Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Περίεργο "φυτό" ? (Hydra) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18270)

gaslan 26-06-07 22:07

Περίεργο "φυτό" ? (Hydra)
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σας,

πρόσεξα τώρα τελευταία αυτό το περίεργο είδος φυτού... Περισσότερο με προβληματίζει μήπως είναι κάποιο παράσιτο και πρέπει να κοιτάξω για κάποια θεραπεία.

Τα χαρακτηριστικά του έχουν ως εξής...Η πρώτη φωτογραφία δεν είναι πεντακάθαρη λόγω zoom αλλά περίπου δίνει μια ιδέα... Λοιπόν, είναι περίπου 1-2χιλ μήκος (δεν μεγαλώνουν άλλο εδώ και 2 εβδομάδες που τα παρατηρώ) και καταλήγουν σε σχήμα Ψ (όπως η δεύτερη photo αλλά σε πράσινο). Δεν μετακινούνται από την θέση τους, μόνο σαν να "ψαρεύουν στο ρεύμα του νερού".

Ωστόσο το θέμα είναι ότι όταν τα αγγίζουν τα σαλγκάρια, μαζέυονται, και σχεδόν εξαφανίζονται σαν κάποιο είδος reflex. Μετά από 1-2 sec επανέρχονται..

Τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες που έχω δεν τα πειράζουν...

Καμιά ιδέα τι είναι αυτό και τι κάνω?

Thanks!

PascM 26-06-07 22:17

Στην φωτό που παραθέτεις δεν μπορώ να δω τίποτα! Όταν λες τα σαλιγκάρια εξαφανίζονται τι θες να πεις? πεθαίνουν τρώγονται τι? ή εξαφανίζετε αυτό το "φυτό" ?

gaslan 26-06-07 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 185787)
Στην φωτό που παραθέτεις δεν μπορώ να δω τίποτα! Όταν λες τα σαλιγκάρια εξαφανίζονται τι θες να πεις? πεθαίνουν τρώγονται τι? ή εξαφανίζετε αυτό το "φυτό" ?

Δυστηχώς πρέπει να δανειστώ μια σωστή camera για κοντινές photo... :(

Όταν το ακουμπήσει κάτι, πχ σαλιγκάρια που περνάνε από δίπλα, το φυτό συρικνώνεται στην βάση του, όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας, για όσο περνάει δίπλα του το σαλιγκάρι, μετά από λίγο γίνεται όπως πριν...

PascM 26-06-07 22:27

Μήπως δεν μιλάμε για φυτό λοιπόν? Δεν ξέρω ίσως μια φωτό καλύτερη ή κάποιος άλλος φίλος που να έχει δει κάτι παρόμοιο (σαν φαινόμενο) να μπορεί να μας πει περισσότερα.

Lsourtzo 26-06-07 23:02

Πραγματικά είνια περίεργο αυτό που περιγράφεις !!! και μόνο σε θαλασσινό θα μπορούσα να σκευτώ κάτι ανάλογο ...
μία καλή φωτό θα μας έλυνε πολές απορίες ...

gaslan 26-06-07 23:08

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 185797)
Πραγματικά είνια περίεργο αυτό που περιγράφεις !!! και μόνο σε θαλασσινό θα μπορούσα να σκευτώ κάτι ανάλογο ...
μία καλή φωτό θα μας έλυνε πολές απορίες ...

Κατάφερα να βγάλω μερικές καλύτερες... ελπίζω να βοηθήσουν κάπως αυτές...

Takis 26-06-07 23:15

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/hydra.htm

gaslan 26-06-07 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Takis (Μήνυμα 185800)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

Μοιάζει αρκετά, οι μόνες διαφορές που εντόπισα είναι το χρώμα (άσπρο / πράσινο) και το μέγεθος (1-3 cm / 1-2mm) ... Ωστόσο αρχίζω να ψάχνω για χημικά... Δυστηχώς τα ψάρια δεν μπορούν να βγούν από μέσα, όπως και να προσθέσω γκουράμι ή κάτι άλλο (έχω δίσκους, amano shrimps και αρκετά cardinal)....

Καμία ιδέα???

ps. Μήπως θα μπορούσαν οι mods να το μεταφέρουν στις ασθένεις πλέον?

Strahos 27-06-07 16:50

βασικά είχα βγάλει και εγώ και ο κολλιτός μου στα πρωτοστρωμμένα ενυδρεία μας. Κάναμε υπομονή και έφυγαν από μόνα τους. Νομίζω το ίδιο πρέπει να κάνεις κι εσύ.

gaslan 27-06-07 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 185974)
βασικά είχα βγάλει και εγώ και ο κολλιτός μου στα πρωτοστρωμμένα ενυδρεία μας. Κάναμε υπομονή και έφυγαν από μόνα τους. Νομίζω το ίδιο πρέπει να κάνεις κι εσύ.

Για προληπτικούς λόγους λέω να βάλω αλάτι (0,3%) που από ότι διάβασα πρέπει να βοηθάει.... Η άλλη άποψη που άκουσα είναι οτι ενδεχομένως να υπάρχουν και gill flukes στους δίσκους...

Strahos 07-07-07 10:10

Πως πάει?

gaslan 08-07-07 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 187752)
Πως πάει?

Κατ' αρχάς δοκίμασα με αλάτι αλλα δεν φάνηκε καμία μείωση, αντιθέτως ίσως και να αυξήθηκαν... Πάντως για να πώ την αλήθεια, φοβήθηκα λίγο τα 750gr αλάτι (0,3%) οπότε έριξα σταδιακά αρκετά λιγότερο (περίπου 100?)...

Δοκίμασα πάντως το Gastropex της esha, το οποίο είναι για hydra... είχα κάποια αποτελέσματα, αρκετά από αυτά, αλλά όχι όλα... Το καλό της υπόθεσης είναι ότι μου μείωσε τον πληθυσμό των σαλιγκαριών κατά 50%.... Κάτι πλακέ εξαφανίστηκαν σχεδόν όλα, ένα άλλο είδος που είχα δεν επηρέασε κανένα...

Anyway, εφόσον μειώθηκε η hydra, θα το αφήσω έτσι να δω πως θα πάει με ποιο συχνές αλλαγές νερού, χωρίς αλάτι ή φάρμακα, για να μην στρεσάρονται και οι δίσκοι συνέχεια και ανάλογα με το πως θα εξελιχθεί..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01740 seconds with 10 queries