Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ζητειται Καθαριστης!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14345)

Θανάσης 27-11-06 17:57

Ζητειται Καθαριστης!!
 
Τωρα μετά την αφηξη του ιπποκάμπου μου και διότι τροφή "παντου" υπάρχει
(πέφτει απο δω και απο κει ) θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιον καθαριστη(κυριως για την αμμο)??

Obelix(Reifen) 27-11-06 21:32

Έχεις ζωντανό βράχο έχεις και σκουλήκια που είναι ότι καλύτερο ,αν επιμένεις μερικά nasarius αλλά ξεκινά με λίγα και αυτά άμα υπάρχει τροφή αυτά θα αυξηθούν.

Θανάσης 27-11-06 21:34

Oκ. ευχαριστώ, θα δω τι θα κάνω..:)

accnt 27-11-06 23:51

Έτσι!
Και τάισμα με φειδώ.

Θανάσης 29-11-06 16:57

Aν ειναι ποσα να πάρω.ενα-δυο;;

Gorgi 30-11-06 12:18

Θαναση 1-2 nassarius δεν φτανουν ουτε για ΖΗΤΩ...ξεκινα με καμια 10αρια και βλεπεις. Φροντισε να βρεις τα vibex (ειναι τα μικρα και ασπρα) καθως ειναι τα πιο αποτελεσματικα και ανθεκτικα για τροπικο ενυδρειο υφαλου.

Θανάσης 30-11-06 16:16

Ωραια.Τωρα μένει να βρώ...
Αλήθεια πόσο κανουν;;

accnt 30-11-06 21:32

Δεν έρχονται και τόσο εύκολα δυστυχώς. Όσες φορές πήγα να πάρω ήταν προπωλημένα.... :(

Θανάσης 30-11-06 21:42

αρα πρεπει να τα παραγκειλω..
και πόσο κάνουν;;

accnt 01-12-06 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης (Μήνυμα 140926)
αρα πρεπει να τα παραγγειλω..
και πόσο κάνουν;;

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό. Ανάλογα με το κατάστημα και την δυνατότητα που έχει.
Τώρα για τιμές δεν θυμάμαι, αλλά δεν θα σου πάρουν και το κεφάλι....:D .
Κάνα 2-3 ευρά?

Gorgi 01-12-06 10:22

Οσες φορες εχω δει σε καταστημα τα εν λογο σαλιγκαρια η τιμη τους ηταν απο 1 εχως 1,5€.

Το θεμα ειναι να τα πετυχεις.

Δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε και κανας οφιουρος που ειναι πιο ευκολο να βρεις....για ψαξε το λιγακι, μην τον παρεις και σου την πεσει στον ιπποκαμπο.

Θανάσης 02-12-06 18:09

Παράθεση:

Οσες φορες εχω δει σε καταστημα τα εν λογο σαλιγκαρια η τιμη τους ηταν απο 1 εχως 1,5€.
Μόλις σήμερα πήγα και ρώτησα το κατάσστημα που ψωνίζω και μου είπε οτι δεν ειναι ακριβά και κάνουν γύρω στα 2,5 με 3ε

με 1-1,5 ε που τα βρισκεις;;;;

επιπροσθέτως ο οφιουρος πως λέγεται στα αγγλικά;;

Obelix(Reifen) 02-12-06 18:12

Θα έλεγα όχι αν και δεν είναι και ικανός θηρευτής ίσως ένας ιππόκαμπος να ήταν εύκολο θύμα τουλάχιστον από τον δικό μου που έχει απλώσει πλοκαμακι

cerinth snails?

Θανάσης 02-12-06 18:21

να κάνω μια ερώτηση;;ο οφιουρος ειναι ένα ειδος αστερία ;; γιατι αν ναι πρεπει να έχω ένα.βλέπω κατι "ποδια"(?) να προεξέχουν και να κυμτιζουν απο μια πολυ μικρη τρυπα σε ένα βράχο.

Gorgi 04-12-06 16:41

Ναι ειναι ειδος αστερια. Αυτος που εχεις στον βραχο μεσα πρεπει να ειναι πολυ μικρος για να μπορεις να βασιστεις στις ιδιοτητες του σαν καθαριστη.

Στα Αγγλικα μπορεις να του ψαξεις σαν Serpent Sea star & brittle star. Ειναι πολλα τα ειδη για να τα ψαξεις με λατινικο και δεν τα θυμαμαι ολα τωρα...μερικα εινα τα Ophiothrix sp. - Ophiura sp. - Ophioderma sp. - Ophiolepsis sp. κ.α.

Οσο για τις τιμες τι να σου πω....απο το καταστημα που ψωνιζω εγω τα επερνα οσο σου ειπα....μπορει να ανεβηκαν και οι τιμες τους....μπορει να ψαξεις λιγο παραπανω και να τα βρεις κι εσυ τοσο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01966 seconds with 10 queries