Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Calculator ph για αλλαγές νερού? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15469)

yiatse 06-02-07 16:15

Calculator ph για αλλαγές νερού?
 
Καλησπέρα,
υπάρχει κανένα calculator να υπολογίζει πόσο λίτρα νερού με το ανάλογο ph πρέπει να αλλάξεις σε σχέση με το ph που έχεις στο ενυδρείο σου για να φτάσεις στο αναμενόμενο ph που θέλεις? Αν δεν υπάρχει, υπάρχει κάποιος τρόπος να το υπολογίζω? Υπάρχει αντίστοιχος τρόπος για το KH?
Βασικά θέλω να μπορώ υπολογίζω τα PH του νερού που προσθέτω στο ενυδρείο ώστε να κυμαίνομαι κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού περίπου στο ίδιο Ph και KH με το νερού του ενυδρείου.
ελπίζω να έγινα κατανοητός....:D
Ευχαριστώ...

Strahos 06-02-07 16:39

αυτό θα χρησίμευε στην περίπτωση που το νερό της αλλαγής έχει διαφορετικό ph (σημαντικά) από το νερό του ενυδρείου σου. Συμβαίνει κάτι τέτοιο?
Μήπως εννοείς πόσο λίτρα νερό με "Α" ph πρέπει να συμπληρώσεις σε "Β" λίτρα νερού R.O. για να πετύχεις νερό με ph "Γ" ας πούμε?

yiatse 06-02-07 19:01

Ακριβώς strahos,
Για να γίνω ακριβής, το νερό του ενυδρείου μου έχει ph γύρω στο 8 με 8,5, επειδή από εδώ και στο εξής θα χρησιμοποιώ νερό από RO θέλω να κατεβάσω αρχικά το PH στο 7 με 7,5 (να υπολογίσω εδώ πόσο νερό από RO χρειάζεται) και αφού φέρω το νερό στο ενυδρείο στο ph που επιθυμώ, να μπορώ υπολογίζω ύστερα πόσο νερό βρύσης (Α ph) προσθέτω στο νερό της RO (Β ph) ώστε να το φέρω στο ph Γ του ενυδρείου μου...
Ευχαριστώ...

Liolios 06-02-07 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiatse (Μήνυμα 153213)
Ακριβώς strahos,
Για να γίνω ακριβής, το νερό του ενυδρείου μου έχει ph γύρω στο 8 με 8,5, επειδή από εδώ και στο εξής θα χρησιμοποιώ νερό από RO θέλω να κατεβάσω αρχικά το PH στο 7 με 7,5 (να υπολογίσω εδώ πόσο νερό από RO χρειάζεται) και αφού φέρω το νερό στο ενυδρείο στο ph που επιθυμώ, να μπορώ υπολογίζω ύστερα πόσο νερό βρύσης (Α ph) προσθέτω στο νερό της RO (Β ph) ώστε να το φέρω στο ph Γ του ενυδρείου μου...
Ευχαριστώ...

Κατ' αρχήν έχε υπ' όψη σου ότι το pH από την όσμωση είναι 7.
Ένας πολύ χοντρικός κανόνας που ξέρω λέει:
Αναμειγνύεις 1 λίτρο νερού όσμωσης pH=7 με 1 λίτρο νερό δικτύου pH=8, οπότε έχεις: 7+8/1+1 = 15/2 = 7.5. Αν βάλουμε 1 λίτρο νερού όσμωσης και 2 λίτρα νερού δικτύου, τότε έχουμε: 7+8+8/1+2 = 23/3 = 7.6666, κ.ο.κ. Το ίδιο ισχύει και για τις σκληρότητες.
Καθότι όμως δεν είμαι χημικός, επαναλαμβάνω ότι αυτός είναι πολύ γενικός και κατά κύριο λόγω εμπειρικός κανόνας.

Καλό είναι όμως να μετράς το καινούργιο νερό που πρόκειται να βάλεις στο ενυδρείο, μέχρι να βρεις την αναλογία που σε ικανοποιεί.

netblues 06-02-07 20:22

Καπου τα εχετε μπερδεψει λιγακι.
Καταρχας το νερό της οσμωσης εχει οτι ph τυχει, και ειναι αδιαφορο.
Με αλλα λογια το νερο της οσμωσης επειδη εχει πολυ χαμηλη (σχεδον μηδενικη) ιοντική ισχύ θα παρει οποιαδήποτε τιμή ph υγρου που θα αναμειχθεί.
Ειναι σωστοτερο να το υπολογιζουμε με τιμή επιθυμητου ΚΗ.
Νερό με ΚΗ 8 αν ανακατευτεί με οσμωση μισό/μισό θα δωσει νερό με KH 4.
Αναλογα τωρα με το πόσο διοξειδιο (ή οποιο αλλο οξυ)υπαρχει στο ενυδρείο το ph θα πέσει, (το πόσο εξαρταται απο την ποσοστητα του οξέως, το οποίο επίσης αραιώνει με την προσθήκη του νερου της όσμωσης)
Μπορουμε παντα να βρουμε πειραματικά την αναλογια για το συγκεκριμενο ενυδρείο....

Liolios 08-02-07 11:39

Εκ παραδρομής αναφέρθηκα στο pH. Τα όσα έγραψα ισχύουν, όντως, για τις σκληρότητες.

Ζητώ συγγνώμη για το από κεκτημένης ταχύτητας λάθος!

yiatse 10-02-07 01:47

Ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Νόμιζα ότι επηρεάζεται και το ph. Από ότι κατάλαβα μόνο το KH
Και πάλι ευχαριστώ...

Vasilizzz 12-02-07 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiatse (Μήνυμα 154040)
Νόμιζα ότι επηρεάζεται και το ph. Από ότι κατάλαβα μόνο το KH

Από ότι λέει και παραπάνω και ο netblues, το pH επηρεάζεται:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 153235)
Αναλογα τωρα με το πόσο διοξειδιο (ή οποιο αλλο οξυ)υπαρχει στο ενυδρείο το ph θα πέσει, (το πόσο εξαρταται απο την ποσοστητα του οξέως, το οποίο επίσης αραιώνει με την προσθήκη του νερου της όσμωσης)
Μπορουμε παντα να βρουμε πειραματικά την αναλογια για το συγκεκριμενο ενυδρείο....



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01460 seconds with 10 queries