Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Καθαρισμός εσωτερικού φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16958)

geokary 22-04-07 23:32

Καθαρισμός εσωτερικού φίλτρου
 
Έχω ένα ενυδρείο 230 lt με εσωτερικό βιολογικό φίλτρο (μπλε σφουγγάρια στο 1ο διαμέρισμα, μακαρόνι στο 2ο, μπάλλες στο 3ο και τύρφη στο 4ο την οποία τοποθέτησα εγώ στη θέση σφουγγαριού εμποτισμένου με άνθρακα). Ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να ξεπλένω τα σφουγγάρια σε νερό ενυδρείου, όταν καθαρίζω το φίλτρο, ή μπορώ να τα πλένω στη βρύση;

klaz 22-04-07 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geokary (Μήνυμα 169728)
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να ξεπλένω τα σφουγγάρια σε νερό ενυδρείου, όταν καθαρίζω το φίλτρο, ή μπορώ να τα πλένω στη βρύση;

ΠΑΝΤΑ με νερο του ενυδρειου,και ΠΟΤΕ με νερο βρυσης..!!!

geokary 22-04-07 23:41

ακόμη κι αν υπάρχουν άλλα βιολογικά υλικά στο φίλτρο;

Tolis 22-04-07 23:43

Δεδομενου οτι ολα τα ενυδρεια μας ειναι φορτωμενα, ναι.

Stathis.k 25-03-09 19:33

Άν τα ξεπλύνουμε με νερό που είναι έτοιμο για αλλαγές? με αντιχλώριο δηλαδή...

το δικό μου φίλτρο μπουκώνει και λέω να το ξεπλύνω. κάθε μέρα το έβγαζα να δώ τι γίνεται, έφτιαχνε και μετά απο μία μέρα έριχνε πολύ την ροή. βέβαια θέλω χαμηλή ροή λόγω μονομάχου, αλλα είναι απελπιστικά αργή.

maikl 25-03-09 19:41

[quote=Stathis.k;343789]Άν τα ξεπλύνουμε με νερό που είναι έτοιμο για αλλαγές? με αντιχλώριο δηλαδή...

/quote]

...τοτε μαζι με το "βρωμικο" αυτο νερο, θα πετας και τα λεφτα σου...;)

Stathis.k 25-03-09 19:44

έ καλά ναι, αλλά τί γίνεται όταν το φίλτρο μπουκώνει και η προγραμματισμένη αλλαγή είναι σε 3 μέρες...

maikl 25-03-09 19:49

...βγαζεις μια μικρη ποσοτητα νερου απο το ενυδρειο σε ενα κουβα που εχεις γι'αυτο το λογο και το ξεπλενεις εκει.Συμπληρωνεις με νερο φρεσκο αποχλωριομενο(με αναλογη ποσοτητα αντιχλωριου).;)

mpampis 1969 25-03-09 19:49

Κανεις αλλαγη πιο νωρις :smt045

Λιβέρης Σταύρος 26-03-09 18:37

Μπορεί να είναι πιο εύκολο να βάλεις το φίλτρο κάτω απ' τη βρύση και να το ξεπλύνεις, αλλά δυστυχώς δέν γίνεται έτσι, μόνο με νερό απο το ενυδρείο. Καταστρέφεται η βιολογία και δεν θα καταφέρει ποτέ να στρώσει το φίλτρο. Αυτό που δέν καταλαβαίνω είναι πώς μπουκώνει τόσο εύκολα το φίλτρο σου. Εδώ έχω το εσωτερικό της Eheim 2210 και δέν το έχω καθαρίσει για ενάμισι χρόνο. Εντάξει έχει μαζέψει ΤΗ ΜΠΙΧΛΑ επάνω και έχει μειωθεί η ροή του, αλλά όχι και τραγικά!

riko1gr 26-03-09 22:49

egw to vazw kato ap'tin vrisi edw kai 2 xronia kai einai ola mia xara

Πάνος 26-03-09 22:51

δεν ειναι καλο να προκαλουμε την τυχη μας...ΠΟΤΕ τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης...
καλως ηρθες και σε παρακαλω να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες...ειναι στους κανονες του φορουμ...

Stathis.k 26-03-09 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος (Μήνυμα 344041)
Μπορεί να είναι πιο εύκολο να βάλεις το φίλτρο κάτω απ' τη βρύση και να το ξεπλύνεις, αλλά δυστυχώς δέν γίνεται έτσι, μόνο με νερό απο το ενυδρείο. Καταστρέφεται η βιολογία και δεν θα καταφέρει ποτέ να στρώσει το φίλτρο. Αυτό που δέν καταλαβαίνω είναι πώς μπουκώνει τόσο εύκολα το φίλτρο σου. Εδώ έχω το εσωτερικό της Eheim 2210 και δέν το έχω καθαρίσει για ενάμισι χρόνο. Εντάξει έχει μαζέψει ΤΗ ΜΠΙΧΛΑ επάνω και έχει μειωθεί η ροή του, αλλά όχι και τραγικά!

Μα δεν είπα οτι θα βάλω νερό βρύσης, αλλα νερό με αντιχλώριο, απο μπουκάλι που το έχω για να κάνω τις αλλαγές.

τα ξέπλυνα τελικά αλλα το πρόβλημα, άν είναι τελικά πρόβλημα, δεν λύθηκε.

Για την ακρίβεια, συμβαίνει το εξής.
Ξεκινά το φίλτρο να δουλεύει και βγάζει με φόρα νερό και αέρα που μαζεύεται μεσα απο τον καθαρισμό.
Παρατηρω οτι υπάρχει ρεύμα στην επιφάνεια και όλα καλα. Μετά απο μία μέρα, βλέπω οτι η επιφάνεια είναι σχεδόν ήρεμη, το φίλτρο δουλεύει κανονικά αλλα απο ρεύμα δεν βλέπω τίποτα...

Μήπως το δυνατό ρεύμα στην αρχή, διατηρείται λόγω αδράνειας και μετά εξασθενεί και έρχεται στα κανονικά επίπεδα? αλλα αυτή η διαδικασία κρατά 20 ώρες σίγουρα.

Λιβέρης Σταύρος 27-03-09 09:19

Το νερό του ενυδρείου δέν διαφέρει άπ' το νερό βρύσης μόνο στο οτι δεν έχει χλώριο. Το πρόβλημα πιστεύω το έχει το φίλτρο.

gmanes 27-03-09 09:38

Δες τη στάθμη του νερού στο διαμέρισμα του κυκλοφορτητή... Υποθέτω ότι όταν το καθαρίζεις ανεβαίνει, και έτσι η πίεση που δημιουργεί βοηθάει τον κυκλοφορητή. Σιγά σιγά όμως χαμηλώνει όσο κυκλοφορεί το νερό, με τα αποτελέσματα που περιγράφεις...

Δοκίμασε να βγάλεις μερικά υλικά φιλτραρίσματος (κατά προτίμηση υλικά που εμποδίζουν σοβαρά τη ροή του νερού) και να δεις αν το πρόβλημα παραμένει.

Μπορεί επίσης να θέλει καθάρισμα ο κυκλοφορητής, μπορεί να έχει πιάσει σκουπίδια ή κάτι άλλο στο μοτέρ του...

tonisgr 27-03-09 10:45

Καθαρισε ποιο καλα το φιλτρο σου απο την φτερωτή και πανω στο μοτερ.
Δεν ξερω αν μπορείς να βγαλεις μονο εκείνο το σημειο και να το βαλεις κατω απο την βρυση να το πλύνεις χωρις να κανεις κατι με τα βιολογικα σου υλικα.

Ηλίας 28-03-09 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stathis.k (Μήνυμα 344164)
Μα δεν είπα οτι θα βάλω νερό βρύσης, αλλα νερό με αντιχλώριο, απο μπουκάλι που το έχω για να κάνω τις αλλαγές.

τα ξέπλυνα τελικά αλλα το πρόβλημα, άν είναι τελικά πρόβλημα, δεν λύθηκε.

Για την ακρίβεια, συμβαίνει το εξής.
Ξεκινά το φίλτρο να δουλεύει και βγάζει με φόρα νερό και αέρα που μαζεύεται μεσα απο τον καθαρισμό.
Παρατηρω οτι υπάρχει ρεύμα στην επιφάνεια και όλα καλα. Μετά απο μία μέρα, βλέπω οτι η επιφάνεια είναι σχεδόν ήρεμη, το φίλτρο δουλεύει κανονικά αλλα απο ρεύμα δεν βλέπω τίποτα...

Μήπως το δυνατό ρεύμα στην αρχή, διατηρείται λόγω αδράνειας και μετά εξασθενεί και έρχεται στα κανονικά επίπεδα? αλλα αυτή η διαδικασία κρατά 20 ώρες σίγουρα.

Ποιο φιλτρο ειναι;
Ειναι πολυ μικρο;
Αν εχεις φοτο;
Τα ρωταω αυτα γιατι ετυχε να ειχα το ιδιο προβλημα και μαλλον εφτεγε το φιλτρο γενικος που σιγα σιγα "τ' απαιξε"

Stathis.k 30-03-09 18:01

Το φίλτρο είναι JBL ProCristal για max 50 λίτρα.
το ρύθμισα σε λίγο περισσότερη ροή σήμερα και θα το παρακολουθήσω...

πλέον η εταιρία δεν το έχει στο site αλλά το βρήκα και εδώ:
http://www.reptilica.gr/product_info...lter_(gr_18035)

Πρόσφατα βέβαια, έκανα θεραπεία στον μονομάχο με αλάτι λόγω ich, οπότε ίσως πρέπει να περιμένω σιγά σιγά να δώ μήπως το αλάτι η η αύξηση της θερμοκρασίας επηρέασε το φίλτρο (μπορεί να λέω βλακείες τωρα βέβαια αλλα θα περιμένω να δώ)

stav 31-03-09 09:29

Το αλατι δεν καταστρεφει την βιολογια του φιλτρου,τα αντιβιοτικα την
καταστρεφουν.

Stathis.k 31-03-09 12:18

Stav για την ροή έλεγα, αλλά το πρόβλημα μάλλον θέμα ρύθμισης ήταν.;)

stav 31-03-09 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stathis.k (Μήνυμα 345134)
Stav για την ροή έλεγα, αλλά το πρόβλημα μάλλον θέμα ρύθμισης ήταν.;)

Με συγχωρεις δεν το καταλαβα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02190 seconds with 10 queries