Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ανακαίνιση σπιτιού και ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15578)

Theokyr 13-02-07 13:59

Ανακαίνιση σπιτιού και ενυδρείο
 
Τον τελευταίο καιρό έχουν αρχίσει και μπαίνουν πάλι επικίνδυνες ιδέες στο μυαλό μου :???: και θα ήθελα την εμπειρία σας.

Τι θα έπρεπε να προβλέψει κάποιος που ανακαινίζει ριζικά το σπίτι του προκειμένου να δημιουργήσει την απαραίτητη υποδομή για να φτιάξει ενυδρείο; Πχ. σύνδεση με αποχεύτεση, κρυφό δωμάτιο φίλτρων, ηλεκτρική εγκατάσταση στο ταβάνι για λάμπες metal halide αν προκείτα για ανοικτό (χωρίς καπάκι).

Διευκρίνησεις: Αν τελικά το πάρω (ξανά) απόφαση θα πρόκειται για ενυδρείο 600 - 800 λίτρα είτε βιοτοπικό δίσκων (πρωτότυπο!) είτε θαλασσινό μόνο με ψάρια :smt107 .

Θεόφιλος

Juan 13-02-07 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Theokyr (Μήνυμα 154651)
....
Τι θα έπρεπε να προβλέψει κάποιος που ανακαινίζει ριζικά το σπίτι του προκειμένου να δημιουργήσει την απαραίτητη υποδομή για να φτιάξει ενυδρείο;
....
...

..χμμμ.καλές σχέσεις + ανάλογο αντάλαγμα....
....ένα ωραίο δώρο ίσως και πολλές υποσχέσεις στο έτερον ήμισυ (ή το ανάλογο πρόσωπο γονείς, αδέλφια, κτλ - ανάλογα την περίπτωση). :D:D:D

Επειδή με έχει βάλει και εμένα σε σκέψεις ένα τέτοιο πλάνο, το Νο 1 για την περιπτωσή μου ήταν η "άνεση", οπότε φρόντισε από την αρχή για να είναι τα πράγματα εύκολα στην συντήρηση.

Μπορεί να μην σου απάντησα αλλά ήθελα να γράψω κάτι αφού χαίρομαι για την επιστροφή σου στο ενυδρείο. :smt051

Theokyr 13-02-07 14:36

Γιάννη δεν επέστρεψα ακόμα και δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψω αν κάποια πράγματα (όπως οι αλλαγές νερού) δεν γίνονται αυτόματα και δεν επιτευχθεί το μέγιστο αισθητικό αποτέλεμα. Αυτό ρωτάω, τι χρειάζεται να προβλεφθεί κατά την ανακαίνιση για να γίνει αυτό... :confused:

Θεόφιλος

Kostas G. 15-02-07 10:43

Μέρος για δεξαμενή προετοιμασίας νερού,παροχή νερού δίπλα της,μέρος για την αντιστροφη όσμοση και φυσικά αποχέτευση κοντά για να διώχνεις τα απόνερα της όσμωσης αλλά και το νερό που βγάζεις με την αλλαγή νερού.Όλα αυτά,μαζί με τα φίλτρα, χωράνε άνετα στο έπιπλο του ενυδρείου αν το κάνεις ελαφρά ψηλότερο και κάνεις και καλή κατανομή του χώρου.Αυτό θα κάνω και εγώ σε ένα 2μετρο που θα στήσω και εκτός από όλα αυτά θα υπάρχει και 350-400λιτρα sump στο δικό μου,οπότε χωράνε άνετα όλα...Νόμίζω πως αν δεν θέλεις reef που έχει περισσότερο εξοπλισμό για να τα αυτοματοποιήσεις όλα,δεν χρειάζεται κρυφό δωμάτιο...αν και είναι πολκύ βολικό για να βάζεις όλα τα του ενυδρείου και για να κάνεις τη δουλειά σου πιο άνετα και να μην χρειάζεται να τα έχεις όλα μαζεμμένα...

msigouros 15-02-07 13:40

Καλό είναι να ανεβάσεις ένα σχέδιο του χώρου σου που θέλεις να το εγκαταστήσεις για να σου δώσουμε σωστότερες ιδέες.
Βέβαια αν ρωτήσεις 50 άτομα θα σου πουν 60 διαφορετικές γνώμες:p :p :p .
Οτι προβλέψεις πάντως μπροστάσου θα το βρείς:o :o

chris the trik 15-02-07 18:04

Εγώ θα σου πρότεινα να έχεις στα υπόψιν και την κατασκευή του KLAZ που μου άρεσε http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13476 για τα απόνερα της αο. Όσο για τα υπόλοιπα καλό είναι να δώσεις ένα σχέδιο του σπιτιού (κάτοψη) ή να κάνεις μία λίστα με το τη θα χρειαστείς για την όλη κατασκευή – ανακαίνιση του και εμείς να προσθέτουμε ιδέες

Juan 13-03-07 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Theokyr (Μήνυμα 154651)
Τον τελευταίο καιρό έχουν αρχίσει και μπαίνουν πάλι επικίνδυνες ιδέες στο μυαλό μου :???: ..
...


Mister Θ
Τι έγινε με τις επικίνδυνες σκέψεις ;

Theokyr 13-03-07 12:39

Γιάννη, ακόμα είναι... σκέψεις. :confused:

msigouros 13-03-07 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Theokyr (Μήνυμα 160760)
Γιάννη, ακόμα είναι... σκέψεις. :confused:

Επικίνδυνες;:confused: :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02383 seconds with 10 queries