Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φωτισμός (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=207)
-   -   Δημοψηφισμα για φωτισμο σε reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13951)

Discos 10-11-04 17:41

** Δημοψηφισμα για φωτισμο σε reef **
 
Στοχος ειναι να εχουμε ενα δειγμα για το τι φωτισμο εχουμε σαν ενα σημειο αναφορας για αυτη την περιοδο. Λογικα καποια δημοψηφισματα θα γινεται καθε χρονο με σκοπο να βλεπουμε την προοδο η μη του χομπι.

Discos 25-11-04 15:47

Οποιος θελει μπορει να γραφει και 2 λογια για τι φωτισμο του. Αντε μην ντρεπεστε!! Μιλατε :o :o 8)

Τι,μονο τοσοι ειμαστε? Αντε, ξυπνατε. :)

manosdr 25-11-04 21:36

Αντε να σου κάνουμε το χατήρι κ. συντονιστά :lol: :lol:
Λοιπόν έκλεισα πρίν λίγες μέρες τούς 2 μήνες που άλλαξα τον φωισμό μου
και έβαλα στα 2 reef μου 4χ54w T5 λάμπες.Για να κυριολεκτώ στο 240 lt
ενυδρείο έβαλα έτοιμο καπάκι της Arkadia καθιστό στις 2 άκρες με
4χ54w T5 ενώ στο 400 lt διατήρησα τις 2χ40w T8 και πρόσθεσα 2χ54wT5.
Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος και ήδη διατηρώ
και στα δύο ενυδρεία με επιτυχία έως τώρα SPS & LPS σκληρά κοράλια.
Οι λάμπες στο μικρό ενυδρείο απέχουν 16 cm από την επιφάνεια του νερού
ενώ στο μεγάλο με το να είναι βιδωμένες κάτω από το καπάκι απέχουν
μόνο 5 cm από το νερό και δίνουν εντονώτερο φωτισμό από το μικρό.
Εχω βελτιώσει βέβαια και τον υπόλοιπο εξοπλισμό μου όπως φίλτρο άμμου,
skimming κτλ.Εαν με ρωτούσατε τώρα τι θα ήθελα θα σας έλεγα ότι θα
ήθελα άλλα 100 w σε κάθε ενυδρείο :!: 8) :lol: :lol:
Να διευκρινίσω ότι οι 2 Τ5 είναι marine white 14000k και οι άλλες δύο
είναι marine blue 420 actinic και τις συστήνω ανεπιφύλακτα. :wink:

nick tsel 27-11-04 15:14

δημοσκοπηση για φωτισμο reef
 
εχω λαμπεσ φθωριου marine white kai blue actinic

Discos 30-11-04 13:28

Αντε για να μην λετε πως εγω την εκανα κοπανα...Λοιπον εγω παιζω με PC - Power compact. Τρεις στον αριθμο 65watt η καθε μια με προδιαγραφες μιση ακτινικη και μιση 10.000κ daylight εκαστη.

Εχω για 150-160 λιτρα καθαρου νερου, εξω βραχους και λοιπα 200watt. Ενταση που στην Αμερικη ισουται με 600 κανονικων φθορισμου.Εχω acropora και montipora απο SPS που μου τραβανε το ασβεστιο και την alkalinity για πλακα. Εχω 2 ειδη ephilia, 2 lobophylia απο LPS, 2 clams maxima και crocea, και για τελος διαφορους πολυποδες κτλ.

Ολα αναπτυσονται εως τωρα καλα, ειδικα τα sps εχουν παθει παρακρουση. Για να καταλαβετε τι καταναλωσh ασβεστιου και ανθρακικων παιζει, εαν για μια βδομαδα δεν κανω καμια αλλαγη οι τιμες απο 450ppm Ca και 12dKh πηγαινουν σε 300ppm Ca και 5dkh!! Μιλαμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!! Παω φουλ για calcium reactor!! :evil: :lol: Αντε και στα δικα σας!! :twisted:

Theo 21-12-04 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Discos
Αντε, ξυπνατε. :)

Ξυπνησα :D

Λοιπον εγω εχω μονο Metal Halides προς το παρων αλλα θα προτιμουσα να εχω και λιγο Τ8,Τ5 η PC για πιο ηρεμο αναμα/σβησιμο.
Εχω ενα 150W Metal Halide προβολεα και ενα 250W της Arcadia. Πιστευω θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα αν ειχα μονο το 250W και ειχα και 80/100W απο Τ5/PC για πιο μοιρασμενο φως. Αλλα το τριγωνικο ενυδρειο δεν με βολευει για πατεντες :lol: .

Ξεκινησα με arcadia 10000Κ, αλλαξα σε AB 12000K και τωρα εχω τις arcadia 14000K.
Μερικες φορες μου φαινετε πολυ μπλε αλλα γενικα ειναι καλος φωτισμος απο αισθητικη πλευρα. Τα 14000Κ εχουν βοηθησει πολυ να βγουν τα πρασινα/μπλε χρωματα στα κοραλια αλλα μου φαινετε οτι το 10000Κ ηταν πιο φυσικο χρωμα. Τα 12000 δεν με ενθουσιασαν ιδιαιτερα. Δεν μετρησα το PAR(νομιζω photosynthetically available/active radiation) αλλα οπτικα το φως επεσε πολυ γρηγορα. Τις αλλαξα μετα απο 6 μονο μηνες.

Στο μελλον σκοπευω να δοκιμασω συνδιασμο BLV 10000Κ, Giesemann 12500K και Τ5 actinics.

150W 10:00-22:00
250W 12:00-21:00

Α εχω και 2 μπλε LEDακια για το βραδυ 8) :D :D
Ειναι πολυ χαμηλος φωτισμος και δεν νομιζω οτι γινετε αντιληπτο απο τα ζωα αλλα στα δικα μου τα ματια φαινετε πιο ενδιαφερον απ'οτι τελειως σκοταδι.

Δεν ξερω αν αυτο το θεμα ειναι μονο παρουσιαση η μπορουμε να κανουμε συζητηση αλλα αν εχετε σχολια ριχτε τα. Για παραδειγμα νομιζω οτι εχω πολες ωρες φως και σκεφτομε να το ριξω στις 10 ωρες.

:)

manosdr 22-12-04 00:06

Γειά σου Theo. :wink: Νομίζω ότι το ιδανικό για το ενυδρείο σου θα ήταν
2Χ150w MH 14000Κ σύν 2χ54w T5 blue actinic.Να ανάβουν πρώτα οι Τ5
και μετά 1 ώρα οι ΜΗ,και να σβήνουν οι ΜΗ 1 ώρα πρίν τις Τ5.12 ώρες οι Τ5 και 10 ώρες οι ΜΗ. :lol:

Discos 22-12-04 13:30

Theo πολυ ομορφο και περιποιημενο συστημα φωτισμου εχεις! +-3
Εαν θελετε μπορειτε να βαλετε και φωτογραφιες, ετσι να εχουμε μια ποιο καλη εικονα.

Χαλαρα μπορουμε να κανουμε το κουσκουσακι μας (κους-κους).... Ας αρχισω. Εχω δει διαφορες με τον φωτισμο actinics 12h - PC 10h απο actinics 13h - PC 11h η actinics 11h - PC 9h. Εαν απο ισχυ εισαι οκ τοτε δεν χρειαζεσαι μεγαλη φωτοπεριοδο, εαν ομως εχεις "λιγο" φωτισμο τοτε η λιγο ποιο αυξημενη φωτοπεριοδο βοηθαει.

Εκανα πειραματα ετσι και οντως ειδα πως αντιδρουν τα κοραλια, θελουν περιπου 2-4 βδομαδες εαν οι αλλαγες ειναι μικρες στην φωτοπεριοδο η στην ενταση. Σε μεγαλυτερες ομως αλλαγες ειναι θανατος, θελει προσοχη, γιατι η προσαρμογη κραταει απο 4-12 βδομαδες αναλογος το κοραλι.

14κ με actinics δεν νομιζω πως ειναι ταιριαστο, θα εχεις πολυ μπλε χρωμα, ηδη η 14κ ειναι αρκετα ψιλομπλε. Αλλα εμενα το μπλε μου αρεσει οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτουλα... :wink: :lol: Υπαρχει τροπος να μετρησεις το PAR(νομιζω πως photosynthetically active radiation) στο ενυδρειο μας?? :?:

Theo 27-12-04 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Discos
Υπαρχει τροπος να μετρησεις το PAR(νομιζω πως photosynthetically active radiation) στο ενυδρειο μας?? :?:

υπαρχουν συσκευες οπως παρακατω
http://www.apogee-inst.com/products.htm

Δεν το εχω ψαξει με τετοιες συσκευες αλλα θα ηταν πολυ χρησιμο να ξερουμε οτι οι λαμπες μας για παραδειγμα επεσαν μετα απο 8 μηνες αντι να τις κραταμε 12 μηνες η οτι οι λαμπες αντεχουν 15 μηνες αντι να περνουμε καινουριες στους 12.

Επισης εχω ακουσει καποιον απο το επαγγελματικα ενυδρεια να λεει οτι πχ το κοραλι Α προτιμαει Χ ενταση φωτος ενω το κοραλι Β προτιμαει Υ ενταση. Δεν ξερω ακριβως τι οργανα μετρησης χρησιμοποιει αλλα κατι τετοιο θα εβγαζε ολο το guesswork ποσα Watt θαλουμε για το καθε ειδος.

Νομιζω ειναι αλλη μια περιπτωση οτι ο επιστημονικος εξοπλισμος υπαρχει αλλα θα περασουν χρονια μεχρι να γινει προσιτος σε χομπιστες. :evil:

seahunter 12-10-05 10:14

MH + VHO super actinics

Vasilis 13-10-05 03:14

...
 
εγω εχω 8 σειρες Τ5.καθε σειρα απο 2 λαμπες.συνολικο μηκος 140 cm(150 cm ειναι το μηκος του ενυδρειου).
5 σειρες marine white 14000k κ 3 σειρες marine blue 420.συνολικα 505w.

Sakisdraminos 28-10-15 08:12

Πολυ καλο θεμα θα επρεπε να υπαρχει σε ψηφοφορια στα υπομνημα με ψηφους γιανα βλεπουμε και γινετε στο συνολο.....


εγω στα 310λιτρα εχω 3 50w multichip led μεσω αρντουινο και τα δουλευω στο 89%...
Πιστευω οτι το καλυτερο σε εμενα θα ηταν με αλλες δυο λαμπες τ5 λογο οτι εχω περιορισμο του να ανεβασω λιγο ακομα.

Κλεόβουλος 28-10-15 09:27

http://www.whydoes.org/wp-content/up...11/Dog-Dig.jpg
Που το ξέθαψες βρε Σάκη αυτό το θέμα μετά από 11 χρόνια :D:D

Sakisdraminos 28-10-15 09:54

Κλεοβουλε ο φιλος με το θεμα ειναι φοβερος...

Κλεόβουλος 28-10-15 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 904073)
Κλεοβουλε ο φιλος με το θεμα ειναι φοβερος...

Φυσικά. Παλαιός συντονιστής μας γαρ :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01882 seconds with 10 queries