Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Ancistrus Αναγνώριση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14216)

drakoulis 14-11-06 19:38

Ancistrus Αναγνώριση
 
2 Συνημμένο(α)
Αφού λοιπόν μετά το δώρο των φίλων μου έιμαι κάτοχος ένος Ancistrus έπρεπε κι εγώ να διαβάσω κάποια πράγματα. Διάβασα λοιπόν ότι η συμπεριφορα ενος τέτοιου ψαριού αλλάζει όταν βρέι εναν "σύντροφο".

Γι αυτό θέλω να μου αναγνωρίσετε τον δικό μου μήπως και βρώ ενα ταίρι γι αυτό. Αν φυσικά βγάλετε άκρη από τις φωτογραφίες.

Οι φίλοι μου λένε ότι ο μαγαζάτορας τους είπε ότι πρόκειται για ancistrus τίποτα αλλο (μπορεί να είπε αλλα σαν ασχετοι που είναι οι φίλοι μου σιγά μην συγκράτησαν ονόματα και κωδικους.)

την Βοηθεια σας λοιπόν για άλλη μια φορά!!!:grin:

Kostas G. 16-11-06 10:02

Κατα πάσα πιθανότητα Ancistrus L309.
Πολύ όμορφος pleco.Να σου ζήσει;)

drakoulis 16-11-06 10:49

Ευχαριστώ Πολύ!!!
Για να της βρώ ταίρι θα πρέπει να ζητάω Αncistrus L309?? ή ζευγαρώνει και με άλλα είδη

Tolis 16-11-06 12:28

Και να ζευγαρωνε δεν θα το ηθελες! Βγαζει μικρα δρακάκια!

Σοβαρα, επικρατει που επικρατει τεραστιο κομφουζιο με τα γατοψαρα και τις αναγνωρισεις τους, δεν θα θελαμε και υβριδια στη μεση, και γενικως δεν θελουμε υβριδια στο χομπυ.

Apostolis 16-11-06 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Και να ζευγαρωνε δεν θα το ηθελες! Βγαζει μικρα δρακάκια!

Δρακάκια??? ΓΟΥΑΟΥ!!! θέλω-θέλω!!! :D
Σοβαρά τώρα... ποιός ο λόγος (ΑΝ) ζευγαρώνει με άλλο είδος να το κάνεις??? :confused:

Kostas G. 16-11-06 13:14

Για να του βρείς ταίρι θα πρέπει να ψάξεις για κάποιον που να είναι ολόιδιος με τον δικό σου.Ζητώντας Ancistrus L309 είναι απίθανο να βρεις γιατί ο καταστηματάρχης είναι λίγο δύσκολο να γνωρίζει το L-number ενός Ancistrus μια και πιθανότατα τον αγόρασε με κοινή ονομασία και όχι με L-number.Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις αλλά καλύτερα πάρε μια φωτό μαζί σου και ψάξε τους Ancistrus που βρίσκεις για όλα τα χαρακτηριστικά του δικού σου.Π.χ.ψάξε για ισομεγέθεις μεγαλες βούλες σε όλο το μήκος του ψαριού,αν είναι του ίδιου μήκους με τον δικό σου ψάξε για τα άσπρα που έχει στα τελειώματα των πτερυγίων του,ψάξε για την πρασινωπή απόχρωση που έχει ο δικός σου και γενικά ψάξε για ένα ψάρι που να είναι ίδιος ο δικός σου.Μπορείς επίσης να ρωτήσεις αυτούς που σου τον δώρησαν από που τον αγόρασαν μια και μπορεί να έχει μείνει κάποιος στο κατάστημα ή μπορεί και να σου φέρει μια και θα ξέρει ποιον εννοείς.
Σχετικά με το αν ζευγαρώνει με άλλα είδη Anistrus,πιθανότατα ζευγαρώνει μια και ανήκουν στο ίδιο γένος αλλά κάτι τέτοιο δεν πρέπει να γίνεται για τους λόγους που ανέφερε ο Τόλης αλλά και γιατί κάτι τέτοιο δεν θα συνέβενε στη φύση.

drakoulis 16-11-06 23:47

OK got it.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01625 seconds with 10 queries