Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Aναπαραγωγη colisia lalia (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15962)

χοχλακας φωτης 06-03-07 20:25

Aναπαραγωγη colisia lalia
 
Απο την πρωτη μερα που τα εβαλα στο ενυδρειο ειχαν μια περιεργη συμπεριφορα που με εκανε να πιστεψω οτι ηταν και τα δυο αρσενικα αφου οταν πλησιαζαν κοντα μαλωναν!
Μετα απο μια μερα ολη η επιφανεια του ενυδρειου μου γεμισε ασπρες μικρες φυσαλιδες και μερικα φυλλα cabomba που εκοψε ο αρσενικος,απο τοτε τους εχω δει να κανουν αυγα 2 φορες σε δυο εβδομαδες αλλα απο μικρα τπτ!πλεον ειναι ευκολο να ξεχωρισω αρσενικο απο θυληκο αφου το ενα εγινε γκρι και το αλλο εχει παρει πολυ εντονο χρωματισμο!
παραμετροι ενυδρειου΄
ph 6.8
kh ~3dkh(βαζω νερο απο οσμωση 4 σταδιων με στηλη di)
αμμωνια 0ppm
no2 0ppm
nο3 20ppm
Γνωριζουμε τπτ για την αναπαρωγη τους?

χοχλακας φωτης 07-03-07 02:58

Tπτ?Κριμα!
Πριν λιγο ολα τα αυγα η σπασανε η τα εφαγαν τα υπολοιπα ψαρια!Το ζευγαρι σκοτωνεται στην κυριολεξια!απο το αρσενικο λειπουν κομματια ουρας:confused: να τα χωρισω λετε?

Kyriakos 07-03-07 08:26

Χώρισε τα οπωσδήποτε αλλά άστα να βλέπονται.

Θέλουν θερμοκρασία 30-32 οC, μαλακό νερό και πολλά φυτά τύπου Cabomba.
Πρέπει να είναι μόνα τους στο ενυδρείο. Εγώ τα κατάφερα σε ένα 50 λίτρων με τη στάθμη του νερού λίγο κατεβασμένη από την κορυφή χωρίς χαλίκι και γεμάτο Cabomba. Έφτιαξε μια τεράστια φωλιά από φυσαλίδες και Cabomba ο αρσενικός. Βγήκαν πολλά μωρά και τα φύλαγε ο αρσενικός στη φωλιά για αρκετό καιρό.

s-vitzi 09-03-07 00:28

Tιποτα νεοτερο απο τα Colisa Lalia?Εχω κι εγω ενα ζευγαρακι και ειδα τον αρσενικο να προσπαθει να φτιαξει φωλια και παραλληλα να ζαχαρωνει το θηλυκο.

lasal 09-03-07 01:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης (Μήνυμα 159140)
απο τοτε τους εχω δει να κανουν αυγα 2 φορες σε δυο εβδομαδες αλλα απο μικρα τπτ!πλεον ειναι ευκολο να ξεχωρισω αρσενικο απο θυληκο αφου το ενα εγινε γκρι και το αλλο εχει παρει πολυ εντονο χρωματισμο!

Δεν θα δείς γεννετούρια αν συνυπάρχουν με άλλα ψάρια.
Ομως αυγα κάνει μόνον η θυλυκιά και συνήθως ο αρσενικός τις φυσσαλίδες.
Υπάρχουν περιπτωσεις που κάνουν φυσσαλίδες και οι θυλυκές.
Θέλουν ήρεμη επιφάνεια, αυξημένη θερμοκρασία και τάισμα με ζωντανή τροφή.
Πολλες θυλυκές δείχνουν αδιαφορία με αποτέλεσμα να υπάρχει κυνηγητό.

χοχλακας φωτης 10-03-07 03:23

Ειδα το α να κανει φυσσαλιδες και μετα απο αρκετες ωρες ειδα να ''αγγαλιαζοντε'' κατω απο την φωλια και *νομιζω* οτι ειδα κατι σαν αυγα απο εκει και περα ολη μερα μονο ξυλο παιζουν τα ατιμα:smt017
Εχω και αλλα ψαρακια οποτε μαλλον αδικα χαιρομαι...Σημερα για 3φορα σε 10 μερες εχω αυγα απο τα ramirezi μου ελπιζω να με κανουν αυτα παππου:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01256 seconds with 10 queries