Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέος στα ενυδρεία! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19006)

Dinos 18-08-07 19:49

Νέος στα ενυδρεία!
 
Χαιρετώ τη παρέα!
Αν και έχω μία μικρή εμπειρία με μονομάχους πήρα την απόφαση να κατασκευάσω ένα μικρό ενυδρείο, έτσι για να σκοτώσω τον ελεύθερό μου χρόνο!
Οι διαστάσεις του είναι 40 εκατοστά μήκος, 30 ύψος , 20 πλάτος.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε όσοι γνωρίζεται τι ψάρια θα μπορούσα να φιλοξενήσω μέσα σε αυτό!
Να σημειώσω ότι έχω βάλει φίλτρο αυτό στο πάτο"ένα μεγάλο πλαστικό με χαραμάδες, που έχει μία μικρή τρόμπα μάλλον που μπαίνει στο ρεύμα , μία σαν ελαφρόπετρα και ένα σωλήνα και έχω αγοράσει και έναν μικρό θερμοστάτη!
Για χαλίκι κάτω μου δώσανε λάβα στο μαγαζί που τα ζήτησα!
Περιμένω τις απόψεις σας για το τι κάνουμε από εδώ και πέρα!
Φωτισμό προς το παρών δεν έχω αλλά σκοπεύω να βάλω!
Σας ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα σας.

asourtzo 18-08-07 21:38

Καλωσόρισες ντινο στην παρέα μας!!!!! Ελπίζω και εσύ όπως όλοι εμείς να βρεις στο σαιτ αυτό όλες τις πληροφορίες που σου χρειάζονται για να κάνεις τα σωστά βήματα σε αυτό το υπέροχο χόμπι. Στα λίτρα που αναφέρεις στο ποστ γύρο στα 25 αν υπολόγισα σωστά , είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές σου οπότε σε βλέπω πάλι για μονομάχο με κάναν οττο ,αλλά θα σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι πάνω στο θέμα .Εν πάση περιπτώσει ξεφυλλίζοντας το σαιτ θα δεις και μόνος σου πως μπορεί κάποιος να αξιοποιήσει τα λιτρα σου και θα πάρεις πολλές ιδέες. :):):):):):):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleye s:

Dinos 18-08-07 22:06

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Λοιπόν από τη στιγμή που έκανα το πρώτο post έως τώρα κόλησα στο θέμα με τους μονομάχους! Πολλές πληροφορίες και είναι άξιοι συγχαρητηρίων οι δημιουργοί της ιστοσελίδας όπως και όλοι όσοι ασχοληθήκαν και απάντησαν τις τόσες πολλές ερωτήσεις των χρηστών.
Λοιπόν περιμένω να ακούσω τις απόψεις διότι λέω από Δευτέρα να το προχωρήσω λίγο!!!!
-------------------------
Αλήθεια πως υπολογίζουμε τα λίτρα του ενυδρείου μας;

george 18-08-07 22:21

Καλώς ήρθες.
Το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό...βάλε μέσα έναν μονομάχο...μια ρίζα...μερικά φυτά...κανένα σαλιγκάρι και ο μονομάχος σου θα είναι βασιλιάς.

Το φίλτρο βυθού δεν συνιστάται....αλλά αφού το αγόρασες τώρα....:smt120

Dinos 18-08-07 22:59

αλήθεια κάτι μικρά ψάρια νέων κάνουν για το ενυδρείο; έχει και θερμοστάτη μέσα. μονομάχους έχω μπόλικους! θα ήθελα να πάρω κάτι διαφορετικό!!!

asourtzo 18-08-07 23:10

Πολλαπλασιάζοντας μήκος επί ύψος επί πλάτος υπολογίζουμε τον όγκο του ενυδρείου μας:)

Dinos 18-08-07 23:13

άρα είναι 24 λίτρα.... μάλλον με κόβω να βάζω ένα ψάρι μέσα!

asourtzo 18-08-07 23:37

Μην απογοητεύεσαι δες το θέμα από την θετική του πλευρά. τώρα που έφτιαξες το μικρό και ξέρεις περίπου πως πάει η όλη διαδικασία. μπορείς να προσπαθήσεις και κάτι μεγαλύτερο:D:D

underwater 19-08-07 11:32

Τα νέον κάνουν μια χαρά μπορεις να βάλεις 5-7 ψαράκια απο αυτά.
Βάλε ενα ξύλο και μερικά έυκολα φυτά όπως ανούμπια.
Το φίλτρο που περιγράφεις το ειχα και εγώ για πολλά χρόνια σε ενυδρεία μου ειναι οκ για μικρα ενυδρεία, κάτι κάνει, αλλά καλό ειναι να βάλεις και ενα εσωτερικό με αντλία και σφουγγάρι για να μαζευει τις ακαθαρσίες.

Dinos 19-08-07 12:34

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! αν βάλω νέον ο θερμοστάτης που πρέπει να είναι; χρειάζεται και ψάρι για να καθαρίζει αυτό που διάβασα εδώ γλύφτη; πάντως παιδιά από μία μικρή περιπλάνηση στην ιστοσελίδα σας ερωτεύτηκα τα γκουράμι! είναι πολύ ωραία ψάρια!
Τώρα έχω στόχο αφού έχω την εμπειρία να φτιάξω ένα μεγαλύτερο για να αποκτήσω και τέτοια.

jimfytakis 19-08-07 12:40

Θα λεγα πως οι γλυφτες-κακως τους λενε ετσι βεβαια-μονο για καθαρισμα δεν ειναι.Για αυτη τη δουλεια εχουμε τηλεκαρτες η κανα πανακι αποκλειστικα για το ενυδρειο και σκουπα βυθου-ενα χωνι που τραβαει τα αποβλητα απο το βυθο.Αλλα σε αυτα τα λιτρα νομιζω υπαρχουν καποια γατοψαρακια που μπορεις να εχεις

Dinos 19-08-07 13:33

κατάλαβα. από όσο κατάλαβα τρώνε άλγη.
θα κοιτάξω να πάρω κάποιον. όταν είναι έτοιμο το ενυδρείο θα σας στείλω φωτογραφίες. άλλα ψαρακια ίσως πιο λίγα σε ποσότητα θα μπορούσαν να φιλοξενηθούνε; πχ κάποιο άλλο είδος πέραν των νέων.

jimfytakis 19-08-07 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dinos (Μήνυμα 194040)
κατάλαβα. από όσο κατάλαβα τρώνε άλγη.
.

Βασικα τρωνε ΚΑΙ αλλα η διατροφη τους δεν καλυπτεται μονο απο αλγη.Θελουν κανα λαχανικο,καμια ταμπλετα...

Dinos 19-08-07 19:05

Μου λύσατε πολλές απορίες! παιδιά τελικά τι ψάρια να βάλω μέσα; τις επόμενες ημέρες αφού βρήκα και πολλές πληροφορίες για τη κατασκευή των ενυδρείων προχωρώ σε καινούργιο!

underwater 20-08-07 20:00

Επιδη έχεις λίγα λίτρα μπορείς να βάλεις 5 νέον και 2 οτόκυκλους ή μόνο 7 νέον. Οι οτόκυκλοι ειναι μικρά γατοψαράκια που τρώνε και άλγη.

Dinos 20-08-07 21:35

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! αύριο θα πάω να πάρω ψάρια!
Ο θερμοστάτης τι θερμοκρασία θα πρέπει να έχει;

jimfytakis 20-08-07 22:41

Θα σου λεγα βαλε πρωτα μια λαμπιτσα φυτεψε το παιξε με το διακοσμο,κανα ξυλαρακι μεσα και μετα κατασταλαξε σε τι ψαρια θα βαλεις

stav 21-08-07 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dinos (Μήνυμα 194349)
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! αύριο θα πάω να πάρω ψάρια!
Ο θερμοστάτης τι θερμοκρασία θα πρέπει να έχει;

26 βαθμοι καλα ειναι.

Zorba_The_Freak 21-08-07 08:54

Μην βιαζεσαι με τα ψάρια...

Επειδη δεν κατάλαβα.... το ενυδρείο σου είναι στρωμμένο???

underwater 22-08-07 19:21

Απ'οτι κατάλαβα και εγώ δεν ειναι στρωμμένο... ε?
Πρώτα θα πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο-φίλτρο και μετά να βάλεις τα ψάρια....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01894 seconds with 10 queries