Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   μείωση PH με χρήση HCL ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16809)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ 17-04-07 22:32

μείωση PH με χρήση HCL ?
 
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε καθαρό HCL (υδροχλωρικό οξύ) για να μειώσουμε το PH ? Η ερώτηση γίνεται επειδή το διάφορα PH down που κυκλοφορούν ανεβάζουν πολύ τα φωσφορικά . Το PH της βρύσης είναι περίπου 7,5 και θέλω να το κατεβάζω στο 6,5 - 6,8 για να κάνω αλλαγές σε δισκοενυδρείο .

msigouros 17-04-07 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ (Μήνυμα 168704)
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε καθαρό HCL (υδροχλωρικό οξύ) για να μειώσουμε το PH ? Η ερώτηση γίνεται επειδή το διάφορα PH down που κυκλοφορούν ανεβάζουν πολύ τα φωσφορικά . Το PH της βρύσης είναι περίπου 7,5 και θέλω να το κατεβάζω στο 6,5 - 6,8 για να κάνω αλλαγές σε δισκοενυδρείο .

Καλησπέρα.
Καλως μας ήρθες.
Συνήθως οταν κάποιος μπαίνει για πρωτη φορά λέει μια καλημέρα μια καλησέρα συστήνετε κάτι τέλως πάντον.
Δεν ξεκινά με ερωτήσεις:p :p :p :p :p :p :p

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ 17-04-07 23:11

Συγνώμη δεν είμαι πολύ σχετικός με τα fora .
Πάμε λοιπόν από την αρχή .
Φίλοι μου καλησπέρα .
Ασχολούμαι πολλά χρόνια με τα ενυδρεία και τελευταία αποφάσισα να φυτέψω το δισκοενυδρείο μου .
Διαβάζοντας το forum ανακάλυψα χιλιάδες πράγματα που δεν ήξερα .
Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην πιό πάνω ερώτηση ?

klaz 17-04-07 23:17

καλως ηρθες στην παρεα μας,και εγω ρωταω γιατι να βαλεις ζουμια για να κατεβασεις το πεχα σου....και δεν κανεις αυτο που κανουμε ολοι...δηλαδη μπουκαλα και διοξειδιο........

Tolis 17-04-07 23:34

msigouros εχουν μπει δεκαδες μελη που εχουν κανει ερωτηση με τη πρωτη..μηπως να αφηνες τους moderators για τετοια θεματα?

msigouros 17-04-07 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 168730)
msigouros εχουν μπει δεκαδες μελη που εχουν κανει ερωτηση με τη πρωτη..μηπως να αφηνες τους moderators για τετοια θεματα?

Οπως επιθυμείς Boss:smt023 :smt023 :smt023 :smt023

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ 17-04-07 23:44

θέλω να προετοιμάζω το νερό πρίν κάνω την αλλαγή.

nikman 18-04-07 00:48

Συνήθως αυτοί που διατηρούν δισκοενυδρεία έχουν και συσκευή αντίστροφης όσμωσης. Στις αλλαγές χρησιμοποιούν 60%-70% νερό βρύσης και 30% νερό από όσμωση. Έτσι και το νερό γίνεται μαλακότερο και το ph χαμηλότερο.
Τώρα στο ενυδρείο καλό είναι να έχεις συσκευή διάχυσης διοξειδίου με ένα ph controller, εφόσον έχεις και φυτά. Έτσι θα έχεις ένα σταθερό ph ας πούμε 6.8
Να προσέχεις το νερό της αλλαγής να έχει την ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου.
Κι εγώ κάποια εποχή διατηρούσα ένα ζευγάρι δίσκους χωρίς να κάνω τίποτα από τα παραπάνω που περιγράφω και να προσπαθώ με διάφορα ζουμιά του εμπορίου να κάνω αλχημείες. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσω κάποια στιγμή τον αρσενικό δίσκο και να απογοητευτώ.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ 18-04-07 05:57

Ευχαριστώ

annivas2000 19-04-07 00:00

Επι της ερωτησης, μπορεις να κατεβασεις το ph με τη χρηση HCL. Αλλα ειναι πολυ ασταθες το συστημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01396 seconds with 10 queries