Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση για αντιχλώριο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18383)

infodigger 03-07-07 20:20

Ερώτηση για αντιχλώριο
 
Όταν κάνω μία αλλαγή περίπου 50% (80 λίτρα) πότε ρίχνω το αντιχλώριο στο νερό? Αφού τελειώσω με την αλλαγή ή όταν έχω αφαιρέσει την ποσότητα του νερού που θα αναπληρώσω?

Ευχαριστώ,
Γιάννης

george 03-07-07 20:34

Αδειάζεις πρώτα το νερό και καθώς γεμίζεις ρίχνεις μέσα την ποσότητα αντιχλωρίου που αντιστοιχεί στον όγκο του νερού της αλλαγής.

infodigger 03-07-07 20:36

Ευχαριστώ!

orck 03-07-07 21:16

δηλαδη οπως θα γεμιζεις τον κουβα με το καθαρο νερο της βρυσης θα ριχνεις μεσα στον κουβα την ποσοτητα που λεει ο κατασκευαστης του αντιχλωριου που εχεις και μετα θα ριχνεις το νερο στο ενυδρειο

υποτιθεται οτι δεν πρεπει να ερθουν σε επαφη τα ψαρια με το χλωριο

Tolis 03-07-07 21:17

Λιγο το ψειριζουμε - βγαζεις νερο, ριχνεις στο ενυδρειο οσο αντιχλωριο πρεπει για το νερο που θα βαλεις - βαζεις νερο.

orck 03-07-07 22:12

Τολη, γινεται αυτο που λες; δεν το ηξερα καθολου (οχι οτι θα με γλιτωσει απο την ταλαιπωρια των κουβαδων και τα νερα που γεμιζω το σαλονι καθε φορα)

PascM 03-07-07 22:47

Ειδικά για το καλοκαίρι και ένα λάστιχο κάνει την δουλειά του χωρίς να στάζει! Και για τον χειμώνα απλά θα πρέπει να ρυθμίζεις την θερμοκρασία με τον θερμοσύφουνα....:D

ramsys 04-07-07 00:54

Παιδιά μπορείτε αντί για κοθβάδες λάστιχα κτλ. να κάνετε το άλλο. Να πάτε σε μια κάβα και να ζητήσεται μπουκλά μεγάλη 20 λίτρων νερού που πέρνουν οι ψύκτες.Λόγω του ότι χωράει 20 λίτρα δεν θα έχετε τόσο πάνε έλα...εμένα αυτό με ψιλογλίτωσε...

orck 04-07-07 05:36

και μετα πως την κουβαλαμε; 20 λιτρα γεματο με νερο ειναι 20 κιλα συν κατι ψιλα το βαρος του κουβα
εχω σκεφτει και το λαστιο απευθειας απο το μπανιο αλλα ειναι υπερβολικα μπλεξιμο

Tolis 04-07-07 12:55

To λαστιχο απευθειας απο το μπανιο η την κουζινα η το μπαλκονι ειναι η πιο καθαρη ξεκουραστη κι απλη λυση.

mikele 04-07-07 18:09

συμφωνω με το τολη...........αλλα το αντιχλωριο στο τελος της αλλαγης η λιγο πριν τελειωσει η αλλαγη.........

netblues 04-07-07 18:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 187339)
συμφωνω με το τολη...........αλλα το αντιχλωριο στο τελος της αλλαγης η λιγο πριν τελειωσει η αλλαγη.........

Το αντιχλωριο στο ενυδρειο πρωτου αρχισουμε να ριχνουμε το φρεσκο νερό.

crazyio 05-07-07 19:19

Θέλω να πιστεύω πως είναι πολύ απλό θέμα το οποίο και έχουμε κουράσει άπειρες φορές.
Αυτό που λέει ο Τόλης και ο Σωτήρης είναι και απο θέμα "λογικής" το ποιο σωστό.
το νερό που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο είναι καθαρό απο χλώριο, χλωραμίνες και ότι άλλο πρόκειται να "δεσμεύσει" το αντιχλώριο.
ρίχνουμε την ποσσότητα του αντιχλωρίου που αντιστοιχούν στα λίτρα που κάνουμε την αλλαγή και μετά βάζουμε το νερό μας το φρέσκο ...
Έπειτα το ανιχλώριο απο το φρέσκο νερό δεσμεύει ό,τι είναι να δεσμεύσει απο το νέο νερό μια και στο παλιο μας το νερό δεν μπορεί να γίνει κάποια χημική αντίδραση.
Δεν έχω ιδέα απο χημεία, δεν την πήγα ποτέ την χημεία και όσα γράφω τα γράφω απο θέμα "λογικής" και μόνο ..
αν υπάρχει κάτι που ΔΕΝ είναι έτσι και που δεν ισχύει παρακαλώ να με διορθώσετε ....

george 05-07-07 23:55

Mάθημα χημείας :

Ολα τα αντιχλώρια περιέχουν Sodium thiosulfate (Θειοθειϊκό νάτριο ?) : Na2S2O3

Πολλά στοιχεία για την ένωση αυτή : http://www.jtbaker.com/msds/englishhtml/s5230.htm

Η "αποχλωρίωση" γίνεται σε πρώτη φάση ως εξής:
Na2S2O3 + 5H2O + 4Cl2 = Na2H2SO4 + 8HCl (άνυδρο θειϊκό νάτριο συν υδροχλώριο)

και σε δεύτερη φάση :
Na2S2O3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + S + SO2 (αλατάκι, νερό, θείο και διοξείδιο του θείου - τα τελικά "προϊόντα").

Τώρα για τις χλωραμίνες... με κάποιον τρόπο (πιθανόν πάλι το Na2S2O3) διασπώνται σε ιόντα χλωρίου και αμμωνίας.

Το χλώριο είδαμε πως γίνεται, για την αμμωνία χρησιμοποιείται το sodium hydroxymethanesulfonate (τρεχα γύρευε πως είναι στα ελληνικά - NaCH2(OH)SO3 ).

Αυτό, διαλυόμενο στο νερό διασπάται σε ιόντα νατρίου και hydroxymethanesulfonate - (HO)CH2SO3.

To δεύτερο ιόν αντιδρά με την αμμωνία :

(HO)CH2SO3 + NH3 = (H2N)CH2SO3 + H2O (aminomethanesulfonate συν νερό). Το πρώτο είναι μια αζωτούχα ένωση, θρεπτική για τα φυτά.

===>Μάλλον ένας λόγος για τον οποίο δεν γράφουν "πως γίνεται" είναι τα παραπάνω ζαλιστικά...:wink: :grin::grin::grin:
__________________
Copyright by Fonamstel

Yiannis59 06-07-07 00:01

Τα κατάλαβα όλα :D
Τα χάπια μου που είναι τα χάπια μου :D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01638 seconds with 10 queries