Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Υπόστρωμα και χαλίκι... ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15439)

GhostShip 05-02-07 02:36

Υπόστρωμα και χαλίκι... ?
 
Hello σε όλους και πάλι...
Σε ένα αρθρο σχετικά με το υπόστρωμα των ενυδρείων σε αυτή τη σελίδα-> http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/boden.htm διάβασα το εξής:

Παράθεση:

Το ζητούμενο είναι να αποφύγουμε να έχουμε υπόστρωμα που με τον καιρό θα γίνει σαν ένα σώμα. Αυτό θα αποκλείει την κυκλοφορία του νερού, κάτι που δεν είναι επιθυμητό, γιατί δημιουργούνται αναερόβιες παγίδες αερίων από ζυμώσεις βακτηριδίων, σαπίσματα κλπ, που είναι τοξικά για τα ψάρια. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να «ελαφραίνουμε» την άμμο τακτικά με ένα πιρούνι. Η λύση σε αυτό, δεν είναι τόσο το μέγεθος των κόκκων του υλικού που θα χρησιμοποιήσουμε, αλλά η δυνατότητα να έχουμε χαλίκι ή χοντρόκοκκη άμμο, που να αποτελείται από κόκκους με το ίδιο μέγεθος. Μόνο τότε εξασφαλίζουμε ότι το υπόστρωμα θα είναι μόνιμα χαλαρό. Αν έχουμε διαφορετικά μεγέθη κόκκων, τότε οι πιο μικροί μπαίνουν ανάμεσα στα κενά που αφήνουν οι πιο χοντροί κόκκοι και όλο μαζί αυτό το σύμπλεγμα δημιουργεί μια συμπαγή μάζα.


Αυτό το σημείο με παρεξένεψε κάπως γιατί για το ενυδρείο που στήνω έχω αγοράσει λεπτό χαλίκι(περίπου 2cm) καθώς και υπόστρωμα της Sera το οποίο είναι αρκετά λεπτό, σχεδόν σαν χοντρή άμμος...
Διαβάζοντας το άρθρο αυτό "φοβήθεικα" μην γίνει κάτι τέτοιο(που περιγράφει το παραπάνω κείμενο) στο μέλλον λόγω διαφοράς μεγέθους χαλικιού και υποστρώματος και έτσι, αποφάσισα να ρωτήσω τους εμπειρότερους:D για να πάρω μια καθησυχαστική απάντηση! Να συνεχίσω έτσι ή μήπως να αλλάξω το υπόστρωμα σε κάτι πιο χοντρό?

soza 05-02-07 03:49

Βαλε κανονικα το υποστρωμα σου και απο πανω το χαλικακι σου.

GhostShip 05-02-07 04:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonia (Μήνυμα 152850)
Βαλε κανονικα το υποστρωμα σου και απο πανω το χαλικακι σου.

sonia σε ευχαριστώ πολύ :D :D :D

Liolios 05-02-07 11:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 152846)
...έχω αγοράσει λεπτό χαλίκι(περίπου 2cm) καθώς και υπόστρωμα της Sera το οποίο είναι αρκετά λεπτό, σχεδόν σαν χοντρή άμμος...

Μάλλον θες να πεις 2mm και όχι cm φαντάζομαι;)
Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, προχώρα ακάθεκτος. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να βάλεις αρκετό χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα (5 - 7 εκ.) για να μη διαφύγουν τα θρεπτικά του υποστρώματος στην ελεύθερη στήλη νερού. Έτσι θα αποφύγεις ανεπιθύμητες άλγες;)
Επίσης όταν τοποθετήσεις το χαλίκι, θα το σκαλίσεις με ένα αιχμηρό αντικείμενο (αφού βάλεις νερό στο ενυδρείο) για να απομακρύνεις τα κενά που δημιουργούνται μέσα σε αυτό και που με τον καιρό μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

GhostShip 05-02-07 17:37

Ακριβώς αυτό ήθελα να πώ Liolios(2mm)...
thnx για τη βοήθεια σου!!!;) Όταν λες με ένα αιχμηρό αντικείμενο εννοείς πχ με ένα πιρούνι να το σκαλίσω για να κατακάτσει εντελώς και να κλείσουν όλα τα κενά? Επίσης καλό είναι να βάλω και μια μικρή στρώση χαλίκι πριν το υπόστρωμα κάτω κάτω στο οποίο θα πατήσει πάνω το υπόστρωμα αντί να πατούσε στο τζάμι... Έχω 25kg χαλίκι, θα μου φτάσει για μια επιφάνεια 100 x 40 ή θα χρειαστώ περισσότερο? Φυσικά θα υπολογίσω κιόλας απλά ρωτάω...?

Liolios 06-02-07 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 153003)
...Επίσης καλό είναι να βάλω και μια μικρή στρώση χαλίκι πριν το υπόστρωμα κάτω κάτω στο οποίο θα πατήσει πάνω το υπόστρωμα αντί να πατούσε στο τζάμι...

Έχεις διαβάσει κάπου ότι αυτό εξυπηρετεί σε κάτι? Γιατί εγώ δεν βλέπω κάποιο προφανή λόγο.

GhostShip 06-02-07 22:33

Μου έχουν πει γι'αυτό και έτσι όπως το σκέφτικα νομίζω πως είναι σωστό γιατί θα βοηθάει καλύτερα στην αναπνοή του υποστρώματος... Αλλά απο την άλλη δε ξέρω κιόλας τι να σου πώ...

TaitO 06-02-07 23:11

Κάπου είχα διαβάσει ότι το υπόστρωμα δεν κάνει να έρχεται σε επαφή με το γυαλί και πως είναι καλύτερα να υπάρχει μία λεπτή στρώση χαλικιού...

Παραπάνω ας μας διαφωτίσουν οι μποστανάδες μας :)

annivas2000 08-02-07 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 153003)
........Επίσης καλό είναι να βάλω και μια μικρή στρώση χαλίκι πριν το υπόστρωμα κάτω κάτω στο οποίο θα πατήσει πάνω το υπόστρωμα αντί να πατούσε στο τζάμι.....

Δεν χρειαζεται.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02258 seconds with 10 queries