Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ph controller (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14111)

panousojet 07-11-06 18:20

ph controller
 
Ξερει κανεις αν το συγκεκριμενο ph controller Milwaukee SMS122 Smart Controller ειναι καλο και αξιοπιστο στο χρονο.Θα ηθελα τις αποψεις σας και ιδιαιτερα των παιδιων που το εχουν και το χρησιμοποιουν.Αν ειναι ικανοποιημενοι απο αυτη τους την αγορα

klaz 07-11-06 18:23

θα την χαρακτηριζα πολυ καλη και τιμια αγορα για τα χρηματα της...
το μονο μειων ισως ειναι το ηλεκτροδιο του,αλλα και αυτο αλλαζει ευκολα με καποιο αλλο.....
πολυ καλη αγορα.;)

george 07-11-06 18:32

Θα συμφωνήσω με τον Klaz.
To έχω εδώ και ένα χρόνο και δουλεύει άψογα !

nekcharis 07-11-06 18:34

Για να μην ανοίγω άλλο ποστ, klaz με ποιό ηλεκτρόδιο μπορώ να το αλλάξω γιατί το δικό του τελικά είναι αναξιόπιστο, χρειάζεται καλιπράρισμα πιο συχνά από μήνα. Μήπως έτυχε σε μένα και αδικώ το SMS;

klaz 07-11-06 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nekcharis
Για να μην ανοίγω άλλο ποστ, klaz με ποιό ηλεκτρόδιο μπορώ να το αλλάξω γιατί το δικό του τελικά είναι αναξιόπιστο, χρειάζεται καλιπράρισμα πιο συχνά από μήνα. Μήπως έτυχε σε μένα και αδικώ το SMS;

οχι φιλε μου δεν ετυχε σε σενα μονο....ειναι αρκετα ευαισθητα να πω...??
τελος παντων.μπορεις να βαλεις αντοιστιχα ενα νεο ηλεκτροδιο πχ της papillon,που εχω ακουσει οτι ειναι σχετικα φθηνα και αξιοπιστα...:rolleyes:;)

pani 08-11-06 09:59

Φίλοι μου για πές τε μου τι γίνεται με το ηλεκτρόδιο αυτό..... γιατί το έχω και γώ εδώ και λίγους μήνες και αυτές τις μέρες μου κάνει νομίζω νερά....
Κώστα, για να κάνω καλημπάρισμα, αφήνω το υγρό να πάρει τη θερμοκρασία δωματίου και απλά βάζω μέσα το ηλεκτρόδιο για ενα δυο λεπτά;
Δυστυχώς αυτές οι λεπτομέρειες μου διαφεύγουν.

netblues 08-11-06 10:39

Ολα τα ηλεκτροδια εχουν μικρη σχετικα διαρκεια ζωής.
Η ποιοτητα του νερού, τυχόν άλγες, αν το βλεπει η οχι πολυ φως, επηρεαζουν την διαρκεια ζωής του.
Γενικα το καλιμπραρισμα πρεπει να γινεται καθε 1 μηνα.

Ειδικοτερα για το sms 122 νταξει δεν λεω μπορει να δουλευει και να ειναι καλο για τα λεφτά του, ΑΛΛΑ δεν τρελαθηκα κιολλας..
Καταρχας η ιστορια με τους μετασχηματιστες και τους adaptores για να δουλεψει σε 220 περιβαλλον δημιουργει κατι σαν τον πυργο της Πιζας, ο οποιος μαλιστα δεν κανει και καλη επαφη οποτε του ρθει....
Απο κει και περα, το "πραμα" ειναι τελειως αναλογικό, και ολα εξαρτονται απο το γυρισμα ενός κουμπιού (το οποιο μπορει να γυρισει καταλαθος...)
Επισης η ελλειψη ενός επιτηρητή ph με αλαρμ(τοσο προς τα πανω οσο και προς τα κατω ειναι σοβαρο μειονεκτημα.
Τελος, τα τριμμερ που διιαθετει για το καλιμπραρισμα δεν μου πολυγεμιζουν το ματι..
Κατι με microprocessora ψηφιακή ρυθμιση και ψηφιακό υπολογισμό μεσης τιμής θα ηταν πολύ πολυ καλυτερο.

Apostolis 08-11-06 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Κατι με microprocessora ψηφιακή ρυθμιση και ψηφιακό υπολογισμό μεσης τιμής θα ηταν πολύ πολυ καλυτερο.

Έχεις κάτι συγκεκριμμένο στο υπόψην σου?

pani 08-11-06 16:56

Σωτήρη μου για τον πύργο της Πίζας έχεις δίκιο..... εκείνο που ήθελα να μάθω ειναι ο τρόπος ή αν θέλεις η μέθοδος του καλιμπαρίσματος οταν περάσει ένας μήνας και ακόμη περισσότερο οπως το δικό μου.

alan boy 08-11-06 18:30

καλιμπραρισμα
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pani
..... εκείνο που ήθελα να μάθω ειναι ο τρόπος ή αν θέλεις η μέθοδος του καλιμπαρίσματος οταν περάσει ένας μήνας και ακόμη περισσότερο οπως το δικό μου.

αντε πεστε τιποτα γιατι και εγω εχω κλεισει 2 μηνες λειτουργιας του sms

george 08-11-06 18:46

http://www.milwaukeetesters.com/engl...120-SMS122.pdf

panousojet 13-11-06 20:15

Ευχαριστω ολους που ασχοληθηκαν και μπορει να ασχοληθουν με αυτο το topic.Ευχαριστω οσους κατεθεσαν την γνωμη τους και την εμπερια τους , μαλλον λεω να το παρω.Δεν νομιζω να ειχε κανενας προβλημα με το τελωνειο μιιας και ερχεται απο αμερικη?Απο οτι καταλαβα και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος ειναι ενα προιον οχι πολυ καλο αλλα αρκετα καλο για τα λεφτα του

klaz 13-11-06 20:23

ετσι,ακριβως ειναι....για πληροφοριες για τελωνεια,κλπ...στειλε πμ στον πρυτανη....ΑΥΤΟΣ ξερει.......................

george 13-11-06 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panousojet
Ευχαριστω ολους που ασχοληθηκαν και μπορει να ασχοληθουν με αυτο το topic.Ευχαριστω οσους κατεθεσαν την γνωμη τους και την εμπερια τους , μαλλον λεω να το παρω.Δεν νομιζω να ειχε κανενας προβλημα με το τελωνειο μιιας και ερχεται απο αμερικη?Απο οτι καταλαβα και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος ειναι ενα προιον οχι πολυ καλο αλλα αρκετα καλο για τα λεφτα του

Παραγγελία από εδώ :
http://www.saltycritter.com/milwaukee.htm

lasal 14-11-06 01:51

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Καταρχας η ιστορια με τους μετασχηματιστες και τους adaptores για να δουλεψει σε 220 περιβαλλον δημιουργει κατι σαν τον πυργο της Πιζας,

Τι λέει αυτό σαν λύση?

netblues 14-11-06 10:31

Πολλες ηλεκτροπληξιες.... :D:D
(αμα δεν ξερεις απο αυτά...)

lasal 14-11-06 23:05

Το θέμα ειναι αν ειναι σωστό σαν σκέψη......
τι λές.......

netblues 14-11-06 23:20

Μια χαρά ειναι, αλλα εγω θα τα βαζα μεσα σε ενα πολυμπριζο...

safi 15-11-06 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
...Απο κει και περα, το "πραμα" ειναι τελειως αναλογικό, και ολα εξαρτονται απο το γυρισμα ενός κουμπιού (το οποιο μπορει να γυρισει καταλαθος...)
Επισης η ελλειψη ενός επιτηρητή ph με αλαρμ(τοσο προς τα πανω οσο και προς τα κατω ειναι σοβαρο μειονεκτημα.

Σε είχα ακούσει παλαιότερα πήρα το iks, πλήρωσα περισσότερα, αλλά δεν
το μετάνιωσα. Είχες δίκιο.

klaz 15-11-06 10:02

ααα,και συ γιωργο....ο σωτηρης σ'αυτα..δεν παιζεται......!!!!!master!!!

johnny98130 15-11-06 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
Έχεις κάτι συγκεκριμμένο στο υπόψην σου?

Εγώ θα προτεινα της PINPOINT το οποίο δίνει ακριβεια 0.05 και έχει εξόδους για αεραντλία/κυκλογορητη η οποία παιρνει μπρος όταν το PH πέσει κάτω από μια τιμη. Πολύ καλό και πολυ αξιόπιστη λύση....

safi 15-11-06 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Εγώ θα προτεινα της PINPOINT το οποίο δίνει ακριβεια 0.05 και έχει εξόδους για αεραντλία/κυκλογορητη η οποία παιρνει μπρος όταν το PH πέσει κάτω από μια τιμη. Πολύ καλό και πολυ αξιόπιστη λύση....

Εάν πιάσει ο controler την κατώτατη τιμή ασφαλείας ph που έχουμε ορίσει
τότε σταματά αυτόματα και η εισαγωγή του co2.
Κατά την γνώμη μου δεν χρησιμεύει σε κάτι το να μπορεί να δίνει εντολή
σε αεραντλία.

Κάνω σχόλιο μόνο για αυτό. Δεν λέω ότι δεν είναι αξιόπιστο το pinpoint.

johnny98130 15-11-06 21:29

Το pinpoint έχει τρεις τιμες. Την ανωτατη την κατώτατη και μια τριτη τιμη ασφαλειας. Όταν πιασει την κατώτατη τιμη τοτε σταματαει η παροχη Co2 οπως λές. Στην περιπτωση που για καποιο λογο πέσει η τιμη του Co2 κατω απο την τριτη τιμη (ακομα και οταν δεν λειτουργεί το co2 π.χ οταν έχει πολυ χαμηλό PH) τοτε μπαινει o κυκλοφορητής......:)

Apostolis 16-11-06 09:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Το pinpoint έχει τρεις τιμες. Την ανωτατη την κατώτατη και μια τριτη τιμη ασφαλειας. Όταν πιασει την κατώτατη τιμη τοτε σταματαει η παροχη Co2 οπως λές. Στην περιπτωση που για καποιο λογο πέσει η τιμη του Co2 κατω απο την τριτη τιμη (ακομα και οταν δεν λειτουργεί το co2 π.χ οταν έχει πολυ χαμηλό PH) τοτε μπαινει o κυκλοφορητής......:)

Χρήσιμη λειτουργεία αν δεν το κάνει πολύ ακριβότερο απο τα υπόλοιπα...

netblues 16-11-06 09:09

Συνεχιζει να μην ειναι ψηφιακό....:D

caverman 16-11-06 09:12

Παράθεση από Apostolis...
Παράθεση:

Έχεις κάτι συγκεκριμμένο στο υπόψην σου?
Sir;;;;

netblues 16-11-06 09:46

;) Τοπε ο safi παραπανω...

johnny98130 16-11-06 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Συνεχιζει να μην ειναι ψηφιακό....:D

Ψηφιακοτατο σωτηρη και μαλιστα με πολυ καλες τιμες αποκλισης.......και το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι ότι καλιμπραρεται ...ΑΜΕΣΩΣ φιλε μου..:)

netblues 16-11-06 15:21

Οτι εχει ψηφιακο display δεν ειναι απαραιτητα και ψηφιακα ελεγχομενο..
Διαβαζωντας τις οδηγιες καλιμπραρισματος ειναι φανερο οτι προκειται για ενα αναλογικο controler με ενα βολτομετρο.. Οπως και το sms 122 εξαλλου.

http://www.americanmarineusa.com/phcontroller.html

safi 16-11-06 17:27

Τι ρόλο παίζει σε έναν controler να μπορεί να ορισθεί η θερμοκρασία του νερού που έχουμε το ηλεκτρόδιο καθώς και η θερμοκρασία την ώρα
που κάνουμε το καλιμπράρισμα ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03950 seconds with 10 queries