Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   rio 400 συστημα φωτισμού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16118)

GEORGIOS 14-03-07 10:54

rio 400 συστημα φωτισμού
 
Εχει μπεί νερό στο φωτιστικο της jewel rio 400 και δεν λειτουργεί .Ξερει κανένας πωσ ανοίγει ,έχει ανοίξει κανένας για να το επαναφέρω.Την εμπειρία σας.

Ευχαριστώ

Γιώργος

Juan 14-03-07 10:58

Έχω την εντύπωση ότι δεν ανοίγει, μάλλον δεν είναι φτιαγμένο έτσι.
Ένας φίλος που το πάλεψε και το άνοιξε (το έσπασε) μου είπε ότι δεν κατάφερε και πολλά πράγματα.

ΕΔΙΤ:
Έχουμε καλά 'μαστόρια' στην παρέα , περίμενε και άλλες γνώμες....

leonm 14-03-07 11:06

΄Παλιότερα μου είχε χαλάσει και μένα και από όσο το είχα ψάξει δεν επισκευαζόταν, αλλά μου το κάλυψε η εγγύηση. Ψάξτο να δεις αν μπορείς να κάνεις κάτι αλλά αν δεν γίνεται τίποτα θα με ενδιέφεραι να το αγοράσω σε μια αρκετά λογική τιμή φυσικά ως χαλασμένο.

PascM 14-03-07 11:19

Έχει κάποια σημεία που μπορείς να το κόψεις και να το ανοίξεις! Εφόσον αλάξεις ότι θέλει να αλάξεις το στεγανοποιείς με σιλικόνη για ενυδρεία! Εάν όμως είσαι μέσα στην εγγύηση τότε ίσως να μπορεί να καλυφθεί από την εγγύηση αν δεν σου έπεσε εσένα μέσα στο νερό.

Genirous 15-03-07 18:29

Συνχομπίστα και συνωνόματε Γιώργο, μιας και έχουμε το ίδιο ενυδρείο με έχει απασχολήσει το ίδιο θέμα, αλλά για άλλο λόγο!
Είχα λοιπόν επικοινωνήσει με τη Juwel και η απάντηση που πήρα είναι ότι το έχουν κολλήσει με "ultrasonic" και ότι αν προσπαθήσω να το ανοίξω θα το σπάσω...!
Οπότε αν είναι να επιχειρήσεις να το ανοίξεις κάνε κάποιο δικό σου σχίσιμο στο πάνω μέρος του κουτιού!

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έπεσε η ασφάλεια στο σπίτι σου ή το ρελέ διαφυγής ή αν απλά δεν ξαναάναψε...

GEORGIOS 16-03-07 13:19

RIO400 ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ
 
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες.Εχει μπεί νερό μέσα ακούγεται κιόλας αν το κουνάς και προσπαθούσε να ανάψει αλλά δεν άναβε.Οχι δεν υπήρχε ούτε διαροή ούτε έπεσε ασφάλεια.
Εννοείς να ατο ανοίξω από πάνω με κάποιο κόπτη και να βγάλω το νερό.
Για την εγγύηση δεν ξέρω αν ισχύει είναι πάνω από χρόνο αγορασμένο.

Γιώργος

leonm 16-03-07 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GEORGIOS (Μήνυμα 161633)
Για την εγγύηση δεν ξέρω αν ισχύει είναι πάνω από χρόνο αγορασμένο.

Γιώργος

Απ όσο ξέρω η εγγύηση στα juwel είναι 2 χρόνια(σε μένα τόσο είναι απ το pet που το πήρα).

PascM 16-03-07 13:29

Η εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπείας είναι 5 χρόνια.

Genirous 16-03-07 13:36

Φίλε Γιώργο αν είσαι τυχερός μπορεί και να ξαναδουλέψει! Αν δεν υπήρξε ούτε διαρροή ούτε βραχυκύκλωμα τότε μπορεί το μπάλλαστ και το στάρτερ να επέζησαν!!!

Τα ντουί είναι κουμπωτά! Προσπάθησε να ξεκουμπώσεις τουλάχιστον το ένα (αν τα ξεκουμπώσεις όλα ακόμα καλύτερα) και βγάλε από την τρύπα το νερό! Μετά πάρε ένα πιστολάκι για τα μαλλιά και φύσα μέσα στο κουτί πάλι από την τρύπα! Άστο και στον ήλιο κάποιες ώρες και όταν σιγουρευτείς ότι στέγνωσε καλά δοκίμασε να το βάλεις πάλι σε λειτουργία!

Θα περιμένω νέα σου!

Genirous 16-03-07 15:05

Για να σε βοηθήσω βάζεις τον αντίχειρα στο σημείο που κουμπώνουν οι μεταλλικές επαφές της λάμπας και με ένα ελεγχόμενο σπρώξιμο ξεκουμπώνει!:) Φυσικά κλείσε το ρεύμα...!;)
Τα υπόλοιπα τα είπαμε... Σου παραθέτω και μια φωτό για του λόγου το αληθές...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01518 seconds with 10 queries