Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ eliwell IC 915/C (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17712)

Zorba_The_Freak 29-05-07 12:12

ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ eliwell IC 915/C
 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γενικά έχουν παρουσιαστεί προβλήματα αξιοπιστιας πχ κολλήματα στον eliwell IC 915/C

Ρωτάω γιατί ετοιμάζω μια κατασκευή με 8-12 15λιτρα ενυδρεία για μονομάχους και σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτόν τον θερμαντήρα.

Ο λόγος είναι ότι είναι 25% φτηνότερος από τον κανονικό jager αλλά κυρίως επειδή έχει μόνο 14 εκατ. μήκος.

Τι γνώμη έχετε???

giannisg 29-05-07 12:55

Όσο αφορά τον Eliwell απλά θα σου πώ οτι χρησιμοποιείται απο επαγγελματίες σε φορτηγάκια-ψυγεία χωρίς να έχουν αναφερθεί προβλήματα μέχρι τώρα. (Ο κολλητός μου στήνει φορτηγάκια-ψηγεία και τον χρησιμοποιεί κατα κόρον.)

kastmaniac 29-05-07 12:58

α) Αξιοπιστία elliwel. Θεωρώ το συγκεκριμένο μηχάνημα εξαιρετικά αξιόπιστο. Τον χρησιμοποιώ αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα και έχω και αρκετές διακυμάνσεις στην θερμοκρασία (είμαι στη Κρήτη οπότε η ζέστη ανεβαίνει καμιά φορά αρκετά γρήγορα). Από λοιπούς συνχομπίστες έχω ακούσει τα καλύτερα. Πιο σημαντική για μένα όμως είναι η γνώμη ενός επαγγελματία του χώρου (διαθέτει την καλύτερη αποθήκη εξοπλισμού υλικών για ψυξη θέρμανση στο Ηράκλειο) που σε συζήτησεις που είχαμε (είναι φίλος πια) μου έχει πει απλά τα καλύτερα.

β) Αξιοπιστία θερμοστάτη. Το μέγεθος μπορεί να είναι βολικό αλλά οι θερμοστάτες αυτοί (κατα την ταπεινη μου γνώμη) είναι προβληματικοί. Το να μην μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία είναι πρόβλημα. Στον συγκεκριμένο τύπο πόλλες φορές "κολλάνε". Απόφυγε τον αν μπορείς.

Yiannis59 29-05-07 13:02

Τι εννοεις κολλανε αφου τον ελεγχο θα τον εχει ο Eliwel

kastmaniac 29-05-07 13:03

Κάτι τελευταίο. Αν σκέφτεσαι η "μονομαχιέρα" που θα φτιάξεις να έχει κοινή φίλτρανση πρόσεξε λίγο παραπάνω. Γνώριζω αρκετές περιπτώσεις που το κοινό φίλτρο λειτουργεί αρνητικά. Αν ένας μονομάχος αρρωστήσει τότε την πατάνε και οι άλλοι. Εναλλάκτικα για την θέρμανση μπορείς να δεις εξωτερικό θερμοστάτη. Μπορεί να μην είναι πολύ αποδοτικοί αλλά για τους μονομάχους είναι μια χαρά!

Zorba_The_Freak 29-05-07 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac (Μήνυμα 178520)
β) Αξιοπιστία θερμοστάτη. Το μέγεθος μπορεί να είναι βολικό αλλά οι θερμοστάτες αυτοί (κατα την ταπεινη μου γνώμη) είναι προβληματικοί. Το να μην μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία είναι πρόβλημα. Στον συγκεκριμένο τύπο πόλλες φορές "κολλάνε". Απόφυγε τον αν μπορείς.

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα :confused:

Ο συγκεκριμμένος είναι απλά θερμαντήρας χωρίς θερμοστάτη, δουλεύει συνεχώς, δεν αναβοσβήνει. Αυτό θα το αναλάβει ο eliwell. Τι άλλο να κολλήσει???

kastmaniac 29-05-07 13:04

Καμία αντίρρηση Γιάννη. Μπορεί ο eliwell να τους "κόβει" αν κολλήσουνε, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι ένας ευπάθης θερμοστάτης που κολλάει είναι και οτι καλύτερο για το ενυδρείο.

Yiannis59 29-05-07 13:08

Μα δεν υπαρχει περίπτωση να κολλήσουν ισως δεν πρόσεξες καλα είναι σκετο θερμαντικο λειτουργεί συνέχεια μεχρι να κόψει ο Eliwel

kastmaniac 29-05-07 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 178530)
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα :confused:

Ο συγκεκριμμένος είναι απλά θερμαντήρας χωρίς θερμοστάτη, δουλεύει συνεχώς, δεν αναβοσβήνει. Αυτό θα το αναλάβει ο eliwell. Τι άλλο να κολλήσει???

Μπορεί να μην έχει θερμοστάτη αλλά δεν είναι απαραίτητο οτι η θερμοκρασία που θα σου ανεβάσει είναι αυτή των 26 βαθμών που υποτίθεται οτι βγάζει. Επίσης επείδη έχει τύχει να δουλέψω τετοιου τύπου θερμαντήρες τα "παίζουν" όπως λέμε στην Κρήτη (χαλάνε) εύκολα.

Zorba_The_Freak 29-05-07 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac (Μήνυμα 178529)
Κάτι τελευταίο. Αν σκέφτεσαι η "μονομαχιέρα" που θα φτιάξεις να έχει κοινή φίλτρανση πρόσεξε λίγο παραπάνω. Γνώριζω αρκετές περιπτώσεις που το κοινό φίλτρο λειτουργεί αρνητικά. Αν ένας μονομάχος αρρωστήσει τότε την πατάνε και οι άλλοι. Εναλλάκτικα για την θέρμανση μπορείς να δεις εξωτερικό θερμοστάτη. Μπορεί να μην είναι πολύ αποδοτικοί αλλά για τους μονομάχους είναι μια χαρά!

Έχω ήδη "μονομαχιέρα" από πέρσι το Αυγουστο και όλα πάνε καλά.

Αλλά τώρα μιλάω για 8-12 ανεξάρτητα ενυδρεία με ξεχωριστή θέρμανση-φίλτρανση το καθένα.

Απλά σκέφτομαι ότι απ'τή στιγμή που όλα τα ενυδρέια είναι ίδιου μεγέθους, με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό και τοποθετημένα στο ίδιο ακριβώς σημείο του σπιτιού, οι θερμοκρασίες τους θα είναι σχεδόν ίδιες οπότε αν ο eliwell μετράει την θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο, αυτή θα είναι περίπου ίδια σε όλα, με ασήμαντη κατά τη γνώμη μου απόκλιση.
Δηλαδή ο eliwell θα μετράει σε ένα ενυδρείο και θα ελεγχει τους θερμοστατες και τα ανεμιστηράκια σε όλα. Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί... :confused: :confused: :confused:

Yiannis59 29-05-07 13:12

Αυτό εξαρτάτε απο τα βατ που θα βάλεις και οι jager ειναι πολυ αξιόπιστοι φυσικά εγω εχω τιτανίου αλλα στην ουσια ειναι το ιδιο.

kastmaniac 29-05-07 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 178535)
Μα δεν υπαρχει περίπτωση να κολλήσουν ισως δεν πρόσεξες καλα είναι σκετο θερμαντικο λειτουργεί συνέχεια μεχρι να κόψει ο Eliwel

Τέτοιος θερμοστάτης μου έχει ανεβάσει 31 βαθμούς σε ενυδρείο (άνευ eliwell). Υποτίθεται οτι στα σωστά λίτρα δεν πάνε πάνω απο 26 - 27!

Απλά πιστεύω (κατα την ταπεινή μου άποψη οπως προανέφερα) οτι δεν είναι και οτι καλύτερο! Μπορεί ο eliwell να κάνει μια χαρά τη δουλειά του και να κόψει και να σηκώσει όπως πρέπει, απλά πιστεύω οτι αυτου του τύπου οι θερμαντήρες είναι . . . . πολύ μέτριοι! Πάντα προσωπική άποψη

Yiannis59 29-05-07 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 178537)
Έχω ήδη "μονομαχιέρα" από πέρσι το Αυγουστο και όλα πάνε καλά.

Αλλά τώρα μιλάω για 8-12 ανεξάρτητα ενυδρεία με ξεχωριστή θέρμανση-φίλτρανση το καθένα.

Απλά σκέφτομαι ότι απ'τή στιγμή που όλα τα ενυδρέια είναι ίδιου μεγέθους, με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό και τοποθετημένα στο ίδιο ακριβώς σημείο του σπιτιού, οι θερμοκρασίες τους θα είναι σχεδόν ίδιες οπότε αν ο eliwell μετράει την θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο, αυτή θα είναι περίπου ίδια σε όλα, με ασήμαντη κατά τη γνώμη μου απόκλιση.
Δηλαδή ο eliwell θα μετράει σε ένα ενυδρείο και θα ελεγχει τους θερμοστατες και τα ανεμιστηράκια σε όλα. Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί... :confused: :confused: :confused:

Εδώ θα διαφωνήσω δεν δεχομε το περιπου σαν λυση και πολλα αλλα που αν θελεις τα συζηταμε

Zorba_The_Freak 29-05-07 13:19

Βέβαια να το συζητήσουμε...
Γι' αυτό έβαλα το ποστ...

Καλύτερα να προλαμβάνουμε παρά να διωρθώνουμε...

Yiannis59 29-05-07 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac (Μήνυμα 178540)
Τέτοιος θερμοστάτης μου έχει ανεβάσει 31 βαθμούς σε ενυδρείο (άνευ eliwell). Υποτίθεται οτι στα σωστά λίτρα δεν πάνε πάνω απο 26 - 27!

Απλά πιστεύω (κατα την ταπεινή μου άποψη οπως προανέφερα) οτι δεν είναι και οτι καλύτερο! Μπορεί ο eliwell να κάνει μια χαρά τη δουλειά του και να κόψει και να σηκώσει όπως πρέπει, απλά πιστεύω οτι αυτου του τύπου οι θερμαντήρες είναι . . . . πολύ μέτριοι! Πάντα προσωπική άποψη

Για αυτο ειμαστε εδώ για να ανταλλασουμε αποψεις και πολλες φορες μεσα απο την διαφωνια να βγαινει κατι καλο
Εγω παντος αυτη την λυση χρησιμοποιώ χρονια ποτε δεν αμπιστευθηκα θερμαντικο και θερμοστατη στο ιδιο κέλυφος εκτος απο αναγκη (κοστος)σε μικρα ενυδρεια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 178542)
Βέβαια να το συζητήσουμε...
Γι' αυτό έβαλα το ποστ...

Καλύτερα να προλαμβάνουμε παρά να διωρθώνουμε...

Κατα αρχην δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με μονομάχους το ξεκαθαρίζω αυτο θα μιλήσω καθαρα απο τεχνικής σκοπιάς
Δεν ξερω τι αυξομειωσεις θρμοκρασιας μπορουν να αντεξουν οι μονομαχοι
Πάντως το ιδια ολα δεν ειναι σωστό ιδιοι κυκλοφορητες δεν εχουν την ίδια ροη ιδια θερμαντικά στοιχεία εχουν ανοχές και διαφορές, σιγουρα θα υπάρχουν διαφορές ποσο; δεν μπορώ να υπολογίσω

Zorba_The_Freak 29-05-07 13:38

Αυτό το "πόσο" είναι το ερώτημα...
Αν είναι +-1 βαθμός από τους 26 που θέλω κανονικά, δεν είναι τίποτα.

Μπορεί να βοηθήσει κανένας άλλος????

Yiannis59 29-05-07 13:43

Προσωπικά πιστεύω πάνω απο 1 και το χασμα ισως μεγαλώνει με την παροδο του χρόνου αλλα μπορεί να κάνω και λάθος εδώ χρειάζεται SIR.

netblues 29-05-07 15:30

Ας τα ξεμπερδεψουμε λιγο.
Ενα θερμαντικο στοιχειο ΧΩΡΙΣ θερμοστατη, σαν αυτό του αρχικου link ειναι απλα μια αντισταση που ζεσταινει το νερό. Εκτος απο το να σπασει και να καει η εσωτερικη του αντισταση δεν μπορει να παθει κατι αλλο.
Ομως προκειται για ενα θερμαντηρα συγκεκριμενων watt ΜΟΝΙΜΩΣ αναμενο.
Αυτο σημαινει οτι για συγκεκριμενο ογκο νερου η θερμοκρασια του ενυδρειου σε σταθερη κατασταση θα ειναι μονιμα καποιους βαθμους παραπανω απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος. (η ροη της θερμοτητας απο ενα θερμο σωμα προς ενα ψυχροτερο) εξαρταται απο τη μαζα του, το υλικο και τη διαφορα θερμοκρασιας των δυο σωματων.
Αυτο σημαινει οτι ενας τετοιος θερμοστατης σε π.χ. 25 λιτρα νερο μπορει να εχει +6 βαθμους πανω απο το περιβαλλον ενω σε 50 λιτρα μπορει να εχει +3 (εξαρταται και λιγο απο το σχημα του ενυδρειου...) Απο κει και περα το ενυδρειο θα παρακολουθει τις διακυμανσεις του δωματιου, απλα θα ειναι μονιμα + καποιους βαθμους παραπανω.
Αυτο σε μερικες περιπτωσεις ειναι αποδεκτο, απεχει ομως απο το τελειο, και στις ελληνικες συνθηκες που ενα δωματιο μπορει να πιασει πχ 32 βαθμους ευκολα +6 = ψαροσουπα....

Γενικα ειναι μια κακή λυση οταν χρησιμοποιειται μονος του.

Σε συνδιασμο τωρα με ενα εξωτερικο κοντρολερ θερμοκρασιας, τοτε ειναι μια καλη λυση, καλυτερη απο απλο θερμαντηρα με ενσωματωμενο θερμοστατη.

Για πολλα ενυδρεια μονομαχων, ανεξαρτητα μεταξυ τους, θα μπορουσαν να μπουν πολλοι τετοιοι θερμαντηρες συνδεδεμενοι παραλληλα, και ελεγχομενοι απο εναν εξωτερικο κοντρολερ που μετραει τη θερμοκρασια σε ενα απο αυτά.
Βασικη προυποθεση οι θερμαντηρες να ειναι ιδιοι, και τα λιτρα στα ενυδρεια να ειναι παντου ιδια. (και στο ιδιο δωματιο, χωρις να τα φυσαει αερας, η να τα βλεπει ο ηλιος....).

Zorba_The_Freak 29-05-07 16:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 178595)
Ας τα ξεμπερδεψουμε λιγο.
Ενα θερμαντικο στοιχειο ΧΩΡΙΣ θερμοστατη, σαν αυτό του αρχικου link ειναι απλα μια αντισταση που ζεσταινει το νερό. Εκτος απο το να σπασει και να καει η εσωτερικη του αντισταση δεν μπορει να παθει κατι αλλο.
Ομως προκειται για ενα θερμαντηρα συγκεκριμενων watt ΜΟΝΙΜΩΣ αναμενο.
Αυτο σημαινει οτι για συγκεκριμενο ογκο νερου η θερμοκρασια του ενυδρειου σε σταθερη κατασταση θα ειναι μονιμα καποιους βαθμους παραπανω απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος. (η ροη της θερμοτητας απο ενα θερμο σωμα προς ενα ψυχροτερο) εξαρταται απο τη μαζα του, το υλικο και τη διαφορα θερμοκρασιας των δυο σωματων.
Αυτο σημαινει οτι ενας τετοιος θερμοστατης σε π.χ. 25 λιτρα νερο μπορει να εχει +6 βαθμους πανω απο το περιβαλλον ενω σε 50 λιτρα μπορει να εχει +3 (εξαρταται και λιγο απο το σχημα του ενυδρειου...) Απο κει και περα το ενυδρειο θα παρακολουθει τις διακυμανσεις του δωματιου, απλα θα ειναι μονιμα + καποιους βαθμους παραπανω.
Αυτο σε μερικες περιπτωσεις ειναι αποδεκτο, απεχει ομως απο το τελειο, και στις ελληνικες συνθηκες που ενα δωματιο μπορει να πιασει πχ 32 βαθμους ευκολα +6 = ψαροσουπα....

Γενικα ειναι μια κακή λυση οταν χρησιμοποιειται μονος του.

Σε συνδιασμο τωρα με ενα εξωτερικο κοντρολερ θερμοκρασιας, τοτε ειναι μια καλη λυση, καλυτερη απο απλο θερμαντηρα με ενσωματωμενο θερμοστατη.

Για πολλα ενυδρεια μονομαχων, ανεξαρτητα μεταξυ τους, θα μπορουσαν να μπουν πολλοι τετοιοι θερμαντηρες συνδεδεμενοι παραλληλα, και ελεγχομενοι απο εναν εξωτερικο κοντρολερ που μετραει τη θερμοκρασια σε ενα απο αυτά.
Βασικη προυποθεση οι θερμαντηρες να ειναι ιδιοι, και τα λιτρα στα ενυδρεια να ειναι παντου ιδια. (και στο ιδιο δωματιο, χωρις να τα φυσαει αερας, η να τα βλεπει ο ηλιος....).

Από τα παραπάνω συμπεραίνω ότι η ιδέα μου δεν είναι πολύ κακή...

Yiannis59 29-05-07 16:51

Με τες προϋποθέσεις που λέει ο Σωτήρης και που δεν πρέπει να παραβλέψεις

Zorba_The_Freak 29-05-07 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 178537)

Απλά σκέφτομαι ότι απ'τή στιγμή που όλα τα ενυδρέια είναι ίδιου μεγέθους, με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό και τοποθετημένα στο ίδιο ακριβώς σημείο του σπιτιού, οι θερμοκρασίες τους θα είναι σχεδόν ίδιες οπότε αν ο eliwell μετράει την θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο, αυτή θα είναι περίπου ίδια σε όλα, με ασήμαντη κατά τη γνώμη μου απόκλιση.
Δηλαδή ο eliwell θα μετράει σε ένα ενυδρείο και θα ελεγχει τους θερμοστατες και τα ανεμιστηράκια σε όλα. Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί... :confused: :confused: :confused:

Νομίζω ότι το είπα ήδη αυτό ;)

Yiannis59 29-05-07 17:07

(......χωρις να τα φυσαει αερας, η να τα βλεπει ο ηλιος....).
Αυτο περιλαμβάνει και πιθανά ρευματα το καλοκαιρι ανοικτα παραθυρα κλπ
Παντως αφου το λεει Ο Σωτηρης γινετε αλλα για μενα ειναι λιγο εύθραυστες οι ισορροπίες

netblues 29-05-07 17:23

Οι εξωτερικοι ηλεκτρονικοι θερμοστατες ειναι πολυ πολυ πιο αξιοπιστοι απο οποιδηποτε εσωτερικο σε θερμαντηρα μηχανικο ελασματος....

Απο κει και περα, αναλογα με τα λιτρα των ΙΔΙΩΝ ενυδρειων θα πρεπει να επιλεγει και η καταλληλη θερμαντικη ισχυς των θερμαντηρων.
Η οποια να μην ξεπερναει το 1watt/λιτρο.
Ετσι οι θερμαντηρες πρεπει να δουλευουν αρκετη ωρα το χειμωνα για να φτασουν στην επιθυμητη θερμοκρασια, οποτε μικροδιαφορες λογω θεσης να μην εχουν σημασια..
Στο κατω κατω, αν ενα τανκ ειναι στους 25.1 και ενα αλλο στους 26 ΣΤΑΘΕΡΑ δεν νομιζω οτι ενοχλει σε κατι.....

Εννοειται οτι σε ολα τα τανκ θα υπαρχουν γυαλινα θερμομετρα για ελεγχο καλου κακου....

Zorba_The_Freak 29-05-07 17:47

Άρα για τα ενυδρεία μου που θα έχουν περίπου 9 λίτρα καθαρά νερό, να προτιμήσω τους θερμαντήρες των 10 watt και όχι των 20 όπως έλεγα για πιο άνετα...

CASPER 31-05-07 18:19

Για την αξιοπιστία του elliwel, να πω κι εγώ ότι συμφωνω απόλυτα με τον kastmaniac.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac (Μήνυμα 178520)
Θεωρώ το συγκεκριμένο μηχάνημα εξαιρετικά αξιόπιστο. Τον χρησιμοποιώ αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα

Εγώ τον έχω από 10 Μαϊου 2006. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μάγγος Θωμάς 01-06-07 07:49

Να συνεισφέρω και εγώ στην κουβέντα με μια προσωπική εμπειρεία.

Απο το περασμένο Σεπτέμβρη δουλεύει στο μικρό μου (αλμυρό) χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμη και μετά απο μια ψιλοπλημύρα που τον βρήκα βρεγμένο ..... !!! Ενα καθάρισμα & καλιμπραρισμά και όλα εν' τάξη.

CASPER 01-06-07 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς (Μήνυμα 179368)
Ενα καθάρισμα & καλιμπραρισμά και όλα εν' τάξη.

Πω πωωω.... αδιάβαστη πιάστηκα....!!!!
Τι καλιμπράρισμα???? Να υποθέσω ότι θα έπρεπε να τον έχω καλιμπράρει? Και πως???

Μόνο ο ph controller ήξερα ότι καλιμπράρεται. Οχι ο eliwell...

Μπορώ να έχω λεπτομέρειες παρακαλώ???

Μάγγος Θωμάς 02-06-07 12:35

Τί κάνω εγώ ...... βάζω το αισθητήριο κάτω απο την γλώσσα μου για αρκετά λεπτά όταν ποιά σταθεροποιηθεί η ένδειξη θα πρέπει να είναι στο 36,6 αν είμαι υγιείς :D αν όχι το καλιμπράρω ....... πειράζεις το CA1 πρός τα επάνω ή πρός τα κατώ. Τσέκαρε το manual .......

netblues 02-06-07 13:25

Οι αισθητηρες θερμοκρασιας δεν εχουν καμμια σχεση με τα ph μετρα...
Και γενικα ΔΕΝ τσουλανε.
Οποτε αν εχεις και σφαλμα μισο βαθμο στη μετρηση δεν τρεχει και τιποτε...
Δεν θα ελεγα το ιδιο και για το ph oμως..
Οσο για τη θερμοκρασια του σωματος στους 36,6 ως σταθερα καλιμπραρισματος, εχω τις ενστασεις μου....
Προτιμοτερο ειναι ενα απλο υδραργυρικο θερμομετρο ενυδρειου....

crazyio 02-06-07 19:55

/Stupid post mode on

Το οτι θα θέλαμε και controller για να μετρήσουμε ενδεχόμενο πυρετό δεν το είχα σκεφτεί ποτε .... τι σου κάνει η τεχνολογία... :D

/Stupid post mode off


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02735 seconds with 10 queries