Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   SOS-Χανω τα ψαρακια μου!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18247)

Steve 25-06-07 13:36

SOS-Χανω τα ψαρακια μου!!!!!
 
Μολις εβγαλα τον νεκρο SAE και Zebra Danio απο το ενυδρειο μου.....
Το θερμομετρο διχνει 33,5*C και.....Δεν ξερω τι να κανω...
Εχω απο χτες ανοχτο το καπακι και τα φωτα σβηστα....Χρονο να βαλω ανεμηστηρακια δεν ειχα και μου απαγορευει ο πατερας μου κανω οτιδηποτε εχει να κανει με ηλεκριησμο μονος μου...χτες δουλευε ολη μερα και δεν μπορεσε να βαλει το ιδιο και σημερα.....
Δεν ξερω τι να κανω ....εκανα το πρωι αλλαγη νερου και αμμονια εχω 0.
Νομιζω οτι χανω ολα τα ψαρακια μου.......:cry: :smt099
Εβαλα απο χτες το φιλτρο να πετα απο ψηλα.....
κανω αναταραξεις της επιφανειας συναιχως...
Τι να κανω......τα χανω....!!!!!!!!!!!!!!!

Genirous 25-06-07 13:42

Έχεις κανέναν ανεμιστήρα να βάλεις να χτυπάει στην επιφάνεια του νερού..?

Steve 25-06-07 13:44

πως να συνδεσω;;;;
δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονηκα...θα περιμενω να γυρησει ο πατερας μου να δω αν μπορει να βγαλει κανενα απο τον Π/Υ για να βαλει..αν και χλωμο το βλεπω....
και το δευτερο ζευρακι ετοιμο ειναι καθως και η γκαπυνα στο 20αρι!!!

PascM 25-06-07 13:46

Μην ταϊσεις καθόλου - Μικρές αλλαγές και αεραντλία! Αν και το 33,34 είναι πολύ δύσκολη θερμοκρασία.

Steve 25-06-07 13:51

και η ΔΕΗ λεει για 8 ωρες χωρις ρευμα αλλα δεν λεει ποτε....
Εχω βαλει αεραντλια.......και τα 2 killies στο 20αρι θα τα χασωσιγουρα....
και η θαρμοκρασια δεν λεει να πσει...ασε που ου πονα το κεφαλι απο την ζεστη.....σκαω....
τα μονα που φαινονται καλα ειναι τα 3 γατοψαρα.....και το νερο στο ενυδρειο αν βαλεις το χερι σου μεσα καιει!!!!
εβαλα το φιλτρο στο τερμα.....κα περιμενω.......

Lsourtzo 25-06-07 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 185330)
πως να συνδεσω;;;;
δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονηκα...θα περιμενω να γυρησει ο πατερας μου να δω αν μπορει να βγαλει κανενα απο τον Π/Υ για να βαλει..αν και χλωμο το βλεπω....
και το δευτερο ζευρακι ετοιμο ειναι καθως και η γκαπυνα στο 20αρι!!!

Βάλε έναν απλό ανεμιστήρα απλά να φυσάει την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο σου ...
δεν χρειάζεται να είσαι ηλεκτρολόγος για να γυρίσεις τον ανεμιστήρα να φυσάει την επιφάνεια του νερού ...
πρόσεξε μόνο μην σου πέσει μέσα ή των βρέξεις ...

πσ. βάλε και ένα πλαστικό μπουκάλι στην κατάψυξη και μόλις παγώσει μπλούμ και μέσα ...
ο ανεμιστήρας είναι απαρέτητος όμος !!

Steve 25-06-07 13:53

δεν εχω ανεμηστηρα.....λοιτουργουσε προχτες και χτες ασταματητα με αποτελεσμα να βγαζει ζεστο αερα και να καει....!!!

Lsourtzo 25-06-07 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 185335)
δεν εχω ανεμηστηρα.....λοιτουργουσε προχτες και χτες ασταματητα με αποτελεσμα να βγαζει ζεστο αερα και να καει....!!!

5 ευρώ έχει .. τράβα πάρε έναν ...
και άλλα 5 ένας χρονοδιακόπτης ...
και βάλτον να δουλεύει για μισή ώρα .. μετά 15 λεπτά διακοπή και μετά παλί μισή ώρα ...
να φυσάει την επιφάνεια όμως όσο καλύτερα γίνετε ..
δεν σε πειράζει να βγάλει ζεστό αέρα ...
αρκεί να φυσάει την επιφάνεια

PascM 25-06-07 13:57

Η πτώση της θερμοκρασίας θα γίνει με την εξάτμιση! Γι'αυτό σου λένε όλοι πάρε έναν ανεμιστήρα να χτυπάει!!!! Για να εξατμιστεί το νερο και να μειωθεί η θερμοκρασία!

Steve 25-06-07 13:57

τωρα τα μαγαζια θα ειναι κλειστα......πηρα τηλ. τον πατερα μου και μου ειπε οτι θαπερασει να δει αν ειναι ανοιχτα.......μακαρι να ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

halvas69 25-06-07 13:59

Μέχρι να βρεις λύση άλλαζε νερό συνέχεια μέσα στην ημέρα ώστε να μπαινει πιό δροσερό.
Άφηνε την βρύση να τρέχει λίγο για να κρυώνει λίγο και άλλαζε ενα 20% κάθε .... (όσο πιό συχνά μπορείς τέλως πάντων)

Steve 25-06-07 14:02

βρηκα εναν κυκλοφορητη που λεει 1000l/h....
τον βαζω να κανει αναταραξη......
σκαω απο την ζεστη...!!!!!!!!

halvas69 25-06-07 14:06

Με την ανατάραξη μην περιμένεις να πέσει η θερμοκρασία κάνε αλλαγές νερού και όσο πιό σύντομα μπορείς....Τώρα !!!

Steve 25-06-07 14:07

αυτο κανω!!!!

chrisb 25-06-07 15:05

Εκτός από την άμεση αντιμετώπιση, να ξέρεις και ότι τα ανεμιστηράκια για PC δουλεύουν σε 12Volt και έτσι είναι εντελώς ακίνδυνο το να τα βάλεις στο καπάκι. Η μόνη σχέση που θα έχεις με την επικίνδυνη τάση της ΔΕΗ θα είναι ότι θα βάλεις στη πρίζα ένα μετασχηματιστή 12V για να τροφοδοτίσεις τα ανεμιστηράκια. Από την έξοδο του μετασηματιστή και μετά (εκεί όπου θα κάνεις τις συνδέσεις με τα ανεμιστηράκια), δεν υπάρχει υψηλή τάση.

akisk 25-06-07 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 185341)
βρηκα εναν κυκλοφορητη που λεει 1000l/h....
τον βαζω να κανει αναταραξη......
σκαω απο την ζεστη...!!!!!!!!


Αν έχεις καλή κυκλοφορία από φίλτρο σου καλύτερα μια αερόπετρα για οξυγώνωση παρά κυκλοφορητής μέσα που θα σου ανεβάζει κι άλλο τη θερμοκρασία.
Και η δική μου γνώμη πάντως είναι ανοικτό καπάκι και κάποιος ανεμιστήρας να φυσά την επιφάνεια.

Steve 25-06-07 17:22

εχω αεραντλια....την εχω βαλει απο χτες...
-------------------------
μολις εχασα και το 2ο ζεβρακι μου.....

iakovost 15-07-07 20:41

Εχασα και γω 4 ψαρακια με αυτες τις ζεστες, μεταξυ αυτων και εναν τεραστιο μονοδακτυλο.

PanosII 15-07-07 20:56

δεν ανοίγεις και το πλαϊνό καπάκι του PC σου
με τέτοια ζέστη σε βλέπω να μην μπορείς να μας γράφεις άλλα μηνύματα...

puravlos 15-07-07 22:55

Αν έβαζε καμιά παγοκύστη σα και αυτές που έχουν τα φορητά ψυγεία λέτε να βοηθούσε ή απαγορεύται? Και να έχει άλλη μία εφεδρική στην κατάψυξη...??? Κρίμα είναι μωρέ τα ψαράκια

PascM 15-07-07 23:52

Γενικότερα οι παγοκύστες δεν προτείνονται (ίσως ως έσχατη λύση) αλλά από την άλλη τα ανεμιστηράκια απο PC κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους (σε συνδιασμό με την εξάτμιση)!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01817 seconds with 10 queries