Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Λάμπες Τ5 με χρώμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17275)

CASPER 07-05-07 22:01

Λάμπες Τ5 με χρώμα
 
Ψάχνω να βρώ αν υπαρχουν Τ5 λάμπες με χρώμα.
Κάποιο μαγαζί μου είπε ότι δεν υπάρχουν. Κάποιο άλλο μου είπε ότι υπάρχουν, αλλά αυτος που τον προμηθεύει δεν έχει...

Ξέρετε μήπως αν υπάρχουν τελικά ή όχι?

Ερώτηση 2.
Εχω 2 ζευγάρια λάμπες (τα δύο ανάβουν 10ωρο και το τρίτο για τρεις ώρες).
Μάλλον λόγω του ότι ο φωτισμος είναι αρκετός, το ενυδρείο μου μοιάζει με UFO που προσγειώθηκε στο σαλόνι μου :rolleyes:

Κάποια μέρα που είχαν σβήσει τα δύο ζευγάρια και έβλεπα το ενυδρείο με λίγο φως, είδα επιτέλους τα ψάρια μου .... με χρώμα. Καμία σχέση με την υπόλοιπη μέρα που είνα όλα τα φώτα αναμένα.

Σκέφτηκα λοιπόν, πως αν αντικαταστήσω τη μία άσπρη λάμπα με κάποια που να έχει χρώμα, ίσως δείξουν τα χρώματα περισσότερο.

Ισχύει αυτό που λέω? Και αν ναι, τι χρώμα? (αν υπάρχουν βέβαια).

Εχω δώσει ένα κάρο χρήματα και άλλο τόσο χρόνο στον μικρόκοσμο που φιλοξενώ στο ενυδρειο μου. Κρίμα να τον βλέπω ..."ξεθωριασμένο"....

Λύνεται το πρόβλημα????

george 07-05-07 22:14

Όταν λες χρώμα τι εννοείς ;
Κάτι να τονίζει τα μπλε,τα κόκκινα και τα πράσινα ;
Εγώ έχω δύο JBL T5 σε 4000Κ και 9000Κ αλλά είναι σε κιτρινάκι και δεν μου αρέσει.

thanosatha 07-05-07 22:17

Εγω πάντως χρησιμοποιω τ5 gro lux με παρα πολυ καλο αποτελεσμα, και οσων αφορα τα φυτα αλλα και το οπτικο αποτελεσμα. Τωρα εγω εχω 2 τ5 grolux των 39w και μια 25w t8 freshwater σε 100 λιτρα. Tα ψαρια δε δειχνουν να ενοχλουνται και τα χρωματα τους ειναι μια χαρα...

leonm 07-05-07 23:06

Στο δικό μου αρκετό καιρό τώρα έχω ξεκινόντας από πίσω 1Τ5 gro lux, 2 T8 aquarelle, 1T5 aquastar.Απ τις 3 σαφώς προτιμώ την aquarelle όμως δεν βγαίνει σε Τ5...Η gro lux βγάζει συμπαθητικό ατμοσφαιρικό φωτισμό, κάποια στιγμή είχα μόνο αυτές όμως το ενυδρείο ήταν αρκετά σκοτεινό.Η aquastar κι αυτή συμπαθητικό φως βγάζει αλλά κάπως ξεθωριασμένο.Είναι και η plant pro της arcantia, νομίζω σε χρώμα αντίστοιχο της gro lux όμως δεν την έχω δοκιμάσει.Στη θέση σου θα δοκίμαζα ένα συνδιασμό gro lux και λευκών παίζοντας με τις αναλογίες και τις θέσεις και ότι μ άρεσε περισσότερο.

netblues 08-05-07 06:41

Εχεις παιδευτει καιρο για να βρεις την ισορροπια με το φωτισμο και τις αλγες και τωρα θες να το πειραξεις. Δεν λεω, ο πειραματισμος μας κανει καλυτερους, ΑΛΛΑ το να αλλαξεις λαμπες και χρωματα ειναι σαν να πηγαινεις γυρευοντας..
Απο τη μια υπαρχει το τι σημαινει μη ξεπλυμενα χρωματα για το δικο σου οπτικο γουστο και απο την αλλη ποιες ειναι οι αναγκες των φυτων.
Παραπανω προταθηκαν συνδιασμοι που δουλευουν σε ενυδρεια με φυτά.
Πρεπει να τις δεις για να καταληξεις αν σου αρεσουν.

Μια αλλη λυση ειναι να dimmareis τις υπαρχουσες, τουλαχιστον στην αρχη και στο τελος της φωτοπεριοδου. Ανεξαρτητως χρωματων, η συμπεριφορα των ψαριων αλλαζει τελειως με διαφορετικα επιπεδα φωτος.
Βεβσια τη μερα θα συνεχιζει να ειναι ξεπλυμενο.

Genirous 08-05-07 07:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER (Μήνυμα 173100)
Ψάχνω να βρώ αν υπαρχουν Τ5 λάμπες με χρώμα.
Ξέρετε μήπως αν υπάρχουν τελικά ή όχι?

Υπάρχουν Τ5 χρωματιστές, σε κόκκινο, πράσινο, μπλε!
Ίσως να μην τις βρίσκεις εύκολα επειδή είναι καινούργια "μοντέλα"...
Ψάξε για Osram...;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER (Μήνυμα 173100)
Κάποια μέρα που είχαν σβήσει τα δύο ζευγάρια και έβλεπα το ενυδρείο με λίγο φως, είδα επιτέλους τα ψάρια μου .... με χρώμα. Καμία σχέση με την υπόλοιπη μέρα που είναi όλα τα φώτα αναμένα.

Θα ήθελα να προσθέσω, στην πολύ καλή πρόταση του netblues, την πιθανή χρησιμοποίηση κάποιου επιπλέοντος φυτού...ή ακόμα και τύρφης...

Liolios 08-05-07 07:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genirous (Μήνυμα 173168)
Υπάρχουν Τ5 χρωματιστές, σε κόκκινο, πράσινο, μπλε!...

Ναι μεν υπάρχουν, αλλά δεν είναι κατάλληλες για ενυδρείο.;)

Για πειραματισμό ίσως, ναι. Όχι όμως σε κυρίως ενυδρείο, μπορεί σε κάποιο μικρό άνευ σημασίας...

Genirous 08-05-07 11:01

Θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς...
Μήπως το ξεθώριασμα των χρωμάτων των ψαριών δεν προκαλείται από τον φωτισμό, αλλά από πιθανό στρες...,...ίσως λόγω του έντονου φωτισμού...?:confused:

leonm 08-05-07 11:28

Kάθε λάμπα βγάζει το χρώμα της.Το 'ξεθώριασμα" που βγάζουν κάποιες λευκές λάμπες δεν είναι ορατό μόνο στο χρώμα των ψαριών αλλά και στα φυτά, στα ξύλα, πέτρες.

Genirous 08-05-07 12:15

...γι'αυτό ρωτάω...γιατί δεν τέθηκε θέμα ξεθωριάσματος κάπου αλλού, παρά μόνο στο χρώμα των ψαριών...

CASPER 08-05-07 20:40

Σκέφτητα ότι στις έξι λάμπες που υπάρχουν, αν αλλάξει η μία, δεν θα ειναι τόσο μεγάλη η διαφορά ώστε να με επιρρεάσει στην άλγη ή σε οτιδήποτε άλλο.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios (Μήνυμα 173170)
Ναι μεν υπάρχουν, αλλά δεν είναι κατάλληλες για ενυδρείο
Για πειραματισμό ίσως, ναι. Όχι όμως σε κυρίως ενυδρείο, μπορεί σε κάποιο μικρό άνευ σημασίας...

Φυσικά, εφ'όσον δεν είναι κατάλληλες, δεν θα διακινδυνεύσω να βάλω.
Ιδικά όταν μιλάω για ένυδρείο όχι "άνευ σημασίας", αλλά ...μεγάλης σημασίας :D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 173162)
Εχεις παιδευτει καιρο για να βρεις την ισορροπια με το φωτισμο και τις αλγες και τωρα θες να το πειραξεις.Δεν λεω, ο πειραματισμος μας κανει καλυτερους, ΑΛΛΑ το να αλλαξεις λαμπες και χρωματα ειναι σαν να πηγαινεις γυρευοντας..

Οχι Σωτήρη, δεν θέλω καθόλου να πηγαίνω γυρεύοντας. Απλώς σκέφτηκα ότι η αλλαγή δε θα φανεί μέσα σε τόσες λάμπες, όπως έγραψα παραπάνω.
Ακριβώς επειδή έχεις απόλυτο δίκιο για το πόσο έχω παιδευτεί, και αφού μου λέτε ότι είναι επίφοβο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνω.
Προφανώς, απ'ότι φαίνεται και από τα λεγόμενά σας, ξεκίνησα με λάθος σκεπτικό :rolleyes::rolleyes:

Τουλάχιστο, μπήκε φρένο εγκαίρως !!! :rolleyes::)

thanosatha 08-05-07 23:39

Σωστα ολα αυτα, αλλα...
Η λογικη με την οποια ξεκινησες ειναι σωστη. Δηλαδη μια λαμπα gro lux ευθυνεται λιγοτερο για τα προβληματα με την αλγη απο μια αλλη που ειναι daylight, freshwater κλπ. Και αυτο γιατι οι τελευταιες βγαζουν πρακτικα "πιο πολυ φως" απο τη grolux η οποιαδηποτε αλλη τετοιου ειδους λαμπα. Επομενως αν αυτη τη στιγμη που μιλαμε εχεις προβλημα με αλγες και εχεις κανεις ολες τις απαραιτητες ενεργειες για να τις ξεφορτωθεις αλλα απετυχαν, το σκεπτικο σου ειναι σωστο. Τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα...

leonm 09-05-07 00:06

Οπως έγραψε και ο Θάνος ο κίνδυνος για άλγες είναι μικρότερος αν αλλάξεις κάποια λευκή με gro lux ή κάτι αντίστοιχο. Αλωστε κάθε άλγη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αντιμετωπίζεται και αυτός δεν πρέπει να είναι παράγοντας που θα σε αποτρέπει απ το να κάνεις αλλαγές στο ενυδρείο ειδικά όταν κάτι δεν σε ικανοποιεί.

Juan 09-05-07 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER (Μήνυμα 173331)
Σκέφτητα ότι στις έξι λάμπες που υπάρχουν, αν αλλάξει η μία, δεν θα ειναι τόσο μεγάλη η διαφορά ώστε να με επιρρεάσει στην άλγη ή σε οτιδήποτε άλλο.
...

Εγώ σκέφτομαι αν η αντικατάσταση της μιας λάμπας (από τις 6) μπορεί να φέρει το αποτέλεσμα που εσύ θέλεις. . . .:smt017

CASPER 09-05-07 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 173492)
Εγώ σκέφτομαι αν η αντικατάσταση της μιας λάμπας (από τις 6) μπορεί να φέρει το αποτέλεσμα που εσύ θέλεις. . . .:smt017

Κι εγώ το σκέφτομαι juan. Δεν είμαι καθόλου σίγουρη. Απλά αν δεν το δοκιμάσω δε θα ξέρω!!
Αν πάλι πράγματι δεν θα έχει το ζητούμενο αποτέλεσμα, το βλέπω από 'κει και πέρα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01871 seconds with 10 queries