Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΣΥΝΘΕΣΗ EΣΩΤ ΦΙΛΤΡΟΥ JUWEL ΣΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ??????? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15321)

panos kerkyra 29-01-07 00:20

ΣΥΝΘΕΣΗ EΣΩΤ ΦΙΛΤΡΟΥ JUWEL ΣΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ???????
 
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ εδω και ενα μηνα και μετα απο μετακομιση στο νεο μου σπιτι εστυσα το ενειδρυο μου σχεδων απο την αρχη :( εχω παρατιρησει ομωσ πως το νερο δεν εχει την διαυγεια που ειχε καποτε. απο πριν ομωσ ειχα αυτο το προβλημα πειτε μου μηπωσ εχω κανει καποιο λαθωσ στην συνθεση του φιλτρου μου ειναι εσωτερικο τησ juwell 120litr εχω λοιπων μεσινεζα τησ sera κατω στην μεση ενα πακετο μακαρονι τησ sera και υαλοβαμβακα απο επανω. Ο τυποσ απο το πετ σοπ μου το προτεινε να το μετατρεψω σε βιολογικο για καλυτερα και ετσι εδω και 7 μηνεσ το εχω μετατρεψει σε βιολογικο χορισ σφουγγαρια:confused: τι να κανω??????? ειναι σωστο???? ph 7,5 gh 19 no2-0 no3 -20 εχω τα λαμπιντο μου μεσα 4 θυληκα 1 αρσενικο και τα παν μια χαρα ολο γενναν. αλα με τα σωματιδια τι να κανω????ταιζω νορμαλ δυο φορεσ την ημερα.ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ μου εχουν σπασει τα νευρα εχω κανει και αλαγεσ νερου καθε 5 μερεσ 20%

andreas K 29-01-07 00:32

Τι χρησιμοποιεις για υποστρωμα;

steady 29-01-07 00:38

το μπλε σφουγκαρι κανει και βιολογικο και μηχανικο φιλτραρισμα οποτε η αποψη του πετσοπα δεν ευσταθει που δεν ευσταθει ετσι και αλλιως δηλαδη...τωρα τα σωματιδια απο που προερχονται απ την αμμο?η μηπως ειναι απλα κακακια??μηπως εχεις λιγο υαλοβαμβακα και δεν τα πιανει ολα?το νερο πρεπει να περναει πρωτα απ τον υαλοβαμβακα μετα απ το σφουγκαρι και μετα απο τα διαφορα βιολογικα<substrat μακαρονι κτλ>!κοιτα και αυτο που ειναι σχετικο με εσωτερικο υλικα κτλ.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14962

GhostShip 29-01-07 06:30

Παράθεση:

steady
το νερο πρεπει να περναει πρωτα απ τον υαλοβαμβακα μετα απ το σφουγκαρι και μετα απο τα διαφορα βιολογικα<substrat μακαρονι κτλ>!
Αυτό ισχύει και για τα εξωτερικά φίλτρα? Έχω ένα της Rena που το νερό περνάει πρώτα απο τα σφουγκάρια, μετά από το βιολογικό υλικό και μετά απο τον υαλοβάμβακα... (μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ υαλοβάμβακα σε μεγάλα κομμάτια και να τον κόβω μόνος μου για το φίλτρο? Το έχω ακούσει, δε χρειάζεται να παίρνεις και κάθε λίγο υαλοβάμβακα, άσε που ρίχνει πολύ το κοστολόγιό του, απλά δε θυμάμαι πού!)

__________________
GhostShip :confused: :confused: :confused:
_____________
www.cretAquarium.gr

stav 29-01-07 08:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 151294)
(μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ υαλοβάμβακα σε μεγάλα κομμάτια και να τον κόβω μόνος μου για το φίλτρο? Το έχω ακούσει, δε χρειάζεται να παίρνεις και κάθε λίγο υαλοβάμβακα, άσε που ρίχνει πολύ το κοστολόγιό του, απλά δε θυμάμαι πού!)

__________________
GhostShip :confused: :confused: :confused:
_____________
www.cretAquarium.gr

Πουλανε τα pet shop μεγαλες συσκευασιες με υαλοβαμβακα.

Μάριος 29-01-07 11:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 151294)
Αυτό ισχύει και για τα εξωτερικά φίλτρα? Έχω ένα της Rena που το νερό περνάει πρώτα απο τα σφουγκάρια, μετά από το βιολογικό υλικό και μετά απο τον υαλοβάμβακα... (μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ υαλοβάμβακα σε μεγάλα κομμάτια και να τον κόβω μόνος μου για το φίλτρο? Το έχω ακούσει, δε χρειάζεται να παίρνεις και κάθε λίγο υαλοβάμβακα, άσε που ρίχνει πολύ το κοστολόγιό του, απλά δε θυμάμαι πού!)

__________________
GhostShip :confused: :confused: :confused:
_____________
www.cretAquarium.gr

Στο εξωτερικό πρώτα περνάει από τα χοντρά (μακαρόνι, βιο-μπάλες κλπ) και όσο πλησιαάζει στην έξοδο πρέπει να στενεύει. Στα εσωτερικά βιολογικά είναι ανάποδα επειδή αλλιώς για να αλλάξεις το μπαμπάκι θα έπρεπε να βγάλεις όλο το υλικό...

Z_X 29-01-07 17:31

Ασχετο,:smt040
μήπως ξέρετε 1λίτρο substrat pro σε πόσα λίτρα ενυδρείου αντιστοιχεί ?.

Ευχαριστώ.

steady 29-01-07 18:42

επειδη προσφατα εστησα το εσωτερικο μου 1λ substrat για να ειναι αποκλειστηκα αυτο για βιολογικο καθαρισμα σε 100-150λιτρα πιστευω ειναι καλα αν και ειναι πολυ γενικο και αοριστο αυτο αναλογα ποσα ψαρια και τι ψαρια και και και...

panos kerkyra 30-01-07 00:07

steady το γυρισα με σφουγγαρια οπωσ προτεινει ο κατασκευαστησ δυο κατω με λεπτεσ τρυπεσ δυο επανω με χοντρεσ και υαλοβαμβακα απο επανω ελπιζω να πανε ολα καλα οσο για το υποστρομα εχω φυσικο χαλικι και ειναι πολυ καθαρος οβυθοσ μου τωρα περιμενω να δω διαφορα θα κανω και κανα δυο αλαγεσ νερου σε κανα δυο ημερεσ

GhostShip 30-01-07 20:34

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριος (Μήνυμα 151321)
Στο εξωτερικό πρώτα περνάει από τα χοντρά (μακαρόνι, βιο-μπάλες κλπ) και όσο πλησιαάζει στην έξοδο πρέπει να στενεύει. Στα εσωτερικά βιολογικά είναι ανάποδα επειδή αλλιώς για να αλλάξεις το μπαμπάκι θα έπρεπε να βγάλεις όλο το υλικό...

Το φίλτρο της Rena που έχω είναι έτσι όπως σου είπα παραπάνω και το λένε και οι οδηγίες... Μήπως να τις παραλείψω και να τα βάλω με τη σειρά που μου είπες ?Για να καταλάβεις και πως ακριβώς είναι θα φτιάξω και ένα σχεδιάγραμμα επειδή δε μπορώ να βγάλω κάποια φωτογραφία αυτή τη στιγμή...:rolleyes:

Αυτό είναι το εξωτερικό φίλτρο μου(Rena) και ο τρόπος λειτουργίας του... Προσπάθησα να το κάνω όσο πιο κατανοητό μπορούσα... Επίσης τα σφουγκάρια δεν είναι μπλέ(βιολογικά) αλλα απλά γκρί σφουγκάρια, μήπως να τα άλλαζα με μπλε για καλύτερο βιολογικό καθαρισμό ?

PascM 02-02-07 20:12

Μια χαρά βιολογικά είναι και τα γκρι σφουγγάρια της ρενα

Liolios 03-02-07 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 152341)
Αυτό είναι το εξωτερικό φίλτρο μου(Rena) και ο τρόπος λειτουργίας του... Προσπάθησα να το κάνω όσο πιο κατανοητό μπορούσα... Επίσης τα σφουγκάρια δεν είναι μπλέ(βιολογικά) αλλα απλά γκρί σφουγκάρια, μήπως να τα άλλαζα με μπλε για καλύτερο βιολογικό καθαρισμό ?

Η διάταξη υλικών που έχεις είναι μια χαρά. Μην αλλάξεις τίποτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01684 seconds with 10 queries