Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΚΑΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16267)

georgetax 21-03-07 19:42

ΚΑΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ?
 
3 Συνημμένο(α)
παιδιά στο ενυδρειο με τον μονομάχο μου έχω πρόβλημα με τον φωτισμό και θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω καμιά πατέντα για το καπάκι για να μπορέσει να μπει μια σωστή λάμπα στέλνω και φώτο από το καπάκι.37*17cm τι μπορώ να κάνω?αυτήν την στιγμή έχω μια οικονομίας 11w ( ανεπαρκείς) γιατί οι κοινές λάμπες καίνε το πλαστικό


και κάτι άλλο θέλω λάμπα για φυτά στο 40 λιτ.μου αλλά 33cm ξέρετε αν υπάρχει τέτοια λάμπα, και που μπορώ να βρω στην θεσσαλονικη?????

klaz 21-03-07 19:57

χτυπα αυριο ενα τηλεφωνακι στο μαγαζακι μας μετα τις 11......
ολο και κατι θα βρεθει.....:rolleyes:

tsikis 21-03-07 21:47

Έχουμε και λέμε.......

Ξήλωσε το καπάκι που είναι η λάμπα.
Πάρε την επιθυμητή λάμπα και αφού κάνεις από 2 τρύπες δεξιά και αριστερά στο καπάκι με κάτι μυτερό και αιχμηρό δένεις την λάμπα από κάτω με δεματικά ηλεκτρολόγων (ή αλλιώς straps -τα μικρά- που τα βρίσκουμε σε ηλεκτρολογίο)

Οταν δέσεις την λάμπα (κατά προτίμηση μέση και λίγο προς τα πίσω -κράτα το αυτό θα σου εξηγήσω γιατί-) τραβάς τα καλώδια πίσω από το ενυδρείο προς μπάλαστ μεριά....

Σήμ: Κάνεις στεγανοποίηση στη λάμπα με ανάλογο θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι (πάλι από ηλεκτρολογείο)

Τώρα....

Αγοράζεις fiberglass ψιλό και το κόβεις όσο η απόσταση από την πίσω μεριά του καπακιού (χαχαχα που την ανακάλυψα τη λέξη) μέχρι και λίγο μπροστά από τη λάμπα. (Κράτα το και αυτό!!!!!)
Αυτό για να στεγανοποιήσεις απόλυτα τη λάμπα (κατά κάποιο τρόπο)

Γιατί σου είπα η λάμπα να μέινει μέση και λίγο πίσω
και το fiberglass από πίσω και μέχρι λίγο μπροστά από τη λάμπα??????

ΟΕΟ????

Καλοκαίρι έρχεται George... Ενα ανεμιστηράκι δεν θα χάλαγε το μονομάχο σου!!!! (Αφού κόψεις το καπάκι στο μήκος/πλάτος του ανεμιστήρα)

Βγάζω φώτο από το δικό μου καπάκι τώρα και στέλνω.....

tsikis 21-03-07 22:22

4 Συνημμένο(α)
1η φώτο
Όπως είναι τώρα το καπάκι χωρίς να το έχω ακόμη κόψει για να πετύχω ψύξη με τον ανεμιστήρα.. ( χειμώνας ακόμη :D ).
Στον πράσινο κύκλο φαίνονται τα στραπς που κρατάνε το fiberglass.
Η μώβ γραμμή δηλώνει το τμήμα που θα παραμείνει μετά το κόψιμο του fiberglass για την αξιοποίηση του ανεμιστήρα!!! (καλοκαιρινούς μήνες).
Στον κίτρινο κύκλο φαίνεται το θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι για τη στεγανοποίηση της λάμπας.
στον κόκκινο κύκλο διακρίνεται ο ανεμιστήρας (μικρός υπολογιστών) ο οποίος τροφοδοτείται από μετασχηματιστή μεταβαλλόμενης τάσης για επιθυμητή ταχύτητα ανεμιστήρα αναλόγως της εσωτερικής θερμοκρασίας....

2η φώτο
Ο κόκκινος κύκλος δείχνει τα ανοίγματα που βγαίνουν καλώδια για λάμπα,κυκλοφορητής,ανεμιστηράκι,θερμοστάτης
Στον πράσινο κύκλο οι τρύπες που έκανα για να περάσω τα στραπς για να δέσω τη λάμπα
Στο άσπρο πλαίσιο φαίνονται οι τρύπες που άνοιξα για την εκτόνωση της θερμοκρασίας μιας και το fiberglass δεν το έχω κόψει ακόμη και ζεσταίνεται το καπάκι..αν θέλεις το κάνεις!!!

3η φώτο
Το άσπρο βελάκι δείχνει τον μικρό!!!!! :D :D :D
Το πράσινο βελάκι δείχνει το πώς μπήκε το ανεμιστηράκι...(στο πλάι)
τα καλώδια απλά τα έχω κολλήσει στο πλάι με μονωτική μιας και έχω αφαιρέσει τον μετασχηματιστή.

4η φώτο
Το ενυδρειάκι του μικρού όπως δείχνει τώρα χωρίς να διακρίνονται όλα τα παραπάνω..
Η αλήθεια είναι πως αν έβλεπε κάποιος το τι έχω κάνει και δείχνει έτσι ισως να έβαζε τα κλάματα.

Εμένα πάλι με ικανοποιεί μιας και κατάφερα κάτι και εγώ για τον φίλο μου στο γραφείο του σπιτιού μου αφού αυτός με αποζημιώνει με τις φιγούρες του και το υπέροχο έντονο χρώμα του.

Αυτά τα ολίγα από εμένα....

Ελπίζω να σε βοήθησα..... ;) ;) ;)


Sorry για το μακροσκελές μήνυμα...:rolleyes:

lasal 22-03-07 00:21

Αυτό το καπάκι δεν ειναι οτι καλύτερο για μετατροπές
Εχεις σκεφτεί την ιδέα για DIY καπάκι?

georgetax 22-03-07 00:54

tsikis έγραψες πάλι:p.Mr. patentas ( φιλικά το λεω ):D:D:D κατανοητό το όλο σκηνικό.αλλά θα χρειαστώ την βοήθεια ηλεκτρολόγου και ευτυχώς έχω έναν κολλητό για την βοήθεια(δεν σκαμπάζω πολλά απο ηλεκτρολογικά).ΑΛΛΑ θα συμφωνήσω με τον lasal ότι το καπάκια είναι πολύ μάπα και δεν θα αντέξει πολλά.τώρα για diy κατασκευή δεν το έχω σκεφτεί.κοστίζει?

steady 22-03-07 00:59

σε τετοιες διαστασεις γιωργο δεν κοστιζει αρκετα και σκεψου οτι μετα θα δειξει παρα πολυ το ενυδρειακι και θα δουλεψεις και αρκετα φυτα αφου θα εισαι κομπλε και απο λαμπες....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01203 seconds with 10 queries