Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Eleocharis Acicularis (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15368)

thanosatha 31-01-07 17:36

Eleocharis Acicularis
 
Γνωριζει κανεις αν μπορω να κλαδεψω το παραπανω φυτο ωστε να το φερω στο επιθυμητο υψος?

Strahos 31-01-07 17:47

θα χαλάσει...

thanosatha 31-01-07 17:48

Κριμα...:(
Ευχαριστω πολυ...

sot-zoe 03-02-07 09:06

Λαθος , δεν χαλαει , κουρεψε το οσο και οπως θες σαν το γκαζον στον κηπο , αυτο θα βγαλει καινουργια runners και καινουργια φυλλα στο κυρίως φυτο.
Να θυμασαι μονο να το αραιωνεις που και που γιατι εχει την ταση να πιανει και πανω στα παλια αδελφακια του και ετσι αυτα που ειναι απο κατω χαλανε, αλλα και παλι με ενα καλο κουρεμα επανερχετε.

Υ.Γ.
Επιτελους εγραψα κατι και εγω , για να μη μου λετε οτι εχω σταματησει να γραφω.
χαχαχαχαχαχαχα

Strahos 03-02-07 21:18

μα έτσι και κόψει την κορυφή μίας "βελόνας" αυτή κιτρινίζει και χαλάει...

annivas2000 04-02-07 01:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 152536)
μα έτσι και κόψει την κορυφή μίας "βελόνας" αυτή κιτρινίζει και χαλάει...

Όταν το ενυδρειο ''παει'' οπως πρεπει δεν παρουσιαζεται αυτο το προβλημα...Ισχυει οτι ειπε ο sot-zoe...

mikele 04-02-07 11:33

μια ερωτηση και απο μενα για αυτο το φυτο ...διαβασα οτι η θερμοκρασια του νερου πρεπει να ειναι εως 25 βαθμους ...ισχυει ..??...το εχει καποιος απο εσας σε υψηλοτερη θερμοκρασια...ευχαριστω...

klaz 04-02-07 11:51

εαν θελεις τετοιου ειδους φυτο,ειναι προτιμοτερο να ''παιξεις'' με το παρβουλα,καθως αντεχει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες απο το συγκεκριμενο....
γενικα παντως το συγκεκριμενο δεν τα παει καλα με υψηλες θερμοκρασιες......

mikele 04-02-07 12:01

σε ευχαριστω παντως ειναι ομορφο.....εγω εχει ενα μηνα περιπου που αρχισα φυτα στο δισκοενυδρειο αλλα χαμηλων απαιτησεων και ψαχνομαι ακομα...

Strahos 04-02-07 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από annivas2000 (Μήνυμα 152586)
Όταν το ενυδρειο ''παει'' οπως πρεπει δεν παρουσιαζεται αυτο το προβλημα...Ισχυει οτι ειπε ο sot-zoe...

ε τότε μάλλον στο ενυδρείο μου δεν τα πηγαίνει πολύ καλά γιατί αν κοπεί μία άκρη η υπόλοιπη βελόνα καφετίζει και πάπαλα...
η θερμ μου είναι στα 26

thanosatha 04-02-07 23:49

Δεν πανε λιγες μερες που εχω το παραπανω φυτο στο ενυδρειο μου και παρατηρω οτι το κατω μερος του φυλλωματος εχει αρχισει και παιρνει ενα χρωμα μπεζ-καφε, μαλλον σαπιζει. Τι μπορει να φταιει? Δεν το κουρεψα τελικα, περιμενα να δω τις απαντησεις σας.
Φωτισμος 3*18w (80 περιπου καθαρα λιτρα), νιτρικα 10mg/l, po4 ~1mg/l, προσθηκη καλιου καθημερινα, το flourish δεν το αρχισα ακομα (ειχε γινει αλλαγη στο ενυδρειο και ξαναστηθηκε απο την αρχη, πριν απο περιπου ενα μηνα), υποστρωμα για φυτα δεν υπαρχει αλλα εβαλα ταμπλετες υποστρωματος στις ριζες του, co2 diy 2l που το ανανεωνω καθε βδομαδα σχεδον, οποτε ειναι turbo...

klaz 05-02-07 09:50

τι θερμοκρασια ειπαμε οτι εχεις θανουλη....?????:rolleyes:

Strahos 05-02-07 10:44

παιδιά συγγνώμη αν έχω κάνει λάθος με το να πω πως χαλάει έτσι και κοπεί, μίλησα εμπειρικά καθώς όσες φορές έκοψα στο δικό μου φυτό κάποια "βελόνα" αυτή πέθαινε. Πίστεψα λοιπόν πως είναι κανόνας, δεν πήγε το μυαλό μου οτι κάτι τέτοιο δεν έπρεπε να συμβαίνει παρά μόνο σε ενυδρεία που δεν βοηθάνε το συγκεκριμένο φυτό. Πάντα είμαι της άποψης του "αν δεν ξέρεις κάτι στο 100% μην μιλάς" και νόμιζα πως έχω άποψη εδώ.
Εσείς που επιβεβαιώνετε κάτι τέτοιο το έχετε δοκιμάσει και παρατηρήσει έτσι? Εμπειρικά το λέτε ή από διάβασμα?

thanosatha 05-02-07 10:45

Εεεε, να... Κοιτα... Εγω δεν....
26-27...
Να το ξεχασω? Παρακατω δεν παει αφου το ενυδρειιο φιλοξενει σκαλαρια...

sot-zoe 05-02-07 11:19

Δεν πειραζει φιλε Strahos , το να επεμενες θα ηταν προβλημα γιατι ετσι θα περναγε μια λαθος πληροφορια σε αυτους που θα εψαχναν εδω γι΄ αυτο το φυτο και δεν θα υπηρχε μια διορθωση.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 152872)
Εσείς που επιβεβαιώνετε κάτι τέτοιο το έχετε δοκιμάσει και παρατηρήσει έτσι? Εμπειρικά το λέτε ή από διάβασμα?

Εμπειρικά , πολυ εμπειρικά , ειχα παρα πολυ καιρο τετοιο φυτο .
Εγω θα ελεγα 1ον , να μην το αραιωνετε ουτε να το κουρευετε στην αρχη 2ον να του δινετε ενα ευλογο χρονικο διαστημα για να προσαρμοστει και 3ον το ενυδρειο να ειναι ενα στρωμενο και ισσοροπημενο (δωστε και σε αυτο τον χρονο του , ξεστησιματα και ξαναστησιματα δεν βοηθουν και πολυ).
Η θερμοκρασια ειναι παντως το τελευταιο που θα κοιταγα καθως εμενα εχει τρεξει σε ολες τις θερμοκρασιες πανω απο 25 , και ποτε κατω απο αυτες .
Ειναι ενα καταπληκτικο φυτο που κανει ενα πυκνο στρωμα γκαζον οπου και οπως θες , αρκει οπως ειπα να το αραιωνεις και να το κουρευεις (κουρεμα οχι κλαδεμα) συχνα οταν αρχισει να τρεχει σαν τρελο , πριν "καβαλησει" το ενα το αλλο.

thanosatha 05-02-07 11:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe (Μήνυμα 152885)
...αρκει οπως ειπα να το αραιωνεις και να το κουρευεις (κουρεμα οχι κλαδεμα) συχνα οταν αρχισει να τρεχει σαν τρελο , πριν "καβαλησει" το ενα το αλλο...

Οταν λες κουρεμα εννοεις σα να κουρευουμε γκαζον απο πανω και οχι "ξεριζωμα", η το αναποδο? Αυτα τα δυο (κουρεμα-κλαδεμα) παντα τα μπερδευα...

sot-zoe 05-02-07 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 152887)
Οταν λες κουρεμα εννοεις σα να κουρευουμε γκαζον απο πανω

Ετσι ακριβως , βουτας ενα κοινο ψαλιδι και ...... χρατςς του ατιμου , στο υψος που θες .
Το κλαδεμα ειναι επιλεκτικη αφαιρεση φυλλων , μισχων , κορφων , παρακλαδιων κλπ , ενος φυτου .
Θα ξαναπω ομως να του δωσεις τον χρονο του για προσαρμογη .
Τωρα πως θα ξερεις οτι προσαρμοστηκε , ε θα δεις οτι θα μεγαλωνει και θα βγαζει καινουργια runners , τοτε ξεκινας την διαμορφωση ενος φυτου , οχι βεβαια σε μεγαλη εκταση στην αρχη.

thanosatha 05-02-07 11:50

Ωραια, σ'ευχαριστω πολυ... Περιμενω λοιπον να προσαρμοστει (αν ποτε γινει αυτο και δεν εχει σαπισει ολακληρο) και μετα κουρευω...

Juan 05-02-07 13:59

Με τον sot-.. διαφωνίσαμε το Σάββατο στον σύλλογο. :D

Η δική μου άποψη είναι ότι αν κόψεις ένα φύλλο από το ελεοχάρις σταματά να αναπτύσεται και το φυτό ξεκινά ένα νέο φύλλο. (Αυτό συνέβει στο δικό μου ενυδρείο που το φυτό είχε καλή ανάπτυξη.)

Strahos 05-02-07 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 152925)
Η δική μου άποψη είναι ότι αν κόψεις ένα φύλλο από το ελεοχάρις σταματά να αναπτύσεται και το φυτό ξεκινά ένα νέο φύλλο. (Αυτό συνέβει στο δικό μου ενυδρείο που το φυτό είχε καλή ανάπτυξη.)

και σε μένα αυτό συμβαίνει και ακολουθεί ο αποχρωματισμός του (καφετίζει) ...:confused:

sot-zoe 05-02-07 15:22

Ειπαμε Γιαννη μου , αλλο σταματά και αλλο αναπτυσεται πιο αργα απο τα νεα φυλλα , μην μπερδευεσε .
Εγω σας ειπα την μακραν μου εμπειρια με αυτο το φυτο , και το τι πρεπει να κανετε , τωρα εσεις καντε οτι θετε ;) .

annivas2000 06-02-07 00:37

Πιαδια ισχυει οτι ειπαμε. Απο τη στιγμη που αναπτυσσεται καλα το φυτο, ενα κουρεμα "αλα μηχανη γκαζον" δεν θα του δημιουργησει προβληματα, ουτε θα κιτρινισουν φυλλα...ΙΜΟ, ΙΜΕ κλπ

Strahos 06-02-07 10:58

το ΙΜΕ τι είναι πάλι?

thanosatha 06-02-07 11:05

Παιδια, το φυτο παει ολο και χειροτερα:smt051. Μαλλον σημερα θα το βγαλω απο το ενυδρειο αφου εχει γεμισει απο σαπιες βελονες ολο το νερο. Θα δοκιμασω το parvula...

klaz 06-02-07 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 153136)
Παιδια, το φυτο παει ολο και χειροτερα:smt051. Μαλλον σημερα θα το βγαλω απο το ενυδρειο αφου εχει γεμισει απο σαπιες βελονες ολο το νερο. Θα δοκιμασω το parvula...

εεεε,οταν εγω μιλαω.......:smt091:rolleyes:;)

thanosatha 06-02-07 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 153137)
εεεε,οταν εγω μιλαω.......:smt091:rolleyes:;)

Το ειχα παρει αποφαση, Κωστα, απο την κατ' ιδιαν συζητηση που ειχαμε... Απλα επειδη δεν υπαρχουν αποθεματα parvula αυτο τον καιρο, ειπα να κανω μια προσπαθεια με το acicularis...

klaz 06-02-07 11:21

οκ,αλλα ακομη και αν σου επιανε θεωρω οτι δεν θα σου αρεσε το τελικο αποτελεσμα γιατι το συγκεκριμενο φυτο ειναι αρκετα ψηλο για γκαζον για το ενυδρειο σου....
τεσπα,θα πρεπει να περιμενουμε μαλλον κανα 2 μηνακια ακομη......;)

thanosatha 06-02-07 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 153141)
τεσπα,θα πρεπει να περιμενουμε μαλλον κανα 2 μηνακια ακομη......;)

Εχω πληροφοριες οτι θα τα εχουμε πιο νωρις, χιχι...
Μεχρι τοτε κραταμε με χαλιναρια νιτρικα και φωσφορικα...:D

thanosatha 06-02-07 23:57

Επαναφερω το θεμα, γιατι εχω μια υποψια οτι αλλου ειναι το προβλημα: Η αμμος που εχει το ενυδρειο, ειναι αποκλειστικα λεπτοκοκη. Μιλαμε για πολυ ψιλη αμμο. Ειναι η χαλαζιακη της hagen για οσους τη γνωριζουν. Πριν απο λιγο λοιπον, εκανα καποιες μεταφυτεψεις και ειδα οτι τα χαμηλοτερα στρωματα της αμμου εχουν ενα μαυρο χρωμα και καθως την ανακατευα, φευγαν μεγαλες φυσαλιδες. Απ' οτι νομιζω αυτο ειναι ενδειξη αναεροβιων περιοχων... Αλλα παλι δεν εχει καλα καλα ενα μηνα που εβαλα τη συγκεκριμενη αμμο. Τοσο γρηγορα σχηματιστηκαν αυτες οι περιοχες? Οπως και να εχει, εχω την εντυπωση οτι το acicularis αρχισε να σαπιζει λογω κακης κυκλοφοριας νερου-οξυγονου στις ριζες του φυτου, πραγμα που αν αληθευει, πρεπει να αντικαταστησω την αμμο με μια πιο χοντρης διαμετρου...
Ειναι ορθη η παραπανω αποψη?

annivas2000 14-02-07 01:10

Θανο ο 1 μηνας ειναι λιγος για δημιουργια αναεροβιων περιοχων. Απο την αλλη το μαυρο χρωμα χαμηλα ειναι περιεργο :smt017, τι εχεις βαλει κατω απο την αμμο?? Μήπως κατα την τοποθετηση του υποστρωματος εκανες τιποτα περιεργο??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02239 seconds with 10 queries