Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   αποτυχια με γατοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14908)

jim401 04-01-07 14:43

αποτυχια με γατοψαρα
 
μπορειτε να μου πειτε τι μπορει να φταιει που δεν μπορω να καταφερω να κρατησω κανενα γατοψαρο στο ενυδρειο μου.υπαρχει περιπτωση να φταιει το χαλικι για την απωλεια τους.χρησιμοποιω το κλασικο χαλικι που υπαρχει στην αγορα.ενυδρειο 120λτ με ph7,5-gh7-kh5.

KOKORAS 04-01-07 14:47

Γίνε λίγο πιο λεπτομερής.
Δώσε τιμές και από άλλες μετρήσεις: ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ.3.
Υπάρχει και μια φόρμα που θα σε βοηθήσει να μας εξηγήσεις καλύτερα.

Τώρα όσον αφορά το χαλίκι σου ρί διάμετρο έχει? σε χιλιοστά πάντα.

jim401 04-01-07 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKORAS (Μήνυμα 146389)
Γίνε λίγο πιο λεπτομερής.
Δώσε τιμές και από άλλες μετρήσεις: ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ.3.
Υπάρχει και μια φόρμα που θα σε βοηθήσει να μας εξηγήσεις καλύτερα.

Τώρα όσον αφορά το χαλίκι σου ρί διάμετρο έχει? σε χιλιοστά πάντα.

φιλε μου ποσα χιλιοστα ειναι το χαλικι τι να σου πω περιπου στο 1με1.5 χιλιοστο.παντος ειναι το κλασικο χαλικι που πουλανε τα μαγαζια,το χρωματιστο.αλλη μια μετρηση που κανω στο ενυδρειο μου ειναι αμμωνιας που ειναι 0

stav 04-01-07 15:16

Τα ριχνεις τροφη βυθου για να τρωνε;

Kostas G. 04-01-07 17:16

Με ποια είδη γατόψαρων αντιμετώπισες πρόβλημα;

Lsourtzo 05-01-07 03:02

πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου ?
τι άλλα ψάρια έχεις μέσα ??
θερμοκρασία ??
άλλες απόλειες ?

jim401 05-01-07 11:16

κανονικα τα ταιζα με ταμπλετες βυθου.το ενυδρειο το εχω 3 μηνες τωρα με 4 γκουραμι και σαε σε πολυ καλη κατασταση.οταν λεω γατοψαρα εννοω τα κλασικα cory

Lsourtzo 05-01-07 11:20

χρησιμοποιείς σκούπα βυθού ??
πόσο συχνά ??
δώσε περισότερς πλ. για το χαλίκι

jim401 05-01-07 11:25

οχι δεν χρησιμοποιω σκουπα βυθου.η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι στους 26 βαθμους.το χαλικι που χω ειναι το κλασικο χαλικι που εχουν στα καταστηματα,το φτηνο θα ελεγα,διαμετρο θα ελεγα γυρο στα 1,5 με 2 χιλιοστα δεν ειμαι σιγουρος.απωλεια ειχα μονο στις αρχες ενα πλατυστομο.

Lsourtzo 05-01-07 11:36

όταν ένα ενυδρείο είναι καινούργιο όπως το δικό σου, στο χαλίκι δημιουργούνται πολλές αναερόβιες περιοχές στις οποίες το νερό δεν έχει καθόλου καλή κυκλοφορία. εκεί είναι πιθανό να συγκεντρώνονται μεγάλες ποσότητες αμμωνίας και έτσι τα corys που σκαλίζουν συνέχεια τις βρίσκουν και παθαίνουν δηλητηρίαση.

μην χρησιμοποιώντας σκούπα βυθού επιτείνεις το πρόβλημα αφού δεν καθαρίζεις τις ακαθαρσίες και δεν ανακατεύεις το χαλίκι ώστε να αποφεύγεις την δημιουργία περιοχών όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω.

είναι ένα σενάριο που παίζει όταν το ενυδρείο είναι καινούργιο ... και όταν δεν χρησιμοποιείτε σκούπα βυθού ...

jim401 05-01-07 14:40

Φίλε μου ίσως έχεις δίκιο.Και εγώ έχω παρατηρήσει πολλές ακαθαρσίες στο βυθό.Θα πάρω σκούπα βυθού να καθαρίσω λίγο το βυθό και θα ξαναπροσπαθήσω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01360 seconds with 10 queries