Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Aquatlantis 360 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16203)

kastmaniac 18-03-07 14:12

Aquatlantis 360
 
11 Συνημμένο(α)
Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το "ανακαινισμένο" 360 μού.

Στην παρούσα φάση θα φιλοξενεί 6 υπέροχα χρυσόψαρα Ryukin.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω για την βοήθεια και τις συμβουλές την Blanch και την λοιπή παρέα από το www.goldfish.gr

Επίσης τον DimitriG και τα παιδιά στο σύλλογο για τις πληροφορίες πέρι eliwell και τον liolio για το κατατοπιστικότατο σχεδιάγραμμα.

Θα χαρώ να ακούσω τις όποιες προτάσεις σας γα να βελτιώσω το ενυδρείο μου.

Here goes nothing . . . . . . .

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 120Mx 60Yμε κοίλο κρύσταλλο μπροστά
Όγκος: 360 λίτρα / καθαρό 325 λίτρα
Κατηγορία: Φυτεμένο ενυδρείο με χρυσόψαρα
Φυτά: - AnubiasBarteri
- Ceratophyllum Demersum
- Crinum Natans
- Cryptocoryne Balansae
- Cryptocorine Cordata
- Echinodorus Macrophyllus
- Echinodorous Subalatus
- Echinodorus Parviflorus
- Hygrophila Corymbosa “siamensis”
- Limnobium Laevigatum
- Microsorium Pteropus
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 RyukinGoldfish (red/white, gold/white)
6 Applesnails
Melanoides tuberculata
Commonsnails
Διακοσμητικά υλικά: 2 κομμάτια (μικρό / μεγάλο) mopaniroot
Moonstone
Iris βότσαλο
Χαλίκι fondovivo
Φόντο: 3DBackgroundRock (yellowgrey) Από κομμάτια που
μπαίνουν για να διακοσμήσουν terrariumγια iguana
Φωτισμός: 1 x 30WsunglowHagen / foreground
1 x 30W marine glow Hagen / background
Διάρκειαφωτισμού: 11 ώρεςμεδίωρη siesta
(10:30 – 16:00 & 18:00 – 23:30)
Ο χώρος του ενυδρείου είναι σχετικά φωτεινός
Φιλτράρισμα: 1 xeheim 2329 thermo filter (πλήρως βιολογικό)
1 xfluval 104 (πλήρως μηχανικό) το οποίο
υποστηρίζεται από ups σε περίπτωση διακοπής
Θερμοστάτης: Μέσα στο 2329 ο οποίος όμως ελέγχεται με by
pass από τον eliwellic 915/c
Λίπανση: Tropica plant substrate (μόνιμο)
Χαλίκι fondo vivo (μόνιμο)
Tropica Master Grow liquid (20ml x 2 per week)
Παροχή CO2: Μπουκάλα CO2 5 λίτρων μεμανόμετρο / διαχυτήρα
(standbyμπουκάλα 0,5 λίτρων)

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 18
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 14
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): <0,3
Νιτρικά (ΝΟ3): <12,5
Αλλαγές νερού: 35% ανά εβδομάδα
Θερμοκρασία: 24 c
Άλλες πληροφορίες: DIYσύστημα ψύξης με 4 ανεμιστήρες, πλήρως
ελεγχόμενο από τον eliwellic 915c στους 27c

kastmaniac 18-03-07 14:15

4 Συνημμένο(α)
Μερικές φωτογραφίες ακόμα . . . .

Carebean pirate 18-03-07 16:51

Που είναι η blanch που της αρέσουν τα χρυσοψαρα?!
 
:-D όμορφο ενυδρείο όπως και τα χρυσόψαρα το ίδιο..
το aguascaping θέλει λόιγη ακόμα δουλειά :-D :smt083

μια απορία, γιατι το ενυδρείο είναι λίγο "σκοτείνο":smt083 Δεν ήταν αναμένα τα φώτα όταν το φωτογραφιζες?:-D

Blanch 18-03-07 18:35

Ένα υπέροχος χώρος, κατάλληλος για χρυσόψαρα που τους αξίζει! :smt038 Όταν μεγαλώσουν θα σε ανταμείψουν ακόμα περισσότερο με την ομορφιά τους για τη φροντίδα που τους προσέφερες! :smt054

Foxyfreak 18-03-07 20:14

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και χαίρομαι να βλέπω χρυσοψαράδες! Για να βγουν πιο εντυπωσιακές οι φωτογραφίες του ενυδρείου πιστεύω πως με κλειστό το φως του δωματίου και ανοιχτές οι λάμπες θα υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα. Φαίνονται και οι λεπτομέρειες. ;)

chrisb 18-03-07 21:06

Πολύ ωραίο !!

Αν και εγώ τώρα μαθαίνω και διαβάζω (άρα αρχάριος), έχω τη γνώμη ότι δεν πρέπει να έχεις το μηχανικό στο UPS, αλλά το βιολογικό. Αυτό γιατί σε περίπτωση διακοπής, θα μείνουν από οξυγόνο τα βακτηρίδια, θα τα χάσεις και θα μολύνουν και το νερό όταν ξαναπάρει μπρός το φίλτρο. Αντίθετα το μηχανικό, ακόμα και αν μείνει μέρες κλειστό δεν θα προκαλέσει τόσο μεγάλη "καταστροφή" (αν όντως έχει λιγότερα βακτηρίδια).

Ελπίζω και σε νεότερες φωτογραφίες γιατί φαίνεται να είναι ωραιότερο από ότι το δείχνουν αυτές οι πρώτες.

Εύχομαι να έχει πάντα καθαρό νερό, χαρούμενα ψάρια και ωραία φυτά.

george 18-03-07 22:37

:smt041:smt041:smt041

kastmaniac 18-03-07 23:02

Ευχαριστώ παιδιά!

air: Δεν είναι και τόασο εύκολο να μείνεις από οξυγόνο και βακτηρίδια ειδικά σε ένα μεσαίο και καλά στρωμένο ενυδρείο. Πέρα από αυτό το να βάλω το ups στο 2329 δεν θα είχε την ίδια αντοχή. Θα τελείωνε η μπαταρία πολύ πιο γρήγορα και δεν θα δούλευε και σωστά λόγω του συστήματος wet - dry. Το μηχανικό δεν είναι κακό να δουλεύει μιας και "μαζεύει" στον υαλοβάμβακα τα περιτώματα. Στόχος μου είναι όταν μαζέψω κάποια χρήματα να βάλω ένα μεγάλο ups τύπου nigiko σαν και αυτά που χρησιμοποιούν στα rack για να κερδίσω περισσότερο χρόνο. Οποιός έχει καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι . . . .

Foxy: το ξέρω οτι οι φωτογραφίες είναι άθλιες. Πιστέψτε με είναι πολύ ομορφότερο από κοντά και πολύ πιο φωτεινό. Το θέμα είναι οτι το τζάμι είναι πομπέ (κοίλο) και δεν καταφέρνω να βγάλω καλές φωτογραφίες! καμία συμβουλή κανεις;;;;

Pirate: Πες μου τι πιστεύεις οτι θα έδειχνε καλύτερο στο aquascaping; Ειμαί ανοιχτός σε οποιάδηποτε πρόταση!

Foxyfreak 19-03-07 01:35

[quote=kastmaniac]
Foxy: το ξέρω οτι οι φωτογραφίες είναι άθλιες. Πιστέψτε με είναι πολύ ομορφότερο από κοντά και πολύ πιο φωτεινό. Το θέμα είναι οτι το τζάμι είναι πομπέ (κοίλο) και δεν καταφέρνω να βγάλω καλές φωτογραφίες! καμία συμβουλή κανεις;;;;

quote]

Τι είναι το πομπέ (κοίλο) ; Αν βγάλεις φώτο με σβηστό το φως του δωματίου και ανοιχτό μόνο του ενυδρείου χωρίς φλας τότε θα είναι καλύτερα. Το έχεις δοκιμάσει? Το φλας καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς γιατί στρεσάρουμε τα ψαράκια μιας και δεν έχουν βλέφαρα να προστατέψουν τα ματάκια τους.

chris the trik 19-03-07 03:08

Βρε κακό που μου έκανες :smt089 :smt089 :smt089 εκεί που έχω στρωμένο το 300λιτρο και έλεγα τι ψάρια να βάλω και μία το έψαχνα για δίσκους με ροδόστομους μια με τα σκαλάρια κοίτα που θα αρχίσω το ψάξιμο χωρίς πλάκα για τα χρυσόψαρα ζήλεψα :smt083 φίλε μου kastmaniac

Μπράβο για το υπέροχο και επιμελημένο ενυδρείο :smt041

Πιστεύω να μην με κατακρίνεις :smt075 αν δεις και το δικό μου σε λίγες μέρες στις παρουσιάσεις (αν και μου λείπει ακόμα ως κατασκευή το καπάκι):D

Foxyfreak 19-03-07 05:28

goldfish.gr εκεί είμαστε όλοι οι χρυσοψαράδες :smt042

chrisb 19-03-07 07:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac (Μήνυμα 162214)
... Στόχος μου είναι όταν μαζέψω κάποια χρήματα να βάλω ένα μεγάλο ups τύπου nigiko σαν και αυτά που χρησιμοποιούν στα rack για να κερδίσω περισσότερο χρόνο. Οποιός έχει καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι . . . .

Αυτά τα ups είναι πανάκριβα γιατί έχουν και μεγάλες μπαταρίες αλλά και μεγάλη ισχύ εξόδου.
Εσυ που θες μικρή ισχύ αλλά μεγάλη μπαταρία, θα το έφτιαχνες πολύ φτηνότερα με ένα καλό inverter και μια marine deep cycle μεγάλη μπαταρία.
(ή αν δε θες τεράστια μπαταρία, απλώς σύνδεσε μια μεγάλύτερη στο ups που έχεις τώρα)

Εγώ θα βάλω ένα μικρό (~500va) ups, αλλά θα του αλλάξω τη μπαταρία με μια μεγάλη. (δοκιμασμένο από άλλη εφαρμογή)

Η μόνη προσοχή που χρειάζεται είναι στο ρεύμα φόρτισης και αυτό μόνο αν την αδειάσεις πολύ (σε μεγάλη διακοπή).

Πάντως, σύμφωνα με όσα διαβάζω, τα βακτηρίδια θα καταναλώσουν πολύ γρήγορα το οξυγόνο που υπάρχει μέσα στο φίλτρο αν σταματήσει η ροη του νερού.

gwgw 19-03-07 09:10

φανταστικό ενυδρείο!!!!!:smt023:smt023:smt041:smt041

Υ.Γ. αλήθεια φετα καθε πότε τα ταιζεις...? ηπειρος είπαμε..?:D:D:p:p

PascM 21-03-07 12:57

:smt026 :smt026 :smt041 :smt041 +-3

Carebean pirate 22-03-07 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac (Μήνυμα 162214)
Pirate: Πες μου τι πιστεύεις οτι θα έδειχνε καλύτερο στο aquascaping; Ειμαί ανοιχτός σε οποιάδηποτε πρόταση!

Ξαναδοκίμασε για καμοιά φωτό κοντινότερη!;)
ΙΜΟ να βάλεις 2-3 βαλισνέριες στα πλαινά, και αν θέλεις και μερικά φυτα στο πίσω μέρος για να κρύβεται...
Μπορείς, για να μην φαίνονται έτσι όλες εκείνες η πέτρες, δοκίμασε να βάλεις πάνω κανένα φυτό(anubias) ή java moss...

PascM 22-03-07 14:02

H Java moss με τα χρυσόψαρα την κόβω λίγο χλωμή!

Yiannis59 22-03-07 14:44

εγώ την έβαλα βράδυ και την έφαγαν για πρωινό

Carebean pirate 22-03-07 15:25

Riccia?? μπορούν να μπουν ή θα τα φάνε και αυτά?:rolleyes:

PascM 23-03-07 01:32

Τη Riccia μπορεί να την φάνε για προγευμα!

Carebean pirate 23-03-07 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 163346)
Τη Riccia μπορεί να την φάνε για προγευμα!

Ε βάλε καμποια ανουμπία τότε..:smt030
Δοκίμασε να βάλεις και γλωσοστιγμα..ή θα τα φάνε και αυτά για βραδινό??:mrgreen:

PascM 23-03-07 13:52

Χριστόφορε στα χρυσόψαρα θέλουμε φυτά με σκληρό φύλλο γενικά! Όπως η ανούμπια που είπες!

nikman 03-04-07 01:05

Άπαιχτο !!! :cool:

Μου αρέσει το πάντρεμα της υψηλής τεχνολογίας με τα cool χρυσοψαράκια, τι στιγμή που οι περισσότεροι τα χρησιμοποιούμε είτε για στρώσιμο καινούργιου ενυδρείου είτε σε κάποια απαράδεχτη γυάλα χωρίς ούτε μία αεραντλία.


Γιώργο θέλω να τα δω και από κοντά κάποια στιγμή.

PascM 03-04-07 09:35

Παρεμπιπτόντως αν βάλουμε riccia στην επιφάνεια (* εκεί που είναι η κανονική θέση δηλαδή ως φυτό επιφανείας) ναι μεν την τρώνε αλλά από την άλλη αναπαράγετε με τον σωστό φωτισμό κλπ σε τέτοιο βαθμό που αντέχει! :p

GP250381 26-04-07 13:26

μπραβο Γιωργαρε.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02887 seconds with 10 queries