Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ!!!SOS!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17568)

mariah 22-05-07 22:02

ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ!!!SOS!!!
 
Παιδια καλησπερα.Χτες παρατηρησα οτι ο ενας μονομαχος μου δεν ειναι καλα.Τον εχω απο τον Σεπτεμβριο.Παρατηρησα χτες οτι ειναι πρησμενος ο λαιμος του και ασπρος!Κατι σαν εξογκωμα.Παντως απο πολυ φαγητο δεν ειναι.Καθεται κατω συνεχεια και ανεβαινει μονο πανω για να αναπνευσει.Του αλλαζω το νερο αλλα τι αλλο να κανω?Στη συγκεκριμενη περιπτωση να κανω θεραπεια με αλατι ή οχι?Εχω ανεβασει και την θερμοκρασια στους 28.Μηπως ειναι γεροντακι?Αν ειναι να το παρω αποφαση.Αλλα θελω να κανω την προσπαθεια μηπως και τον σωσω.Τον αγαπαω τον ψαρη και δεν μ'αρεσει να τον βλεπω να υποφερει.(Θυμιζω οτι δεν εχω φιλτρο και κανω αλλαγες νερου καθε 2-3 μερες).Help!!!Περιμενω τη βοηθεια σας γρηγορα!!!:smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022

netblues 22-05-07 22:27

Προφανως και δεν ειναι απο το πολυ φαι.. Σιγουρα αυτο που εχει δεν ειναι καλό, αλλα ας το προσπαθησεις.
Αλατακι και ανεβασμα θερμοκρασιας. 28-29
Θα ελεγα 2γρ/λιτρο.
Οι ελπιδες δεν ειναι και πολλες παντως...

nickall13 22-05-07 23:17

Καλησπέρα. Επειδή μου θύμισε λίγο την δική μου περίπτωση, κοίτα κι αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10646
Φιλικά, Νίκος

mariah 23-05-07 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickall13 (Μήνυμα 176664)
Καλησπέρα. Επειδή μου θύμισε λίγο την δική μου περίπτωση, κοίτα κι αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10646
Φιλικά, Νίκος

Eχει ακριβως το ιδιο!!!Ο κακομοιρης εχει πρηστει σαν μπαλονι και μενει συνεχεια ακινητος ειτε πανω ειτε κατω!Μακαρι να το προλαβω!:smt022Θα ξεκινησω αυριο κιολας με αλατι και βλεπουμε....

nickall13 23-05-07 00:23

Σίγουρα αλατάκι αλλά εγώ είδα σημαντική βελτίωση με τις βιταμίνες που μου είχε πει η Mariel. Ελπίζω να έχετε κι εσείς ευτυχή κατάληξη:)

mariah 23-05-07 00:27

Mακαρι :smt022 διοτι τον εχω συνηθισει και τον εχω αγαπησει πολυ!:smt050

Mariel 23-05-07 00:31

ο λαιμος η η κοιλια ειναι πρησμενη??μηπως προκειται για dropsy?γιατι αν αυτο ειναι,τοτε το αλατι συνηθως επιδεινωνει την κατασταση:roll:

mariah 23-05-07 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel (Μήνυμα 176685)
ο λαιμος η η κοιλια ειναι πρησμενη??μηπως προκειται για dropsy?γιατι αν αυτο ειναι,τοτε το αλατι συνηθως επιδεινωνει την κατασταση:roll:

Απο κατω ο λαιμος του!Τι να κανω?Και σαν να εχει ασπρισει!

spirosta 23-05-07 02:49

Εγώ πάντως για dropsy νομίζω.. Είναι πολύ σύνηθες σε αυτά τα ψάρια!

netblues 23-05-07 05:07

Χαρακτηριστικο του dropsy ειναι τα ανασηκωμενα λεπια, και το πρηξιμο στην κοιλια. Απο την περιγραφη δεν μοιαζει με dropsy.
Εφοσον ειναι ιδιο με αυτο της φωτογραφιας στο link, ξεκινα με αλατι.
Και βιταμινες μπορεις να δωσεις, αλλα οι βιταμινες δεν ειναι φαρμακο και δεν θα κανουν κατι αμεσα. Μακροπροθεσμα βεβαια βοηθουν.
Nickall εκτος απο αλατι και βιταμινες εδωσες και τιποτε αλλο?

nickall13 23-05-07 09:14

Καλημέρα. Εγώ έβαλα αλάτι (όχι αυξημένη δόση) και έκανα συχνές (μικρές) αλλαγές νερού. Δεν χρησιμοποίησα κάτι άλλο. Όταν έβαλα βιταμίνες, μετά από 4 μέρες είδα διαφορά

oceanic 23-05-07 11:00

Πολυ λυπαμαι :smt022 για τον ψαρακα σου και ελπιζω να γινει γρηγορα καλα .
Μακαρι να μπορουσα να σου πω κι εγω κατι για να σε βοηθησω αλλα.....
:confused: ...δεν ξερω που παν τα 4....:smt102 :smt010

mariah 23-05-07 22:31

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας!Σημερα ξεκινησα με αλατι.Η θερμοκρασια στους 28 σταθερα.:smt022 Αλλα στην ιδια κατασταση ειναι.Σε ποσες μερες μπορει να δω αποτελεσματα?Παντως παρατηρησα οτι τα περιττωματα του ειναι ασπρα.Και ποιες βιταμινες μου προτεινετε να παρω?Θα σας ενημερωσω συντομα για την εξελιξη ας ελπισουμε θετικα!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickall13 (Μήνυμα 176681)
Σίγουρα αλατάκι αλλά εγώ είδα σημαντική βελτίωση με τις βιταμίνες που μου είχε πει η Mariel. Ελπίζω να έχετε κι εσείς ευτυχή κατάληξη:)

Mariel θυμασαι μηπως τις βιταμινες?

Mariel 24-05-07 00:58

μονο στην οξεια μορφη του dropsy ανασηκωνονται αμεσως τα λεπια.υπαρχει ομως κι η χρονια κι η βραδειας εξελιξης.εκει το ψαρι ειναι πρησμενο και για μηνες πριν ανασηκωθουν τα λεπια.

Mariah,βιταμινες οποιασδηποτε εταιρειας,νομιζω δεν εχουν διαφορα.εγω αν θυμαμαι καλα επαιρνα της sera.ευχομαι το καλυτερο για το ψαρακι σου!!

deMetrIs 24-05-07 18:05

και εγω της sera fishtamin εχω αρκετά καλες.

mariah 26-05-07 23:08

Παιδια δυστυχως ο μονομαχακος μου σημερα απεβιωσε:smt022 !Δεν τα καταφερε ο κακομοιρος!!!Eπειδη θελω να απολυμανω το ενυδρειακι πριν βαλω αλλον μονομαχο να το πλυνω με σκετο καυτο νερο ή χρειαζεται και κατι αλλο για καλη απολυμανση?

PascM 27-05-07 01:22

Έχεις κάποιο φίλτρο στο ενυδρειάκι σου? Ένα πλύσιμο εφόσον θέλεις να το απολυμάνεις και είσαι οκ!

mariah 27-05-07 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 177840)
Έχεις κάποιο φίλτρο στο ενυδρειάκι σου? Ένα πλύσιμο εφόσον θέλεις να το απολυμάνεις και είσαι οκ!

Φιλτρακι δεν εχω,το επλυνα με καυτο νερο πολλες φορες.Ελπιζω να εφυγαν τα μικροβια!Επισης εχω ενα μοπανι με μια ανουμπια.Να υποθεσω και αυτα καλο πλυσιμο με σκετο νερακι?!:smt120

PascM 27-05-07 16:00

Ναι! Ένα πλύσιμο και είσαι μια χαρά! Εγώ θα τα άφηνα (εκτός και έχεις ήδη έτοιμο κάτοικο) να στεγνώσουν και λίγο μια και τα μικρόβια του νερού δεν επιβιώνουν στον αέρα!

mariah 27-05-07 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 177983)
Ναι! Ένα πλύσιμο και είσαι μια χαρά! Εγώ θα τα άφηνα (εκτός και έχεις ήδη έτοιμο κάτοικο) να στεγνώσουν και λίγο μια και τα μικρόβια του νερού δεν επιβιώνουν στον αέρα!

Σκεφτομαι να αγορασω μεθαυριο ενα μονομαχακι.Η ανουμπια δεν παθαινει κατι εκτος νερου για 2 μερες?

PascM 27-05-07 16:10

Μην την αφήσεις να στεγνώσει την ανούμπια σόρρυ δική μου παράλειψη!
Καλύτερα λοιπόν εφόσον πλύνεις τα πάντα π.χ. φίλτρο, γυάλα κλπ τα σκουπίζεις με λίγο χαρτί κουζίνας και είσαι οκ! (γεμίζεις το ενυδρείο κανονικά) Το υπόστρωμα το αφήνεις ίσως λίγο έξω για μια μέρα!

mariah 27-05-07 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 177991)
Μην την αφήσεις να στεγνώσει την ανούμπια σόρρυ δική μου παράλειψη!
Καλύτερα λοιπόν εφόσον πλύνεις τα πάντα π.χ. φίλτρο, γυάλα κλπ τα σκουπίζεις με λίγο χαρτί κουζίνας και είσαι οκ! (γεμίζεις το ενυδρείο κανονικά) Το υπόστρωμα το αφήνεις ίσως λίγο έξω για μια μέρα!

Σ'ευχαριστω πολυ!:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02082 seconds with 10 queries