra και Waterlife. Αμα θές...
Πότε θα μ'αφήσει η δουλειά να ανέβω Σαλλλλλλλόνικα να πάρω...
:D

ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ 15-11-07 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dessert (Μήνυμα 194497)
Αν έφερναν στη Λάρισα προϊόντα της API, θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος καταναλωτής της Νικόλα. Εδώ παίζει Sera, Tetra και Waterlife. Αμα θές...
Πότε θα μ'αφήσει η δουλειά να ανέβω Σαλλλλλλλόνικα να πάρω...
:D

ΣΕ ΕΦΑΓΕ Η ΔΟΥΛΕΙΑ! Ε Ε Ε Ε Ε

dessert 15-11-07 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ (Μήνυμα 214566)
ΣΕ ΕΦΑΓΕ Η ΔΟΥΛΕΙΑ! Ε Ε Ε Ε Ε

Τι θες να πείς;;;; Εσύ κάνεις μόνο μια!!!:D:D:D

red rubin 16-11-07 00:13

Την ιδια ιστορια αντιμετωπισα το καλοκαιρι που ελειπα.Το fin rot ειχε φτασει να φαινεται η ραχοκοκαλια του ψαριου.Οπως ειπε και ο pritanis melafix ειναι καλη ιδεα.Απλως βαλε και αλατι.Αλλαγες εκανα καθε 2 μερες.Ο δισκος σε 1 μηνα ηταν αγνωριστος.Η ουρα εχει γινει πιο μεγαλη απο πριν.Φουντωσε για τα καλα.
Melafix και αλατι!!!!!!!!Ξεχνα τα mycopur,bactopur κτλ.Η καραντινα για μενα δεν ειναι απαραιτητη γιατι μονο καλο κανεις!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02443 seconds with 10 queries