Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Νύμφες λιβελούλας στο ενυδρείο;;;;;;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16655)

lucy 12-04-07 08:07

Νύμφες λιβελούλας στο ενυδρείο;;;;;;;;
 
Πριν 2 μέρες που κλάδεψα, μέσα στα κλαδέματα βρήκα αυτό το πλασματάκι www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/libellarve.htm
Και ρωτώ τώρα, πως είναι δυνατόν; Δεν έχουμε λιβελούλες μέσα στο σπίτι!!! Ή ήρθαν με το νερό της βρήσης ( Χριστέ μου, τι πίνουμε!!! ) ή ήρθαν με τα 2 διάφανα ψαράκια που αγόρασα πρόσφατα. Άρα, όταν θα ξαναγοράσω ψάρια και θα κάνω προσαρμογή δεν θα βάζω το νερό από το πετσοπ.
Ποιός είναι ο πιό σωστός τρόπος για να μην υπάρχουν προβλήματα;

Yiannis59 12-04-07 08:20

Το νερο απο το πετσιοπ δεν το βαζουμε ποτε στο ενυδρείο μας μετα την προσαρμογή παίρνουμε προσεχτικά τα ψαρια με το δυχτακι και τα βαζουμε το νερο πέταμα αντε σε καμια γλαστρα για ποτισμα :D

soza 12-04-07 08:34

Μπορει απο καποιο παραθυρο που αφησες ανοιχτο.
Για τσεκαρε καλα ολο το ενυδρειο γιατι υποψιαζομαι οτι θα εχει και αλλα τερατιδια.

lucy 12-04-07 08:41

Ειδα ακόμα ένα, αλλά δεν μπόρεσα να το βγάλω. Πάντος προειδοποίησα την οικογένεια να μην πάθει συγκοπή αν δει την τελική μεταμόρφωση ή αν δει να πετάει λιβελούλα μέσα στο σπίτι. Όχι τίποτα άλλο, αλλά είμαι που είμαι σεσημασμένη τρελάρα, να μην λένε οτι έβαλα και λιβελούλες :D
Και το κυριώτερο ποτέ πια νερό απο το πετ στο ενυδρείο. Ελπίζω να μην έφερα και κάποιο παθογόνο με τις νύμφες.

soza 12-04-07 08:43

Αν εχεις μικρα ψαρακια μεσα.. μπορει να γινουν κολατσιο.
Θα ελεγα να τσεκαρεις αρκετα καλα το ενυδρειο σου και να δεις μηπως υπαρχουν και αλλες.

deMetrIs 12-04-07 10:25

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14366

lucy 13-04-07 08:56

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι αυτά είναι , τι είναι; τώρα πανικοβλ΄΄ηθηκα. τρώνε ψαρια; μονο μεγάλα ε΄χω εκτος απο τα διαφανα που είναι 2 εκ. μπορει και 3. παω σπίτι αρπαζω την σκουπα θυβου και αρχίζω κυνήγη

Δεν μπόρεσα να βρω την νύμφη, τα ψάρια όμως δεν έχουν πρόβλημα ( ακόμα ). θα ψάξω και σήμερα, κάθε μέρα, μέχρι να την βρω, ή μέχρι να μεταμορφωθεί.
Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα κάτσω να διαβάσω λεπτομέριες για τον κύκλο ζωης ενός εντόμου που δεν μ' ενδιαφέρει!
Κι όμως μου αρέσαν πάντα οι λιβελούλες και έχω φωτογραφίσει- παλιά -πολλά είδη, με κίνδυνο μάλιστα να κάνω μπάνιο σε βουρκόνερα!!!

Kostas G. 13-04-07 12:23

Οι λιβελούλες μπαίνουν στο ενυδρείο μας πάντα ως νύμφες μαζί με φυτά...Πολύ σπάνιο είναι να εισαχθούν από λιβελούλες που υπάρχουν στη φύση μας καθώς πρέπει να τύχει να είναι δυο και να ζευγαρώσουν κιόλας στο ενυδρείο...Επίσης ΔΕΝ εισάγονται με νερό από Pet shop:D...Πιθανώς της εισήγαγες με φυτά που αγόρασες ή με φυτά που μάζεψες μόνη σου από τη φύση...

lucy 16-04-07 09:06

Κώστα δεν έγινε τίποτα από αυτά. Μόνο τα ψαράκια με το νερό έβαλα. Δεν έβαλα τίποτα άλλο στο ενυδρείο.
Ακόμα δεν βρήκα την άλλη νύμφη. Όλα τα ψάρια είναι πολύ καλά.

Kostas G. 17-04-07 09:01

Αμα τρώει καλά δε στα πειράζει...Οπότε συνέχισε έτσι...
Τη νύμφη ποτέ δεν την βρίσκεις όταν τη θες...Πάντα τη βρίσκεις τις πιο άσχετες ώρες...Και είναι γρήγορες,δε πιάνονται εύκολα άμα το καταλάβουν...

lucy 17-04-07 09:12

Και αφού δεν τρώει τα ψάρια με τι τρέφεται; Με την τροφή των ψαριών; Έχει γούστο να τρώει και σαλιγκάρια!

antonis15 27-10-09 17:45

εχω μια ειδεα βγαλε ψαρια,φυτα,χαλικια,φυλτρα,θερμοστατεσ ασε για 5 ωρες τα φυτα σε ενα μπολ κουβα οτι να νε και μετα κσεπλινετα καλα.2 αλλαξε υλικο στο φυλτρο σου.3κσεπλινε καλα το ενυδρειο και το χαλικη παραπολη καλα......αυτο εκανα και εγω...και ββ

lucky13 27-10-09 17:50

..μα που το ξέθαψες?

antonis15 27-10-09 17:54

δικο μου ειναι τωρα αν το εχει πει καποιος αλλοσ δεν ξερω..

lucy 27-10-09 18:02

Αντώνη αυτό ήταν πριν δυο χρόνια περίπου. Αυτό εννοεί ο lucky. Η νύμφη δεν μου έκανε καμιά ζημιά γιατί δεν είχα γόνο. Αλλά το να κάνω το ενυδρείο "ανάστα Κυρίου" για μια λιβελούλα ... εγώ δεν θα το έκανα!

Πριν λίγους μήνες ξαναβρήκα δυο νύμφες χωρίς όμως να προσθέσω τίποτα στο ενυδρείο. Κι ήταν και χειμώνας ... δεν είχαμε πόρτες ανοιχτές! Είναι ένα μυστήριο το πως εμφανίζονται έτσι ξαφνικά! Αλλά θα λυθεί κάποτε!

Τις λιβελούλες πάντα τις λάτρευα, όταν πρωτοείδα νύμφη στο ενυδρείο τρόμαξα, αλλά τώρα επανήλθα! Χάρισμά τους ένα μεζεδάκι! :cool:
Δεν κάνω τίποτα να τις ξεφορτωθώ αλλά κάνω ότι μπορώ να τις σώσω! :cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01538 seconds with 10 queries