Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερώτηση για φελιζόλ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15308)

parrot 27-01-07 22:24

Ερώτηση για φελιζόλ!
 
Επειδή δυσκολεύομαι να βρω μπλε φελιζόλ (styrofoam) θέλω να κάνω μια ερώτηση έστω λίγο αφελή.

Το φελιζόλ και το αφρολέξ είναι το ίδιο πράγμα? Το θέλω για χρήση ανάμεσα στον πάτο του ενυδρείου και τις πέτρες στο ενυδρείο που ετοιμάζω.

(ΥΓ. Αφρολέξ άσπρο έχω αρκετό λόγω της συσκευασίας των καινούριων συσκευών που πήρα για το σπίτι μου)

Ευχαριστώ!

steady 27-01-07 22:31

φελιζολ ασπρο μπορεις μπορεις να βρεις στο praktiker απο κει πειρα και γω που δεν εβρισκα εχει συσκεβασιες 6-7κομματιων τετραγωνων γυρω στο 60*60 με κατι αναγλυφα σχεδια που τα χρησιμοποιουν οι σοφατζιδες για τα ταβανια κανουν βεβαια 5€ που ειναι αισχος για φελιζολ αλλα αν δε βρισκεις αλλου...

thanosatha 27-01-07 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από parrot (Μήνυμα 151106)
Το φελιζόλ και το αφρολέξ είναι το ίδιο πράγμα?

Οχι, δεν ειναι το ιδιο... Εσυ ψαχνεις για φελιζολ. Αφρολεξ ειναι το υλικο που χρησιμοποιουν οι επιπλοποιοι στους καναπεδες. Το συνανταμε και σε λεπτα στρωματακια, αυτα που χρησιμοποιουμε στα ραντζα...

parrot 27-01-07 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 151110)
Αφρολεξ ειναι το υλικο που χρησιμοποιουν οι επιπλοποιοι στους καναπεδες. Το συνανταμε και σε λεπτα στρωματακια, αυτα που χρησιμοποιουμε στα ραντζα...

Δεν είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο υλικό... ίσως να χρησιμοποιώ εγώ λάθος ορολογία. Εννοώ το προστατευτικό υλικό που υπάρχει ανάμεσα στις κούτες των ηλεκτρικών συσκευών και τις ίδιες τις συσκευές.... που τρίβεται αν το επιχειρήσεις....

Θα το κοιτάξω και στο praktiker αν δεν βγάλω άκρη steady. Σ'ευχαριστώ

thanosatha 27-01-07 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 151110)
Οχι, δεν ειναι το ιδιο... Εσυ ψαχνεις για φελιζολ.

Σου εξηγησα που χρησιμοποιειται το φελιζολ, γιατι ρωτησες αν τα δυο αυτα υλικα ειναι το ιδιο. Εσυ χρειαζεσαι φελιζολ

frits 27-01-07 22:58

Αυτό που χρησιμοποιείται σαν προφύλαξη σε κουτιά ηλεκτρικών συσκευών είναι φελιζόλ, το αφρολέξ είναι αυτό που λέει ο προλαλήσας;)

parrot 27-01-07 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 151116)
Σου εξηγησα που χρησιμοποιειται το φελιζολ, γιατι ρωτησες αν τα δυο αυτα υλικα ειναι το ιδιο. Εσυ χρειαζεσαι φελιζολ

Μου εξήγησες που χρησιμοποιείται το αφρολέξ όχι το φελιζόλ... άρα frits μπορώ να χρησιμοποιήσω το φελιζόλ (τελικά φελιζόλ είναι και αυτό...) από τις συσκευασίες των ηλεκτρικών συσκευών μέσα στο ενυδρείο?

thanosatha 27-01-07 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από parrot (Μήνυμα 151119)
Μου εξήγησες που χρησιμοποιείται το αφρολέξ όχι το φελιζόλ...

Ναι, δικο μου λαθος... Συνενοηθηκαμε τελικα...

frits 27-01-07 23:08

Μου εξήγησες που χρησιμοποιείται το αφρολέξ όχι το φελιζόλ... άρα frits μπορώ να χρησιμοποιήσω το φελιζόλ (τελικά φελιζόλ είναι και αυτό...) από τις συσκευασίες των ηλεκτρικών συσκευών μέσα στο ενυδρείο?


Αν σου φτάνουν ναι, εγώ πάντως πήγα και πήρα ένα υπερβολικά μεγάλο κομάτι από μια μάντρα οικοδομών για την δική μου κατασκευή και έχω πολύ περίσσευμα, για όποιον χρειάζεται :D

vasilakis 27-01-07 23:08

To αφρολεξ ειναι σαν σφουγγαρι.

parrot 27-01-07 23:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 151122)
To αφρολεξ ειναι σαν σφουγγαρι.

Ναι εγώ είχα μπλέξει τις δύο έννοιες...

frits μου φτάνει καθώς μιλάμε για συσκευασία ψυγείου.... αλήθεια το πλένω κάπως? το ξεκαθαρίσαμε τελικά!

tsikis 27-01-07 23:48

Βαγγέλη για τι πάχος μιλάς???
Αν το βάλεις στον πάτο μεγάλη προσοχή στην άνωση...
Προσεκτικότατο κόλλημα γιατί αν φύγει....κλάφτα!!!!!

parrot 27-01-07 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsikis (Μήνυμα 151129)
Βαγγέλη για τι πάχος μιλάς???
Αν το βάλεις στον πάτο μεγάλη προσοχή στην άνωση...
Προσεκτικότατο κόλλημα γιατί αν φύγει....κλάφτα!!!!!

Γιώργο θα το κολλήσω με κατάλληλη σιλικόνη..... πάχος 1-2 εκ. δεν θα το κάνω και νταμάρι..... πιο πολύ για προληπτικούς λόγους... θα δείξει...

steady 28-01-07 16:56

2 Συνημμένο(α)
θα βαλεις κιχλιδες μεσα?αν βαλεις κιχλιδες μεσα που σκαβουν πιθανο ειναι να ''μαδησει'' το φελιζολ απ το σκαψιμο και τα ψαρια για να σαι σιγουρος μπορεις να κολησεις πλαστικη σιτα με σιλικονη στο φελιζολ και απο πανω ριχνεις αμμο να κολησει ωστε να μην αποκαλυφθει ποτε το ασπρο!κοιτα παρακατω τη φοτο

parrot 28-01-07 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 151176)
για να σαι σιγουρος μπορεις να κολησεις πλαστικη σιτα με σιλικονη στο φελιζολ και απο πανω ριχνεις αμμο να κολησει ωστε να μην αποκαλυφθει ποτε το ασπρο!κοιτα παρακατω τη φοτο

Η αλήθεια είναι ότι και στο υπάρχον ενυδρείο πέφτει αρκετό σκάψιμο... να δω τι άλλο θα βάλω... να υποθέσω ότι τέτοιες σίτες θα βρω στο πράκτικερ?

ευχαριστώ για το συμπληρωματικό σχόλιο.

steady 28-01-07 23:06

στο πρακτικερ δεν εχω δει αλλα εχουν τα σιδηροπωλεια απλα θελει σχεδον ενα σωληναριο σιλικονη να κολησει η σιτα και η αμμος πανω!αναλογα το μεγεθος κιολας εγω για ενα κομματι 80*30 χαλασα τα 3/4 του σωληναριου την αμμο πεταγε την με το χερι πανω κολαει ποιο ευκολα!

andreas K 29-01-07 00:28

Ψαρια εχετε...η ανθρακωρυχους;

stav 29-01-07 10:13

Το μπλε το φελιζολ που χρησιμοποιουνε στις οικοδομες για μονωση ειναι ποιο σκληρο,μπορεις να βρεις σε αυτους που πουλανε υλικα οικοδομων.

frits 29-01-07 17:17

Επίσης αν κάψεις λίγο την επιφάνεια του φελιζόλ με ένα φλόγιστρο θα σκληρύνει και δεν θα χρειάζεται να κολλήσεις σίτα απλά το περνάς με σιλικόνη και πετάς άμμο πάνω του. Ίσως με τη σίτα να είναι ακόμα πιο γερό, αλλά το δικό μου που το έκανα έτσι δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα μέχρι στιγμής, παρόλο που έχω ψάρια-ανθρακωρύχους όπως λέει και ο Αντρέας :D


ΥΓ. Για να λέμε την αλήθεια το φλόγιστρο μου φάνηκε λίγο επικίνδυνο (είμαι και αδέξιος :rolleyes: ) οπότε πήρα ένα πιστόλι θερμού αέρα που έκανε την ίδια δουλειά χωρίς κίνδυνο, το αγόρασα από χρωματοπωλείο 11 ευρώ)

parrot 29-01-07 22:53

:eek: Σίτες, φλόγιστρα..... η χαρά του εφευρέτη.... παιδιά καλά χρυσά όλα αυτά αλλά μετά από συζήτηση με τον tsikis λέω ν'ακολουθήσω αυτό που γράφει και ο stav απ'ότι βλέπω.... δηλαδή να χρησιμοποιήσω το μπλε φελιζόλ που είναι πιο σκληρό και να του κολλήσω άμμο πάνω με σιλικόνη....

Πάντως μ'αρέσει που υπάρχει τέτοια ποικιλομορφία με πατέντες που έχουν αποτέλεσμα στον καθ'ένα που τις εφαρμόζει... διαλέγεις και παίρνεις!

frits 30-01-07 01:14

όρεξη και χρόνο νάχεις, να ασχολείσαι ;)

steady 30-01-07 01:20

ενυδρειο χωρις πατεντα στη πατεντα δεν λεει...:D

MiziGr 30-01-07 03:30

Πράγματι!!! Αν και καινούργιος στο χώρο έχω καταλάβει πως τα ενυδρεία είναι η χαρά της μοντίφας!!!

tsikis 30-01-07 15:37

Όσον αφορά τον φίλο parrot θα τον μυήσω κανονικά στο χώρο της πατέντας...
Φίλε μου....ετοιμάσου.....(φτιάχνοντας και καφεδάκι να πιούμε)

Το Σάββατο έχουμε δουλειάάάάάάάά :smt039 :smt039 :smt039 :smt039


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02150 seconds with 10 queries