Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Το καινουργιο καμαρι μου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18295)

vasilakis 27-06-07 23:59

Το καινουργιο καμαρι μου...
 
Επειτα απο πολυ πολυ σκεψη αποφασισα να φτιαξω ενα καινουργιο ενυδρειο
που θα αντικαταστησει αυτο που εχω τωρα (145αρι) για να ειναι πιο ανετα τα 4 τοσοδουλικα δισκακια μου.
Σκεφτομαι να ειναι περιπου 300 λιτρα με διαστασεις 90x60x60 (90 μηκος λογω περιορισμενου χωρου) .
Τζαμι θα χρησιμοποιησω κατα πασα πιθανοτητα 10αρι.
Απο φιλτρανση σκεφτομαι ενα 2217 σε συνδιασμο με ενα liberty 2042 , δεδομενου οτι θα ειναι χωρις καπακι το ενυδρειο.
Εννοειται θα τοποθετησω ενα φιλετο 5αρι τζαμι πανω στις κοντρες ω μη γενοιτω.
Απο λαμπα οπως ανεφερα και σε αλλη κατηγορια θα βαλω μια ΜΗ 150 W (γυρω στα 5200 Κ).
Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας για αποφυγη λαθων.
ΑΟ και κοντρολερ υπαρχουν.

Τσιόνογλου Σταύρος 12-08-07 11:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 186081)
Επειτα απο πολυ πολυ σκεψη αποφασισα να φτιαξω ενα καινουργιο ενυδρειο
που θα αντικαταστησει αυτο που εχω τωρα (145αρι) για να ειναι πιο ανετα τα 4 τοσοδουλικα δισκακια μου.
Σκεφτομαι να ειναι περιπου 300 λιτρα με διαστασεις 90x60x60 (90 μηκος λογω περιορισμενου χωρου) .
Τζαμι θα χρησιμοποιησω κατα πασα πιθανοτητα 10αρι.
Απο φιλτρανση σκεφτομαι ενα 2217 σε συνδιασμο με ενα liberty 2042 , δεδομενου οτι θα ειναι χωρις καπακι το ενυδρειο.
Εννοειται θα τοποθετησω ενα φιλετο 5αρι τζαμι πανω στις κοντρες ω μη γενοιτω.
Απο λαμπα οπως ανεφερα και σε αλλη κατηγορια θα βαλω μια ΜΗ 150 W (γυρω στα 5200 Κ).
Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας για αποφυγη λαθων.
ΑΟ και κοντρολερ υπαρχουν.

Βασίλη αφού τα ξέρεις τα κόλπα αρκετά καλά προχώρα χωρίς σκέψεις και φόβο και ότι βοήθεια χρειαστείς τηλεφώνα.

Yiannis59 12-08-07 11:53

Σαν υπερβολικός ο φωτισμός για δισκο ενυδρειο εκτός και προβλέπεις φυτά στην επιφάνεια για να τον κόβεις κάπως

Nik25 12-08-07 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 186081)
Επειτα απο πολυ πολυ σκεψη αποφασισα να φτιαξω ενα καινουργιο ενυδρειο
που θα αντικαταστησει αυτο που εχω τωρα (145αρι) για να ειναι πιο ανετα τα 4 τοσοδουλικα δισκακια μου.
Σκεφτομαι να ειναι περιπου 300 λιτρα με διαστασεις 90x60x60 (90 μηκος λογω περιορισμενου χωρου) .
.


Bασιλακη αγορι μου οτι βοηθεια χρειαστεις για την κατασκευη σου να ξερεις χαρα μου να βοηθησω και στα κολληματα και παντου.Μην διστασεις.Α με εκεινα τα προφιλτρα τι εγινε???Τα ξεχασα τελειως ε?:D

vasilakis 13-08-07 11:37

Νικο απο σεπτεμβρη που θα το ξεκινησω θα σε εχω υποψιν μου .
Τα προφιλτρα παρεπιπτοντως ειναι σπιτι μου.
Γιαννη για το φωτισμο ειμαι απολυτα ενημερος για την ενταση σου και για την ανεκτικοτητα των δισκων. σιγορα θα υπαρχουν αρκετες κρυψωνες
και μπολικα φυτακια για να νιωθουν πιο ανετα τα δισκοπουλα μου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01235 seconds with 10 queries