Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   νεος στο χομπυ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16131)

poseidonbc 14-03-07 17:16

νεος στο χομπυ
 
χαιρετω ολους τους φιλους του GAB και καλως σας βρηκα!!
νεος στο θαυμαστο χωρο του ενυδρειου και με πολλες αποριες, εχω διαβασει αρκετα θεματα αλλα οι αποριες και οι δυσκολιες που συναντα ενας αρχαριος δεν σταματουν ποτε.
ετοιμαζομαι να στησω παλι απο την αρχη το ενυδρειο μου γιατι την πρωτη φορα δεν ειχα και τα καλυτερα αποτελεσματα και επειτα απο το θανατο των ψαριων, το αδειασα και λεω να το στησω απο την αρχη αλλα αυτη τη φορα να το κανω σωστα χωρις τα λαθη τις προηγουμενης.
το ενυδρειο μου ειναι 80χ35χ30 της Juwel, καταρχην ξηλωσα το εσωτερικο φιλτρο που ειχε ωστε να ελευθερωθει ο χωρος που επιανε και να παρω ενα καλο εξωτερικο, σκεφτομαι να παρω αυριο το eheim 2213 εχω ακουσει καλα σχολια, Τι λετε να το παρω?
στο petshop που ειχα παει, μου εδωσαν δυο φαρμακα για στρωσιμο του νερου, το aquavital nitrigon 1&2 οπου μου ειπαν να ριξω το πρωτο αφου το διαλυσω σε ενα ποτηρι με νερο, χυμα μεσα στο ενυδρειο και μετα απο 14 μερες να ριξω και το δευτερο στο φιλτρο. ποια η γνωμη σας αν ακολουθησω αυτη τη διαδικασια για το στωσιμο του νερου? ειναι σωστο?
Εχω και αλλες δυο τρεις αποριες αλλα στη συνεχεια σιγα σιγα....
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

φιλικα
Βασιλης

serifios 14-03-07 17:36

Καλωσορισες Βασιλη! Για ενα καλο ξεκινημα στο χωρο των ενυδρειων διαβασε προσεκτικα εδω http://www.tsamisaquarium.gr/ και θα σου λυθουν πολλες αποριες!

Liolios 14-03-07 19:31

Καλώς όρισες στο φόρουμ.

Το eheim 2213 θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο για τα λίτρα του ενυδρείου σου;)

Τώρα όσον αφορά για το σκεύασμα που σου πρότειναν στο μαγαζί που πήγες, προφανώς πρέπει να πρόκειται για βακτήρια, για τα οποία οι απόψεις διίστανται. Αν όμως μπορείς να βρεις κάποιον κοντά σου που να έχει υγιές και στρωμένο ενυδρείο, παίρνεις υλικό από το φίλτρο του και είσαι έτοιμος, με τον γρηγορότερο και ασφαλέστερο - κατ εμέ - τρόπο.

PascM 14-03-07 20:56

Λίγο μεγάλο δεν του πέφτει το 2213? Λέω εγώ τώρα!

poseidonbc 14-03-07 21:05

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
τελικα θα καταληξω σε αυτο το φιλτρο, οσο για το στρωσιμο δεν θα τα χρησιμοποιησω καθολου αυτα τα φαρμακα που μου προτειναν, δεν ειδα και καποιο post αλλου φιλου που το εστρωσε ετσι και με καλα αποτελεσματα. η ιδεα για το μπολιασμα ειναι πολυ καλη, γνωριζω ενα ατομο που ψιλο ασχολειται με το ενυδρειο αλλα δεν θελω να παρω απο εκει γιατι ειχε προσφατα θανατους σε μερικα ψαρια και δεν το εμπιστευομαι. οποτε θα το κανω με τη μεθοδο της αμμωνιας συμφωνα με τον οδηγο που περιγραφεται σε ενα thread.
σκεφτομαι να βαλω μερικα φυτα (στο παλιο ειχα ψευτικα και τελικα ηταν απαισια)απο τα παρακατω
lilaeopsis maclovianna
valliisneria nana
vallisneria spirals Tiger
Echindorus angustifolius
Echindorus quadricostatus
littorella uniflora
anubias barteri var nana
duncus repens
απο οτι εχω διαβασει ειναι ευκολα φυτα και χωρις πολλες απαιτησεις.
μπορω να τα βαλω απο την αρχη αυτα τα φυτα ή μετα το στρωσιμο του ενυδρειου?
και κατι τελευταιο παιδια που θελω να μαθω αφορα το υποστρωμα. αν εχω καταλαβει σωστα κατω κατω στο πατο θα βαλω απο την αρχη το υποστρωμα γυρω στα 2cm. επειδη εχω ψιλοκοκο χαλικι σκεφτομαι να ριξω γυρω στα 2cm πανω απο το υποστρωμα και πανω απο το χαλικι 3cm γαλαζιακη πολυ λεπτη λευκη αμμο, την ειδα σε ενα καταστημα και μου αρεσε ιδιαιτερα. να προχωρισω ετσι ή να κανω καμια αλλαγη?
συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου...:(

φιλικα
Βασιλης

GhostShip 15-03-07 01:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifisbc (Μήνυμα 161260)
μπορω να τα βαλω απο την αρχη αυτα τα φυτα ή μετα το στρωσιμο του ενυδρειου?
και κατι τελευταιο παιδια που θελω να μαθω αφορα το υποστρωμα. αν εχω καταλαβει σωστα κατω κατω στο πατο θα βαλω απο την αρχη το υποστρωμα γυρω στα 2cm. επειδη εχω ψιλοκοκο χαλικι σκεφτομαι να ριξω γυρω στα 2cm πανω απο το υποστρωμα και πανω απο το χαλικι 3cm γαλαζιακη πολυ λεπτη λευκη αμμο, την ειδα σε ενα καταστημα και μου αρεσε ιδιαιτερα. να προχωρισω ετσι ή να κανω καμια αλλαγη?

Hello κι από μένα Βασίλη και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Τα φυτά καλύτερα βάλτα μετά το στρώσιμο, έχεις υπομονή για να στρώσεις με αμμωνία? Αν ναι κάντο είναι καλός τρόπος...
Όσον αφορά το υπόστρωμα, βάλτο πρώτα(περισσότερο πίσω ή τέλος πάντων εκεί που θα μπούν τα/περισσότερα φυτά) και μετά ρίξε την άμμο από πάνω σιγά σιγά, δε βλέπω το λόγο να βάλεις και χαλίκι, απλά φρόντισε να είναι σωστές οι αναλογίες και να καλύψεις το υπόστρωμα καλά, η άμμο να είναι περισσότερη από το υπόστρωμα για τα φυτά...
Εκεί που λες για το χαλίκι κάπως τα μπερδεύεις λίγο, εξήγησέ το λίγο καλύτερα...

Φιλικά,
Δημήτρης ;)

Access 15-03-07 16:20

Καλησπέρα sifisbc,
Δεν θα ήταν καλό να ανακατέψεις το ψιλόκοκο χαλίκι με την άμμο, όταν έχουμε διαφορετικά μεγέθη κόκκων, τότε οι πιο μικροί μπαίνουν ανάμεσα στα κενά που αφήνουν οι πιο χοντροί και δημιουργούνται αναερόβιες περιοχές.

Αντιγράφω από το siteτου κ. Τάκη.

Κάτι που είναι πολύ σημαντικό: Το ζητούμενο είναι να αποφύγουμε να έχουμε υπόστρωμα που με τον καιρό θα γίνει σαν ένα σώμα. Αυτό θα αποκλείει την κυκλοφορία του νερού, κάτι που δεν είναι επιθυμητό, γιατί δημιουργούνται αναερόβιες παγίδες αερίων από ζυμώσεις βακτηριδίων, σαπίσματα κλπ, που είναι τοξικά για τα ψάρια. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να «ελαφραίνουμε» την άμμο τακτικά με ένα πιρούνι. Η λύση σε αυτό, δεν είναι τόσο το μέγεθος των κόκκων του υλικού που θα χρησιμοποιήσουμε, αλλά η δυνατότητα να έχουμε χαλίκι ή χοντρόκοκκη άμμο, που να αποτελείται από κόκκους με το ίδιο μέγεθος. Μόνο τότε εξασφαλίζουμε ότι το υπόστρωμα θα είναι μόνιμα χαλαρό. Αν έχουμε διαφορετικά μεγέθη κόκκων, τότε οι πιο μικροί μπαίνουν ανάμεσα στα κενά που αφήνουν οι πιο χοντροί κόκκοι και όλο μαζί αυτό το σύμπλεγμα δημιουργεί μια συμπαγή μάζα.

george 15-03-07 22:42

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Για το στρώσιμο διάβασε και εδώ :
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13656

MiziGr 16-03-07 04:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 161255)
Λίγο μεγάλο δεν του πέφτει το 2213? Λέω εγώ τώρα!

Ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ σε 120 λίτρα και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01561 seconds with 10 queries