Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   20λιτρο για μονομαχους ... ΙΔΕΕΣ; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16240)

paschalis 20-03-07 15:33

20λιτρο για μονομαχους ... ΙΔΕΕΣ;
 
Καλησπέρα,

έχω ένα στρωμένο 20λιτρο και θέλω μέσα να βάλω τον μονομάχο μου και τα 2 θηλυκά. Έχει μια αεραντλία που επαρκεί για τα λίτρα + ένα θερμοστάτη.
Η θερμοκρασία είναι στους 28 βαθμούς και η αμμωνιά 0, ΚΗ 4, PΗ 6.5. Έλεγα να του βάλω για υπόστρωμα ξερες φλούδες από δέντρα κομμένες σε κομμάτια και ένα φυτό με πλατιά φύλλα για να ξεκουραζονται. Έχετε κάποιεσ διαφωνίες σχετικά με αυτό ή έχετε να προτείνετε κάτι;

deMetrIs 20-03-07 15:51

δεν γινετε να βαλεις σε ενα ενυδρεο και θηλ. και αρσ. μονομάχους !

mariah 20-03-07 17:43

:D Γιατι δεν βαζεις τον αρσενικο μονο του αφου δεν γινεται να βαλεις αρσενικο με θηλυκια μαζι?Θα τα στρεσαρεις τα ψαρακια πολυ.Θα νιωθει σαν βασιλιας μεσα στο 20λιτρο!

paschalis 20-03-07 23:24

Στο 100λιτρο μου έχω τον αρσενικό και 2 θηλυκές. Δείχνουν να είναι όλοι καλά. Μαλιστα θέλω να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή τους. Θα με κατευθύνεται λίγο γιατί τα λέτε αυτά;

msigouros 21-03-07 00:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis (Μήνυμα 162565)
Καλησπέρα,

έχω ένα στρωμένο 20λιτρο και θέλω μέσα να βάλω τον μονομάχο μου και τα 2 θηλυκά. Έχει μια αεραντλία που επαρκεί για τα λίτρα + ένα θερμοστάτη.
Η θερμοκρασία είναι στους 28 βαθμούς και η αμμωνιά 0, ΚΗ 4, PΗ 6.5. Έλεγα να του βάλω για υπόστρωμα ξερες φλούδες από δέντρα κομμένες σε κομμάτια και ένα φυτό με πλατιά φύλλα για να ξεκουραζονται. Έχετε κάποιεσ διαφωνίες σχετικά με αυτό ή έχετε να προτείνετε κάτι;

Και οι 28 είναι ..........κατέβασέ τους στους 25

Zorba_The_Freak 21-03-07 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis (Μήνυμα 162706)
Στο 100λιτρο μου έχω τον αρσενικό και 2 θηλυκές. Δείχνουν να είναι όλοι καλά. Μαλιστα θέλω να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή τους. Θα με κατευθύνεται λίγο γιατί τα λέτε αυτά;

Είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν να σκοτώνονται.

Ειδικά μετά από αναπαραγωγή θα γίνει χαμός.

Οι μόνες γνωστές περιπτώσεις συνύπαρξης, είναι θηλυκα από την ίδια γέννα (αδέρφια) και πριν ζευγαρώσουν.


There Can Be Only One...

Maverick 21-03-07 12:41

Καλημέρα,

όπως σου είπαν και τα παιδιά, αρσενικό και θηλυκά μαζί (ειδικά σε μικρό ενυδρείο) δεν είναι καλή ιδέα, θα πέφτει πολύ ξύλο. Διάβασε μερικά threads σχετικά με την αναπαραγωγή (αφού θες να ασχοληθείς μετά με αυτήν) και θα δεις ότι πριν και μετά από αυτή, κρατάμε τα ψάρια σε ξεχωριστά ενυδρεία. Στο μεγάλο, δεν είχες πρόβλημα γιατί υπήρχε αρκετός χώρος για να κρυφτούν οι θηλυκιές όταν τις κυνηγούσε, αλλά στα 20 λίτρα δε θα υπάρχει ;) Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τον αρσενικό μόνο του στο 20άρι και να αφήσεις τις θηλυκιές στο 100άρι (τι άλλα ψάρια έχεις εκέι?) αφού μέχρι τώρα δεν είχαν πρόβλημα. Καλή συνέχεια και καλό +-4 ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01288 seconds with 10 queries