Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   2234 βουλωνει γρηγορα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17235)

steady 06-05-07 14:39

2234 βουλωνει γρηγορα
 
εχω το 2234 στο 100λιτρο φυτεμενο μου κανα 2 μηνες τωρα και μου βουλωνει αρκετα γρηγορα πριν 7-10μερες το καθαρισα ολο<σωληνες φτερωτη σπογγους υαλοβαμβακα> επειδη η ροη ηταν ελαχιστη αλλα παλι εγινε πολυ χαμηλη εχεται καμια ιδεα?δεν ξερω τι παιζει με προφιλτρα καθολου μηπως να εξοπλιστω με κατι τετοιο?ειναι λιγο πακετο να το καθαριζω ολο 2 φορες το μηνα:(

msigouros 06-05-07 14:43

Μάλλον ο υαλομβάμβακας στην κάνει.Βγάλτον

Τι άλλα υλικά εχεις μέσα;
Σε τι ενυδρείο το έχεις;

steady 06-05-07 14:54

εχω βαλει πανω πανω υαλοβαμβακα μετα substrat και κατω κατω μπλε σφουγκαρι...αν τον βγαλω τελειως δε θα βουλωσει συντομα το substrat ενυδρειο 100 λιτρα παει για full planted σιγα σιγα...απο ιχθυοφορτιση ειμαι καλα ισως λιγο τσιμπημενος....ισως να φταιει οτι καπου καπου μου ξεφευγει λιγο υποστρωμα αφου στο φυτεμα η αμμος που εχω θελει λιγο προσοχη?παντως πολυ γλιτσα οταν το καθαρισα μεχρι και τα βανακια ειχαν ενα σωρο μεσα και δουλευε ενα μηνα....αλλα ο υαλοβαμβακας να βουλωνει σε 10 μερες τοσο γρηγορα?λετε να βοηθησει αυτο?http://www.aquaristic.net/aquarium/f...20.html?lang=1.default{font: 8pt Tahoma;color:#000000;}.header{font: 8pt MS Sans Serif;color:#000000;}.noborder{border-style:none;padding-left:4px;padding-right:4px;}.normalborder {border-top:none; border-left:none; border-right:none;border-bottom:none;padding-left:4px;padding-right:4px;}

msigouros 06-05-07 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 172658)
εχω βαλει πανω πανω υαλοβαμβακα μετα substrat και κατω κατω μπλε σφουγκαρι...αν τον βγαλω τελειως δε θα βουλωσει συντομα το substrat ενυδρειο 100 λιτρα παει για full planted σιγα σιγα...απο ιχθυοφορτιση ειμαι καλα ισως λιγο τσιμπημενος....ισως να φταιει οτι καπου καπου μου ξεφευγει λιγο υποστρωμα αφου στο φυτεμα η αμμος που εχω θελει λιγο προσοχη?παντως πολυ γλιτσα οταν το καθαρισα μεχρι και τα βανακια ειχαν ενα σωρο μεσα και δουλευε ενα μηνα....αλλα ο υαλοβαμβακας να βουλωνει σε 10 μερες τοσο γρηγορα?

Προσωπικά θα έβγαζα τον υάλο...και θα έβαζα τα σφουγγάρια ή τουλάχιστον ενα σφουγγάρι πάνω πάνω.
Πάντως δεν ειναι περίεργο να βουλώνει τόσο γρήγορα ο υάλοβάμβακας.

steady 06-05-07 15:16

λες να το κανω ετσι και να παρω ενα προφιλτρο η θα βουλωνει με τη μια το μαραφετι αυτο?

Yiannis59 06-05-07 17:42

Βαζεις τον δικο του υαλοβάμβακα Κωστα η αλλον;

steady 06-05-07 17:44

την τελευταια φορα εβαλα αλλον αλλα ιδιο παχος και μεγεθος παιζει ρολο λες?

Yiannis59 06-05-07 17:47

Παιζει η πυκνοτητα εχω το 2236 και τον πλενω και τον ξαναβαζω τον υαλοβαμβακασ τον αλλαζω καθε 6 μηνες

Της μανας του

deMetrIs 06-05-07 19:30

μπορεις να βάλεις υαλλοβάμβακα εκει στην εισοδο του φιλτρου ετσι ωστε να μην πηγενουν ολα στο φιλτρο και να σου ειναι ποιο ευκολο να το καθαρισεις μαλλον αυτο θα βοηθήσει.

netblues 06-05-07 19:36

Το σφουγγαρι κατω κατω λειτουργει ως μηχανικο φιλτρο.
Το ψιλο ασπρο μετα το βιολογικο , προστατευει την αντλια κυριως.
Του κατασκευαστη εχει συγκεκριμενο παχος. Σαν πολυ γρηγορα δεν τον ξεφορτωθηκες της μανας του?

steady 06-05-07 20:08

της μανας του βρωμισε γρηγορα τις πρωτες μερες απο υποστρωμα που ξεφυγε οποτε ενα καθαρισμα ακομα μαμισιο υαλοβαμβακα και για το μαραφετι στο λινκ δε μου κανεις...

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 06-05-07 20:21

Σόρρυ ρε παιδιά.... αλλά τι σας έκανε το φιλτράκι;;;;; όλο της μάνας του και της μάνας του...:D
Πάντως εγώ Κώστα όταν μπουκώνει το φίλτρο μου (κυρίως ο υαλοβάμβακας), χαίρομαι... ξέρω δηλαδή ότι το φίλτρο δουλέυει καλά. Και καλύτερα να μπουκώνει ο υαλο παρά να μπουκώσει το βιολογικό. Προσωπικά θα ανυσηχούσα να βρω το λόγο που γίνεται αυτό... Πολύ τάισμα, ανάδευση του υποστρώματος, πολλά ψάρια, πολλή άλγη;;;
Προσωπικά πάντα, και φιλικά. Ανδρέας.

asteris 06-05-07 23:38

JBL 250 crystalprofi στο 100άρι φυτεμένο μου, θέλει καθάρισμα μιά φορά το εξάμηνο. Το νερό καθώς εισέρχεται συναντάει πλαστικές μπάλες, μακαρόνι, σφουγγάρι χοντρό, σφουγγάρι ψιλό, micromec (βιολογικό) και ΜΕΤΑ υαλοβάμβακα. Αν σε σένα ο υαλοβάμβακας είναι πρώτος στην σειρά, κάπου τα έχεις βάλει λάθος και φυσικότατα μπουκώνει...

steady 07-05-07 00:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 172751)
Σόρρυ ρε παιδιά.... αλλά τι σας έκανε το φιλτράκι;;;;; όλο της μάνας του και της μάνας του...:D
Πάντως εγώ Κώστα όταν μπουκώνει το φίλτρο μου (κυρίως ο υαλοβάμβακας), χαίρομαι... ξέρω δηλαδή ότι το φίλτρο δουλέυει καλά. Και καλύτερα να μπουκώνει ο υαλο παρά να μπουκώσει το βιολογικό. Προσωπικά θα ανυσηχούσα να βρω το λόγο που γίνεται αυτό... Πολύ τάισμα, ανάδευση του υποστρώματος, πολλά ψάρια, πολλή άλγη;;;
Προσωπικά πάντα, και φιλικά. Ανδρέας.

σιγουρα αντρεα ισχυουν αυτα που λες απλα νομιζω οτι παραειναι νωρις και δεν εχω καθολου αλγη ουτε αυτα που πες απλα αναρωτηθηκα μηπως υπαρχει καποιο κολπακι που δεν ξερω η κατι κανω λαθος

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris (Μήνυμα 172828)
JBL 250 crystalprofi στο 100άρι φυτεμένο μου, θέλει καθάρισμα μιά φορά το εξάμηνο. Το νερό καθώς εισέρχεται συναντάει πλαστικές μπάλες, μακαρόνι, σφουγγάρι χοντρό, σφουγγάρι ψιλό, micromec (βιολογικό) και ΜΕΤΑ υαλοβάμβακα. Αν σε σένα ο υαλοβάμβακας είναι πρώτος στην σειρά, κάπου τα έχεις βάλει λάθος και φυσικότατα μπουκώνει...

ο τροπος που εχω τα υλικα προτεινεται απο τον κατασκευαστη γιατι το νερο μπαινει ταυτοχρονα απο πανω και απο κατω...αμα δεν βαλω τον υαλοβαμβακα πρωτο πιστευω το βιολογικο θα θελει καθαρισμα πολυ συντομα!

netblues 07-05-07 07:45

Ο τροπος που προτεινει ο κατασκευαστης ειναι ο πιο σωστός.
Μην μπερδευετε την σειρα στη ροη με την σειρα κατα υψος. (που συνηθως ειναι αντιθετες μεταξυ τους..)

(και οχι, το φιλτρο σου δεν περνει νερο ταυτοχρονα, ουτε θα θελει το βιολογικο καθαρισμα πολυ συντομα αν αλλαξεις τη σειρα..)
Η συμβουλη ειναι να ΜΗΝ αλλαξεις τιποτε.
Πυκνωσε απλα τη συντηρηση και κανε πιο συχνα σκουπα.
Τα ενυδρεια σε καποιες φασεις τους αποβαλλουν πολυ μπιχλα...

giannisg 07-05-07 08:18

Φίλε steady, την σειρά των υλικών έτσι όπως την έχεις την προτείνει ο ίδιος ο κατασκευαστής οπότε κατα την γνώμη μου δεν αλλάζεις τίποτα. Το ίδιο φίλτρο το έχω και εγώ περίπου ένα χρόνο, δουλεύει αψογα και δεν έχει βουλώσει ποτέ. Οσο αφορά τον υαλοβάμβακα μπορείς αντι τον μαμίσιο να χρησιμοποιήσεις κοινό υαλοβάμβακα χωρίς κανένα πρόβλημα, απλά θα πειραματιστείς λίγο με την ποσότητα που θα βάλεις για να μήν το "μπουκώσεις". Κάποια στιγμη που είχε μειωθεί η ροή στο δικό μου -νόμιζα οτι είχε βουλώσει- μετά απο σχολαστικό καθάρισμα (μπλέ σφουγγάρι, βιολογικό, αλλάγή υαλοβάμβακα) παρατήρησα οτι η είσοδος του φίλτρου είχε τραβήξει βρώμα και είχε μπουκώσει η είσοδος και όχι το φίλτρο. Μήπως συναίβει το ίδιο και σε σένα?? Η ιδέα προσθήκης προφίλτρου θα σου λύσει σίγουρα τα χέρια με σχετικά μικρό κόστος (γύρω στα 15 ευρώ).

pani 07-05-07 10:13

Φίλοι μου εγώ έχω και στα δύο φίλτρα, προφίλτρο απο μπλέ σφουγγάρι το οποίο είχα στο σπίτι και αφού του ανοιξα μιά τρύπα στο κέντρο για να χωράει την εισαγωγή του νερού το εφάρμοσα εκεί. Σωστό ή λάθος δέν ξέρω, πάντως δεν αγόρασα ειδικό προφίλτρο, αυτό βοηθάει αφάνταστα στο κράτημα πολλών ουσιών και φύλλων ακόμη που κινούνται στο ενυδρείο. Τα καθαρίζω καθε εβδομάδα με την αλλαγή του νερού, τα δέ φίλτρα κάθε 6 μήνες καθαρίζονται. Αυτό έκανα εγώ και είναι η δική μου εμπειρία, ισως οι φίλοι που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία να μας πούν τη γνώμη τους για τα προφίλτρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01891 seconds with 10 queries