Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   για σας απο Κυπρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17665)

COBRA60 27-05-07 12:05

γιασασ απο κυπρο
 
εχω ενα ενυδρειο με γλυκο νερο εδω και 15 χρονια τωρα θα κανω την υπερβαση να το αλαξω σε αλμυρο, γνωσησ ?μηδεν σασ παρακαλω βοηθηστε με καταρχη με την χημεια (μετρησησ)του νερου πρωτα.για γλυκο νερο ξερω τα παντα για αλμυρο τιποτααα :( το ενυδρειο μου ειναι 500λιτρα

accnt 27-05-07 14:39

Γεια σου φίλε από την Κύπρο.

Η αλλαγή του ενυδρείου από γλυκό σε αλμυρό είναι ένα μεγάλο βήμα.
Σύμμαχός σου σε αυτή σου την κίνηση θα είναι το σωστό διάβασμα και η σωστή ενημέρωση, σχετικά με τα θαλασσινά ενυδρεία.
Η χημεία του νερού ενός θαλασσινού ενυδρείου είναι κατά πολύ διαφορετική από αυτή ενός γλυκού νερού.
Έχουμε λοιπόν αλάτι στο νερό.
Ca (390-420), Kh(9-11), Ph(7,9 – 8,2), Mg (1300-1500), αλατότητα (1,024-1,026), θερμοκρασία (26-28), πρέπει να είναι όσο γίνεται σταθερά. Όχι όπως του γλυκού νερού που ανά περιοχές υπάρχουν διακυμάνσεις. Αμμωνία, ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδενικά ενώ τα ΝΟ3 όσο λιγότερα γίνεται έως μηδενικά και αυτά, ανάλογα με το τι θα κάνεις.
Διάβασε λοιπόν εδώ στο forum, υπάρχουν πολλά άρθρα στις σχετικές κατηγορίες και επέλεξε τι είδους ενυδρείου θέλεις να κάνεις.
Ότι απορίες έχεις ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

Καλώς όρισες!

klaz 27-05-07 14:42

καλως ηρθες και απο μενα.....βλεπω μια τρελλη αυξηση των χομπιστων απο την κυπρο μας..!!! μπραβο..!!!
εισαι σε πολυ καλα χερια,να προσθεσω,και χρειαζεσαι και αρκετο διαβασμα...
καλη συνεχεια φιλε μου....:p:p

COBRA60 27-05-07 15:03

σε ευχαριτσω για τισ πληροφοριεσ που μου εδωσεσ

Θανάσης 27-05-07 15:21

καλώς ήρθες!!!:D:D

COBRA60 27-05-07 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης (Μήνυμα 177964)
καλώς ήρθες!!!:D:D

σασ ευχαριστω για το καλοσορισμα


vbmenu_register("postmenu_177942", true);

Carebean pirate 27-05-07 15:37

Καλωσορίσατε..!!!:grin:

COBRA60 27-05-07 15:43

το ph δεν ειναι ψηλο.?η αναμυξη του νερου με το αλλασ πιαν αναλογια εχει και καθε ποσο θελει ανανεωσητο νερο. Το ενυδρειο που σχεδιαζω ειναι με βραχια και ασπονδυλα και λιγα ψαρακια απο την δικη μασ θαλλασα .εχω στην κατοχη μου τον ψηχτη νερου και 3 βιολογικα φιλτρα τισ rena .

σασ ευχαριστω

klaz 27-05-07 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από COBRA60 (Μήνυμα 177975)
Το ενυδρειο που σχεδιαζω ειναι με βραχια και ασπονδυλα και λιγα ψαρακια απο την δικη μασ θαλλασα .

αγαπητε φιλε,περιμενε λιγο,γιατι τωρα μολις το αναφερες...!!!! εσυ θελεις να κανεις θαλασσινο ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ και οχι τροπικου υφαλου η ψαριων........
σαφως και υπαρχουν μεγαλες διαφορες...!!!!
περιμενε τους αλμυρους.......

COBRA60 27-05-07 16:06

cobra60
 
φιλε μου ειμαι μπερδεμενοσ και αρχιζω ενυδρειο απο την αρχη
τα 15 χρονια ενυδρειου πανε ειμαι στην προδιμοτικη παλι
γιαυτο παρε τησ ερωτησησ μου με υπομονη:confused: :)

yiannossavva 27-05-07 17:43

Όπα !!!! Άλλος ένας χωρκανός.

Καλώς ήρθες.

Γιάννος Σάββα

COBRA60 27-05-07 18:23

καλοσ σασ βρηκα

Yiannis59 27-05-07 18:29

Επολλιναμε κοπελια :D

Andros 27-05-07 19:19

Πππεεεεε εγεμοσε το φορουμ με κυπραιους.Καλωσορισες χωρκανε.

in the pond 27-05-07 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 178031)
Πππεεεεε εγεμοσε το φορουμ με κυπραιους.Καλωσορισες χωρκανε.


Ρε κοπέλια, περιμένετε με τζιε εμένα!!!
Καλώς τον τζιε καλή διαμονή στο φόρουμ.
Από ποιό σημείο είσαι στην Κύπρο?

COBRA60 27-05-07 21:18

απο λαρνακα

in the pond 27-05-07 21:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από COBRA60 (Μήνυμα 178100)
απο λαρνακα

Ο φίλος Γιάννος μπορεί να βοηθήσει στο θαλασσινό. Γιάννοοοοοοοοοοο πού είσαι?

accnt 27-05-07 21:38

Άρα μιλάς για Μεσογειακό ενυδρείο.
Η αλατότητα εδώ διαφέρει. Θα πρέπει να είναι γύρω στο 1.031 με 1.035 ανάλογα με την περιοχή, δηλ. αν εκβάλλουν ποτάμια εκεί γύρω ή τυχόν ύπαρξη υπογείων νερών (βλυχάδων).
Μεσογειακά ενυδρεία υπάρχουν ελάχιστα στην Ελλάδα, αλλά με υπομονή και διάβασμα όλα γίνονται.
Το καλό είναι ότι μπορείς να προμηθευτείς διάφορα test και να ξεκινήσεις τις μετρήσεις του νερού από όπου θα πάρεις τους κατοίκους του ενυδρείου σου. Για να δεις πως θα πρέπει να έχεις την χημεία του νερού σου.
Οι αλλαγές νερού καλό θα είναι να γίνονται με τεχνητό αλάτι (εκτός αν ξέρεις την ιδανική πεντακάθαρη παραλία και δεν βαριέσαι να τρέχεις με παγούρια…) περίπου μια φορά κάθε 15 μέρες (πάντα με τέλειες συνθήκες, γιατί αν έχεις υψηλό ΝΟ3 θα πρέπει να κάνεις συχνότερες, μέχρι να λύσεις το πρόβλημα).

Για φίλτρανση θα έλεγα να ακολουθήσεις την φυσική μέθοδο με τον ζωντανό Μεσογειακό βράχο και ζωντανή άμμο. Ο βράχος και η άμμος είναι υποδεέστεροι του τροπικού, αλλά με λίγα κιλά παραπάνω και με μικρή ιχυθοφόρτιση θα είσαι οκ.

Για αρχή όμως επαναλαμβάνω ότι θα πρέπει να δεις το θέμα πολύ ζεστά και να ξεκινήσεις το διάβασμα σχετικά με τα θαλασσινά ενυδρεία. Οι περισσότερες ερωτήσεις σου είναι ήδη απαντημένες εδώ. Κάνε μια αναζήτηση και θα εκπλαγείς…
Και επαναλαμβάνω ότι απορία σου δημιουργείται την λες… ;)

COBRA60 27-05-07 21:53

σε υπερ ευχαριστω

yiannossavva 27-05-07 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 178106)
Ο φίλος Γιάννος μπορεί να βοηθήσει στο θαλασσινό. Γιάννοοοοοοοοοοο πού είσαι?

Εδώ είμαι τι έγινε?
Αστειεύομαι .

Κίνηση 1. Άδειασμα του ενυδρείου και καλό πλύσιμο.
Κίνηση 2. Φωτογραφία ενυδρείου και σταντ.
Κίνηση 3. Υπομονή, χρόνος, και χρήμα.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

pani 27-05-07 23:01

Καλησπέρα καλοσώρισες και απο μένα , αντε παιδιά έτσι μπράβο η Κύπρος μας να δίνει το παρών της δυνατά....
Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στα νέα σου βήματα που κάνεις στο θαλασσινό.

COBRA60 28-05-07 09:15

ρε παιδια μιαν τρελλη ερωτηση γιατι σε ενυδρεια αλμυρου βαζουν φυσσαλιδεσ με κομπρεσορακι οπωσ του γλυκου και σε καπια δεν βαζουν καθολου .

yiannossavva 28-05-07 09:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από COBRA60 (Μήνυμα 178162)
ρε παιδια μιαν τρελλη ερωτηση γιατι σε ενυδρεια αλμυρου βαζουν φυσσαλιδεσ με κομπρεσορακι οπωσ του γλυκου και σε καπια δεν βαζουν καθολου .

Όπως ξέρεις οι φυσαλίδες μπορούν να εξυπηρετήσουν 2 σκοπούς.
1 είναι το οξυγόνο
2 διακόσμηση

Στο θαλασσινό δεν χρειάζονται για τον λόγο ότι το οξυγόνο παράγετε μέσα στο σκίμερ. Θα έλεγα ότι δημιουργείτε πρόβλημα να υπάρχουν φυσαλίδες μέσα σε τανκ θαλασσινού γιατί εκεί που σκάνε στην επιφάνια του νερού δημιουργούντα άλατα που δύσκολα καθαρίζουν.



Καλή σου μέρα

Γιάννος Σάββα

COBRA60 28-05-07 10:37

νασε καλα χωρκανε για την απαντηση σου .βιβλια απο κυπρο βρηκεσ για θαλλασινο εχεισ κατι υποψη σου

Μάριος 28-05-07 17:13

γεια σου φίλε από τη Λάρνακα, καλή αρχή.

υγ. ρε συ το τελικό σίγμα είναι στο "w" ςςςςς :cool::cool:

sps4ever(niktso) 29-05-07 08:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 178166)
Θα έλεγα ότι δημιουργείτε πρόβλημα να υπάρχουν φυσαλίδες μέσα σε τανκ θαλασσινού γιατί εκεί που σκάνε στην επιφάνια του νερού δημιουργούντα άλατα που δύσκολα καθαρίζουν.

Συμφωνώ ότι είναι πρόβλημα. Είναι σίγουρα αισθητικό γιατί θολώνει το νερό και επιπλέον υπάρχουν και κάποιοι "ακραίοι" ισχυρισμοί για προβλήματα σε ψάρια και κοράλια. Από την άλλη όμως σε μεσογειακό θέλεις πολύ μαι πολύ οξυγόνωση. Να ξέρεις ότι μπλέκεις σε κάτι αρκετά δύσκολο σαν εγχείρημα.

Θανάσης 29-05-07 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) (Μήνυμα 178435)
Συμφωνώ ότι είναι πρόβλημα. Είναι σίγουρα αισθητικό γιατί θολώνει το νερό και επιπλέον υπάρχουν και κάποιοι "ακραίοι" ισχυρισμοί για προβλήματα σε ψάρια και κοράλια.

Μόνο ακραίοι δεν είναι.....βέβαια ανάλογα και με τα ψάρια....
γενικά αν υπάρχουν πολλά μη διαλυμένα αέρια στο νερό το αποτέλεσμα είναι διάφορες παθήσεις που ταλαιπωρούν (πχ GasBubbleDisease )....

COBRA60 29-05-07 18:13

τι ειναι to GH και πωσ μετρατε

klaz 29-05-07 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από COBRA60 (Μήνυμα 178662)
τι ειναι to GH και πωσ μετρατε

γενικη σκληροτητα,και μετριεται με υγρα τεστ....;)

COBRA60 29-05-07 18:30

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ GENERAL hardness OK νασε καλα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02493 seconds with 10 queries