Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ΤΡΟΦΕΣ-ΛΑΜΠΕΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14967)

steady 08-01-07 12:18

ΤΡΟΦΕΣ-ΛΑΜΠΕΣ
 
θελω να μου πειτε τις καλυτερες σας μαρκες και ειδη τροφων για τις labidos μου καθοτι θα παραγκειλω απο aquaristik διαφορα!επειδη θα βαλω κανα 3 φυτα να βαλω στο tank μια sylvania gro lux η να αφησω την sylvania standart που εχει η να παρω καμια καλη προταση απεξω?

halvas69 08-01-07 16:54

Δοκίμασε τις πράσινες μπαλίτσες σπιρουλίνας (Hikari)

steady 08-01-07 17:52

τι διαφορα εχουν με τις κοκκινες?staple gold excel ποια λετε?

steady 08-01-07 23:45

για τις λαμπες κανεις?sylvania standart η gro lux φυτα θα χω μεσα!κυκλοφορει κατι αλλο που να βοηθαει στα χρωματα και να μην επιβαρυνει την κατασταση με αλγη κτλ!(διαβασα ολα τα προυγουμενα ποστ αλλα μη με πειτε χαζο δε μου δωσαν μια λυση:( )

netblues 09-01-07 10:10

Interpet Triplus

steady 09-01-07 19:45

πες τιποτα παραπανω ρε σωτηρη τις βρισκω αυτες σε πετσοπ η μονο νετ?ποσο πανε περιπου μια 18w απαυτες?

halvas69 09-01-07 22:19

Για τα Labidos και απλές λάμπες φθορισμού του εμπορίου να βάλεις δεν παίζει κανένα ρόλο.
Άσε που θα σου έρθουν τσάμπα.
Η κόκκινη τροφή της Hikari που την είχε δοκιμάσει φιλαράκι μου μάλλον είναι για Haps και όχι για Mbuna, καθώς είχαν πάθει bloat.
Σαν καρπούζια έγιναν τα ψαράκια του.
Οπότε....πράσινες μπαλίτσες Hikari και μάλιστα το μικρό μέγεθος.

steady 09-01-07 22:29

απλα θα χω και φυτα αυτο λεω και τα φυτα ας ειναι χαμηλων δε χρειαζονται το φασμα τους?τις κοκκινες πειρα τελικα φτου!θα κανω κανα ποστ να τις χαρισω!εγινε χθες η παραγκελια το βραδυ προλαβαινωνα κανω κατι?

halvas69 09-01-07 22:32

Άκου, υποτίθεται ότι κάνουν, αλλά στην περίπτωση του φίλου μου είδες τι έγινε.
Για τις λάμπες αν είναι για βαλισνέριες και ανούμπιες δεν τρέχει τίποτα ότι λάμπα και να μπει.

steady 09-01-07 22:34

κοιτα σα να λεμε ειναι ρισκο το οποιο δεν ειμαι διατεθιμενος να παρω διαβασα και ειναι κυριως πρωτεινικα τα συστατικα τους...40%protein

για την παραγγελια μπορω να κανω κατι τελικα τωρα?

halvas69 09-01-07 22:37

Για δοκίμασε, μόνο αυτοί ξέρουν αν προλαβαίνεις.
Είπαμε ε, πράσινες χι,χι.

steady 09-01-07 22:39

με email?na στειλω και να τους πω?

halvas69 09-01-07 22:40

Κοίτα στο site τους θα έχουν κάπου γραμμένη την λέξη contact.

steady 09-01-07 22:52

εστειλα απ το contact ενα μηνυμα με το νουμερ παραγγελιας και την αλλαγη ειπα να με ενημερωσουν με email αν γινει πειρα hikari excel ειναι πρασινα με εξτρα βιταμινες και τα ποιο ακριβα 7+ ta 250g:eek:

oso για τις λαμπες αφου τις εχω θα βαλω μια sylvania grolux κακο δε θα κανει αποτι καταλαβα και θα βοηθησει λιγο και τα φυτα σωστα?

thanosatha 09-01-07 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 147520)
oso για τις λαμπες αφου τις εχω θα βαλω μια sylvania grolux κακο δε θα κανει αποτι καταλαβα και θα βοηθησει λιγο και τα φυτα σωστα?

Σιγουρα θα τους κανει κανει καλο απλα θα πρεπει να εισαι λιγο πιο προσεχτικος γιατι με την πρωτη "στραβη" να τη η αλγη. Οχι οτι και με τις απλες δεν πρεπει να εισαι αλλα οπως και να το κανουμε, το αγαπημενο της φασμα ειναι αυτο!

steady 09-01-07 23:09

σα να λεμε οτι με την απλη γλυτωνω μεγαλες πιθανοτητες να εχω εκρηξη αλγης?δειτε τη φοτο τελειο χρωμα φωτισμου τι λαμπα βγαζει τετοιο χρωμα?http://http://www.ratemyfishtank.com...400/1637_5.jpg

thanosatha 09-01-07 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 147524)
σα να λεμε οτι με την απλη γλυτωνω μεγαλες πιθανοτητες να εχω εκρηξη αλγης?

Δεν ηθελα να ακουστει ετσι ακριβως... Αυτο που λεω ειναι οτι η gro lux ,ας πουμε, αφου ειναι ευεργετικη για τα φυτα, ειναι και για την αλγη. Αν εμφανιστει λοιπον στο ενυδρειο και εχεις gro lux θα την ξεφορτωθεις πιο δυσκολα. Εγω παντως εστω και αυτα τα ευκολα φυτα να ειχα θα την εβαζα. Ας μας πουν ομως και οι πιο εμπειροι...

thanosatha 09-01-07 23:31

Διορθωσε λιγο το λινκ αν θες γιατι παιδευτηκα μεχρι να το ανοιξω. Η λαμπα/ες που φοραει το ενυδρειο στη φωτογραφια ειναι 10,000Κ αν δεν κανω λαθος. Η sylvania για παραδειγμα εχει αυτην:
http://www.aqua-design.de/upload/art...lder/50610.jpg

steady 10-01-07 01:03

καμια λεπτομερια για τη λαμπα αυτη?αποτι καταλαβα δεν ειναι για φυτα μια απλη ενυδρειου που εκπεμπει κοντα στο μπλε ετσι?αδιαφορη για τα φυτα ε σα να χω μια απλη ισως?

thanosatha 10-01-07 01:18

Για δες: http://sylvania.aquanet.de/English/Aqua.htm

steady 10-01-07 14:28

καταλαβα οτι εκπεμπει στο μπλε αλλα και στο φασμα των φυτων αλλα αυτα δε μου λενε και πολλα να πω την αληθεια ποια ειναι τα θετικα και ποια τα αρνητικα της αυτο θελω να μαθω καπου σε παλια ποστ διαβασα καποιος ρωτουσε αν βοηθουσε την καφε αλγη???δεν ξερω τα χω μπερδεψει αν ξερει καποιος να μου πει με απλα λογια τα +και τα- να καταλαβω

netblues 10-01-07 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 147528)
Δεν ηθελα να ακουστει ετσι ακριβως... Αυτο που λεω ειναι οτι η gro lux ,ας πουμε, αφου ειναι ευεργετικη για τα φυτα, ειναι και για την αλγη. Αν εμφανιστει λοιπον στο ενυδρειο και εχεις gro lux θα την ξεφορτωθεις πιο δυσκολα. Εγω παντως εστω και αυτα τα ευκολα φυτα να ειχα θα την εβαζα. Ας μας πουν ομως και οι πιο εμπειροι...

Δεν ειναι ετσι ακριβώς...
Η αλγη αναπτυσεται εκει που δεν μπορουν να αναπτυχθουν σωστα τα φυτά.
Με ενα λαθος φωτισμό οι αλγη θα μεγαλωσει τα φυτά όχι.
Με ενα σωστό φωτισμό η αναπτυξη των φυτων νικαει την αλγη (οταν υπαρχουν και οι υπολοιπες καταλληλες συνθηκες)
Παρολα αυτά το θεμα μας ειναι οτι σε ενα ενυδρειο malawi γενικα δεν υπάρχουν φυτά....
Οπότε ειτε ειναι καταλληλες οι λαμπες ειτε οχι... δεν εχει σημασια.
Παιζοντας με τη διαρκεια του φωτισμου, ελεγχεται η αλγη (που την θελουμε να αναπτυχθει στις πετρες....)

thanosatha 10-01-07 19:49

Μαλιστα... Δηλαδη σ΄ενα ενυδρειο οπου τα φυτα αναπτυσσονται σωστα δεν αφηνουν περιθωρια για να αναπτυχθει η αλγη. Για να αναπτυχθουν σωστα τα φυτα ομως πρεπει να τους δωσουμε και σωστο φασμα, ετσι δεν ειναι? Οποτε καταληγουμε οτι σ'ενα ενυδρειο ακομα και με λιγα φυτα προσπαθουμε να δωσουμε σ΄αυτα σωστο φασμα (συνδιαζοντας gro lux ας πουμε με κατι αλλο). Το ενυδρειο του φιλου για το οποιο συζηταμε θα εχει (εστω και λιγα) φυτα. Αρα ειμαστε υπερ του να βαλει τη gro lux. Συμφωνουμε?

steady 10-01-07 20:20

σωτηρη δεν μιλαω για την απλη πρασινη αλγη πανω στις πετρες αλλα για μια εκρηξη αλγης η για καφε αλγη!η πρασινη ευπροσδεκτη να τρωνε και οι λαμπιντος μου!επειδη θα χω μια λαμπα 18w νομιζω παραπανω δεν εχει νοημα για κανα 2 valsineries και anubies να βαλω μια aquastar η grolux?επειδη το μπλε των 10000k νομιζω θα ναι πολυ ποιο εντυπωσιακο να βαλω μια τετοια θα μαι επιρεασει καπου αρνητικα?ξεκαθαρα ρωταω

thanosatha 10-01-07 20:43

Ουπς, συγνωμη. Νομιζα οτι μιλαμε για δυο λαμπες:smt096


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02374 seconds with 10 queries