Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   SOS.Χάνω τα ψαράκια μου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17671)

christos chr 27-05-07 17:29

SOS.Χάνω τα ψαράκια μου.
 
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και δύο βδομάδες άλλαξα το ενυδρείο μου και απο τότε βλέπω κάτι άσπρα στίγματα πάνω στα ψάρια μου. απο χθές το απόγευμα μέχρι και σήμερα έχω χάσει δύο Cardinal και μου κόλλησε και το θηλυκό Γκάπυ. Τι χρειάζεται να κάνω?:confused:

klaz 27-05-07 17:34

αν μοιαζουν σαν μικρα,μικρα ασπρακια σε μεγεθος απο κεφαλι καρφιτσας,ειναι ικ,και θεραπευεται αν για μερικες μερες ανεβασεις 3-4 βαθμους προς τα πανω τη θερμοκρασια και ριξεις ενυδρειακο αλατι γλυκου νερου.....
κανε αναζητηση με τη λεξη ικ..και θα βρεις απαντησεις................

christos chr 27-05-07 17:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 178009)
αν μοιαζουν σαν μικρα,μικρα ασπρακια σε μεγεθος απο κεφαλι καρφιτσας,ειναι ικ,και θεραπευεται αν για μερικες μερες ανεβασεις 3-4 βαθμους προς τα πανω τη θερμοκρασια και ριξεις ενυδρειακο αλατι γλυκου νερου.....
κανε αναζητηση με τη λεξη ικ..και θα βρεις απαντησεις................

Το βρήκες.Και αμα δεν έχω ενυδρειακό αλάτι γλυκού νερού τι κάνω για να τα βοηθήσω μέχρι να πάρω αύριο το πρωί.Εκτός απο το να ανεβάσω την θερμοκρασία φυσικά.Στις αναζητήσεις βρήκα την λέξη ick. Είναι το ίδιο?

klaz 27-05-07 18:05

ναι.ειναι το ιδιο.
αν βρεις τυροκομικο αλατι χοντρο, επισης σου κανει.........

christos chr 27-05-07 18:31

Όπως διάβασα σε κάτι παλαιοτερα post θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Θα πρέπει να συμπληρώσω και κανένα άλλο φάρμακο?Και θα χρειαστεί να κάνω και κανένα τεστ? Εαν ναι ποιο είδος τεστ πρέπει?

klaz 27-05-07 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christos chr (Μήνυμα 178024)
Όπως διάβασα σε κάτι παλαιοτερα post θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Θα πρέπει να συμπληρώσω και κανένα άλλο φάρμακο?Και θα χρειαστεί να κάνω και κανένα τεστ? Εαν ναι ποιο είδος τεστ πρέπει?

αλλο φαρμακο προς το παρων οχι.απο τεστ,αν δεν εχεις,υγρα και επωνυμα,και σιγουρα θελεις τεστ αμμωνιας,νιτρωδων,νιτρικων,πεχα,ανθρακικης και γενικης σκληροτητας....
μετρας πρωτα το νερο της βρυσης σου για να δεις και να ξερεις τις διαφορες σε σχεση με αυτες του ενυδρειου σου...;)

halvas69 27-05-07 19:34

Την θερμοκρασία δεν θα την ανεβάσεις αν δεν βάλεις πρώτα κάποιο φάρμακο για το Ick ή αλάτι.

Lsourtzo 28-05-07 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 178039)
Την θερμοκρασία δεν θα την ανεβάσεις αν δεν βάλεις πρώτα κάποιο φάρμακο για το Ick ή αλάτι.

αν μπορούσες να την ρίξεις κιόλας ... καλό θα έκανες ....
έχει να κάνει με τον μεταβολισμό του πρωτόζωου ...
το αλάτι σκοτώνει κύριος τα μικρά και τα αυγά
γιατί αυτά είναι επιρρεπή στην αλλαγή της οσμωτικής πίεσης
... όχι τόσο τα μεγάλα ...
αυτό που κάνεις λοιπόν είναι να αυξήσεις την θερμοκρασία προκειμένου να επιταχύνεις τον μεταβολισμό τους ... και τα μεγάλα να ολοκληρώσουν τον κύκλο τους ποίο γρήγορα ... ενώ το αλάτι θα σκοτώνει τους απογόνους ..

αν αυξήσεις την θερμοκρασία πριν το αλάτι ... τότε θα έχεις απότομη αύξηση του πρωτόζωου στο ενυδρείο σου ... και αυτό δεν το θέλουμε ...

αν μπορούσες με κάποιο ανεμηστηράκι να ρίξεις λίγο την θερμοκρασία μέχρι να βρεις αλάτι .. θα καθυστερούσες τον κύκλο του πρωτόζωου και θα το διατηρούσες σε νορμάλ επίπεδα ...

αυτά για να καταλαβαίνουμε και γιατί κάνουμε ότι κάνουμε …

eon123 28-05-07 15:46

αν και συμφωνώ με τους παραπάνω λόγω του ότι το ίδιο σύμπτωμα αφορά και άλλες ασθένειες που οφείλονται σε παράσιτα καλό θα ήταν μια αγωγή με κάποιο παρασιτοκτόνο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

επισης καλο ειναι να υπαρχει παντα αλατι παρασιτοκτονο και μυκητοκτονο στο ντουλαπι σου γιατι εχουμε και σκδ όπως τώρα και άντε να περιμένεις την Τρίτη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01748 seconds with 10 queries