Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Τα φώτα σας για φώτα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15830)

tsikis 27-02-07 15:33

Τα φώτα σας για φώτα!!!
 
Σε ενυδρείο 52 λίτρων (45 καθαρά περίπου σαν το δικό μου) φίλου είδα μπροστά 15watt sylvania και πίσω 15watt JBL.
Συναντάει προβλήματα με τριχοειδή άλγη σε ήπια μορφη αρχικά.
Σκέφτεται να αλλάξει τις 2 λάμπες με 1 sylvania freshwater 18watt.

Πόσα watt ανα λίτρο τελικά χρειάζετα?
Θα έχει πρόβλημα με μια 18watt?Μήπως είναι λίγος ο φωτισμός????
Θα ήταν καλύτερο να αφήσει τις 2 λάμπες που έχει????

Φυτά εύκολα -Βαλισνέρια,κρυπτοκορυνες,κερατόφυλλο,πολυσπέρμα- (δικά μου κλαδέματα)

Μου ζητάει επίμονα συμβουλή και είναι κρίμα να τον πάρω στον λαιμό μου από την μικρή μου εμπειρία....

Thanks

caverman 27-02-07 15:55

Καλέ μας tsikis,
καλό θα ήταν να παραμείνει με μια λάμπα μέχρι 18Watt για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων.
Με 2Χ15watt θα έχει 0,6Watt / λίτρο δηλαδή θα πλησιάζει τον φωτισμό ενυδρείου μέσων ως υψηλών απαιτήσεων. Χώρια που θα χρειαστεί CO2 και ευλαβικές ρουτίνες για να αποφύγει τις άλγες... Ας το αφήσει για αργότερα όταν θα αποκτήσει περισσότερη εμπειρία.

Με μια από τις λάμπες που προανέφερες θα τα πάει μια χαρά στα 45 καθαρά λίτρα και ακόμα καλλίτερα αν αρχίσει σιγά - σιγά το διάβασμα...:)

Πάντα καλά

Caverman

tsikis 27-02-07 16:01

Εγώ τι του είπα........
Να βγάλει τις δύο των 15watt που έχει (45cm) και να βάλει την μια των 18watt (60cm Arcadia).

Σημ:το καπάκι 70cm

Δεν νομίζω να είμαι λάθος...
Τα φυτά του δεν είναι και τα πιό δύσκολα σε φωτισμο...
Και αν είμαι λάθος πρώτα είπα να ρωτήσω τας πιο έμπειρους και μετά η αλλαγή...:D :D :D

giannisg 27-02-07 16:47

To οτι έχει εμφανιστεί τριχοειδή δεν είναι και τόσο τραγικό. Το να μειωθεί ο φωτισμός στα 18w μπορεί να δώσει κάποια λύση στο προβλήμα αλλα δεν νομίζω να οφείλεται η εμφάνιση τριχοειδούς μόνο σε αυτό. Έχω δεί αντίστοιχα ενυδρεία με ίδιο φωτισμό (18w) , τίγκα στην άλγη. Εξάλλου είναι πρόκληση να μπορείς να έχεις ενα ισορροπημένο φυτεμένο ενυδρείο. Ξεκινήστε μετρήσεις να δείτε τι λείπει. Η σωστή λίπανση και συντήρηση μπορεί να διορθώσει τα πάντα.

vasilakis 27-02-07 21:51

Θα μπορουσε να προσθεσει μια φυαλη DIY CO2 και να κανει μερικες αλλαγες νερου για αρχη αφηνοντας και τις 2 λαμπες... Τι λαμπες ακριβως ειναι αυτες? Φωτοσυνθεσης , daylight ..?

tsikis 27-02-07 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 157638)
Θα μπορουσε να προσθεσει μια φυαλη DIY CO2 και να κανει μερικες αλλαγες νερου για αρχη αφηνοντας και τις 2 λαμπες... Τι λαμπες ακριβως ειναι αυτες? Φωτοσυνθεσης , daylight ..?

Η sylvania grolux (15w) είναι αυτή
Η JBL (15w) είναι αυτή
Η Arcadia (18w) είναι αυτή

:confused: :confused: :confused:

lasal 28-02-07 00:09

Το πρόβλημα δεν ειναι στον φωτισμό.
Θα πρέπει να εχει πολλά οργανικά.
Μερικές αλλαγές νερού, σκούπα βυθού, και προσθήκη flourish excel μπορούν να λύσουν το πρόβλημα.
Παρεπιπτόντως η συγκεκριμένη jbl με την arcadia εχουν το ίδιο φάσμα.

netblues 28-02-07 08:28

Ποσο καιρο τις εχει?

tsikis 28-02-07 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 157736)
Ποσο καιρο τις εχει?

Γύρω στους 3 μήνες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,10332 seconds with 10 queries