Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αναζητώντας Καθαριστές άλγης... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14408)

mmbuna 30-11-06 17:18

Αναζητώντας Καθαριστές άλγης...
 
Παίδες για όσους δεν ξέρουν το ενυδρείο μου ~400 λιτρα με mbuna, πέτρες και ξερό ψωμί.

Λοιπόν είχα μέσα 2 Liposarcus pardalis τα οποία γίνανε θηρία (35+ εκ) και φυσικά έπρεπε να φύγουν. Έτσι κατέληξαν στην Ζωοφιλία του Άγιου Στεφάνου και ζούνε χαρούμενα σε τεράστιο ενυδρείο.

Το πρόβλημα φυσικά είναι τώρα ότι η άλγη έχει πάρει το πάνω χέρι με τα καλομαθημένα mbuna να τρώνε ελάχιστη ημερησίως, όση δίαιτα και αν τους κάνω!

Ψάχνω λοιπόν καλούς εργάτες για την άλγη μου, που δεν θα γίνονται πάνω από 20-25 εκατοστά σαν ενήλικες, θα μπορούν να επιβιώσουν στις συνθήκες των mbuna, και φυσικά δεν θα κοστίζουν όσο όλο το ενυδρείο μου (γιατί έχω δει γατόψαρα με κόστος σαν το μηνιάτικό μου)!

Ακούω προτάσεις, ειδικά αν αυτό που προτείνετε το έχετε δει πρόσφατα και σε κανα μαγαζί της Αθήνας ώστα να το προμηθευτώ άμεσα!

andreas K 30-11-06 19:08

Gibi(χωρις ταισμα) και angistrus κατα βουληση...Δοκιμασε και zebra snail.Kαι οι SAE επιβιωνουν αλλα δεν προσφερουν ιδιαιτερα...

Takis 30-11-06 22:48

Εγω για μερικα χρονια εχω πολυ καλη εμπειρια με G. gibbiceps και μπουνα.
Καλη δουλεια και αντοχη απεναντι τους.
Αν δουλευει παντα ο συνδιασμος, δεν το ξερω ομως...

Kostas G. 01-12-06 10:44

Δουλεύει αλλά θα καταλήξει και αυτός σε δεξαμενή pet shop λόγω μεγέθους...
Ένα γατόψαρο που προέρχεται από την ίδια περιοχή με τις κιχλίδες σου και τρώει άλγη είναι το Chiloglanis neumanni.Λίγο δύσκολο βέβαια να το βρείς αλλά αξίζει τον κόπο μια και ένα group των 8-10 ατόμων θα σου κάνει πολύ καλή δουλειά,είναι περίεργα και θα είναι και βιοτοπική η δεξαμενή σου;)

mmbuna 01-12-06 15:21

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τάκη τα εχω δοκιμάσει και εγω αδερφέ, φιλότιμα παλικάρια και εργατικά αλλά γίνονται αρκετά μεγάλα με τον καιρό αδερφέ και αυτά!

Τα Chiloglanis Νeumanni μου άρεσαν, το που θα τα βρώ και πόσο θα έχουν, είναι μια άλλη υπόθεση, αλλά είδωμεν...

Καμμιά άλλη, λιγότερο εξωτική πρόταση όσο ψάχνω να βρώ τα Chiloglanis Νeumanni στα Pet Shops της Αθήνας μας?

Dionysis 03-12-06 14:09

θέλω και εγω
 
Αν η αναζήτηση σου στεφθεί με επιτυχία στείλε και προς τα δω ένα msg γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ ;) .

mmbuna 07-12-06 09:59

Ουδέν νεώτερο εκ του μετώπου....

Νομίζω θα υποκύψω και θα πάρω κανα Gibiceps να καθαρίσουν λιγάκι το ενυδρείο, με τα γνωστά μακροπρόθεσμα αποτελέσματα....

Kostas G. 07-12-06 12:56

Ο μόνος τρόπος να τα βρείς είναι να τα παραγγείλεις σε κάποιον εισαγωγέα από Malawi,δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρεις σε pet shop της Ελλάδας...Τουλάχιστον όχι με αυτό το όνομα.Δες επίσης αν μπορεί να σου φέρει ο Azores ή η Άβυσσος...

andreas K 07-12-06 15:05

Ancistrus και παλι ancistrus...Ποικιλια,οικονομια,αποτελεσμα.Επιμενω! !!

mmbuna 14-12-06 15:55

Μια τελευταία προσπάθεια να γλυτώσω από την άλγη και να αποφύγω τα μεγάλα γατόψαρα...

Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν κάποιου είδους αλγοφάγα σαλιγκάρια στο περιβάλον των mbuna? Έψαξα το google κομματάκι αλλά... δεν....

Τάκηηη.... ξέρεις τίποτα?

andreas K 14-12-06 16:04

Zebra snail!!!(Στις ποσες φορες καιγομαι;)

TaitO 14-12-06 17:22

ζεβροσαλίγκαρα :Ρ
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas K (Μήνυμα 143411)
Zebra snail!!!(Στις ποσες φορες καιγομαι;)

Για πες και ένα μέρος να τα βρούμε μιας και δεν μπορούμε.... :rolleyes:

andreas K 14-12-06 20:28

Για Θεσσαλονικη δυστυχως δεν ξερω,στην Αθηνα σε πολλα απο τα μεγαλα καταστηματα του χωρου.

Takis 14-12-06 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 143409)
Μια τελευταία προσπάθεια να γλυτώσω από την άλγη και να αποφύγω τα μεγάλα γατόψαρα...

Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν κάποιου είδους αλγοφάγα σαλιγκάρια στο περιβάλον των mbuna? Έψαξα το google κομματάκι αλλά... δεν....

Τάκηηη.... ξέρεις τίποτα?

Εγω το προβλημα το αντιμετωπιζω με G. gibbiceps Γιαννη. Τα τελευταια 6-7 χρονια εχω εναν, και δεν εχει πιασει μεγεθος τετοιο που να με προβληματιζει ακομα.
Ισως καποια στιγμη στο μελλον να χρειαστει να τον βγαλω βεβαια.
Οσο για τα σαλιγκαρια, δεν το εχω δοκιμασει, αλλα δεν ξερω και σε τι βαθμο θα λυσουν το προβλημα....

mmbuna 15-12-06 00:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas K (Μήνυμα 143448)
Για Θεσσαλονικη δυστυχως δεν ξερω,στην Αθηνα σε πολλα απο τα μεγαλα καταστηματα του χωρου.

Για πες που τα έχεις δει Αθήνα? Κατα προτίμηση Βόρεια, ή Πειραιά, όχι Αθήνα...


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Takis (Μήνυμα 143450)
Εγω το προβλημα το αντιμετωπιζω με G. gibbiceps Γιαννη. Τα τελευταια 6-7 χρονια εχω εναν, και δεν εχει πιασει μεγεθος τετοιο που να με προβληματιζει ακομα.
Ισως καποια στιγμη στο μελλον να χρειαστει να τον βγαλω βεβαια.
Οσο για τα σαλιγκαρια, δεν το εχω δοκιμασει, αλλα δεν ξερω και σε τι βαθμο θα λυσουν το προβλημα....

Τάκη το βλέπω οτι για εκεί παει πάλι, αλλά να μην δώκω και τσου σάλιαγκες μια ευκαιρία.... λέμε μοίπως? Βέβαια να δω πως θα τους βγάλω όταν είναι η ώρα τους!?

george 15-12-06 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TaitO (Μήνυμα 143420)
Για πες και ένα μέρος να τα βρούμε μιας και δεν μπορούμε.... :rolleyes:

Θεσσαλονίκη δεν έχει πουθενά...ψάχνω και εγώ μήνες τώρα :(

gwgw 15-12-06 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 143509)
Θεσσαλονίκη δεν έχει πουθενά...ψάχνω και εγώ μήνες τώρα :(


γιωργο αμα βρεις,....θελω και γω...;););)

TaitO 15-12-06 11:35

Οποιος βρει πρώτος ας πάρει καμιά δεκαρια και τα μοιραζόμαστε... ;)
Κι εγώ πήρα σε πολλά ενυδρειάδικα και όλοι είχαν φέρει κάποια στιγμή και δεν ξαναέφεραν... τι να πω... κρίμα..

PascM 15-12-06 11:56

Αν και για τους Θεσσαλονικείς πέφτω λίγο μακριά στις Υδάτινες Ιστορίες υπάρχουν καμιά 40αριά κομμάτια με τιμή 4,5 euro

gwgw 15-12-06 12:00

αν ειναι στελιο πες μου αν θες και ποσα
και θα παραγγειλω εγω απο τον μανωλη.!!!

TaitO 15-12-06 12:14

Zebra Snails Έτσι ? Μην κάνουμε κανα λάθος και πάρω πάλι Apple.. ;)

Εγώ Θέλω 3 τεμάχια ;)
Thanks GwGw ;)
Η παραγγελία ισχύει από μένα ;)

Από Τετάρτη είμαι ΟΚ εγώ (επειδή θα φύγω 5ημερο) και μπορούμε να βρεθούμε για τα σχετικά... (αν τα έχεις παραλάβει μέχρι τότε) :)

klaz 15-12-06 12:18

επι της ευκαιριας.......
 
μανωλη θα σου στειλω πμ..μηπως και μπορεις.......:rolleyes:
ευχαριστω εκ των προτερων....

andreas K 15-12-06 14:51

Τα αγορασα στο Water Inn.Εχω δει ομως και στο Pet City Χαιδαριου και αλλου.
Υ.Γ.Δοκιμασε και ancistrus και δε θα χασεις!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03991 seconds with 10 queries