Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   σημαδια σε crinum (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15983)

steady 07-03-07 20:11

σημαδια σε crinum
 
εχω ενα crinum<μη με ρωτησεται ποιο δεν ξερω το ποιο συνηθισμενο μαλλον>το χω φυτεψει με ολο το κρεμυδακι του εξω μονο ριζες στην αμμο καμια δεκαρια μερες που το χω εχει μεγαλωσει γενικα φαινεται οκ κανα δυο μερες ομως βλεπω κατι σημαδια στο κρεμμυδι του πανω σαν λεκεδες στο χρωμα της σκουριας σκευτειτε που νομιζω αυξανονται..τι λετε?μια grolux εχω και ριχνω λιγο flourish και λιγο pottasium που και που...

andreas K 07-03-07 21:20

Crinum και να μην πιασει...θελει προσπαθεια!!!

steady 07-03-07 21:31

μα μια χαρα εχει πιασει αφου μεγαλωνει ετσι δεν ειναι?σαπιζει το κρεμμυδι λες?να προσθεσω οτι δεν ηταν της τροπικα ετσι χυμα το πειρα αλλα ηταν οκ δεν ξερω αν εχει σχεση παντως το πειρα 6€ ενω της τροπικα εκανε 14€

ΠΟΠΟ 07-03-07 22:02

ποσο καιρο το εχεις μεσα???
μπορει να ειναι απο τις πρωτες μερες προσαρμογης ξερεις αλλαξε δοαφορετικα ενυδρεια μην ανυσηχεις......δε θα παθει κατι
αν του παρεχεις οτι ζηταει δεν υπαρχει καποιο προβλημα

steady 07-03-07 22:32

10μερες το χω του παρεχω και παραπανω αποσα θα ηθελε:D

steady 08-03-07 16:53

τελικα κανεις δεν ξερει τι ακριβως παιζει?

lasal 08-03-07 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 159435)
εχω ενα crinum<μη με ρωτησεται ποιο δεν ξερω το ποιο συνηθισμενο μαλλον>το χω φυτεψει με ολο το κρεμυδακι του εξω μονο ριζες στην αμμο καμια δεκαρια μερες που το χω εχει μεγαλωσει γενικα φαινεται οκ κανα δυο μερες ομως βλεπω κατι σημαδια στο κρεμμυδι του πανω σαν λεκεδες στο χρωμα της σκουριας σκευτειτε που νομιζω αυξανονται..τι λετε?μια grolux εχω και ριχνω λιγο flourish και λιγο pottasium που και που...

Πρέπει να μας δώσεις κιάλλα στοιχεία όπως πόσα watt/l εχεις
Πόσο καιρό εχεις την grolux
Υπάρχει πηγή σιδήρου?
Και κάποια φωτογραφία φυσικά.
Δεν ειναι δύσκολο φυτό και δεν χαλάει το κρεμύδι οταν ειναι εξω απο το χαλίκι αν και γράφεις άμμο ποιο πάνω.
Υποψιάζομαι οτι δεν αρκεί ο φωτισμός.

steady 08-03-07 23:46

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Πρέπει να μας δώσεις κιάλλα στοιχεία όπως πόσα watt/l εχεις
Πόσο καιρό εχεις την grolux
Υπάρχει πηγή σιδήρου?
Και κάποια φωτογραφία φυσικά.
Δεν ειναι δύσκολο φυτό και δεν χαλάει το κρεμύδι οταν ειναι εξω απο το χαλίκι αν και γράφεις άμμο ποιο πάνω.
Υποψιάζομαι οτι δεν αρκεί ο φωτισμός.

το ενυδρειο μου ειναι μαλαουι οποτε οπως καταλαβαινεται δεν εχω δωσει βαρυτητα στο φωτισμο εχω μια λαμπα 18watt σε 96λιτρα<καθαρα ειναι πολυ λιγοτερα εχω 40κιλα πετρα και 20 κιλα αμμο>η grolux λειτουργει συνολικα 2-3μηνες ισως αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι και η egeria densa που εχω μεγαλωνει πολυ γρηγορα αν και δεν βγαζει δυνατα βλασταρια αλλα κλαδευω μια φορα τη βδομαδα και οι ανουπιες βγαζουν καθε μερα φυλλα....οι ριζες ειναι μεσα στην αμμο και το κρεμυδακι εξω το χω στερεωσει και με μια πετρουλα α το φυτο αποταν το πειρα εχει βγαλει κανα 3αρι νεα φυλλα...οταν λες πηγη σιδηρου?αν προσθετω σιδηρο?το μονο που ριχνω ειναι flourish και pottasium μια φορα τη βδομαδα απο λιγο το καθενα...σκαω τι ειναι και ειναι σε σημειο που περνει φως...η φοτο ειναι περιεργη ειναι πισω απο ενα βραχο το κρεμμυδι αλλα απ την τρυπα φαινονται τα σημαδακια...

lasal 09-03-07 01:02

Ο φωτισμός ειναι λίγος ακόμα και για crinum
Αν αυξήσεις τον φωτισμό και προσθέσεις και ταμπλέτα στην ρίζα θα δείς διαφορά.

http://www.seachem.com/products/prod...urishTabs.html

steady 09-03-07 01:05

το χα σκοπο μια και εχω λαμπες ballast ολα απλα ηταν θεμα βαρεμαρας..μαλλον εχω δουλιτσα αυριο αλλη μια gro lux να δουμε....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01476 seconds with 10 queries