Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Moss Wall HELP (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15917)

dimitrisgiannoulakis 03-03-07 13:03

Moss Wall HELP
 
Γεια σε όλους / όλες

Έφτιαξα ένα τοίχο με Singapore Moss (Vesicularia dubyana), ( http://www.aquamoss.net/How%20to%20create%20a%20moss%20wall/How%20to%20create%20a%20moss%20wall.htm ), προκειμένου να ‘ντύσω’ το εσωτερικό μου φίλτρο για μην φαίνεται. Αφού έφαγα τα χέρια μου δένοντας το:smt093 , έβαλα βεντούζες για να το κωλύσω στο φίλτρο.
Αμέσως ανακάλυψα ότι οι βεντούζες δεν κολλάνε στο πλαστικό. :smt093 :smt093
Εκλιπαρώ για μία ιδέα / τρόπο / υλικό με το οποίο να μπορώ να ‘κωλύσω’ τον τοίχο στο πλαστικό φίλτρο.

Παρακαλώ βοηθήστε!!!!:smt087

Yiannis59 03-03-07 13:11

Δεστο με μισινεζα παντος αυτη η τεχνηκη απο οτι διαβασα σε ξενα φορουμ εχει αποτυχει

dimitrisgiannoulakis 03-03-07 13:28

Yannis59, Εννοείς την τεχνική με τον τοίχο? Γιατί? Έχεις κανένα link να μου δώσεις?

Yiannis59 03-03-07 13:40

http://www.fishforums.net/index.php?showforum=10 Καπου εδω το διαβασα αλλα δεν θυμαμε που παντος αυτο το αρθρο ειναι καλο
http://www.fishforums.net/index.php?showtopic=101806

Αμα ακολουθησεις το λινκ του πρωτου ποστ για ricia wall θα το δεις

MiziGr 03-03-07 16:49

Πάρα πολύ καλό!!! Μπορεί να το δοκιμάσω και εγώ

dimitrisgiannoulakis 03-03-07 18:53

Φίλε Yannis59, δεν γίνεται να το δέσω με μισινέζα γιατί δεν έχω πού να την πιάσω. Το φίλτρο έχει στρογγυλευμένες πλευρές και δεν αφήνει χώρο στο πλαϊνό τζάμι για να βάλω καμιά βεντούζα. Ευχαριστώ πάντως!!

Καμιά άλλη ιδέα???

MiniGR περίμενε λίγο αν θες και αν πετύχει θα ανεβάσω φωτογραφία.

dimitrisgiannoulakis 03-03-07 19:13

Yiannis59 διάβασα τα links που μου έδωσες και νομίζω ότι βρήκα ποιο είναι το μυστικό. Οι ΤΡΥΠΕΣ. Όσοι χρησιμοποίησαν διχτάκι όπως αυτό που είναι τυλιγμένα τα φρούτα είχαν κάποια αποτελέσματα. Όσοι χρησιμοποίησαν σίτα (όπως αυτό για τα κουνούπια) δεν είχαν αποτελέσματα.
Νομίζω ότι το φυτό χρειάζεται λίγο μεγαλύτερες τρύπες για να βρει πιο εύκολα διέξοδο προς τα έξω.
Αύριο μαζί με την αλλαγή νερού θα το βγάλω και θα κάνω μεγαλύτερες τρύπες με το ψαλιδάκι.
Το καλό είναι ότι μπορείς να το βάζεις και να το βγάζεις πολύ εύκολα!!

Yiannis59 03-03-07 19:33

Αντε με το καλο εγω το φοβήθηκα και δεν δοκίμασα

aafent 04-03-07 02:22

Ναι υπάρχει και άλλος τρόπος, όπου με ελάχιστο κόστος μπορείς να το κάνεις.
Θα πρέπει να κολλήσεις πάνω στο φίλτρο σου, τετράγωνα τμήματα από plexy glass όπου θα είναι λίγο μεγαλύτερα σε εμβαδόν (περίπου 10%) από το μέγεθος της βεντούζας που έχεις επιλέξει. Διάλεξε μια κόλα μη τοξική που σταθεροποιείται το πολύ μέσα σε μια ώρα. Μετά οι βεντούζες σου θα κολάν άνετα.

dimitrisgiannoulakis 04-03-07 09:24

Φίλε aafent, πως θα το κολλήσω? Το φίλτρο είναι μέσα στο νερό. Και άντε το κολλάω στο πάνω μέρος και το αφήνω και μια μέρα έτσι, με το κάτω μέρος που σχεδόν ακουμπάει βυθό τι κάνουμε? Υπάρχει κάποια κόλα που να μπορώ να την χρησιμοποιήσω μέσα στο νερό και με ψάρια μέσα?

lasal 04-03-07 11:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisgiannoulakis (Μήνυμα 158635)
Όσοι χρησιμοποίησαν διχτάκι όπως αυτό που είναι τυλιγμένα τα φρούτα είχαν κάποια αποτελέσματα.

Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνεις.
Μόνον που δεν πρέπει να αφήσεις μεγάλα κενά γιατί αν περάσει κάποιο ψάρι μέσα απο το διχτάκι τότε εγκλωβίζονται απο τα βράγχια τους.
Μέθοδος δοκιμασμένη και πετυχημένη.
Και μην δημιουργήσεις πυκνά σημαία (κόμπους) με την moss γιατί θα σου βγαλει άλγη εκεί.
καλή επιτυχία
:)

Carebean pirate 04-03-07 14:21

Άραγε να δοκιμάσω να κάνω και εγώ κάτι τέτοιο στο ενυδρείο των δίσκων μου...ή θα λιώσει από ψιλή θερμοκρασία...?;) :p

ΠΟΠΟ 04-03-07 14:29

το αλλα που μπορεις να κανεις
ειναι δυχτακι με μεγαλες τρυπες και φτιαχνεις ενα sandiwich με τη Moos αναμεσα και ντυνεις το φιλτρο και το δενεις με καποια πεντονιοα γυρω απο το φιλτρο

dimitrisgiannoulakis 05-03-07 10:52

Φίλε CaribbeanPirate, εγώ έχω αυτήν εδώ http://www.tropica.com/default.asp που αντέχει μέχρι 28 βαθμούς.
ΠΟΠΟ, αυτό έχω κάνει αλλά με σίτα στην οποία έχω ανοίξει τρύπες με το ψαλίδι. Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω διχτάκι γιατί η σίτα έχει τώρα αιχμηρά σημεία και φοβάμαι μην πιαστούν τα βράγχια των ψαριών (όπως σωστά λέει ο lasal).
Τελικά καμιά κόλλα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω υποβρύχια δεν υπάρχει έτσι?

leonm 05-03-07 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisgiannoulakis (Μήνυμα 158785)
Τελικά καμιά κόλλα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω υποβρύχια δεν υπάρχει έτσι?

Yπάρχει κόλα ,σαν σιλικόνη είναι που κολλά μέσα στο νερό.Την χρησημοποίησα πριν κάποιους μήνες σε πολύ μικρή ποσότητα όμως δεν είμαι και σίγουρος ότι δεν είναι τοξική.

aafent 05-03-07 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 158797)
Yπάρχει κόλα ,σαν σιλικόνη είναι που κολλά μέσα στο νερό.Την χρησημοποίησα πριν κάποιους μήνες σε πολύ μικρή ποσότητα όμως δεν είμαι και σίγουρος ότι δεν είναι τοξική.


Και εγώ ξέρω ότι υπάρχει αλλά εδώ (στην Ελλάδα) δεν ξέρω που θα τη βρείς ... ίσως στην Αθηνάς .... Νομίζω ότι κάνει και η κόλλα για PVC. Οι κόλλες που είναι για PVC νερού είναι μη τοξικές ... το πρόβλημα εδώ μάλλον είναι να βρείς σοβαρό κατάστημα που θα σου δώσει πραγματικά κόλλα για PVC για νερό και όχι γενικά μια PVC κόλλα.
Εάν βρείς κάτι σε παρακαλώ πες το μας για να ξέρουμε και εμείς.

Juan 05-03-07 13:12

Επειδή μια εικόνα = 1000 λεξεις, νομίζω ήρθε η ώρα για την φωτογραφία.

Εγώ θα σε συμβουλέψω να μην κάνεις τίποτα μόνιμο γιατί τα γούστα αλλάζουν και ....

MiziGr 05-03-07 16:52

Περιμένω και εγώ φωτογραφίες για να πάρω την απόφαση!!!

dimitrisgiannoulakis 05-03-07 22:59

Να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν έχουν ακόμα βγει κλαδάκια από τις τρύπες. Αν επιμένετε όμως…
Ότι μου πείτε. Περιμένω

Carebean pirate 07-03-07 16:38

:smt039 ναι, ναι θέλουμε......!!!!:smt106 :smt106 :D :D :p :p :D

dimitrisgiannoulakis 09-03-07 01:39

1 Συνημμένο(α)
Αυτός είναι ο τοίχος μου. Είναι φτιαγμένος με σίτα για κουνούπια. Έχω ανοίξει μεγαλύτερες τρύπες με ψαλίδι και έχουν αρχίσει να ξεπετάγονται κλωναράκια. Αύριο περιμένω ανοξείδωτο δίχτυ για να αντικαταστήσω την σίτα.

Juan 09-03-07 09:29

Αν και η φωτογραφία δεν είναι καλή, φίλτρο δεν βλέπω..:cool: οπότε πέτυχες τον σκοπό σου .
Εγώ αν το έκανα θα έβαζα τον 'τοίχο' σε κάποιο σημείο που να παίρνει καλύτερα φως μέχρι να βγει το φυτό και μετά θα το έβαζα στην θέση του ;)

gwgw 19-04-07 10:22

το πλαστικο που βαζουμε γυρω γυρω στο μπαλκονι.. το πλεγμα... ειναι μαλλον πολυ μεγαλες οι τρυπες γιαυτη τη δουλεια ε?

Access 19-04-07 10:53

Ένα ωραίο καφέ ή χρώμα του δέρματος, δικτυωτό καλτσονάκι είναι ότι πρέπει για αυτές τις περιπτώσεις. Μακράν καλλίτερο από ότι έχω δοκιμάσει ως τώρα, μια και με την ελαστικότητα του οι τρύπες μπορούν να γίνουν όσο μεγάλες/μικρές θέλεις. Άσε που αν το δέσεις σε λάβα ή πέτρα με εξογκώματα δεν θέλει ούτε ράψιμο με πετονιά.

gwgw 19-04-07 11:06

Ναι για οταν θελεις να τυλιξεις μια πετρα ή ενα ξυλο..ειναι οντως το τελειο..

αν θελεις ομως να κανεις τον τοιχο του ενυδρειου ή ενα μεγαλο κομματι πατου..δε νομιζω οτι βοηθαει αυτο..θελει κατι ποιο σκληρο για wall

lasal 19-04-07 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Access (Μήνυμα 169064)
Ένα ωραίο καφέ ή χρώμα του δέρματος, δικτυωτό καλτσονάκι είναι ότι πρέπει για αυτές τις περιπτώσεις.

Να σημειώσω οτι ναι μεν ειναι καλός τρόπος ομως ταυτόχρονα θέλει πολύ προσοχή γιατί παγιδεύονται τα ψάρια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02294 seconds with 10 queries