Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   SOS-SOS (Μονομαχος εκτος νερου) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14958)

JONNY 07-01-07 16:40

SOS-SOS (Μονομαχος εκτος νερου)
 
Συνχομπιστες βοηθεια:( :( :( !!!!!
Ο μικρος μου την κοπανησε απο ενα μικρο κενο που αφηνει το καπακι απο το φιλτρο.Τον εντοπισα μετα απο αρκετη ωρα μαλλον για ηταν σχεδον στεγνος :cry: και τον ξαναβαλα στο ενυδρειο αφου εριξα μια ποσοτητα Stress protect.Φυσικα δεν κολυμπουσε απλως ξαπλωνε πανω στα φυλλα της hygrophila.
To βραδυ κουτσα στραβα το εβγαλε,αλλα το πρωι το ειδα γεματο με ασπρο χνουδι,ξαπλωμενο στο χαλικι και ισα που ανασενε.Ανεβασα θερμοκρασια 27-28 και ξεκινησα θεραπεια για βακτηρια.
Καθε βοηθεια δεκτη,ελπιζω να αντεδρασα σωστα!:cry:

tsikis 07-01-07 17:56

Όταν λές θεραπεία για βακτήρια τι ακριβώς εννοείς???? :confused: :confused:

JONNY 07-01-07 18:04

Pimafix της aquarium pharmaceuticals antifungal remedy.

tsikis 07-01-07 18:10

Κάνεις θεραπία για fungus δηλαδή... ;)
Ανέβασε 28-29...
Σβήσε φώτα και προσοχή στο τάισμα....

Παρακολούθησε διακριτικά...

Maverick 07-01-07 18:14

ναι το antifungus ειναι για μύκητες... αν ανέβαζες καμία φωτο θα βοηθούσε πολύ, γιατί το "χνούδι" μπορεί να είναι διάφορα... 28-29 είναι καλά για θερμοκρασία, παρακολούθησε την πορεία του και ενημέρωνέ μας... ελπίζω να πάνε όλα καλά

JONNY 08-01-07 11:08

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΕΚΥΨΕ!:-( :-( :-(

Maverick 08-01-07 13:57

κρίμα, γλύτωσε απο τη βουτιά αλλά...:(

tsikis 08-01-07 14:40

http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_1_44.gif κρίμα....

Mariel 08-01-07 15:15

κριμα....:( οταν ξαναπαρεις αλλο μονομαχο απλα φροντισε να μην υπαρχει ουτε το παραμικρο κενο.μπορουν να περασουν απο απιστευτα μικρους χωρους,το εχω παθει κι εγω παλιοτερα...

a$wto$ 08-01-07 16:12

Παρα πολλοι εχουν χασει μονομαχο απο αυτοκτονικη βουτια στο κενο.Μην στεναχωριεσαι.Απλα φροντισε στο μελλον να μην υπαρχουν ανοιγματα διαφυγης.

serifios 08-01-07 16:30

kριμα,αυτεσ τις βουτιεσ θανατου να μην κανανε.εφυγε αυτοσ αλλα τουλαχιστον θα γλιτωσει ενασ αλλοσ απο καποιο ποτηρι που τον εχουν σε καποιο πετ.καλη τυχη με τον επομενο!

Maverick 08-01-07 17:24

πάντως εμένα δε μου έχει τύχει ποτέ μονομάχος να πηδήξει ή να κάνει προσπάθεια... περίεργο γιατι το ακούω να συμβαίνει συνέχεια... τι να πω ειμαι τυχερός μάλλον...

Z_X 08-01-07 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 147238)
πάντως εμένα δε μου έχει τύχει ποτέ μονομάχος να πηδήξει ή να κάνει προσπάθεια... περίεργο γιατι το ακούω να συμβαίνει συνέχεια... τι να πω ειμαι τυχερός μάλλον...

Και εμένα το ίδιο.

tsikis 08-01-07 21:12

Επειδη εμένα έχει τύχει (και άμα τύχει αρχίζουν τα κλάματα) και αφού πρώτα έφαγα τις χίλιες μύριες προειδοποιήσεις απλά χρειάζεται προσοχή..

Εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν...

mariah 08-01-07 23:08

:( Kριμα ο καημενουλης!!!Ελπιζω να παρεις συντομα καινουριο και να σκεφτεσαι οτι θα σωσεις τον επομενο απο το ποτηρακι του πετ σοπ!

JONNY 09-01-07 11:58

Ευχαριστω πολυ για ολα φιλοι μου!Να ειστε σιγουροι οτι θα ξεκινησει συντομα το ψαξιμο για αλλο ψαρακι και θα ειστε οι πρωτοι βεβαια που θα το μαθετε!

a$wto$ 10-01-07 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 147314)
:( Kριμα ο καημενουλης!!!Ελπιζω να παρεις συντομα καινουριο και να σκεφτεσαι οτι θα σωσεις τον επομενο απο το ποτηρακι του πετ σοπ!

Πολυ ρομαντικο αυτο εκ μερους σου και μπραβο!
Ομως αυτο δεν ειναι κριτιριο για την αγορα ενος ζωου γενικοτερα.Ο εμπορος οσο φιλοζωος κι αν ειναι εχει σαν αξονα του το κερδος.Οτι πουλαει "τραβαει" στην αγορα.

Για τον λογο αυτο οφειλουμε να μποικοταρουμε(να μην αγοραζουμα δηλ)ζωα που βασανιζονται για να τραβηξουν την προσοχη πχ βαμμενα ψαρια.

mariah 10-01-07 23:05

:mad: Βεβαια και ΟΧΙ στα βαμμενα ψαρια!Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από a$wto$ (Μήνυμα 147651)
Πολυ ρομαντικο αυτο εκ μερους σου και μπραβο!
Ομως αυτο δεν ειναι κριτιριο για την αγορα ενος ζωου γενικοτερα.Ο εμπορος οσο φιλοζωος κι αν ειναι εχει σαν αξονα του το κερδος.Οτι πουλαει "τραβαει" στην αγορα.

Για τον λογο αυτο οφειλουμε να μποικοταρουμε(να μην αγοραζουμα δηλ)ζωα που βασανιζονται για να τραβηξουν την προσοχη πχ βαμμενα ψαρια.


Mariel 11-01-07 01:44

αυτο μου θυμιζει τα σκυλακια/γατακι που πωλουνται σε πετ-σοπ.οσο και να τα λυπομαστε με το να τα αγοραζουμε,απλα συνεχιζουμε το εμποριο αυτο...:(

chris the trik 11-01-07 02:40

Να προσθέσω και εγώ κάτι
φίλε JONNY όταν αρχίσεις το ψάξιμο θα σου πρότεινα τον νέο σου μονομάχο να τον πάρεις από πετ σοπα ο οποίος έχει δείξει και την ανάλογη φροντίδα στο ψαράκι. Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι να βρεις τον καταστηματάρχη ο οποίος θα έχει βάλει τους μονομάχους σε ενυδρειάκια και όχι σε ποτηράκια και ένα παράδειγμα αυτών που μου έκανε εντύπωση (γιατί μου το είπε και το έκανε από την μία μου επίσκεψη μου μέχρι την άλλη “κανένας μήνας δηλαδή” ) είναι ο φίλος μας ο ΑΖΟΡΕΣ στην Θεσσαλονίκη που αν είδα καλά τους είχε μέσα σε πλαστικά ενυδρειάκια του λίτρου και του αξίζει ένα μπράβο:smt038.
Θα έλεγα αν κάνεις βόλτα και στην Αθήνα πιστεύω να βρεις ευσυνείδητους επαγγελματίες

JONNY 11-01-07 10:18

Φιλε chris ηδη βρεθηκε μονομαχος και απο μαγαζι που τους εχει σε μικρα ενυδρειακια 2-3 λιτρων νομιζω,βεβαια δεν ειχε μεγαλη ποικηλια αλλα ολοι ομορφοι ειναι!:)
Οσο για τα λογια της mariel δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο αφου και εγω ειμαι κατοχος ενος υπεροχου σκυλου που βρεθηκε πριν ανοιξει τα ματακια του σε καδο σκουπιδιων!

Maverick 11-01-07 15:34

Γενικά χωράει πολύ συζήτηση το θέμα της κακομεταχείρησης των ψαριών (και των υπόλοιπων ζώων) στα πετ σοπ, και το αν θα πρεπει να αποφεύγουμε να αγοράζουμε από τέτοια μαγαζιά. Εκτός των άλλων, τίθεται και θέμα υγείας των ψαριών που αγοράζουμε (για παράδειγμα θυμάμαι ένα πόστ από ένα μέλος που με το που αγόραζε τα ψάρια από τα ποτηράκια, αυτά εκδήλωναν ασθένειες). Τι να πω, εγώ πλέον δεν συνηθίζω να αγοράζω μονομάχους από πετ σοπ, γιατί δεν βρίσκω ποικιλία και συνήθως δεν φέρνουν τους τύπους που μου αρέσουν. Αν ήταν λίγο πιο εύκολα τα πράγματα με την εισαγωγή από ξένες χώρες (εκτός ΕΕ), χωρίς transhippers κλπ, νομίζω θα έπαιρνα πολύ συχνά από εκεί..........;)

serifios 11-01-07 16:46

αγορασα εναν προχθεσ απο πετ που τους ειχε σε κανονικα μεγαλα ενυδρεια και ηταν ολοι πολυ πλουμιστοι και υγιεισ. θελουν τα λιτρα τουσ τα ψαρακια εστω και λιγα,οχι σφηνοποτηρα.

mariah 11-01-07 17:46

:smt031 Μπραβο και καλη επιτυχια.Πιστευω αυτη τη φορα να εισαι πιο τυχερος.Με λιγη προσοχη ολα θα πανε καλα.Παντως εγω εχω βρει στην Αθηνα πετ σοπ που εχουν τους μονομαχους σε ενυδρειακια σε πολυ καλες συνθηκες.Το ενα λεγεται Ζωοφιλια στο Περιστερι και το αλλο λεγεται Καρχαριας και ειναι πανω στη Λενορμαν.(Αν ενδιαφερεται καποιος ας παει).Και τα δυο πετ σοπ εχουν τους μονομαχους σε ενυδρειακια.Μπραβο τους!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 148000)
αγορασα εναν προχθεσ απο πετ που τους ειχε σε κανονικα μεγαλα ενυδρεια και ηταν ολοι πολυ πλουμιστοι και υγιεισ. θελουν τα λιτρα τουσ τα ψαρακια εστω και λιγα,οχι σφηνοποτηρα.


serifios 11-01-07 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 148025)
:smt031 Μπραβο και καλη επιτυχια.Πιστευω αυτη τη φορα να εισαι πιο τυχερος.Με λιγη προσοχη ολα θα πανε καλα.Παντως εγω εχω βρει στην Αθηνα πετ σοπ που εχουν τους μονομαχους σε ενυδρειακια σε πολυ καλες συνθηκες.Το ενα λεγεται Ζωοφιλια στο Περιστερι και το αλλο λεγεται Καρχαριας και ειναι πανω στη Λενορμαν.(Αν ενδιαφερεται καποιος ας παει).Και τα δυο πετ σοπ εχουν τους μονομαχους σε ενυδρειακια.Μπραβο τους!

:smt023 μπραβο σου που αναφερεισ τα μαγαζια,πιστευω πως πρεπει να μαθαινουν και οι αλλοι χομπιστες τα μαγαζια με κατι καλο η κακο.

georgetax 11-01-07 18:43

JONNY ευχομαι οτι καλυτερο για τον μονομαχο σου.:p:p
σημερα σε μαγαζι εδω στα Σερρας ειχε παραλαβει μονομαχους και επειδη δεν του φτανανε τα κυπελλακια τα πλαστικα τους εβαζε βρε παιδια 3 μαζι σαν σαρδελες.ΗΜΑΡΤΟΝ.και τι μου ειπε μολισ του ειπα οτι δεν ειναι καλο αυτο που εκανε :ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΨΌΦΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΆΤΩΝ.

απλα κριμα.......:(

tsikis 11-01-07 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 148041)
JONNY ευχομαι οτι καλυτερο για τον μονομαχο σου.:p:p
σημερα σε μαγαζι εδω στα Σερρας ειχε παραλαβει μονομαχους και επειδη δεν του φτανανε τα κυπελλακια τα πλαστικα τους εβαζε βρε παιδια 3 μαζι σαν σαρδελες.ΗΜΑΡΤΟΝ.και τι μου ειπε μολισ του ειπα οτι δεν ειναι καλο αυτο που εκανε :ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΨΌΦΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΆΤΩΝ.

απλα κριμα.......:(

Κάτι τέτοια τυπάκια θέλουν κρέμασμα από τα ..........!!!
Άντε μην αρχίσω τα "γαλλικά".

mariah 11-01-07 21:47

:mad: ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΤΡΟΠΗ!!!!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 148041)
JONNY ευχομαι οτι καλυτερο για τον μονομαχο σου.:p:p
σημερα σε μαγαζι εδω στα Σερρας ειχε παραλαβει μονομαχους και επειδη δεν του φτανανε τα κυπελλακια τα πλαστικα τους εβαζε βρε παιδια 3 μαζι σαν σαρδελες.ΗΜΑΡΤΟΝ.και τι μου ειπε μολισ του ειπα οτι δεν ειναι καλο αυτο που εκανε :ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΨΌΦΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΆΤΩΝ.

απλα κριμα.......:(


Mariel 12-01-07 01:48

:smt075 :smt075

Zorba_The_Freak 12-01-07 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsikis (Μήνυμα 148055)
Κάτι τέτοια τυπάκια θέλουν κρέμασμα από τα ..........!!!
Άντε μην αρχίσω τα "γαλλικά".

Διαφωνώ...

Κάτι τετοιοι τύποι θέλουν καταγγελία και κλείσιμο γιατί προφανώς εμπλέκονται σε παράνομες δραστηριότητες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,73346 seconds with 10 queries