Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Κρύβονται... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18652)

vouros 18-07-07 15:59

Κρύβονται...
 
Παρατήρησα τις τελευταίες μέρες στο ενυδρείο σχεδον όλα τα ψάρια όταν ανάβει το φως κρύβονται. Ειδικά τα danio δεν κρυβόντουσαν ποτέ από την ημέρα που τα είχα βάλει. Επίσης παρατηρώ ότι δεν τρώνε όπως έτρωγαν. Όταν έριχνα τροφή έτρεχαν όλα πάνω στην επιφάνια να φάνε τώρα είναι σαν να μην δίνουν σημασία. Το ενυδρείο είναι 120lt και οι τιμές είναι φυσιολογικές εκτός από τα ΝΟ3 που ούτως ή αλλιώς πάντα εκεί κυμαινόντουσαν λόγο του νερού εδώ σπετσες. Οι μετρήσεις βγήκαν ως εξής:
PH:7
GH:5
KH:4
NO2:0
NH4:0
NO3:25
Θερμοκρασία 26 βαθμούς η οποία καμιά φορά μπορεί να ανέβει και 28. Τον θερμοστάτη τον έχω κλείσει τελείως λογου του ότι τώρα είναι και η ζέστη. Τι μπορεί να φταίει;

mikele 18-07-07 22:35

αποτομο αναμα ..... πολυ εντονο φωτισμο ....αποτομες κινησεις μπροστα στο ενυδρειο.... λαθος θεση του ενυδρειου στο χωρο....ισως και η υγεια των ψαριων ....τι ψαρια εχεις μεσα......???

MiziGr 19-07-07 16:31

Λίγο εκτός θέματος... Το πρόβλημα αυτό λύνεται με την αγορά ενός dimmer (νομίζω έτσι λέγεται και γράφεται!) και αν ναι πόσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο;;;

PascM 19-07-07 22:54

Αν το υποστηρίζει το φωτιστικό σου είναι το θέμα!!

MiziGr 20-07-07 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 190554)
Αν το υποστηρίζει το φωτιστικό σου είναι το θέμα!!

Πως θα το ξέρω αυτό;;; Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει;;;

vouros 20-07-07 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 190414)
αποτομο αναμα ..... πολυ εντονο φωτισμο ....αποτομες κινησεις μπροστα στο ενυδρειο.... λαθος θεση του ενυδρειου στο χωρο....ισως και η υγεια των ψαριων ....τι ψαρια εχεις μεσα......???

Στο ενυδρείο τα ψάρια έχουν μπει πριν 4 μήνες... Τέτοια αντίδραση δεν είχαν ούτε οταν πρωτο μπήκαν που ήταν όσο να 'ναι στρεσαρισμένα... Από τότε δεν έχει άλλαξει τίποτα ούτε στο φωτισμό ούτε υπάρχουν απότομες κινήσεις μπροστά στο ενυδρείο και παρατηρείται όσο είναι αναμένα τα φώτα... Ακόμα και όταν λείπω από το σπίτι που δεν είναι κανένας μέσα για να πεις ότι μπορεί να έγινε καμια αποτομη κίνηση που να τα στρεσάρει είναι κρυμμένα όταν μπαίνω στο σπίτι. Μέσα έχω 5 danio pearl 5 danio zebra, 4 colisa chuna και 3 coridina japonica... Δεν ξέρω τι να κάνω... Εγώ υπέθεσα ότι θα είναι κάτι στις μετρήσεις του νερού. Αλλά τα βρήκα όλα φυσιολογικά. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι η ζέστη που μπορεί αν κλείσω για λίγο το air condition να ανεβαίνει η θερμοκρασία. Τώρα πλεον το air condition το αφήνω μόνιμα ανοιχτό ακόμα και όταν λείπω και έχω ανοίξει και το καπάκι να αερίζεται... Δε ξέρω τι άλλο να κάνω... Το μόνο που ελπίζω είναι να μην πάθουν τπτ τα ψαράκια μου...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01281 seconds with 10 queries