Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ρυθμιση ph με τυρφη? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16032)

s-vitzi 09-03-07 15:57

Ρυθμιση ph με τυρφη?
 
Σχεδον μια βδομαδα μετα την προσθηκη τυρφης στο φιλτρο,το ph απο 7.5 κατεβηκε στο 7.Οι σκληροτητες:kh απο 9 στο 5,gh απο12 στο 9.Θα υπαρξει περαιτερω μειωση του ph?Κι αν οχι στις τιμες αυτες θα μπορουν να επιβιωσουν "αξιοπρεπως" τα ramirezi?

Η τυρφη θα πρεπει να αντικαθισταται?Κι αν ναι καθε ποτε?

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):~5
Θερμοκρασία:26

Υ.Γ.:Τα tests ειναι τα υγρα της Sera
(Μηπως επηρεαζει και η ρημαδα η αχρωματωψια μου?:shock: :shock: :shock: )
:D :D :D

Apostolis 09-03-07 16:05

...με pH=6,5, GH=5 και ΚΗ=3, ακόμη καλύτερα...
θα πρότεινα την τύρφη που βάζεις, να την διαιρείς σε 3 ίσα μέρη και κάθε 10 μέρες, να αντικαθιστάς το πιο "παλιό" με ένα "καινούριο"... ;)

Μπράβο σου που προσπαθείς να έχεις όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες για αυτό το πραγματικά αξιολάτρευτο ψαράκι! ;)

KwstasV 09-03-07 18:28

Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα μιας και εγώ ετοιμαζόμουν να ρωτήσω κάτι παρόμοιο.
Έβαλα τύρφη πριν μια βδομάδα. Τότε οι μετρήσεις ήταν:
PH = 7,5
GH = 7
KH = 6
NH3/4 = 0
NO2 = 0
NO3 = 0

Σήμερα που ξαναμέτρησα έχω:

PH = 7
GH = 5
KH = 4
NH3/4 = 0
NO2 = 0
NO3 = 0

Έχω μέσα 3 σκαλάρια, δύο ματωμένες καρδιές και δύο γλύφτες μικρούς. Έβαλα την τύρφη γιατί ήθελα να βελτιώσω λιγάκι το PH και να το φτάσω γύρω στο 6,5.

Η ερώτηση είναι αν είναι καλό σημάδι ότι οι σκληρότητες κατέβηκαν και ότι όπως κατέβηκε μισή μονάδα το PH στη βδομάδα αν θα κατέβει και άλλη μισή τις επόμενες μέρες ή αυτό ήταν όλο.
Επίσης όπως μου είπαν κάποιοι εδώ, έχω βγάλει τον άνθρακα εφόσον μπήκε η τύρφη. Μήπως αυτό μακροχρόνια κάνει κακό; Μήπως ο άνθρακας χρειάζεται και πρέπει να ξαναμπεί σύντομα βγάζοντας την τύρφη; Και τότε τι θα γίνει με το PH?
Στο πετσοπ μου είπαν να πάρω υγρό για κατέβασμα του PH. Βολεύει είπαν και στις αλλαγές του νερού ώστε να φτιάχνεις και το καινούριο νερό πριν μπει. Τι λέτε; τελικά τι είναι καλύτερο, τύρφη ή σταγόνες;

Yiannis59 09-03-07 20:39

Μακρια απο ζουμια τα αλλα θα στα πουν οι ποιο ειδικοι

Kostas G. 09-03-07 21:06

Ο άνθρακας δεν χρειάζεται παρα μόνο μετά από κάποια θεραπεία για να καθαρίσει το νερό από τα υπολείμματά της...
Το ph στις επόμενες μέρες θα κατεβει και άλλο λίγο αλλά όχι ιδιαίτερα...Λίγοτερο απ'όσο κατέβηκε μέχρι στιγμής...Αν θέλεις να το ρίξεις κι άλλο απλά βάζε πιο πολύ τύρφη...
Αυτό που σου πρότεινε ο Αποστόλης σχετικά με το μοίρασμα της ποσότητας σε τρείς δόσεις είναι πολύ καλό καθώς έτσι διατηρούνται σταθερότερες οι συνθήκες...

Pritanis 09-03-07 21:09

η τυρφη απελευθερωνει χουμικα οξεα στο νερο και με τον τροπο αυτο το νερο σου γινεται πιο οξινο αρα το ph πεφτει κατω απο το ουδετερο 7...... Τωρα να καταφερεις να ελεγχεις το ph με τυρφη ειναι δυσκολο οσο αφορα την ακριβεια..... Επισης ειναι δυσκολο να καταλαβεις ποτε η τυρφη σου εχει εξαντληθει και δεν μεταβαλλει το ph (θελει αρκετες μετρησεις)...... Επισης πρεπει να εισαι προσεκτικος με την τυρφη οσο αφορα διαφορα αλλα προσμικτα (κυριως χημικα λιπασματα που μπορει να εχει) οταν την αγοραζεις χυμα ή απο φυτωρια..... Εγω τη χρησιμοποιω γιατι μου δινει και ενα γλυκο καφε χρωμα στο νερο που μου αρεσει πολυ, βοηθαει και τα φυτα επισης.

geo_hal 18-04-07 10:36

Σε διάγορα pet shop μου λένε οτι την τύρφη την αλλάζουμε κάθε 4 μέρες. Εαν μείνει παραπάνω σκουλικιάζει με σοβαρά αποτελέσματα στην υγεία των ψαριών. Αυτό ισχύει; Μπορούμε να έχουμε απλά μια ποσότητα τύρφης μέσα στο φίλτρο αντί για black water πχ, χωρίς αυτή να επιρεάζει κατα πολύ ph gh kh? To Λέω αυτό γιατί δεν έχω την δυνατότητα να προετοιμάζω το νερό πριν μπει στο ενυδρείο. Έτσι κάνοντας τις αλλαγές θα έχω μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές και δεν το θέλω. Έχω ένα ενυδρείο 180λτ με σκαλάρια. Πόσο να βάλω και για πόσο καιρό; Έχω αγοράσει την τύρφη της Hobby.

Tolis 18-04-07 12:35

Παράθεση:

Σε διάγορα pet shop μου λένε οτι την τύρφη την αλλάζουμε κάθε 4 μέρες. Εαν μείνει παραπάνω σκουλικιάζει με σοβαρά αποτελέσματα στην υγεία των ψαριών.
Τι αλλο θα ακουσουμε....

geo_hal 18-04-07 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 168836)
Τι αλλο θα ακουσουμε....

Και ειναι και πολυ γνωστο μάλιστα...

caverman 18-04-07 13:14

Παράθεση:

Σε διάγορα pet shop μου λένε οτι την τύρφη την αλλάζουμε κάθε 4 μέρες
*

Θα σε συμπάθησαν και θα ήθελαν να σου τα παίρνουν κάθε 4 μέρες

Προσωπικά ετοιμάζω νερό με τύρφη σε 30 λιτρο μπιτόνι. Χρησιμοπιώ εξαναγκασμένη κυκλοφορία με ένα δυνατό εσωτερικό φίλτρο. Έχω την ίδια ποσότητα πάνω από μήνα και μου φέρνει τις τιμές που θέλω σε 4-5 μέρες το πολύ.

Τώρα όσον αφορά την προετοιμασία κάποιοι την χρησιμοιποιούν μέσα στο ενυδρείο σε χωριστό εξωτερικό φίλτρο σε χωριστά διχτάκια (3 συνήθως όπως έγραψε και ο Apostolis) σε ποσότητα που έχουν υπολογίσει πειραματικά με πολλές μετρήσεις πριν καταλήξουν σε κάποια ρουτίνα.

Κανένας δεν μπορεί να υποδείξει την σωστή ποσότητα σε συγκεκριμένα λίτρα. Αρχίζεις να βάζεις και κάνεις διαδοχικές μετρήσεις μέχρι να βρεθεί η σωστή ποσότητα

geo_hal 18-04-07 13:32

Οπότε απ ότι κατάλαβα όλα είναι σχετικά σε ότι αφορά την τύρφη. Το αποτέλεσμα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως για πχ μάρκα τύρφης, νερό, υλικά ενυδρείου. Βρίσκουμε πως μας κάθετε σύμφωνα με καθημερινές μετρήσεις και το τι θέλουμε.

Κατά κανόνα την αλλάζουμε πάνω στον μήνα; Θα έχει πρόβλημα εαν θα μείνει παραπάνω ή απλά δεν θα κάνει την δουλειά της; (χάνει τις ιδιότητες της)

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω μπερδευτεί γιατί λέγονται πολλά.

caverman 18-04-07 13:48

Παράθεση:

Κατά κανόνα την αλλάζουμε πάνω στον μήνα; Θα έχει πρόβλημα εαν θα μείνει παραπάνω ή απλά δεν θα κάνει την δουλειά της; (χάνει τις ιδιότητες της)
Όχι ---- Όχι -----Ναι. :p

Την αλάζουμε όταν σταματάει να δουλέυει όπως τα ... ξυραφάκια .:D :D :D

geo_hal 18-04-07 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 168861)
Όχι ---- Όχι -----Ναι. :p

Την αλάζουμε όταν σταματάει να δουλέυει όπως τα ... ξυραφάκια .:D :D :D

Οκ ευχαριστώ. Μπορώ να πώ οτι διαφωτίστικα...

Άλλα επειδή είμαι περίεργος οι 4 μέρες και αλλαγή έχουν κάποια βάση;

Tolis 18-04-07 14:55

Οχι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01689 seconds with 10 queries