Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ενυδρείο 230λ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15575)

Μάριος 13-02-07 12:12

Ενυδρείο 230λ
 
2 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:100x35(45)x60 (Bowfront)
Όγκος: 230l
Κατηγορία: Δίσκοι-Κοινωνικό Φυτεμένο
Φυτά: Cabomba, Water Wisteria, Hygrophila Corymbosa, Valis Tiger, διαφορα Echinodorus, Java Fern
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 Δισκοι (cobalt, red melon, red turqoise), 2 Blue Rams, 2 SAE, 2 neon tetra:(, 3 Cory Cats και μπόλικα σαλιγκλαρια
Διακοσμητικά υλικά: 1 ξύλο που ήρθε μαζί με τη φτέρη + άμμο + χαλίκι
Φόντο: Μαύρο
Φωτισμός: 2x30W Arcadia original tropic, 2x55W Interpet T5 Power Compact (συνδιασμός τριφωσφορικής και daylight)
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες φούλ + 1 ώρα μόνο τα Τ8
Φιλτράρισμα: JBL Crystal Profi 250
Θερμοστάτης: 400W Hydor
Λίπανση: Flourish 2xΒδομάδα 5ml καθώς και ΝΡΚ ανάλογα με μετρήσεις και απαιτήσεις φυτών
Παροχή CO2: με μπουκάλα 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο διακοπή το βράδυ με ηλεκτροβάνα

Παράμετροι:

pH: 6,8-6,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): <0,1
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-20
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαία
Θερμοκρασία: 27C-29C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

stav 13-02-07 14:13

Μαριε πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και οι δισκοι σου.

Juan 13-02-07 14:36

Από τις απαντήσεις που δίνεις στην κατηγορία 'φυτεμένα ενυδρεία' περίμενα κάτι ποιο hi-tech από εσένα αφού έχεις τις γνώσεις να το καταφέρεις.

Από την άλλη δεν μπορείς να πεις ότι δεν είναι ωραίο το ενυδρείο σου...
αλλά μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο, αφού ο εξοπλισμός σου φαίνεται να το 'σηκώνει' και χώρος υπάρχει ακόμα μπόλικος.

Έτσι θα σου προτείνω να βάλεις περισσότερα φυτά και κάποιο 'χαλί' ίσως στο μπροστινό μέρος, που βελτιώνει την γενική εικόνα του ενυδρείου, κατά πολύ.
Επλίζω να μην φάνηκα πολύ αυστηρός ;)

Υ.Γ. Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση, ήταν ο θερμαντήρας. δοκίμασε να τον κρύψεις.

giannisg 13-02-07 14:43

Ωραίο το ενυδρείο σου. Απλά θα το ήθελα και εγώ λιγο πιο "δύσκολο".
Μου εκάνε εντύπωση το εξης: "Παροχή CO2: με μπουκάλα 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο διακοπή το βράδυ με ηλεκτροβάνα".
Αν είναι βλακεία η ερώτηση μου συγχωρείστε με, αλλα, δεν έχεις πρόβλημα με το PH σου, απο την στιγμή που κλείνεις την παροχή CO2 για τόσες ώρες;

Μάριος 13-02-07 17:01

Ευχαριστώ για όλα τα σχολιά σας, δυστυχώς το ενυδρείο ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση πρίν τα χριστούγεννα όπου και το άφησα για 7 μέρες... έγινε λοιπόν το εξείς τραγικό: Το βράδυ πριν φύγω έκανα την μεγάλη αλλαγή νερού και τις τεύταίες ρυθμίσεις συμπεριλαμβανομένου και της βελόνας στο μανόμετρο, την έκλεισα όμως πολύ και τελικά σχεδόν τελείως χωρίς να το καταλάβω. Όταν επέστρεψα λοιπόν αντιμετόπισα πρόβλημα με τριχοειδής άλγη και αναγκάστηκα να κάνω τρελό κλάδεμα και αναφυτέυσεις... πήρε ένα μήνα να συνέλθει μόλις πριν μερικές μέρες άρχισα να παρατηρώ τα πιο δύσκολα φυτά να ανακάμπτουν. Δυτυχώς εδώ στη Κύπρο δυσκολεύομαι να βρώ δύσκολα φυτά αν κάποιος άλλος από τη Κύπρο ξέρει να μου πεί που έχει θα ήμουν ευγνόμων. Τον επόμενο μήνα έχω προγραμματίσει να ξεκινήσω κανά χαλάκι μάλον με echinodorus tenelus που αντέχει και τις ψηλές θερμοκρασίες.

Για το CO2 που ρώτησε ο φίλος οι διαφορές που παρατηρώ είναι πολύ μικρές. Έχω ελάχιστη έως καθόλου αναταραχή στην επιφάνεια τα επίπεδα CO2 μένουν σχεδόν τα ίδια μέχρι το πρωί όπου ξεκινά και πάλι η κατανάλωση από τα φυτά.

υγ. φίλε Χουάν έχεις δίκιο για τη θερμάστρα σκέφτομαι να πάω σε εξωτερική έτσι κι'αλλιώς...

chrisx 13-02-07 20:28

Μάριε όμορφοι οι δίσκοι σου, όμορφο και το ενυδρείο ακόμη και μετά το μεγάλο κλάδεμα που αναφέρεις. Μερικές μικροπαρατηρήσεις μόνο έχω να κάνω :
α)Όσον αφορά το όσο το δυνατό καλύτερο κρύψιμο του εξοπλισμού (το οποίο καταλαβαίνω ότι το γνωρίζεις, αλλά λογικά θα περιμένεις με την ανάπτυξη των φυτών σου)
β)Τα δύο neon (θέλουν πιο δροσερό νερό και είναι σμηνόψαρα). Επίσης και τα SAE και τα cory θα μπορούσαν να είναι περισσότερα. Νομίζω θα ήταν καλύτερα αντί των neon ένα κοπαδάκι με 6 καρδινάλιους, και προσθήκη 2-3 ακόμη cory. Aπό λιτρα είσαι ΟΚ έτσι ή αλλιώς.
Καλή συνέχεια...

Carebean pirate 13-02-07 21:30

Μάριε είναι πολύ ωραίο το ενυδρείο σου...!!Ξέρε μερικά πέτ σοπ στην λευκωσία όμως, που πουλούν ωραία φυτά..!;)

leonm 13-02-07 23:26

Oπως έγραψε και ο juan και εγώ θα περίμενα κατι καλύτερο γιατί από τεχνικές γνώσεις νομίζω έχεις. Ομως στο aquascaping θέλει πολύ δουλειά ακόμη...Τόσο φως (που μπορεί να μην ενοχλεί ιδιαίτερα τους δίσκους όμως δεν νομίζω να τους αρέσει κιόλας) πάει χαμένο.Το να βάλεις 1 ή 2 ή 10 "δύσκολα" φυτά σε καμία περίπτωση δεν αρκεί. Ούτε ο αριθμός των δίσκων που έχεις (3)είναι για μένα ο κατάληλος.
Ασχολείσου περισσότερο και σίγουρα θα μπορέσεις να κάνεις κάτι πολύ καλύτερο.

Juan 14-02-07 09:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριος;154675....
Δυτυχώς εδώ στη Κύπρο δυσκολεύομαι να βρώ δύσκολα φυτά αν κάποιος άλλος από τη Κύπρο ξέρει να μου πεί που έχει θα ήμουν ευγνόμων. ...

Μπαα, μην νομίζεις ότι είναι φαινόμενο της Κύπρου :D
Και στην Αθήνα δεν βρίσκουμε ότι ζητάμε από φυτά, έτσι παραγγέλνουμε στα μαγαζιά που κάνουν λίστες και φέρνουν ότι ζητάμε.
Αν ψάξεις εδώ (gab) θα δεις τέτοιες αγγελείες ;). Η μόνη επιβάρυνση , είναι τα μεταφορικά.

GP250381 20-02-07 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisg (Μήνυμα 154662)
Ωραίο το ενυδρείο σου. Απλά θα το ήθελα και εγώ λιγο πιο "δύσκολο".
Μου εκάνε εντύπωση το εξης: "Παροχή CO2: με μπουκάλα 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο διακοπή το βράδυ με ηλεκτροβάνα".
Αν είναι βλακεία η ερώτηση μου συγχωρείστε με, αλλα, δεν έχεις πρόβλημα με το PH σου, απο την στιγμή που κλείνεις την παροχή CO2 για τόσες ώρες;

τα φυτα το βραδυ δεν καταναλωνουν διοξειδιο για αυτο το κλεινει.αν εχεις ph controller θα δεις οτι το βραδυ δεν δινει co2

Μάριος 30-03-07 19:16

5 Συνημμένο(α)
Νέες φωτογραφίες...

ΠΟΠΟ 30-03-07 23:13

poli oreo enidrio poli orea fita
kai poloi oraioi diskoi

msigouros 30-03-07 23:50

βελτιωμένες οι φωτογραφίες σου. Και οι Δίσκοι δείχνουν καλά.Μπράβο.
Εκείνα τα κακόμοιρα τα Νέον τι σου φταίνε και τα βασανίζεις;:confused: :confused: :confused: :confused:

Μάριος 31-03-07 09:37

Έχεις δίκιο για τα νέον. Αλλά δυστυχώς δεν έβρισκα μέχρι τώρα σμηνόψαρα κατάλληλα. Βρήκα εχτές σε ένα κατάστημα ροδόστομους και μάλον θα γίνει ανταλλαγή! ;)

msigouros 31-03-07 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριος (Μήνυμα 165091)
Έχεις δίκιο για τα νέον. Αλλά δυστυχώς δεν έβρισκα μέχρι τώρα σμηνόψαρα κατάλληλα. Βρήκα εχτές σε ένα κατάστημα ροδόστομους και μάλον θα γίνει ανταλλαγή! ;)

:smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041
Ωραία επιλογή - θα δείξουν πανέμορφοι.Βάλε καμμια 15αριά

Juan 02-04-07 08:54

Βελτιώθηκε κατά πολύ , όλα δείχνουν τέλεια...
μπράβο !

leonm 02-04-07 17:12

Πολύ ωραίο είναι το ενυδρείο σου!Τελικά οι πρώτες κακές φωτογραφίες το αδικούσαν, έκανες βέβαια και αρκετές αλλαγές που το βελτίωσαν πολύ.Αυτό που φαίνεται μπροστά στο διχτάκι(?) είναι riccia?Δεξιά για γρασίδι(?) τι είναι?

Μάριος 03-04-07 12:17

Ναι Riccia είναι... για την ώρα τη μαζεύω από την επιφάνεια... η περισσότερη έφυγε από το δυχτάκι... κάθε πρωί λύπει και ένα κομμάτι...:(

Υποθέτω ότι τα κόρυς κάνουν πάρτυ κάθε μέρα. Μάζεψα μπόλικη από την επιφάνει και την παγίδεψα σε ένα σημείο να επιπλέει μέχρι να μεγαλώσει αρκετά ώστε να την δέσω πάνω σε πέτρες και δυχτάκια για γρασίδι.

gangrel 04-04-07 08:09

Φιλε Μαριε αν και δεν ειμαι Δισκακιας εχεις κανει μια πολυ ομορφη κατασταση, οποτε και εις ανωτερα.
Καλο Πασχα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01914 seconds with 10 queries