Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   νερο Θεσσαλονικης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18592)

Γιώργος06 15-07-07 11:09

νερο Θεσσαλονικης
 
To νερο της Θεσσαλονικης περιοχη Ντεπώ τι; τιμή εχει στα νιτρικά?
εγώ βγάζω ~50....Υπερβολικα΄μου φαίνονται!
Στη συνέχεια εκανα μετρηση και στο ενυδρείο μου (φυτεμενο) τα νιτρικα και εβγαλα παλι ~50... κανω κατι λαθος ρε παιδια?

Neoklis 15-07-07 11:30

Με τι τεστ μετράς..???

Γιώργος06 15-07-07 16:01

test Salifert!
-------------------------
1 ml νερου μια κουταλιτσα απο τα 2 δοχεια σκονης που περιεχει το τεστ και αναμονι 5 λεπτων..

Lsourtzo 15-07-07 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος06 (Μήνυμα 189773)
To νερο της Θεσσαλονικης περιοχη Ντεπώ τι; τιμή εχει στα νιτρικά?
εγώ βγάζω ~50....Υπερβολικα΄μου φαίνονται!
Στη συνέχεια εκανα μετρηση και στο ενυδρείο μου (φυτεμενο) τα νιτρικα και εβγαλα παλι ~50... κανω κατι λαθος ρε παιδια?

πάρε αύριο κιόλας καινούργιο test για νιτρικά ... και μέτρησε ξανά το νερό της βρύσης σου ...
αν όντως έχεις νιτρικά πάνω από 50 .. τότε πρέπει να σταματήσετε αμέσως να το πίνετε ...
καλά τεστ είναι της API ... μην πάρεις SERA.
πάρε και σε ένα μπουκαλάκι νερό δείγμα από την βρύση και ζητά στο pet shop να στο μετρήσουν και αυτοί μήπως και κάνεις κάτι λάθος.

Γιώργος06 15-07-07 19:25

με αγχωσες τωρα....
θα ξανακανω μια μετρηση τωρα!!!

Lsourtzo 15-07-07 19:33

καλά μην τρελαίνεσαι .. μάλλον κάνεις κάτι λάθος .. ή είναι χαλασμένο το τεστ ...
αλλά έλεγξέ το καλού κακού ...

Γιώργος06 15-07-07 19:46

καλα ειναι δυνατον τετοια απόκλιση!??:smt087
το νερό της βρυσης μου εχει γυρω στα 10 NO3...
ουφ...
τωρα θα ελεγξω του ενυδρειου....

Lsourtzo 15-07-07 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος06 (Μήνυμα 189806)
καλα ειναι δυνατον τετοια απόκλιση!??:smt087
το νερό της βρυσης μου εχει γυρω στα 10 NO3...
ουφ...
τωρα θα ελεγξω του ενυδρειου....

εγώ ουτε με τα 10 θα έπεινα ...
πάρε καινούργιο τεστ και δες τι παίζει ...

Γιώργος06 15-07-07 19:53

NO3 γυρω στο ~35... μαλλον πολλα ειναι...αφου τα φωσφορικά ειναι κοντα στο μηδεν..
Για αυτό εξηγείται και η τριχοεοδης αλγη στα φυλλα των φυτων?:smt120

pantzikis 15-07-07 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος06 (Μήνυμα 189811)
NO3 γυρω στο ~35... μαλλον πολλα ειναι...αφου τα φωσφορικά ειναι κοντα στο μηδεν..
Για αυτό εξηγείται και η τριχοεοδης αλγη στα φυλλα των φυτων?:smt120

Φιλε μενω Πευκα.Το νερο της βρυσης εχει ΝΟ3 50-60 πιστοποιημενο απο το Δημο.Σε ερωτηση στο Πανεπιστημειο για το αν ειναι ποσιμο μας ειπαν οτι ειναι ακαταλληλο μονο για μωρα.Στο ενυδρειο 350lt εχω 60-70 NO3 μετρημενα με υγρα τεστ της ΑΡΙ χωρις ιχνος αλγης.
-------------------------
Παιδια μενω Πευκα.Το νερο της βρυσης εχει ΝΟ3 50-60 πιστοποιημενο απο το Δημο.Σε ερωτηση στο Πανεπιστημειο για το αν ειναι ποσιμο μας ειπαν οτι ειναι ακαταλληλο μονο για μωρα.Στο ενυδρειο 350lt εχω 60-70 NO3 μετρημενα με υγρα τεστ της ΑΡΙ χωρις ιχνος αλγης.

netblues 16-07-07 06:45

Για μωρα δεν ξερω, αλλα για ψαρια, τιμες πανω απο 50 μακροπροθεσμα ειναι προβληματικες...

noe 25-07-07 07:53

Παιδιά εγώ μένω Ανω Τούμπα και το νερο της βρύσης έχει όσα νιτρικά έχει και το απιονισμένο, δηλαδή μηδέν (σχεδόν). Πως γίνεται να έχει τόσο μεγάλη διαφορά από βρύση σε βρύση? μεσα στην ίδια πόλη.... περιεργο!

azores 25-07-07 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noe (Μήνυμα 191273)
Παιδιά εγώ μένω Ανω Τούμπα και το νερο της βρύσης έχει όσα νιτρικά έχει και το απιονισμένο, δηλαδή μηδέν (σχεδόν). Πως γίνεται να έχει τόσο μεγάλη διαφορά από βρύση σε βρύση? μεσα στην ίδια πόλη.... περιεργο!

εισαι σιγουρος οτι μετρας σωστα...???
κατι δεν μου καθεται...:rolleyes:

noe 25-07-07 14:56

οι μετρήσεις μου δείχνουν ότι σίγουρα είναι κατω από 10ppm. Τώρα έχω stick αλλα και παλιότερα που είχα διαλύματα νομίζω οτι πανω κάτω το ίδιο έδειχνε.

azores 25-07-07 14:57

με στικ,δε νομιζω οτι εχεις και μεγαλη τυχη...
εδω υπαρχουν και επωνυμα υγρα τεστ που εχουν αστοχια υλικου,.....οποτε....

Γιώργος06 25-07-07 19:57

οι αποψεις διίστανται!!! :smt120

noe 26-07-07 02:38

Οι απόψεις διυσταντε γιατί μιλάμε για μετρήσεις. Οι μετρήσεις είναι υποκοιμενικές. Αν δώσεις σε 2 άτομα να μετρήσουν το μηκος ενώς ενυδρείου θα σου πουν διαφορετικό αποτελεσμα. Συγκεκριμένα, όσον αφορά τις μετρήσεις του νερού, αυτες εξαρτώντε από πάρα πολλούς παράγοντες: μάρκα του τεστ, θερμοκρασία νερού, παλαιότητα του τεστ, υποκειμενικότητα του παρατηρητή...........κτλ. Το παράξενο θα ήτανε αν δεν διαφωνούσαμε.

PascM 26-07-07 06:46

Λίγο ατυχές το παράδειγμα? Πως θα μετρήσουν διαφορετικά ένα ενυδρείο 2 διαφορετικά άτομα? Τα cm είναι cm !!! Όσον αφορά τα τεστ εκεί ναι μπορεί να υπάρχει αστοχία υλικού (χαλασμένο τεστ) αλλά και πάλι να μην ακολουθήθηκαν πιστά οι οδηγίες του κατασκευαστή για την λήψη μετρήσεων!

eon123 26-07-07 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noe (Μήνυμα 191373)
Οι απόψεις διυσταντε γιατί μιλάμε για μετρήσεις. Οι μετρήσεις είναι υποκοιμενικές. Αν δώσεις σε 2 άτομα να μετρήσουν το μηκος ενώς ενυδρείου θα σου πουν διαφορετικό αποτελεσμα. Συγκεκριμένα, όσον αφορά τις μετρήσεις του νερού, αυτες εξαρτώντε από πάρα πολλούς παράγοντες: μάρκα του τεστ, θερμοκρασία νερού, παλαιότητα του τεστ, υποκειμενικότητα του παρατηρητή...........κτλ. Το παράξενο θα ήτανε αν δεν διαφωνούσαμε.

Μηπως να μου στειλεις καποιον να μετρήσει το ενυδρειο μου γιατι θελω ....να αυξησω λιγο τα λιτρα του ; :) :) :)

maikl 26-07-07 11:38

-Aσε καλυτερα μη σου μικρυνει και μετα θα πρεπει να αφαιρεις ψαρια :grin: :grin:

noe 27-07-07 01:01

Ο ένας μπορεί να μετρήσει το μήκος του ενυδρείου με ενα χαρακα των 25cm και να σου πει οτι το ενυδρείο ειναι 69.9cm ενώ ο αλλος μπορεί να το μετρήσει με μια μεζούρα και να σου πει οτι το ενυδρείο είναι 70.6cm, αυτή η διαφορά των 7mm μπορεί να μεταφραζεται σε 5 ltr. Και τα τεστ νερού, υπάρχουν πολλές μαρκες, άλλα είναι υγρά ενώ αλλα είναι στικ, όταν αλλαζεις μάρκα αλλαζει και η διακρητηκή ικανότητα.

george 27-07-07 01:08

Συγγώμη ...αλλά και ο χάρακας και η μεζούρα την ίδια βαθμονόμηση δεν έχουν ;
Άλλα μετράει η μεζούρα και άλλα ο χάρακας ;
:confused::confused::confused:

noe 27-07-07 02:28

Την ιδια βαθμονόμηση έχουν, αλλα δεν εχουν την ιδια ακριβεια και την ιδια διακρητηκή ικανότητητα, επίσης για να μετρήσεις σωστά πρέπει να κοιτάξεις καθετα και όχι υπο γωνία, γιατί αλλιώς θα χάσεις μερικά mm. αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και στο κοντέρ του αυτοκινήτου ή στον δείκτη της βενζίνης, αν το κοιτάξεις μια φορά καθετα και μια φορά το κοιτάξεις υπό γωνία τότε θα καταλάβεις υπάρχει μία μικρή διαφορά, ο κάθε άνθρωπος το κοιτάζει με τον τρόπο του, αυτό σημαίνει ότι παντα στις μετρήσεις υπάρχει και ο παράγοντας της υποκοιμενικότητας του παρατηρητή. Ακόμα και ο ίδιος ανθρωπος αν μετρήσει πολλές φορές το ίδιο φυσικό μεγεθος ενδέχεται οι μετρήσεις του να μην ειναι όλες ίδιες, τότε για να έχουμε την μέγιστη ακρίβεια, κανουμε πολλές μετρήσεις και πέρνουμε τον μέσο όρο, έχω προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό, έχει τύχει πολλές φορές μεσα στα εργαστήρια να χρειαστεί να μετρήσω το ίδιο πράγμα περισσότερες και από 100 φορές για να βγάλω τον μέσο όρο, αυτό το κάνουμε όταν θελουμε να έχουμε την μέγιστη ακρίβεια.

Δέν θέλω να πώ ότι οι δικές μου μετρήσεις είναι σωστές και οι δικές σας λάθος, ισα ισα που εγω αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ στικ που είναι απαράδεκτα, για αυτό τον λόγο με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση, για να μάθω και τις δικές σας μετρήσεις,


Παιδιά δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση αλλα νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα, και με ενδιαφέρει αρκετά το αρχικό θέμα σχετικά με τα νιτρικά στο νερό της Θεσσαλονίκης.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01957 seconds with 10 queries