Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Αλλαγή ενυδρείου … από 50 σε 120 λίτρα ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16233)

Lsourtzo 20-03-07 10:07

Αλλαγή ενυδρείου … από 50 σε 120 λίτρα ?
 
Εδώ και καιρό έχω μπει στο τρυπάκι να αλλάξω την γυάλα που έχω το θαλασσινό ενυδρείο από την μικρή 50άρα … στην κάπως ποιο ανεκτή 120 άρα που σκοπεύω να προμηθευτώ … και αυτό για καθαρά πρακτικούς λόγους συντήρησης μιας και με το 55αρι μάλλον α έχω μεγάλο πρόβλημα με τις εξατμίσεις το καλοκαίρι … που από ότι φαίνεται θα είναι και θερμό.
Και εδώ μπαίνουν τα κρίσιμα ερωτήματα …
Επειδή το νέο ενυδρείο προορίζετε να μπει ακριβός στην ίδια θέση που είναι τώρα το 50άρι … η μεταφορά είναι λίγο προβληματική …

1. Καταρχάς ας μιλήσουμε για την γυάλα … σκεπτόμουνα να πάρω την απλή του carrefour με το επιπλάκι … αφού έτσι και αλλιώς έχω όλον τον υπόλοιπο εξοπλισμό … αλλά με προβληματίζει η ποιότητα του τζαμιού …
πιστεύεται και εσείς ότι το τζάμι στα ενυδρεία του carrefoure γρατζουνίζετε ποιο εύκολα από τα άλλα ή είναι απλά η ιδέα μου …

2. το σχέδιο που έχω καταστρώσει μέχρι στιγμής για την αλλαγή είναι το εξής …
α. παίρνω την γυάλα 120 λίτρων…
β. φτιάχνω καπάκια – λάμπες – σύστημα ψύξης και θέση για σκιμμερ …
γ. αγοράζω ακόμα 13 κιλά αραγωνίτη 8 ζωντανό και 4 νεκρό.
δ. γεμίζω 2 40 λίτρα μπετονι νερό και φτιάχνω την αλλατότητα ίδια με το νερό στο υπάρχον ενυδρείο
ε. βάζω των αραγωνίτη και το ένα μπετόνι νερό στο νέο ενυδρείο …
ζ. στο μπετόνι που αδειάζει βάζω τον βράχο και τα κοράλλια με έναν κυκλοφοριτή ενώ σε ένα άλλο μικρότερο μπετόνι 20 λίτρων βάζω τα ψάρια. Και στις 2 περιπτώσεις βάζω το νερό από το ενυδρείο …
η. μεταφέρω το παλιό ενυδρείο μαζί με το έπιπλο από την θέση του και βάζω το νέο.
θ. αδειάζω τον αραγωνίτη από το παλιό στο νέο ενυδρείο ( με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προσοχή για να έχω μικρότερη δυνατή ανάδευση … )
ι. γεμίζω με το νερό του παλιού και τον βράχο.
κ. βάζω σε λειτουργία τα φίλτρα και τους κυκλοφορίτες.
λ. συμπληρόνς με νερό από το άλλο μπετόνι που είχα φτιάξει στην αρχή …
ζ. βάζω τα ψάρια και τα κοράλλια μέσα.

Πως σας φαίνεται …
Καμία παρατηρηση από κάποιον που δοκίμασε κάτι παρόμοιο για το τι θα πρέπει να προσέξω ???

Tricky 20-03-07 11:28

Τετοια να ακουω ...αναβαθμισεις κλπ :p

Του καρφουρ θα το αγορασεις καινουργιο ? αν μιλαμε για το συγκεκριμμενο που ειχα και εγω (με το καπακι που ανοιγει προς τα πισω) θα ελεγα να μην το παρεις .

Σκεψου για RIO 180 ..ισως να ειναι πιο ακριβο αλλα θα παρεις κατι σημαντικα καλυτερο και μεγαλυτερο : Τα καπακια του ειναι ιδανικα για τοποθετηση σκιμερ , ανεμιστηρων, φωτων κλπ ...η βαση του αντεχει στα αλατια κλπ .Γενικα οτι πρεπει για marine και τη διαφορα στα λεφτα θα στη ξεχρεωσει .Οταν ειχα θαλασσινο ενα 130αρι με βαση ιδια σαν του καρφουρ ειχε αρχισει να ξεχαρβαλωνεται απο το τριμηνο:( .Στην τελικη ,το εξτρα κοστος του rio ειναι δυο-τρια κοραλια :D:D

Ακουσε με και θα με θυμηθεις ...το σκιμερ σου καλυπτει μεχρι αυτα τα λιτρα.

Ψηνεσαι ? αμα ειναι να συνεχισουμε σε αυτη τη βαση ;)

Lsourtzo 20-03-07 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 162510)
Ψηνεσαι ? αμα ειναι να συνεχισουμε σε αυτη τη βαση ;)

θα κάνω μία βόλτα σε μερικά μαγαζιά να το δώ και απο κοντά και θα σου πώ ποιό σίγουρα ...
ξέρουμε τιμή ??

Yiannis59 20-03-07 12:09

Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15951

Lsourtzo 20-03-07 12:20

thnaks ... έκανα είδη ερώτηση

Tricky 20-03-07 12:28

Πολυ καλή τιμη !!

Lsourtzo 20-03-07 12:31

κάτσε να δούμε άμα το έχει ακόμα !! :D
πάντος και εμένα μου φένεται καλή η τιμή !!:rolleyes:

Yiannis59 20-03-07 12:34

Γράφει τηλ απο κάτω παρτον να σου πει αμέσως εγω πήρα το 60 απο κει

enzo 21-03-07 04:10

παιδια sorry αν σας ξενερωνω,αλλα μια παρατηρηση..:D
η μεταπηδηση απο τα 50 στα 180lt ειναι σημαντικη...:cool: σιγουρα θα πρεπει,ακομα κι αν μεινη το skimmer,να γινει αναβαθμιση σε ολα τα υπολοιπα, αμμος, βραχος, φωτα, κυκλοφορια, οπως θα ανεβουν αρκετα και τα παγια εξοδα...
απλα υπενθυμιση....:smt033

Tricky 21-03-07 09:04

Βασικα η συγκριση πρεπει να γινει αναμεσα στα 120 και 180 λιτρα , εφοσον τα πρωτα τα εχει ηδη αποφασισει ο Λεωνιδας .
Αναμεσα λοιπον σε αυτα τα δυο , δεν βλεπω μεγαλες διαφορες ...

Για κυκλοφορια/βραχο θα πρεπει να πεσει χρημα ...

Isidoros 22-03-07 07:20

Εγω νομιζω οτι η κατασκευη ειναι μονοδρομος στο θαλασσινο.Θα γλυτωσεις λεφτα απο τις παντεντες που θα κανεια για να προσαρμοσεις τον εξοπλισμο.Εχω ενα Ριο 400 και ξερω τι σου λεω.Να σου πω και κατι βασικο θα το φτιαξεις ακριβως στις διαστασεις που σε βολευει.

Tricky 22-03-07 09:47

Εγω νομιζω οτι μονο στη περιπτωση που θα μπει sump θα γλυτωσει λεφτα ...ή καλυτερα να το πω , δεν γινεται αλλιως.

Δυστηχως , δεν υπαρχει μαστορας στην Ελλαδα που να σου φτιαξει ενυδρειο+βαση 180 λιτρων με 300 ευρω ...μιλαμε για κατι αισθητικα καλο , οχι απλα μια γυαλινη γουρνα.

Isidoros 22-03-07 17:21

Oταν θα αρχισει τις πατεντες ελα και πες μου Βασιλη πως θα γινει και το ετοιμο.Ποιο ενυδρειο 180 λιτρα εχει 300 ευρω με την βαση?

Isidoros 22-03-07 17:32

Σκεψου και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15982.;)
Για να μην παρεξηγηθω δεν το ξερω καν το παιδι.

Isidoros 22-03-07 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Isidoros (Μήνυμα 163216)
Oταν θα αρχισει τις πατεντες ελα και πες μου Βασιλη πως θα γινει και το ετοιμο.Ποιο ενυδρειο 180 λιτρα εχει 300 ευρω με την βαση?

Βασιλη ειδα μολις τωρα την προσφορα.:DΚαποια βασικα μειονεκτηματα ειναι το βαθος(ειναι στενο για θαλασσα)Φωτισμος θα εχει προβληματα ειδικα αν παει για reef.Θες να σου πω και αλλα δεν νομιζω.Εγω εχω το RIO 400 οπως σου εγραψα πιο πανω ρωτα τον accnt τι προβληματα αντιμετωπισα και αντιμετωπιζω απο την στιγμη που αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με το θαλασσινο.;)

Tricky 23-03-07 09:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Isidoros (Μήνυμα 163218)
Βασιλη ειδα μολις τωρα την προσφορα.:DΚαποια βασικα μειονεκτηματα ειναι το βαθος(ειναι στενο για θαλασσα)Φωτισμος θα εχει προβληματα ειδικα αν παει για reef.Θες να σου πω και αλλα δεν νομιζω.Εγω εχω το RIO 400 οπως σου εγραψα πιο πανω ρωτα τον accnt τι προβληματα αντιμετωπισα και αντιμετωπιζω απο την στιγμη που αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με το θαλασσινο.;)

Γιατι να ρωτησω το Γιαννη ? πες μου εσυ :D
Τα φωτα ειναι κοινο προβλημα ειτε DIY γινει ή αγοραστει ετοιμο ...

Οσο αφορα το βαθος , δεν καταλαβαινω γιατι εχει γινει τοσο προβλημα : ποσο θα επρεπε να ειναι ενα ενυδρειο 180 λιτρων ? Αν δεν γινει κυβος , δεν υπαρχει καποια αναλογια διαστασεων που να βολευει απολυτα ...βαλτα στο computer και θα δεις :D . Ας γινουν ολα τα αλλα σωστα , το βαθος δεν θα προβληματισει ... οι οποιες αμφιβολιες μπορουν να λυθουν κοιτωντας το Tank of the month του αξιοτιμου φιλου Μανου;)

Τεσπα , ο φιλος Λεωνιδας θα αποφασισει τι θελει να φτιαξει... αληθεια τι αποφασισες ,αγαπητε lsourtzo ?

Lsourtzo 23-03-07 09:39

Παιδιά με πολύ προσοχή σας παρακολουθώ όλον αυτόν τον καιρό να ανταλλάσσετε απόψεις … και προβληματίζομε αρκετά σχετικά με το τι τελικά θα κάνω …

Στην πραγματικότητα η επιλογές που έχω είναι 2 !

Η θα αρχίσω να κατασκευάζω εγώ ένα DIY 120 λίτρων κρατώντας το κόστος χαμηλά και σε συντήρηση και σε επιπλέον υλικά κτλ κτλ …

Ή θα πρέπει να πάρω το ΡΙΟ 180 το οποίο όμως θα με εκτοξεύσει σε κόστος …

Το όλο δίλημμα θέλει σκέψη … και σύνεση …
Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα είδη ξεπερνώντας κατά πολύ τον αρχικό προϋπολογισμό … και η λύση του ΡΙΟ μπορεί να είναι σαφώς καλύτερη αλλά με ανεβάζει ακόμα μια 600 min … και εγώ έλπιζα να προχωρήσω στην αναβάθμιση χωρίς να ξεπεράσω τα 300 …

Έτσι μάλλον η σκέψη της ιδιοκατασκευής κερδίζει έδαφος … αφού εκτός τον άλλων θα μου δώσει και την δυνατότητα να τα φτιάξω όπως ακριβώς το θέλω …
Ίσος χρησιμοποιήσω και ένα sump 13 λίτρων … κτλ κτλ κτλ …

Ακόμα πάντως δεν έχω πάρει τις τελικές μου αποφάσεις …

Tricky 23-03-07 14:18

Κοιτα τοτε για κυβο ... ισως μεγαλυτερο απο τον δικο μου κατα 5-6 ποντους .

Εκει μπορω να σε κατατοπισω ποσο θα κοστισει .Δεν θα εχεις sump αλλα ψευτικη πλατη οπου θα κρυψεις εξοπλισμο και θα ειναι το χημικομηχανικο σου φιλτρο ... (το αν δουλευει μονο εγω το ξερω :D:D:D)

Θα σου κοστισει λοιπον για διαστασεις 50χ50χ50 (ή κατι τετοιο) :

-100 ευρω η γυαλα
-50 ευρω η βαση
-50 ευρω κυκλοφορητες/θερμοστατης κλπ
-50 ευρω η λαμπα/φωτιστικο αν πας σε MH 70 ή 150 watt
+ τα ζωντανα (αμμος/βραχος).

Οι τιμες ειναι οι ελαχιστες με πολυ Κινα να παιζει :D.Αντε να γλυτωσεις κατι αν φτιαξεις τη γυαλα μονος σου.

Lsourtzo 23-03-07 14:24

δεν θα σου πώ ψέματα ...
απο εχθές το μελετάω το δικό σου ... και το λιγουρεύομε επίσης ..

Tricky 23-03-07 14:30

Αντε να φτιαξεις τη V 2.0 :D:D

Σοβαρα , αν το αποφασισεις πες μου να διορθωσουμε μερικες ατελειες του δικου μου ...και πιο ευκολα/φθηνα θα φτιαχτει και καλυτερα θα δουλευει ...εφοσον εχεις ηδη εξωτερικο σκιμερ , ο πισω θαλαμος θα γινει ενα refugium που θα φυσαει ...

Βρες Λεωνιδα μου μια ημερα λιγο χρονο ...να παρεις και αυτα που σου εχω ταξει και να τα πουμε και απο κοντα :)

Lsourtzo 23-03-07 14:33

από εσένα περιμένω ...
κάνω ένα κοστολόγιο ... κοιτάω και κάποιες τελευταίες λεπτομέρειες .. και θα ανεβάσω σχέδια για να μου πεις διορθωτικές κινήσεις !!

Tricky 23-03-07 14:44

Βασικα να εχεις στο μυαλο σου :

- Μην βαλεις κοντρες ...Βαλε τετοιου παχους τζαμι ωστε να μην χρειαστουν
-Η πλατη-φιλτρο δεν χρειαζεται να γινει κουτι που να εφαρμοσει μεσα στο ενυδρειο .Απλα θα κολλησεις ενα κομματι μαυρο plexi εκει που θες να ξεκιναει η πλατη-φιλτρο
-Θα κανεις διαφορετικες τρυπες για κυκλοφορητες
-Θα μειωσεις και κοντυνεις το θαλαμο χημικων υλικων

Ειναι μερικα πραγματα που τα βλεπω τωρα και θα τα εκανα λιγο διαφορετικα ...αλλα το βασικο concept δουλευει :smt069

accnt 26-03-07 08:26

Είδες Βασίλη που πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτιώσεων?
Στο δικό μου να δεις βελτιώσεις που θέλει….
Τελικά δεν υπάρχει τέλειο ενυδρείο όσο και αν προσπαθούμε. Πάντα κάτι καλύτερο σκεφτόμαστε…

Isidoros 28-03-07 06:16

Εγω πιστευω οτι η κατασκευη του Βασιλη εκει που εγινε και οι απαιτησεις που ειχε ο ιδιος ο Βασιλης συντελουν το σχεδον τελειο ενυδρειο(ε να μην ειμαστε και απολυτοι:D)Αν και εχει πολυ χωρο για αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο αυτο που ηθελε στην εργασια του ειναι να εχει οσο το δυνατον λιγοτερες απαιτησεις;)Επισης με τα τοσα κινεζικα προιοντα που εχει χρησιμοποιησει μαλλον βλεπω να ταιζει ρυζι τα ψαρια του:D

Lsourtzo 05-04-07 23:33

Ο κύβος εριφθεί τελικά … και είναι τι άλλο … κύβος …
Κύριοι μετά από πάρα πολύ σκέψη και περισυλλογή … σήμερα υποδέχθηκα σπίτι το νέο μου ενυδρείο …
Το όνομα αυτού …

LIDO 120 !!!

Άρχισα είδη τις modes με την προσθήκη του moonlight … και αύριο θα βρω στην αναζήτηση φωτισμού …
Προσανατολίζομαι στην προσθήκη ακόμα 2ο ή 3ων λαμπών Τ8 15 watt έκαστη …

4 * 15 = 60 watt είναι λίγα λέτε ε??
από αύριο αρχίζω τις σημαντικές εργασίες …

enzo 06-04-07 01:05

καλοριζικο....
με σωστη επιλογη εξοπλισμου και σωστα βηματα μπορει να γινει ενα πανεμορφο αισθητικα reefακι, αν κρινω και απο τον κυβο ενος φιλου που ειδα προσφατα απο κοντα.....
τα 60 watt του ενυδρειου ειναι λιγα...
κατα την γνωμη μου θα χρειαστεις τουλαχιστον 90 με 100 watt...
στην θεση σου θα πηγαινα σε 3χ39 τ5....;)

accnt 06-04-07 07:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enzo (Μήνυμα 166220)
στην θεση σου θα πηγαινα σε 3χ39 τ5....;)

:smt023

Lsourtzo 06-04-07 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enzo (Μήνυμα 166220)
κατα την γνωμη μου θα χρειαστεις τουλαχιστον 90 με 100 watt...
στην θεση σου θα πηγαινα σε 3χ39 τ5....;)

ρε παιδιά οι Τ5 39 watt είναι κοντά 90 cm ?!?!?! δεν χοράνε ...
τέλος πάντος .. το έπιασα το νόιμα .. θα πάω σε ένα κατάστημα με ηλεκτρηκά είδη και θα προσπαθήσω να βρώ την καλύτερη δυνατή λύση !!
thanks

accnt 06-04-07 09:24

To νόημα είναι ότι για reef όχι στις Τ8. Τώρα δεν ξέρω αν θα βρεις (δύσκολο) κατάλληλες Τ5 (kelvin) σε απλά ηλεκτρολογικά καταστήματα.

Lsourtzo 06-04-07 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 166231)
To νόημα είναι ότι για reef όχι στις Τ8. Τώρα δεν ξέρω αν θα βρεις (δύσκολο) κατάλληλες Τ5 (kelvin) σε απλά ηλεκτρολογικά καταστήματα.

το θέμα είναι να βρώ εξοπλισμό ... φισάκια και τέτοια ...
θα βρω και σε pet shop λέτε ??
λάμπες T5 θα βρω σε pet shop ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02648 seconds with 10 queries