Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Σαλιγγάρια - Η επέλαση των (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18735)

jcalvs 24-07-07 15:33

Σαλιγγάρια - Η επέλαση των
 
Κάθε μέρα πρέπει να βγάζω περί τα 15/20 σαλιγγάρια κάθε μορφής , χρώματος , μεγέθους.

Πέρα απο τη ’χεράτη’ μέθοδο (δεν θέλω να στρεσάρω τους δίσκους μου) υπάρχει κάτι εκτός απο clown ή χημικά ; Κάτι σε παγίδα ;

chris129 24-07-07 16:53

και φυσικα υπαρχει αλλα θελει να το ψαξεις εγω ειδα εδω στην θεσσαλονικη στο πετ σοπ Αζορες

Yiannis59 24-07-07 17:05

Υπάρχει petcity παγίδα της Jbl

Neoklis 24-07-07 17:08

Και εγώ είδα μία σήμερα της Sera.....
Αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο κάνουν δουλεια....:confused: :confused: :smt120 :smt120

Ας μας πει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει........

panos73 24-07-07 17:15

Αν θελεις δοκιμασε και τη μεθοδο με αγγουρακι.
Εχω διαβασει οτι τα σαλιγγαρια τρελενονται για αγγουρακι.
Βυθισε μια φετα αγγουρι (καρφωσε την με μια οδοντογλυφιδα στο υποστρωμα ) στον πυθμενα του ενυδρειου αφησε το εκει και τα σαλιγγαρια θα αρχισουν να μαζευονται εκει για να φανε και εσυ θα μπορεσεις να τα βγαζεις πολυ πιο ευκολα.
Μην βαλεις φαρμακα για σαλιγγαρια γιατι ειναι αρκετα δυνατα και θα επηρεασουν σιγουρα τη βιολογια σου.

Lsourtzo 24-07-07 17:36

ψάξε πρώτα να βρεις την αιτία που έχεις τόσα σαλιγκάρια ... αλλιώς είναι ανώφελο να κάνεις οτιδήποτε .. καινούρια θα βγουν ...
μήπως ταΐζεις πολύ ???
το υπερβολικό τάισμα είναι ή κυριότερη αιτία υπερπληθυσμού των σαλιγκαριών … εσύ φρόντισε να μειώσεις το φαΐ … και τα άλλα θα τα αναλάβει η φύση.
Εγώ θα σε συμβούλευα να βάλεις και 1-2 aple snail … εγώ από την στιγμή που τα έβαλα δεν ξαναείδα μικρά …

chemical mac 25-07-07 09:14

Συμφωνώ με τα παραπάνω και θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να βάλεις στο κέντρο του βυθού ένα άσπρο πιατάκι του καφέ. Για κάποιο λόγο έχουν αδυναμία στα άσπρα πιατάκια του καφέ. Ταυτόχρονα μείωσε το τάισμα.

georgetax 26-07-07 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 191196)
Εγώ θα σε συμβούλευα να βάλεις και 1-2 aple snail … εγώ από την στιγμή που τα έβαλα δεν ξαναείδα μικρά …

Κάνει δουλεία ε???????????θέλω να το δοκιμάσω να βάλω 1 ζεβρα μπας και δω προκοπή.δεν έχω πολλά αλλά δεν τα πάω καθόλου.μου την σπάνε υπερβολικά τα άτιμα

mikele 27-07-07 16:06

οτι και να κανεις αν δε ριξεις φαρμακο η κλοουν θα εχεις παντα αυτο το μπελα στο ενυδρειο......αστα να πανε....

georgetax 27-07-07 20:33

φάρμακο δεν θα έβαζα δεν ξέρω αλλά δεν το εμπιστεύομαι ίσως απο αυτά που έχω διαβάσει
όσον αφορά τώρα κλόουν μέσα σε κιχλίδες δεν λέει:(

gaslan 28-07-07 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 191733)
φάρμακο δεν θα έβαζα δεν ξέρω αλλά δεν το εμπιστεύομαι ίσως απο αυτά που έχω διαβάσει
όσον αφορά τώρα κλόουν μέσα σε κιχλίδες δεν λέει:(

Πάντως και ένα botia sidthimunki που πήρα για αυτή τη δουλειά, βλέπει τα σαλιγκάρια και πετάγεται (τα φοβάται? :) )!! :o Διάλυσα μερικά σαλιγκαράκια μήπως καταλάβει τίποτα αλλά δεν....

_antonis_ 06-08-07 18:24

Δεν ξέρω αν είναι αργά για την δική μου απάντηση, αλλά είμαι νέο μέλος. Λοιπόν, εγώ είχα πάααααρα πολλά σαλιγκάρια και έπρεπε να τα βγάλω γιατί έτρωγαν σα λαίμαργα τα φυτά. Έβαλα ένα μπουκαλάκι πλαστικό στον πάτο του ενυδρείου, στο οποίο όμως πρώτα είχα κάνει στη μία πλευρά τρύπες (σχετικά μικρές-να χωράνε να μπούν τα σαλιγκάρια). Το βούλιαξα με το νερό, ενώ μέσα είχα ρίξει 2 ταμπλέτες βυθού και είχα κλείσει το καπάκι. Σε λίγες ώρες ήταν όλα εκεί! Είναι παγίδα και μετά δε μπορούν να βγούν. Άν έχουν παραμείνει ακόμα, βγάζεις ότι μάζεψες τη πρώτη φορά και ξανακάνεις το ίδιο! Καλή επιτυχία!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01646 seconds with 10 queries