Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Απολύμανση ενυδρείου και εξαρτημάτων? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14395)

binational 29-11-06 19:07

Απολύμανση ενυδρείου και εξαρτημάτων?
 
Βρήκα μεταχειρισμένο ενυδρείο σε τιμή ευκαιρίας και το πήρα για τον κύριο απίθανο.

Επειδή δεν ξέρω τι έχει συμβεί σε αυτό θέλω να το απολυμάνω πριν το θέσω σε λειτουργία.

Λέω να το πλύνω μέσα έξω με 10% διάλυμα χλωρίνης και καυτό νερό? Το ίδιο και το σφουγγάρι του φίλτρου?

Η έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?









klaz 29-11-06 19:32

και το ξυδακι,επισης καλο κανει...
δεν θα επλενα προσωπικα με χλωρινη το σφουγγαρι......

tsikis 29-11-06 20:32

Γαντάκι......Ακουαφόρτε.....ζεστό νεράκι.......Απαλό τρίψιμο με σφουγγάράκι (όχι την άγρια πλευρά αν έχει).......ξέβγαλμα.......ξυδάκι (όπως σοφά λέει και ο klaz)>.....ξέβγαλμα και όλα καλά.....:p :p :p

pet 29-11-06 20:34

μη βάλεις καυτό νερό, μπορει να σου φθείρει τη σιλικόνη. Ρώτα σε κάποιο φαρμακείο, τι σου προτείνουν...

tsikis 29-11-06 20:35

Ζεστό....ποτέ καυτό....

binational 29-11-06 20:44

Ευχαριστώ πολύ!

έκανα το εξής ... το έπλυνα πολύ καλά με μπόλικο ξυλάκι και αρκετά ζεστό νερό ...

Γιατί άραγε έχει τόση ησυχία το σπίτι? Που πήγαν όλοι? :D

Ευτυχώς δεν είχε και πολλά ... περισσότερο για μύκητες και βακτηρίδια φοβάμαι.

Αλλα ήταν σε αχρηστία πάνω από 3 μήνες ... λέτε να υπάρχει κάτι που η ξηρασία και το ξύδι να μην το εξόντωσε?

Giorgos 29-11-06 21:08

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα... μην ανησυχείς.

Εναλλακτικά μπορείς να το απολυμάνεις με διάλυμα χλωρίνης νερού (πολύ παραπάνω από 10%). Το αφήνεις 1-2 μέρες, στη συνέχεια το αδειάζεις, το ξαναγεμίζεις με νεράκι και ρίχνεις τριπλάσια ποσότητα αντιχλωρίου, το αφήνεις 1 μέρα, το ξεπλένεις πολύ καλα και είσαι έτοιμη.

PascM 30-11-06 08:24

Μήπως επειδή ήταν άδειο για πάνω από τρεις μήνες ότι είχε απεβίωσε (μικρόβια κλπ)? κατα το τα μικρόβια του αέρα δεν ζουν στο νερό και τα του νερού δεν ζουν στον αέρα?

Liolios 30-11-06 09:28

Επίσης, πριν το βάλεις σε κανονική λειτουργία, την ξέρεις τη διαδικασία: Μπαλκονάκι, γέμισμα και δοκιμή για διαρροές.;)

ΠΟΠΟ 30-11-06 10:15

νομιζω οτι διαβασα καπου για να μην εχεις αλγες
να πλυνεις το ενυδρειο με αλατονερο το διαβασα σε ενα αρθρο του αμανο

οχι οτι δε θα εχεις στην πορια αλγες

παντος εγω που το εκανα αυτο και εχω το ενυδρειο δεν εχω κανενα ιχνος αλγησ....

pet 30-11-06 18:43

To properly sterilize a tank, you must treat everything with bleach: aquarium, plumbing, pumps, filters, live rock, sand, corals, etc. I doubt this is a measure that many reef aquarists would want to undertake. There was even one documented case of a group of Egyptian spiny-tailed lizards, Uromastyx aegyptius, contracting Mycobacterium marinum because they were housed in an enclosure that was once used for fish (Morales, Dunker 2001). The tank was stored completely dry, but un-sterilized, for some time, and this bacterium managed to survive and infect the reptiles. This goes to show how truly resilient this pathogen is, and how extreme sterilization methods must be undertaken to be effective.


από το http://www.reefkeeping.com/issues/20...ture/index.php

Tolis 30-11-06 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ (Μήνυμα 140828)
νομιζω οτι διαβασα καπου για να μην εχεις αλγες να πλυνεις το ενυδρειο με αλατονερο το διαβασα σε ενα αρθρο του αμανο

Θα ηθελα να μου πεις σε ποιο αρθρο του Αμανο το διαβασες αυτο...

Kostas G. 01-12-06 10:58

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο,αυτά που έκανες ήδη είναι αρκετά.Όσο για το σφουγγάρι...γιατί δεν παίρνεις καινούργιο;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01744 seconds with 10 queries