Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Eheim 2213 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18196)

ramsys 23-06-07 01:06

Eheim 2213
 
Καλησπέρα παίδες. Να σας ρωτησω κάτι? Έχω ένα φίλτρο eheim 2213 κοντά 3 εβδομάδες. Το πρόβλημα που παρατήρησα σήμερα είναι πως δεν πετάει απο την φλογέρα με την ίδια πίεση που πετουσε στην αρχή. Η πίεση έχει πέσει αρκετά και αυτό επιρεάζει και το χρήσιμο ταρακούνημα της επιφάνειας...Οι τρύπες της φλογέρας ειναι καθαροί...Τι μπορεί να φταίει?

MiziGr 23-06-07 01:24

Ρίξε μια ματιά και στα σωληνάκια...

mios 23-06-07 02:52

Μήπως έχει βάλει δυχτάκι με τύρφη ή κάτι άλλο και κόβει τη ροή (αν έιναι με λεπτή ύφανση και έχεις βάλει αρκετό υλικό μέσα "στουμπώνει").Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τα υπόλοιπα υλικά ,αν έχεις βάλει πολλά.

ramsys 23-06-07 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 184824)
Ρίξε μια ματιά και στα σωληνάκια...

Καλημέρα σας!

Τα λάστιχα είναι μια χάρα...Δεν στραβώνουν πουθενά.:confused:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mios (Μήνυμα 184828)
Μήπως έχει βάλει δυχτάκι με τύρφη ή κάτι άλλο και κόβει τη ροή (αν έιναι με λεπτή ύφανση και έχεις βάλει αρκετό υλικό μέσα "στουμπώνει").Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τα υπόλοιπα υλικά ,αν έχεις βάλει πολλά.

Όχι τύρφη είχα και την έβγαλα. Το φίλτρο μέσα έχει μόνο μακαρόνι capri sorb (έτσι νομίζω λέγεται...ξέρετε μήπως τι κάνει αυτό?) και τα σφουγκαράκια του φίλτρου...
-------------------------
Καλησπέρα και πάλι...Παιδιά μήπως το φίλτρο θέλει καθάρισμα?

steady 23-06-07 20:00

προφανως απο εκει πρεπει να ξεκινησεις....

ramsys 23-06-07 20:11

Το καθάρησα αλλά τίποτα....Τώρα κάνει και εναν περιεργο θόρυβο...Plz help meeeee
ετσι και μείνω χωρις φίλτρο την έβαψα

steady 23-06-07 20:14

τι καθαρισες δηλαδη?ο θορυβος μηπως ειναι απο εγκλωβισμενο αερα?για κουνα το λιγο μηπως τον βγαλει...

ramsys 23-06-07 20:23

κουνώντας το μου σταματάει τελείως....κατι παίζει με τον αέρα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβως...

Yiannis59 23-06-07 20:29

Συνέδεσε ενα σωλήνα στην εισαγωγή και άσε νερο να περάσει μέσα εγώ συνδέω ενα μικρο κυκλοφορητή, ασε να τρέξει νερο απο την εξαγωγή για λιγο και θα είσαι κύριος

ramsys 23-06-07 20:31

Δεν το κατάλαβα αυτό Γιάννη...λίγο πιο αναλυτικά...

Yiannis59 23-06-07 20:33

Τωρα μου εβαλες δυσκολα να το πω αλιως πρεσαρε νερο απο τον σωλήνα της εισαγωγής μεχρι να τρέξει νερο και να φύγει και ο αερας απο την εξαγωγη

ramsys 23-06-07 20:38

Δηλαδή να ρουφίξω απο την εξαγωγή?Ρουφάω το νερό φτάνει μέχρι την στάθμη του ενυδρείου οπως θα έπρεπε αλλά και πάλι το κάνει...

Yiannis59 23-06-07 20:43

Δεν ειπα να ρουφήξεις ειπα να να πρεσαρεις να το πω μπακαλιστικα παρε την μανικα του ποτισματος συνέδεσε την στην εισαγωγή και άνοιξε την βρύση και ασε νερο να τρεξει χωρις να ειναι στο ρευμα
Και πριν μου την πέσουν το γράφω ετσι για να καταλάβεις τι θελω να πω

ramsys 23-06-07 20:59

χαχαχαχ ευχαριστώ...
-------------------------
To έκανα αλλά ο ήχος συνεχίζεται...

crazyio 24-06-07 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 184957)
Δεν ειπα να ρουφήξεις ειπα να να πρεσαρεις να το πω μπακαλιστικα παρε την μανικα του ποτισματος συνέδεσε την στην εισαγωγή και άνοιξε την βρύση και ασε νερο να τρεξει χωρις να ειναι στο ρευμα
Και πριν μου την πέσουν το γράφω ετσι για να καταλάβεις τι θελω να πω


Δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλη ιδέα αυτό μιας και με την τόσο μεγάλη ροή που μπορεί να έχει η βρύση μπορεί να προκαλέσεις πρόβλημα στην βιολογία (όχι καταστροφική αλλά ένα μέρος της μπορεί να τα δεί λίγο "σκούρα" ) και κατα δεύτερον με τον τρόπο αυτον ρίχνεις απευθείας νερό με ΧΛΩΡΙΟ μέσα στο φίλτρο σου που αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την βιολογία σου ... σε σημείο που μπορεί να είναι καταστροφικό .....
Κάπου είχε αναφερθεί παλαιότερα πως υλικά τα οποία έχουν έρθει σε αμεση επαφή με νερό βρύσης (και κατα συνέπεια με χλώριο) παραμένουν ακατοίκιτα απο βακτηρίδια για κάποιο διάστημα ...

Yiannis59 24-06-07 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 185073)
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλη ιδέα αυτό μιας και με την τόσο μεγάλη ροή που μπορεί να έχει η βρύση μπορεί να προκαλέσεις πρόβλημα στην βιολογία (όχι καταστροφική αλλά ένα μέρος της μπορεί να τα δεί λίγο "σκούρα" ) και κατα δεύτερον με τον τρόπο αυτον ρίχνεις απευθείας νερό με ΧΛΩΡΙΟ μέσα στο φίλτρο σου που αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την βιολογία σου ... σε σημείο που μπορεί να είναι καταστροφικό .....
Κάπου είχε αναφερθεί παλαιότερα πως υλικά τα οποία έχουν έρθει σε αμεση επαφή με νερό βρύσης (και κατα συνέπεια με χλώριο) παραμένουν ακατοίκιτα απο βακτηρίδια για κάποιο διάστημα ...

Αυτό το διάβασες; Και πριν μου την πέσουν το γράφω ετσι για να καταλάβεις τι θελω να πω
και ποιο πάνω που γράφω οτι εγω χρησιμοποιώ ενα μικρο κυκλοφορητη post No:9 κλπ προφανώς δεν εννοώ νερό απο την μάνικα.


ramsys 24-06-07 21:35

ΑΑΑ...ε εγώ την βλακεία την έκανα τώρα..ευελπιστώ να βοηθήσει η βιολογία του ενυδρείου...

Yiannis59 24-06-07 21:53

Αετός είσαι αδερφέ μου χε χε:D

Τουλάχιστον σταμάτησε ο θόρυβος;

steady 24-06-07 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ramsys (Μήνυμα 185090)
ΑΑΑ...ε εγώ την βλακεία την έκανα τώρα..ευελπιστώ να βοηθήσει η βιολογία του ενυδρείου...

μετρησεις αμεσα θα λεγα!

crazyio 24-06-07 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ramsys (Μήνυμα 185090)
ΑΑΑ...ε εγώ την βλακεία την έκανα τώρα..ευελπιστώ να βοηθήσει η βιολογία του ενυδρείου...


Κατάλαβες για ποιόν λόγο πόσταρα ?? :D :D :D

msigouros 24-06-07 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 184957)
Δεν ειπα να ρουφήξεις ειπα να να πρεσαρεις να το πω μπακαλιστικα παρε την μανικα του ποτισματος συνέδεσε την στην εισαγωγή και άνοιξε την βρύση και ασε νερο να τρεξει χωρις να ειναι στο ρευμα
Και πριν μου την πέσουν το γράφω ετσι για να καταλάβεις τι θελω να πω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13521

Yiannis59 24-06-07 23:37

Ουδέν σχόλιο αφού έτσι το καταλάβατε έτσι θα είναι.
Με συγχωρείται λαθος

ramsys 24-06-07 23:57

Παιδιά η θεωρία καταρέει οι χοντροί είναι ωραίοι...(Οι μετρήσεις μου μια μέρα την αετήσια πράξη μου είναι ίδιες με τις τελευταίες μετρήσεις που είχα πάρει.)
Θα δείξει...πάντως πιστεύω πως δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα....και ο ήχος σταμάτησε...ααα και κάτι άλλο για την ροή που είπα στην αρχή φταίγαν τα λάστιχα...

steady 25-06-07 09:40

ειχαν βουλωσει?

ramsys 27-06-07 13:12

Ναι Steady διάβασα ένα post εδώ και είδα μια πατέντα με σακούλα...Η σακούλα από διάφανη έγινε καφέ..χαχαχαχααχα

steady 27-06-07 13:34

για πες την πατεντα γιατι μου διαφευγει και παλευω με βουρτσακια:D

ramsys 27-06-07 17:00

Πάρε ενα σιρματόσχοινο, από αυτά που έχουν γύρω γύρω πλαστικό και τα χρησιμποιούν για να απλόνουν ρούχα.Φτίαξε λιγο τίς άκρες μιν γρατζουνήσουν το λάστιχο και στην μια άκρη δέσε μια σακούλα πολυμπάκ.Έπειτα σκούντα το σχοινί μέσα στο λάστιχο μέχρι να βγεί η μια του άκρη και μετά τράβα το ώστε να περάσει η σακούλα μέσα από το λάστιχο και να καθαρήσει ότι έχει μέσα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01969 seconds with 10 queries