Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τρομαγμενοι Κλοουν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13912)

Aquarious 27-10-06 09:42

Τρομαγμενοι Κλοουν
 
Καλημερα σας....πηρα χτες 2 κλοουν και τουσ εβαλα σε ενα ενυδριο με 4 ρεντ αι και 2 τιγρακια...παρολαυτα ειναι πολυ τρομαγμενοι και κρυβονται σε ενα πυθαρακι...τι να κανω γιαφτο;;;;;;;;;;;;;:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Liolios 27-10-06 09:52

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Από διακόσμηση τι έχεις μέσα?
Συνήθως οι κλόουν για να δείξουν πλήρως την κοινωνική συμπεριφορά τους πρέπει να κρατιούνται σε κοπάδι των 4 ατόμων και άνω.

Aquarious 27-10-06 10:39

ΚΛοΟυΝ
 
Καλημερα...εχω ψευτικα φυτα κατι βραχους και ενα πυθαρι...ειναι 70 λιτρα το ενυδριο ...τι να κανω να παρω αλλουσ 2΄΄;;:rolleyes: :(

klaz 27-10-06 11:01

οχι να παρεις αλλους 2 ,αλλα να βγαλεις και αυτους που εχεις...ειναι υπερβολικα μικρο το ενυδρειο σου.....
διαβασε παρακατω για αυτο το υπεροχο ψαρι...
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...cracanthus.htm

binational 27-10-06 13:52

Επ΄ ευκαιρίας να ρωτήσω κιΆ εγώ …

Το ενυδρείο είναι 240 λίτρα μήκος 120μ και φιλοξενεί έναν κλόουν.

Να πάρω άλλους δυο η είναι πολύ οριακά …? Να χαρίσω και τον έναν … ?

Liolios 27-10-06 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aquarious
Καλημερα...εχω ψευτικα φυτα κατι βραχους και ενα πυθαρι...ειναι 70 λιτρα το ενυδριο ...τι να κανω να παρω αλλουσ 2΄΄;;:rolleyes: :(

Κάνε ό,τι σου λέει ο klaz. Οι κλόουν μεγαλώνουν αρκετά με αποτελέσμα να θέλουν αρκετά λίτρα για να ζήσουν άνετα.

@Binational
Ανάλογα με την τελική σύνθεση που έχεις αποφασίσει.

Giwrgos23 27-10-06 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από binational
Επ΄ ευκαιρίας να ρωτήσω κιΆ εγώ …

Το ενυδρείο είναι 240 λίτρα μήκος 120μ και φιλοξενεί έναν κλόουν.

Να πάρω άλλους δυο η είναι πολύ οριακά …? Να χαρίσω και τον έναν … ?

/QUOTE]

να παρεις θα δεις τελειως διαφορετικη συμπεριφορα

SpyrosK 27-10-06 17:16

Οι clown γενικά είναι φοβιτσιάρικα ψάρια και πάντα θα τρομάζουν όταν θα πλησιάζεις το ενυδρείο.Για αρχή σίγουρα ακόμη περισσότερο.Πάντως όπως σου απάντησαν παραπάνω ένα μικρό κοπαδάκι 5-6 άτομα θα τα κάνει να νιώθουν καλύτερα.

mikele 27-10-06 17:43

ειναι πολυ κοινωνικα και παιχνιδιαρικα πρεπει να ζουνε σε κοπαδι τουλαχιστο των 4ων αν και γω εχω μονο δυο .....δεν εχουν κανενα προβλημα μονο που ειναι ντροπαλοι ωρες ωρες......παιζουν πολυ κρυβονται τρωνε αχορταγα αλλα θα ηταν καλυτερα να ηταν περισσοτεροι.....το ενυδρειο σου ειναι μικρο οπως σου ειπαν και τα παιδια.....

Aquarious 29-10-06 14:37

Τροφη
 
Το θέμα ειναι τι τρώνε γιατι απο την τροφη που ριχνω στα αλλα δεν την αγγιζουν καν...τι να κανω:confused:

klaz 29-10-06 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aquarious
Το θέμα ειναι τι τρώνε γιατι απο την τροφη που ριχνω στα αλλα δεν την αγγιζουν καν...τι να κανω:confused:

ταμπλεττες για ψαρακια βυθου,νιφαδες που τρωνε και τα υπολοιπα,μπιλλακια...σε μενα τα τρωνε ολα...εσυ γιατι εχεις προβλημα..?μηπως ειναι στρεσσαρισμενα..?η δινεις λαθος τροφη...?

halvas69 29-10-06 14:44

Δώστους λίγο χρόνο να προσαρμοστούν και μην προσπαθείς να τα ταΐσεις με το ζόρι.
Απλά κάνε υπομονή.

pet 30-10-06 11:37

Μία σωστή σύνθεση για τους clown, είναι εκτός από αυτούς στο ενυδρείο να έχεις και ένα κοπαδάκι από άλλα ψάρια. Οι clown έχουν τη συνήθεια να βγάζουν το κεφάλι από τη φωλιά τους, και "κόβουν κίνηση". Αν δουν πως τα άλλα ψάρια τριγυρνούν ανενόχλητα, βγαίνουν και αυτοί έξω. Τα χρησιμοποιούν σαν ένδειξη ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος.

mikele 30-10-06 16:11

οι δικοι μου τρωνε τα παντα σαν τρελοι.....απιστευτη κινητηκοτητα και ορεξη ......τρωνε.....tetra prima tetra pro color green algea waffers vegetabin a astra tablets tetra discus και κανα δυο ακομα που δεν θυμαμαι......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01948 seconds with 10 queries