Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Cabomba caroliniana (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15077)

thanosatha 12-01-07 22:39

Cabomba caroliniana
 
Εχω το παραπανω φυτο περιπου τρεις μηνες στο ενυδρειο μου. Ενω αρχικα πηγαινε καλουτσικα, τον τελευταιο καιρο η αναπτυξη του εχει σταματησει. Σημερα ειδα στο site της tropica οτι η μεγιστη θερμοκρασια για την Cabomba ειναι 26 ενω στο ενυδρειο εχω 27 (εχει σκαλαρια μεσα). Η ερωτηση μου τωρα ειναι αν οντως η θερμοκρασια ειναι υπευθυνη για το προβλημα. Αν την κατεβασω ας πουμε στους 26 το φυτο θα αρχισει να αναπτυσεται ξανα?
Ο φωτισμος του ενυδρειου ειναι περιπου 0.7 w/l.
CO2: DIY 2L
NO3:10-15 mg/l
PO4:1 mg/l
Λιπασματα, τη σειρα της seachem.
Ευχαριστω εκ των προτερων...

lasal 12-01-07 23:05

Δεν ειναι πρόβλημα θερμοκρασίας
Σαν πρώτη εκτίμηση θα πρέπει να εχεις έλλειψη Co2

thanosatha 12-01-07 23:09

Δε νομιζω αφου εχω:
PH:6.5-6.6
KH:4

lasal 12-01-07 23:22

Τι τεστ χρησιμοποιείς για την μέτρηση του pH
Τι τεστ χρησιμοποιείς για τα υπόλοιπα (είδος και μάρκα).

thanosatha 12-01-07 23:27

Για PH, ΚΗ και ΝΟ3 υγρα test τις api. Για PO4 υγρο test της sera...

PascM 13-01-07 01:31

Για δώσε και μια τιμή ΝΟ3 ?

thanosatha 13-01-07 01:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 148363)
...NO3:10-15 mg/l...

:rolleyes: (με προσθηκη nitrogen)

lasal 13-01-07 01:41

Παρόλο που εχω εμπιστοσύνη στα τεστ της api δεν θα εμπιστευόμουν και τόσο τα υγρά phτεστ και προτιμώ το ηλεκτρονικό phμετρο.
Μπορεί στην πραγματικότητα να εχεις ph 7 οποτε το co2 σου να πέφτει στα 12 ppm.
Κάνε καινούργιο μίγμα co2 ή πρόσθεσε excel και παρατήρησε μήπως και δεις αλλαγές.
Στους 27 βαθμούς ειχα για πολύ καιρό Cabomba χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μπορείς επι τι ευκαιρία να γράψεις αναλυτικά όλη την σειρά της seachem που δουλεύεις?
Τα υπόλοιπα φυτά σου ειναι εντάξει?
Τι άλλα φυτά έχεις.

thanosatha 13-01-07 01:57

Ωραια, εχουμε και λεμε λοιπον.
Τα φυτα:Alternanthera reineckii, Bacopa monnieri, Cabomba caroliniana, Hygrophila corymbosa siamensis, Heteranthera zosterifolia, Riccia, Vesicularia dubyana, Vallisneria gigantea.
Δεν υπαρχει υποστρωμα (το ενυδρειο θα ξεστηθει την επομενη εβδομαδα προκειμενου να μπει φυλλοχωμα η κατι αλλο. Το ψαχνουμε ακομα σ'αυτο το topic:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14982)
Τα υπολοιπα φυτα πηγαινουν καλα. (Τα ειχα παραμελησει βεβαια την τελευταια βδομαδα αφου κανω ετοιμασιες για το στησιμο-ξεστησιμο και ειχα και καποια προβληματα αλγης).
Το οτι οντως εχω αρκετο co2 φαινεται, νομιζω, απο την εντονη φωτοσυνθετικη δραστηριοτητα των υπολοιπων, αφου θυμαμαι απο παλιοτερες παρατηρησεις μου οτι οταν το μιγμα εχανε μετα απο κανα δυο βδομαδες την αρχικη του αιγλη, η φυσαλιδες που εφευγαν απο τα φυτα φθειναν. Περα απο αυτο, ειχα τσεκαρει το συγκεκριμενο ph test με ηλεκτρονικο πεχαμετρο φιλου οταν το ειχα παρει, πριν δυο περιπου μηνες.Το μειγμα πρεπει να το εχω αλλαξει κανα δυο φορες απο τοτε που σταματησε η αναπτυξη του εν λογω φυτου.
Λιπασματα: Flourish(0.7 ml 3 φορες τη βδομαδα), pottassium(3 ml 3 φορες τη βδομαδα), phosphorus και nitrogen οποτε κρινεται απαραιτητο.

Strahos 13-01-07 12:33

είχα παρόμοιο πρόβλημα, στην αρχή δούλευε απίστευτα καλά, βαριόμουν να κλαδεύω συνέχεια, όμως κάποια άλλα φυτά δεν κουνούσαν φύλλο και έδειχναν έλειψη καλίου. μόλις αύξησα co2 και κάλιο πήραν μπρος τα διπλανά φυτά όπως η limnophila sessiliflora και rotala rotundifolia και η cabomba τετέλεσθαι... μάλλον ο ανταγωνισμός δεν είναι το ατού της...

thanosatha 13-01-07 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 148452)
.... μάλλον ο ανταγωνισμός δεν είναι το ατού της...

Μαλλον αυτο ειναι...

dimitrig 13-01-07 13:58

Η Cabomba caroliniana γιά να αναπτηχθεί σωστα θέλει.
Υποστρώμα, CO2, Κάλιο, ΦΩΣ. και ελευθερο χώρο.

thanosatha 13-01-07 14:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrig (Μήνυμα 148481)
Η Cabomba caroliniana γιά να αναπτηχθεί σωστα θέλει.
Υποστρώμα, CO2, Κάλιο, ΦΩΣ. και ελευθερο χώρο.

Το μονο που δεν ειχε ως τωρα ηταν το υποστρωμα. Θα το χει και αυτο απο βδομαδα! Για να δουμε....

nikitasp 14-01-07 12:47

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις ολοκληρη διδικασια να βαλεις υποστρωμα. εγω εχω το συγκεκριμενο φυτο (και ολα τα υπολοιπα) χωρις υποστρωμα εδω και 1 χρονο χωρις προβλημα. στην αρχη βεβαια ειδα τους βλαστους να λιωνουν αλλα διορθωσα το φωτισμο και το προβλημα λυθηκε....θα ελεγα να επικεντρωθεις στο φωτισμο και στην παροχη διοξειδιου και μετα βλεπεις...χρησιμοποιησε και καμια ταμπλετα...μην ξεχνας πως και σε ενυδρεια με υποστρωμα μετα τον πρωτο χρονο το υποστρωμα χανει τα θρεπτικα συστατικα του...και συνεχιζουν την λιπανση με ταμπλετες!

andreas K 14-01-07 23:40

Μην μπεις στον κοπο.Μονο ταμπλετες και υγρο λιπασμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01634 seconds with 10 queries