Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18062)

petros 14-06-07 10:02

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ
 
1 Συνημμένο(α)
Στο ενυδρειο της φωτο 200 λιτρα μικτα , υπαρχει εσωτερικο φιλτρο(αριστερα οπως το κοιτατε) με 2 διαμερισματα 1 για κυκλοφορητη και 1 για τα υλικα.
Ειναι πλαστικο και ειναι κολλημενο στο τζαμι με σιλικονη.
Λογω υπαρξης εξωτερικου φιλτρου σκεφτομαι να το αφαιρεσω(το ενυδρειο ειναι αδειο) .
Ας πουμε οτι με ενα ξυραφακι ή με μια χορδη αφαιρω το μεγαλυτερο μερος
πως θα βγαλω τελειως την σιλικονη που θα μεινει στο τζαμι χωρις να το χαραξω???
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

CHRIS4204 14-06-07 10:04

Καλημέρα εγώ το είχα κάνει με μια "ξύστρα" για τζάμι

PascM 14-06-07 10:39

Εγώ το έχω καταφέρει με πολύ καλή επιτυχία αλλά και προσοχή με σπάτουλα καινούργια!

jimfytakis 14-06-07 10:47

Δεν στο συστηνω αλλα εγω το εκανα με ενα κοφτερο κουζινομαχαιρο και δεν ειχα καμια γρατζουνια

petros 14-06-07 10:50

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.:)

spookie 14-06-07 12:43

Αν πας σε ενα μαγαζι με χρωματα υπαρχουν ξυστρες με 50 λεπτα.

Nik25 14-06-07 13:46

Για μενα η καλυτερη μεθοδος ειναι με λεπιδα απο φαλτσετα και αρκετο ασετον.Εγγυημενο αποτελεσμα και δεν χαραζει το τζαμι.Προσοχη μονο στα δαχτυλα...

bill 14-06-07 14:16

Λαμα απο φαλτσετα φαρδια σιγα σιγα με τα δυο χερια να βγαλεις την σιλικονι και την θαμπαδα με ψιλο συρμα κατσαρολας και οινοπνευμα και θα σου γινει ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ παλι.Εγγυημενα και δοκιμασμενα!

dimitris21 14-06-07 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bill (Μήνυμα 183062)
Λαμα απο φαλτσετα φαρδια σιγα σιγα με τα δυο χερια να βγαλεις την σιλικονι και την θαμπαδα με ψιλο συρμα κατσαρολας και οινοπνευμα και θα σου γινει ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ παλι.Εγγυημενα και δοκιμασμενα!

Σύρμα? Με τίποτα!

Γιατί το παιδεύετε ρε παιδιά? Το θέμα είναι πολύ απλό και πολλές φορές δοκιμασμένο.
Ξύστρα από χρωματοπωλείο όπως είπε και ο φίλος spookie και ότι μείνει με ασετόν και όλα θα είναι άψογα.

mpampis81 28-09-15 00:45

Αν κ εχει ειπωθεί πάλι, κόλλησα με έναν φίλο ένα ενυδρείο, τον βοήθησα βασικά αλλά μπήκε αρκετή σιλικόνη την οποία κ θέλω να αφαιρέσω στις κάθετες επιφάνειες και κάτω για να μπουν οι κόντρες, να αφαιρέσω την σιλικόνη εντελώς?Την περίσια εννοώ, λογικά μόνο η σιλικόνη που βρίσκεται στην κόλληση δεν είναι αρκετή?zwzw

alexis cosmo 28-09-15 12:42

Οχι και η σιλικονη στα διπλανα μερη απο τα τζαμια κανουν πολυ δουλεια.
Μην την αφερεσεις ολη ασε και στα πλαινα τζαμια μικρη ποσοτητα γιατι κανει το ενυδρειο πιο δεμενο.
Αν την αφερεσεις ολη μειωνεται και το δεσιμο.

Dream Waters 20-10-15 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 900654)
Οχι και η σιλικονη στα διπλανα μερη απο τα τζαμια κανουν πολυ δουλεια.
Μην την αφερεσεις ολη ασε και στα πλαινα τζαμια μικρη ποσοτητα γιατι κανει το ενυδρειο πιο δεμενο.
Αν την αφερεσεις ολη μειωνεται και το δεσιμο.


Δυστυχως αυτο που λεει ο φιλος δεν ισχυει.Αν θες να τοποθετησεις κοντρες θα πρεπει να αφαιρεθεί όλη η σιλικόνη μεχρι να μεινει καθαρό γυαλι για να βαλεις νεο στρωμα σιλικονης.Αυτο γινεται με μια κοφτερη λεπιδα απο φαλτσετα και υπομονη.Απαραιτητο ειναι να χρησιμοποιησεις 100% καθαρο ασετον για να καθαρισεις τα υποληματα της παλιας σιλικονης.
Η σιλικονη περιμετρικα πανω στην ραφη δεν βοηθαει στην στεγανοποιηση, με την προυποθεση οτι η κολληση εχει γινει σωστα και δεν εχουν μεινει μεγαλες φυσαλιδες η τριχωηδη κενα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01579 seconds with 10 queries